Jump to content
FAS Goran
tacica

Fiat Nuova Croma MJet - prosečna potrošnja / troši puno?

Recommended Posts

Skromno mišljenje: to je potrošnja o.k. obzirom na uslove vožnje. Fabrički podatci nisu merenje u realnim uslovima nego po standardima koji važe za sve proizvođače automobila. Treba imati na umu u ljetnjim mjesecima sa upaljenom klimom, potrošnja može da ide i do 2l više za vožnju u gradu/ADAC/.

Dodatnu stvar komplikuje broj osoba koje se voze-opterećenje vozila. Zato nepotrebne stvari izbacite iz gepeka.

PS: čak i pun rezervoar povećava potrošnju. Sve ovo posebno dolazi do izražaja u gradskoj vožnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kompjuteru croma mi trosi 10,8 litara, auto lijepo ide, u leru radi mirno, sad ga vec 3 dana vozim i ne primjecujem nista cudno osim te potrosnje, zvizdanje koje sam imao sam rijesio, ulje je promjenjeno, tu i tamo kao da osjetim gusenje u 2 brzini ali cim stisnem gas auto poleti ali sa malo zakasnjenja, ali dok krene zaljepi za sic. Citam da dosta ljudi sa cromom imaju tu potrosnju oko 10 litara ali Varazdin je mali grad i nema tu puno semafora vecinom su rotori i mislim da je to malo prevelika potrosnja. Sredinom 2 mjeseca cu doci do neke love i onda ide mjenjanje remenja i sve ce se pregledat ali me zanima sta moze utjecati na potrosnju od senzora, za dizne koliko sam citao one kad zezaju auto trese ali moj je u leru i u voznji skroz miran, citao sam da neki iskopcaju protokomjer zraka ili maf senzor da vide dal je do njega, koliko sam skuzi on je kod filtera zraka, ako ga iskopcam sta se moze desiti ? i kad ga ponovo ukopcam jel se mora ici na dijagnostiku ponistiti gresku jer pretpostavljam da ce izbacit na ploci neko upozorenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram tocno pogledat ali cini mi se da je pisalo 25km na sat, ne kuzim kako tako malo, pogledat cu pa cu reci tocno,ako je to normalno onda ne brinem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ediedi, to nije zabrinjavajuca gradska potrosnja za Cromu 150 ks. Zavisi od stila voznje i moze da ide +\-1litar. Ipak proveri od cepa do cepa da bi bio siguran u realnu potrosnju. Smederevo je grad velicine Varazdina ali uz dosta ulica sa nagibom i moja 120 ks trosi 8-8,5 uz bas laganu voznju po gradu a 7-7,5 kombinovane voznje. Bord uvek pokazuje pola litra manje od realne potrosnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja Croma troši prosječno oko 6,5 l, s tim da je Rijeka izrazito brdovit grad. I to je pola autoput a pola grad tako da je 10 litara previše u svakom slučaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam i ja Rijeku, zivio sam na Gornjem Zametu par godina☺ kao sto rekoh, 7-7,5 kombinovana voznja a cisto gradska ide vise i to je sasvim normalno...stil voznje utice itekako na potrosnju po gradu i to je individualno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edi, to jeste zaista malo veca potrosnja nego sto bi trebalo biti, pogotovo za Varazdin.... Iskreno niko od nas ti ne moze sa sigurnoscu reci sta je u pitanju dok ne odes na dijagnostiku, ali nesto mi se u glavi vrzma stari problem koji sam imao na starom autu Skoda Oktavija.... Ocistio sam joj bio protokomjer, klapnu gasa, EGR ventil i zamijenio filter zraka i potrosnja se vratila na tada tvornicki deklariranu.

Na mojoj Cromi sam imao slican problem, koji sam takodje uspio rijestti na isti nacin kao i na oktaviji..... Mada moze biti i do kvaliteta goriva! Brat na Fiat Bravo novoj, je imao isti problem, pa je rijesio promjenom goriva koje je sipao, odnosno pumpe na kojoj je sipao! U krajnjoj liniji uvijek mozes sipati neki aditiv za ciscenje protoka goriva, pa vidjeti poslije njega. 

Moja Croma 120 ks, u Beogradu iskljucivo gradske voznje, po pokazivacu na tabli, trosi u prosjeku oko 7,4-7,8 l/km.

Javi sta si rijesio i kako si rijesio!

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Javit cu sve dok rijesim, sutra idem preventivno do mehanicara pogledat zasto je ulje na motoru gore, zvao sam ga i kaze da sigurno pusta na poklopcu ventila, ali tek sredinom 2 mjeseca ide na veliki servis i onda cu sve znati, i dijagnostiku cu odraditi, takodjer naruceni su i krovni nosaci, tocnije covjek uvozi iz vana crome koje su za dijelove pa ako ce imat krovne nosace idem po njih pa dok ih montiram poslikam i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edi, to jeste zaista malo veca potrosnja nego sto bi trebalo biti, pogotovo za Varazdin.... Iskreno niko od nas ti ne moze sa sigurnoscu reci sta je u pitanju dok ne odes na dijagnostiku, ali nesto mi se u glavi vrzma stari problem koji sam imao na starom autu Skoda Oktavija.... Ocistio sam joj bio protokomjer, klapnu gasa, EGR ventil i zamijenio filter zraka i potrosnja se vratila na tada tvornicki deklariranu.

Na mojoj Cromi sam imao slican problem, koji sam takodje uspio rijestti na isti nacin kao i na oktaviji..... Mada moze biti i do kvaliteta goriva! Brat na Fiat Bravo novoj, je imao isti problem, pa je rijesio promjenom goriva koje je sipao, odnosno pumpe na kojoj je sipao! U krajnjoj liniji uvijek mozes sipati neki aditiv za ciscenje protoka goriva, pa vidjeti poslije njega. 

Moja Croma 120 ks, u Beogradu iskljucivo gradske voznje, po pokazivacu na tabli, trosi u prosjeku oko 7,4-7,8 l/km.

Javi sta si rijesio i kako si rijesio!

Pozdrav!

Laze ti taj bord samo tako, po manualu je potrosnja gradska 7.9l/100km, bilo kog taksistu da sam pitao nije mi rekao da mu trosi ispod 9 litara croma od 120 ks po Beogradu, meni je moja od 150 ks trosila u proseku 10-11 litara po gradu. E sad naravno nije svacija gradska voznja ista, ja racunam da je gradska voznja 18-23 km/h  prosecna brzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manje vise rijesio sam sve na svojoj cromi, grana ociscena, klapne skinute i rupe zavarene, kupio nove gume, promjenio ulje i filter ulja, zatvorio egr, Jos mi je ostalo da rijesim potrosnju, danas sam promjenio filter zraka i pospricao maf senzor sa sprejem za ciscenje mafa i malo ga provozao ali nema razlike, onda sam ga iskopcao isto sve. Prosjek je oko 11,5 litara, to me toliko jos i ne brine kao cinjenica da dok ga vozim na otvorenoj cesti 5 brzina 2500 okretaja trenutna potrosnja ne pada ispod 10 litara, koliko je trenutna potrosnja precizna ? ne prosjek nego trenutna, ja imam navi conect pa na njemu to mogu vidjeti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako vuče? Ja jedini problem sa potrošnjom sam imao kada mi je bio zapušen egr i dpf. Tada mi je potrošnja bila 6,8 do 7l. Meni je sada i po boardu i po rezervoaru punom pa do rezerve potpuno ekvivalentna. Evo primera od pre neki dan. (magistala) Vr. Banja-Stepojevac-Lazarevac ..deo puta od 20km pod sanacijom..Arnađelovac-Kragujevac-Vrnjačka Banja 5,2 l potrošnje. Ja ne da sam zadovoljan potrošnjom nego sam prezadovoljan. Ali sam merio nekoliko puta na dužim putovanjima tipa do Berlina. Board je baš ekvivalentan sa realnom potrošnjom. Ali sve zavisi od vožnje,i u kojim uslovima se vozi,jel gradsko jezgro,stani koči gasi pali. Ništa to ne vredi dok ga ne natočiš do vrha i kreneš na neku dužu vožnju . E vidim da si napisao da te tangira ta trenutna potrošnja, pa meni isto ide gore kad ga šibam na izvlačenje trećom četvrtom petom, još ako je put pod nagibom, to je sasvim logično.

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto vuce odlicno, prije nego sam zatvorio egr je bio ljen na nizim okretajima, tu i tamo zacukne ili se ugusi, onako primi gas za zakasnjenjem ali onda poleti, dok sam zatvorio egr i maknuo klapne poteze odmah nema cukanja i stvarno ga je milina voziti. Auto u leru radi mirno od prvog dana. Ali ta potrosnja je prevelika, u petak mislim ici za Rijeku ali ako trosi 11litara nema sanse, inace nisam napisao da je maf 2006 godiste, znaci star je 10 godina, ali daje do njega skuzio bi to dok ga iskopcam, ali potrosnja jei dalje ista, jedino mozda sam premalo vozio sa iskljucenim mafom, oko 5km. Kako god ici cu na ful dijagnostiku ili pon ili utorak pa cu vidjet, jedino sta bi jos moglo biti su dizne ako nije do mafa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo bio na dijagnostici, dizne su u pitanju sto se tice potrosnje, sve ostalo je u redu, osim greske egra ali to je zato jer je zatvoren.

Auto su testirali i u mjestu i u voznji, testirano je na razlicitim okretajima i ima vise razlicitih parametra ovisno o voznji, ali stavit cu tu one koje je on zaokruzio olovkom.

korekcija goriva cil. 1  2,62

korekcija goriva cil. 2  -3,21

korekcija goriva cil. 3  0,32

korekcija goriva cil. 4  0,25

za dpf ili ti ga fap filter pise normalno zacepljenje 63 posto, i jos je dodao samo da je termostat los, vidim oko 75 stupnjeva je prosjek bio kod testiranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakva dijagnostika dizni. Jel mu to original dijagnostika samo za fiat,ili? Tako su i meni rekli dizne, na kraju bio EGR. Al ti reče da si isključio egr i skinuo DPF? Moj brat je prodao preko 8000 automobila, malo mi glupo stalno da ga zovem za kvarove ali čovek je proveren trgovac i dijagnostiku nikada nije koristio pri kupovini automobila a sada ima i odličan njegov  servis, i neka orjentacija servisa mu je fiat-alfa jer ima dosta dobrog majstora. Od tih preko osam hiljada automobila prodao je mnogo fiatovih, imao je stila preko milion kilometara ni na jednom od tih fiata nije imao probleme sa diznama. I meni su rekli da su mi dizne neki drugi majstori,i da mi auto trokira,međutim kvar je bio skroz drugi,a dizne ok. I svaki problem rešim na kraju kod njega u servisu,posle agonije sa drugim majstorima jer mi teško da pređem 100km do njegovog servisa. Termostat se rešava jeftino možda za 2-3 € 

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Examiner dijagnostika, radio sam to u ovlastenom servisu, pred menom je mjerio sve, sto se tice egra auto je trosio isto i prije i poslije zatvaranja egra, dpf nisam skinuo. Gle taj auto treba trositi oko 7 litara kombinirane voznje u gradu Varazdinu, tako su mi rekli tu u servisu jer tu nema toliko gradskih guzvi i dosta se vozi bez stajanja. Puno rotora i zaobilaznica je tu, a on trosi 11 litara, auto su pregledali skroz, dijagnostika se radila i u voznji, kaze majstor da auto super vuce i da je sve ok, osim tih parametra dizni, termostat i egr koji je zatvoren i zato baca gresku. Svakako cu prvo zamjeniti termostat ali cisto sumnjam da ce on tako puno spustit potrosnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja je 150 konja i automatik je, po Beogradu u guzvi kreni stani po boardu za sad nije presla 11 litara, ali se drzi od 10 - 11. Na otvorenom putu je druga prica, to joj ocigledno prija. Put od 100-ak kilometara gde je jedno 60% autoput a ostalo magistrala, sa tempomatom i vrlo laganom voznjom, uspeo sam da ga dovedem na ukupno 5.1L na tih 100km :D
Drugi slucaj, Nis - Beograd, vozilo se od 120 - 170km/h, prosecna potrosnja bila 6.1L za taj put.
Ali da po gradskim uslovima trosi - trosi, i tu joj ne mozes nista. Ja ne poznajem Varazdin, ali pretpostavljam da nije guzva kao na starom gradu u Beogradu, pa i ja mislim da bi ti potrosnja trebala biti nesto niza nego meni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizne, prvo probaj sa wynnsom onim plavim za dizne bar 2-3 bicice pa ponovi dijagnostiku.AKO se nista ne promeni neka ti skine dizne pa na probni sto i onda tek remont.Ja sam sa wynsom uspeo da resim problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam i ja sipao na pun rezervoar i promenilo je isto priču. Promeni pumpu i poteraj auto magistralom,auto putem barem 200km pa vidi kakva ti je potrošnja. Meni je u Vr. Banji koja je manja od Varaždina ima tri semafora tu mi je potrošnja 6,7 l. Skini taj DPF šta će ti to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpu na kojoj tankiraš gorivo. Možda je i do goriva. Meni je pre isključivana EGR i DPF  potrošnja bila oko 7,5 l kombinovano

Share this post


Link to post
Share on other sites

AKo na otvorenom pri brzini 70-80-90km/h troši normalno, recimo 6,5-7l, onda ne treba dirati ništa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...