Jump to content
FAS Goran
babajaro

Fiat Punto mk.2 1.2 / 1.4 - kako se gleda potrošnja na comp-u?

Recommended Posts

Interesuje me rukovanje trip computera, nikako da kapiram kako radi ili mozda fabricki ne radi. Mene interesira da li iko zna kako se gleda potrosnja?

pozdrav svima caooo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ukratko, potrošnja ti je u kilometrima po litru, znači da bi dobio litara na 100 km, samo tim brojem koji ti piše podeli stotku (npr piše 12km/l, 100/12=8.3 litara na 100km).

pritiskanjem dugmeta trip vrtiš u krug ukupnu kilometražu, kilometražu od poslednjeg reseta, potrošnju, koliko još km možeš da pređeš, prosečnu brzinu, trajanje vožnje..

Sve ovo se računa od poslednjeg reseta, resetuješ tako što 2 sekunde držiš dugme trip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xaxaxa...definitvno treba staviti nesto lepljivo vezano za putni racunar kod punta. Jer ima jedno 1248546454 otvorenih tema sa istim ovim pitanjem. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ona pitanje gde se ljudi zbune kada vide npr. 12km/L i odmah pomisle da im Punto trši 12L na 100 km smo stavljali sve u jednu temu. :D

Koliko sam shvatio, ovde čovek uopšte nije ni znao kako da dođe do podatka za potrošnju na board kompu...a, u sledećem koraku bi se i on iznenadio kada vidi šta piše...da mu Oktopod već to nije pojasnio... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja sam prvo pomislio isto što i banjo pa se udarih vako :wallbash: pošto mi nije ni jasno kako neko uopšte može i da pita kako mu auto troši 12 ako lepo piše km/l, kako nije od km/h pomislio da je potrošnja...ili od preostalog goriva u km :whistle: tj kako uopšte nekom nije jasno šta tu piše kad lepo piše :)

Al onda pomislih što i nesha...pa objasnih komplet :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima interesuje me kako Punto2 meri potrosnju goriva posto sam primetio da mi izgleda ne radi merenje potrosnje kad resetuje nakon nekog vremena prestane da ocitava potrosnju samo zablokira na nekoj potrosnji recimo 15.4 km/l i tako ostane do sledeceg restarta.

Edited by neshaoct
prebačen post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on meri prosecnu potrosnju, ne meri trenutnu... Dakle meri potrosnju u odnosu na kilometre koje si presao nakon restartovanja kompa. Jos nisam cuo da je iko imao problem da mu ne radi merac. Vozi po gradu nekoliko kilometara, pa izadji na otvoren put i vozi ga konstantno par kilometara takodje....morao bi da promeni vrednost. Ako ne menja onda stvarno nesto nije u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Fazon je sto sam i to isprobao i potrosnja jednostavno blokira ne moguce je da stalno jednako trosi vozio trecom 100 ili 50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto je receno, on pokazuje prosecnu potrosnju od poslednjeg resetovanja, pa moras mnogo da predjes u drugacijem rezimu voznje, da bi se to i pokazalo. Sto vise kilometara predjes, sve se teze i sporije menja prosecna potrosnja - cista matematika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da restartujes komp u voznji, dok se kreces konstantnom brzinom. Vozi tako malo onda idi negde u neku guzvu, semafore itd...mora da promeni vrednost da je*e mater :D . Jer kao sto vili rece, sto vise kilometara predjes sve ce se teze menjati vrednost jer racuna prosek...

Npr. kod mene ako ne restartujem merac nekih da kazemo 500km, posle toga vrednost se jako tesko i malo menja bez obzira na stil voznje. Npr. danas sam isao dva puta u centar grada i jednom do Borce kroz najgori spic, i toliko mu je bilo potrebno da sa 15.0 km/l spusti na 14.8 km/l. ;) Vrednost se promeni tek kada duze izadjem na otvoreno ili promenim rezim voznje i praktikujem ga veci broj kilometara. Ako ocekujes da ce se potrosnja promeniti, jer ga jednom stisnes na visoke obrtaje, to se nece desiti. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na pojasnjenju uh znaci nije kvar:) stekam lovu za promenu seta kvacila posto je izgleda na izdahu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na Puntu 2 1.9d pokazuje stalno preko 20. vrti se tu od 21 do 24km/l sto znaci da po njemu trosi malo jace od 4l.

Da li je moguce da toliko laze i jel bi znao neko u cemu je problem.Samo da napomenem da je menjata instrument tabla posto je bila bez obrtaja i temperature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo sumnjivo. Meni je preko 20 samo na otvorenom putu, a po gradu se krece izmedju 15 i 17 km/l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz svima!!!Ja vozim Punta2 2001 god 1.2 16v sporting i potrosnja mu je 11l da ne verujes . . . a na putnom racunaru mu pise 13.2 km po litri sto izadje kad se izracuna 7.57 litara na 100km.Da li neko ima neko objasnjenje ili mozda isti taj promlem?Sta treba raditi da bi se smanjila potrosnja?HVALA UNAPRED NA POMOCI AKO NEKO IMA RESENJE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tolika razlika !!!!! Prosto da ne veruješ. Jesi li siguran da ti negde ne curka rezervoar ili neko crevo? Prati eventualnu pojavu mrlja na parkingu. Takođe ne bilo loše pratiti parametre na dijagnostici dok radi motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoguće da je tolika neusklađenost kompa i prave potrošnje, obično komp greši oko 10 posto ali ne u tvoju korist :)

A da ti troši 11 litara je "normalno" kad je temperatura ispod minus 10, meni recimo leti troši 7.13 a ovih dana kad udari jače od minus 5, bogami dođe do 10 litara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,Banetv i Oktopod na nekom realnom objasnjenju.Evo juce sam sipao ponovo do vrha i presao 50km,otisao na pumpu i stalo je samo 3.15l sto znaci da je potrosnja 6.3 na 100km.A na kompu se danas prosecna potrosnja kretala od 16,2-18,4 km/l.Znaci da mu odgovara samo lepo vreme . . . cim ode temperatura u minus on trosi ko LUD(11 litara).Poz i jos jednom hvala na objasnjenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozzz. citam ovo i bas sam kod mene zagledao kako je na kompu,kod mene je u pitanju novi punto iz 2010god.Nije ovako kako pisete vec je na istom potrosnja izrazena upravo-primer(5.6l/100km)tako da ne motra nista da se deli vec odmah pokazuje koliko je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,Banetv i Oktopod na nekom realnom objasnjenju.Evo juce sam sipao ponovo do vrha i presao 50km,otisao na pumpu i stalo je samo 3.15l sto znaci da je potrosnja 6.3 na 100km.A na kompu se danas prosecna potrosnja kretala od 16,2-18,4 km/l.Znaci da mu odgovara samo lepo vreme . . . cim ode temperatura u minus on trosi ko LUD(11 litara).Poz i jos jednom hvala na objasnjenju.

HITNO zameni termostat jer ti on ne radi i stalno je otvoren tako da ti je motor konstantno hladan i zato troši više. Mislim... nije hitno da se zameni, ali ako zakuca pa ne otvori, onda će doći do kuvanja, ne u šerpi nego u motoru.

I u merenju potrošnje, sipaj do vrha, pređi najmanje 100-200km pa sipaj opet do vrha, tako je mnogo merodavnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozzz. citam ovo i bas sam kod mene zagledao kako je na kompu,kod mene je u pitanju novi punto iz 2010god.Nije ovako kako pisete vec je na istom potrosnja izrazena upravo-primer(5.6l/100km)tako da ne motra nista da se deli vec odmah pokazuje koliko je to.

Tako je, na puntu 2b je osavremena tabla tako da uzivaj :thumbup: .

HITNO zameni termostat jer ti on ne radi i stalno je otvoren tako da ti je motor konstantno hladan i zato troši više. Mislim... nije hitno da se zameni, ali ako zakuca pa ne otvori, onda će doći do kuvanja, ne u šerpi nego u motoru.

Nisam video da je igde spomenuto da motor ne dostize radnu temeperaturu, ali sasvim moguc problem! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

POZ!Nemam problem sa termostatom,temp. je za sad u redu,a potrosnja se stabilizovala na 7.5l sto je ok.Hvala na pomoci u svakom slucaju. :thumbup:

Edited by stankosandra

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada ja imam pitanje.... :D Na bordu mi pokazuje da mi je potrosnja oko 8,5 Km/L (kod mene ova naopaka varijanta) sto je nemoguce jer je to skoro nekih 12 litara.

Meni auto trosi normalno, sada naravno malo poviseno preko zime ali opet Ok. Interesuje me sta konkretno meri potrosnju komp ili neki senzor ili tako nesto..?!

Da li je mogla da crkne neka sitnica pa mi pokazuje tako nerealno ili je prethodni vlasnik nesto menjao pa on meri u L/Km a pokazuje Km/l, da ja to ne znam....

E da, i zeza me kazaljka obrtomera cas padne na 0 cas zaglavi negde visoko pa da li mozda i to utice na cifru na bordu.

Hvala :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...