Jump to content
FAS Goran
Terza

Fiat Stilo - tuner na fabričkom radiju

Recommended Posts

Momci primetio sam da nije problem do radija, ili radio prijemnika što neće da prima i hvata stanice. Nego do antene ili kabla od radija do antene. Jel može neko da mi objasni gde tačno ide antena šta sve u kolima da skidam da bih pogledao ? (Utvrdio sam tako sto kad pustim radio i puhvatim se za antenu od radija prima perfektno signal, kada je pustim nema ništa od signala) Ps. zašrafio sam drugu antenu opet isto !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, rešio sam problem bila je u pitanju samo krovna antena... Pa sam iz tunera izvukao antenu i stavio licnasti kabl i radio perfektno... Ko je imao problem kao ja to je rešenje ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je što si se setio foruma da napišeš šta je pravilo problem, sigurno će i drugima koji budu čitali temu značiti ta informacija. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,zanima da lije moguce izvaditi radio fabricki od stila koji je na dv i staviti radio sa ekranom i navigaciom ? hoce li raditi sve kako treba ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo,

Ista prica kao i kod vecine koja ima problem sa fabrickim radiom Visteon. Ne hvata stanice.

Naime kod mene nekad hvata stanice , ali više ne hvata nego sto hvata stanice. Ponekad proradi kada pritisnem dugme na kojem se menja AM / FM. Medjutim to nije stalno resenje, kada proradi hvata FM stanice oko minut.

Primetio sam kada je radio na AM stanicama i krenem u rikverc (upali se svetlo za rikverc) tada kao da doje do nekog kontakta i cujem drugaciji zvuk u radiju, a zatim ako odmah prebacim na FM stanice hvata ih super nekih minut do dva, a onda ponovo tisina.

Ne znam da li mozda relej probije kada se upale svetla od rikverca ili je to samo slucajnost.

Radio mi prvo nije radio 3 godine, a onda je odjednom proradio, mislim da ima neke veze sto je bio otkacen sa akumulatora neko vreme. Kada je proradio , radio je skoro godinu dana, a sada ponovo ssssss.

Ima li neko komentar , sta je problem.

Pozdrav

Edited by mikesha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prije dvije sedmice kupim Fiat Stilo u auto kuci sa predjenih 160.000 KM, uvezen iz austrije fino ocuvan sve lijepo, i sve je radilo do danas, danas me poceo zezati FM radio, CD prima samo originalne audio formate, i ja sam iz radoznalosti cackao po svim i svacim, i sad nekad hoce nekad nece da uhvati neku radio stanicu, pokusavao sam i ON AF i OFF i sve al ne ide, ostavim ga da skrenira sve radio stranice vratim se posle 10 min on nasao i tako radi i ja ga ugasim i opet dodjem on nece da nadje nista, sto je najgore danas kupim FM transmiter pa reko preko toga da slusam muziku, kad ono nece ni to, nakon 10 min sto je skenirao nasao radio stranice sve radilo fino i ja prikacim fm transmister i on je radio dok je radio mogao da nadje te stanice i sam odjednom nestanu sve radio stranice kao da je neko uzeo i otkinuo antenu. Ako neko zna u cemu je problem slobodno neka kaze :)

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@msroky

Ova problematika je apsolvirana jos pre par godina. Tako da nema potrebe otvarati novu temu, iz tog razloga je pitanje prebaceno u vec postojecu temu.

Bice dovoljno da procitas par strana - ukratko, tuner je poznata boljka na Visteonu, resenje je uglavnom njegova zamena. Naravno da u ovom slucaju ni FM transmiter ne vrsi posao, jer on emituje signal na izabranoj frekvenciji koju tuner opet ne moze da "uhvati".

Sto se CD-a tice, ukoliko je obican cita samo Audio format, a ukoliko je MP3 (prepoznaje se po MP3 amblemu, dosta je redji) moze da cita i ovaj format.

Zamolio bih da se pre otvaranja nove teme koristi Search foruma, tesko da ce se za Stilo pitati nesto sto vec nije do detalja obradjeno za ovih 7 godina postojanja foruma.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na zamenu tunera (tj. chipa), ako hoces da zadrzis fabricki uredjaj. Cena popravke je oko 20 EUR, a ako baratas sa elektronikom moze da se nadje i cip za par stotina dinara i da se zameni. Evo ovde je kolega prodavao za 800 din, prodat doduse, ali tu imas i oznaku chipa:

Ako menjas ceo uredjaj opet za fabricki (a i Visteoni su sad dzaba), mozes da montiras bilo koji, samo ce ti trebati Code, ako ne ide uz uredjaj jednostavno se generise putem aplikacije.

Ako juris neki aftermarket, to je vec mnogo sira prica i veliki izbor, za koji imamo druge teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 18/05/2015 at 6:29 PM, neshaoct said:

Pitaj kod njih:

http://www.ecuservis.rs/

Ne rade, zvao danas, kaze lik imas polovne za 20€ :D samo ne znam gde :D

Kaže nemam delove, ja ponudim da nađem, kaže ima 5 različitih :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jedna jedini i ja sam se tako opekao :D.Ako je problem sa tjunerom jedan jedini ovaj gore sto je Ivan postavio.Ja sam moj u tadasnjem stilu iskombinovao od 2 playera, da sad ne objasnjavam tako da cip nisam iskoristio.

 

Skoro sam nesto gledao ovih cipova ima i dalje kod nas i cena im je i dalje oko 1000 ako se dobro secam.Posle nadji nekog samo da ti to zameni ocas posla i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod mene uklonio onaj metalni deo sto ide preko, i tako sam privremeno resio problem... To je odradjeno pre oko 3 godine, i sada zabrljavi samo kada je duze vreme pusteno grejanje na ventilacioni otvor vise samog radia. 

Mozda bude nekome od koristi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi, ja na poslu pa okačio temu u prodajem/audio, ono na brzinu i  ispade kao da prodajem problem (mislim ako neko hoće da ga kupi super).

 

Zovem se Nemanja
 

Uglavnom pre desetak dana sam sa Zastave skocio na Stila, i panoramica ludnica, sve lepo ima tih sitnica koje nerviraju pa polako da sređujem, prvo na meniju je CD player originalni njegov.

Znam da je tuner otišao tamo gde ne treba, ali da li može to da bude uzrok da kada ubacim disk, ono vrti škripi pa onaj normalan cd error 25 - i tako ga njakam jedno 2 minuta da se ugreje, pročitah da tako to oće, i onda učita koji god i kakav god disk da stavim, ispiše lepo TRACK 01 i u donjem desnom uglu krenu lepo brojevi fazon 00:26 i tako ga pustim do kraja pesme, primer 3:25 i onda prebaci na TRACK 02 i tako dalje, znate šta hoću reći, ali nema zvuka na zvučnicima, nema šuštanja, ništa aman baš ništa se ne čuje (da proveravao sam jel pojačano) xD Uglavnom stisnem SRC da mi vrati na radio i odma zašušti na jačinu koju sam namestio dok je cd vrteo pa vratim na cd i kao da sam stisnuo mute. 
Pa reko da pitam vas majstore, da podelite iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/22/2016 at 3:26 PM, Gblast said:

Znam da je tuner otišao tamo gde ne treba, ali da li može to da bude uzrok da kada ubacim disk, ono vrti škripi pa onaj normalan cd error 25 - i tako ga njakam jedno 2 minuta da se ugreje, pročitah da tako to oće, i onda učita koji god i kakav god disk da stavim, ispiše lepo TRACK 01 i u donjem desnom uglu krenu lepo brojevi fazon 00:26 i tako ga pustim do kraja pesme, primer 3:25 i onda prebaci na TRACK 02 i tako dalje, znate šta hoću reći, ali nema zvuka na zvučnicima, nema šuštanja, ništa aman baš ništa se ne čuje (da proveravao sam jel pojačano) xD Uglavnom stisnem SRC da mi vrati na radio i odma zašušti na jačinu koju sam namestio dok je cd vrteo pa vratim na cd i kao da sam stisnuo mute. 
Pa reko da pitam vas majstore, da podelite iskustva


Ja to isto resavam paljenjem i gasenjen radija :)
Isto, ima slika, nema ton, upalim, ugasim i radi. A ume nekad i da ne radi uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@milekontras

 

Naravno. RDS komunikacijski protokol omogucava AF (Alternative Frequencies - prebacivanje sa frekvencije na frekvenciju iste stanice pri slabljenju signala), CT (Clock Time), RT (Radio Text - ime stanice, pesme, itd.) i jos dosta toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites
@milekontras
 
Naravno. RDS komunikacijski protokol omogucava AF (Alternative Frequencies - prebacivanje sa frekvencije na frekvenciju iste stanice pri slabljenju signala), CT (Clock Time), RT (Radio Text - ime stanice, pesme, itd.) i jos dosta toga...

Hvala, sve ove funkcije RDS sam uspeo da pronadjem samo nikako da podesim da prikazuje naziv pesme, izvodjaca itd. Pouzdano znam da ta radio stanica emituje takav sadržaj kroz RDS.


Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, sve ove funkcije RDS sam uspeo da pronadjem samo nikako da podesim da prikazuje naziv pesme, izvodjaca itd. Pouzdano znam da ta radio stanica emituje takav sadržaj kroz RDS.


Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Ne znam kako da pojasnim, jednostavno recimo na displeju stoji samo RADIO S2 što je iščitano nesumnjivo iz RDS ali ništa dalje tako stoji, kad ide muzika na pravom RDS piše izvodjač i numera a na ovom stilovom still i dalje 🤔

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora svaka stanica da prikazuje naziv pesme i izvođača. To je njihova dobra volja da srede RDS, a na S2 nije slučaj. I meni na radiju, koji je aftermarket, nema naziva pesme a ima RDS i stoji RADIO S2 svo vreme. 

 

Zanimljivo je da npr. ukoliko slušaš jedan radio na jednoj frekvenciji, a uključen ti AF, kad prebaci na drugu na drugoj bude ispis svega i pesme i sata i stanice, a na onoj prvoj stojao samo naziv radio stanice. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na S2 ispisuje izvođača

Kad se samo setim svog prvog Philips auto radija sa RDS-om krajem '90-ih... 100 puta sam mogao da se slupam zbog buljenja u ekran. Tada su samo Bgd1, Bgd2 i 202-ka uveli to čudo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja razumem banalnosti tipa, ne mora svaka stanica da ispisuje naziv pesme i ako ima RDS, nije mi potrebno to objašnjavati, ali ovo sa AF moze da bude korisna informacija. Moguće je da zbog toga što mi je AF stalno uključen ne čita druge podatke sa RDSa?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nema veze sa tim (na fabrickom uredjaju ima jos par stvari pored AF i RT, koje koriste RDS). Pokusavam da se setim - dok sam ranije imao obican CD, cini mi se da je od RDS podataka i prikazivao samo ime stanice (cak ako se dobro secam, ako je ime duze, ispisivalo je samo prvih 8 karaktera). Tj. da nisam nikada video ime izvodjaca ili pesme.

Isto mi je i sada sa fabrickom navigacijom, prikazuje se samo ime stanice. Jedina stvar gde mogu da vidim dodatne podatke (izvodjac, pesma) je ako slusam MP3, ali to naravno nema veze sa RDS.

Moguce da fabricki uredjaj cita samo deo RT podataka iz RDS protokola ili deo informacija ili fiskiranih prvih 8 karaktera, nesto mi to nije nelogicno objasnjenje. Nisam video da na tu temu nesto moze da se setuje na Stilo fabrickim uredjajima (Visteon i Magneti Marelli), iskreno mi nije ni bilo potrebno da bih istrazivao. Cak cesto ugasim ekran navigacije i uzivam u mjuzi i voznji :) .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i pričam. Nije do radija već do stanice koja emituje signal.

 

Moja pretpostavka je da je to emiterima bilo zanimljivo kad se pojavilo kod nas kao novo i da su vodili računa o tome. Sada im je verovatno napor da održavaju isti a ne zarađuje.

 

Evo primer na mom radiju, sat se sinhronizuje sa vremenom koji emituje stanica koju slušam. Na nekoliko stanica je dobro vreme (trenutno, kad se pomeri sat na jesen radio stanice to ne ažuriraju pa mi stalno letnje vreme). A neke radio stanice imaju neki sad niđe veze. Bude neko bzv vreme, razlika u 2:27h. 

 

Kad sam išao za SLO i ITA, uključen mi je TA (Traffic Announcement) na radiju, kako sam ušao u Hrvatsku stiglo obaveštenje o saobraćaju ili šta već. Kod nas nikad nisam čuo. 

 

Za RDS isto znam da, u zavisnosti od modela radija, postoji ograničenje u prikazivanju karaktera na displeju. Ne mislim na slovna mesta na displeju već na ukupan broj karaktera koji se vrte u krug pa tipa ide Naziv Radio Stanice-Naziv Izvođača-Naziv Pesme (ovo bude delimično prikazano npr prva reč ili deo).

 

Znam da po BG RDS radi na SPORT FM radiju 100% na 100.4 MHz. Znam da čitam rezultate utakmica sa radija i to ažuriraju redovno. Ako si iz Beograda, probaj pa vidi. Ako je lošiji signal malo brljaju slova i rezultate. Oni su u zgradi SD Crvena Zvezda i znam da mi je po Vračaru baš dobar signal. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...