Jump to content
FAS Goran
rchis

Nova Croma - ABS lampica / ABS unavailable

Recommended Posts

Pozdrav svima,

imam Novu Cromu 2006-o gopdiste. U pitaju je MJET 1900 kubika sa 8 ventila. Automobilom sam zadovoljan. Kako potrosnjom tako i komforom. Od pre 2-3 dana, tj. od kako su jutarnje temperature blizu nule primetio sam sledecu stvar. Kada dam kontakt upale se sve lampice, a medju njima i za ABS, i nakon par sekundi se ugase. Ugasi se i za ABS. Ostanu da svetle samo lampica za akumulator, ulje i ona zuta za motor. Nakon starta motora i one se gase. E sad se javlja sledeca stvar. Nakon starta motora posle jedne do dve sekunde upali se na kratko ABS lampica i opet se ugasi. Cuje se zvucna signalizacija i na displeju stoji poruka kako ABS nije na "raspolaganju" i kako treba da pogledam user manual. Kada "ugasim" auto i ponovo ga "upalim" to se vise ne desava. U toku tog dana se to vise ne desava, niti se u voznji pali lampica za ABS. Znaci problem postoji samo ujutro, mada ni tada lampica ne svetli stalno. Ovo povezujem sa niskim temperaturama, mada nisam siguran da li to ima nekog smisla. Da li je neko mozda imao slicnu situaciju, ne mora da bude na Cromi, i da li zna o cemu je ovde rec? Koliko sam shvatio, a na osnovu citanja nekih drugih postova, ABS ne radi kada stalno svetli ABS lampica sto kod mene nije slucaj.

Unapred se zahvaljujem svima na odgovorima i sugestijama.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se to ne desava i mislim da to nije normalno medjutim s obzirom da se svetlo gasi znaci da ti abs ipak radi sto je najvaznije. Meni to najvise smrdi na ABS samoproveru pre voznje s obzirom na tvoj opis zvuka i svetala koji se javljaju sto je sasvim ok ali ponavljam da se to meni ne desava pa bi najpametnije bilo uraditi dijagnostiku i videti imali nekih gresaka u sistemu pa ako nema gresaka sve je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo se kod mene desavalo samo kada sam prvi put upalio auto na placu (i na ovom koji sam kupio i na jos jednom.(verovatno je stajao mesec-dva-tri). I vise mi se ne pali evo 2 nedelje.

Cenim da ima veze sa naponom na akumulatoru, zato se i pojavljuje zbog niskih temperatura. Verovatno ti je akumulator zreo za penziju (moj jeste).

Edited by barcode

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se tako desavalo sa servom na puntu. Palila se lampica nekad, a servo radi. Jedan kabal ispao na pola buksne na tabli osiguraca, onda sam sve kablove blago gurnuo unutra po 1 milimetar i malo dzekove, i vec godinu dana nista. Tu je negde verovatno gubilo.

Probaj pomalo da pomeris, pa vidi, ne mozes nista da izgubis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima. Mislim da u sustini i nije bilo problema i da se sve sto se desavalo desavalo s razlogom i sa nekom logikom. Mislim da sam dobro pretpostavio da se to desava samo na niskim temperaturama. Kada su temperature bile oko nule a jedno jutro i 3 stepena i kada bi dao kontakt kljucem prvo je isao zvucni signal i poruka na displeju: "Possible ice on the road" - Moguc led na putu. Kada sam "upalio" auto ta poruka je menjana porukom da ABS nece biti efikasan i na kratko trepne lampica za ABS. Nakon toga se ugasi. Mislim da ovo ima smisla, jer koliko sam shvatio nema neke velike vajde od ABS-a na ledu. Upravo to mi i auto kaze. Sada kada su jutarnje temperature preko 10 stepeni niti imam poruku o mogucem ledu na putu, niti imam ovu poruku za ABS. Znaci sve je bilo normalno informisanje o mogucnostima koriscenja ABS na putu sa eventualnim ledom. Jedino ne znam ispod koje temperature daje obavestenje o mogucem ledu na putu.

Pozdrav svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Džabe onda ova naša priča o kvaru... :D

Video si klasično upozorenje koje na 3 stepena ili manje, kao što reče i barcode, daje i Stilo (o mogućem ledu), jedina razlika je što kod Crome namešteno da dodaje i dodatnu poruku o slaboj efikasnosti ABS sistema po ledu... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo bas zvuci logicno, ajd obraticu paznju kada budu nize temperature...

Nego, jel zna neko slucajno cemu sluzi 'kliker' (ne znam kako drugacije da ga nazovem) koji stoji na tabli kod spoja table i sofersajbne. Ima kao neki pravougani insert u tabli u kome stoji do pola vidljiv 'kliker' tamne boje. Ne mogu ni da naslutim cemu sluzi, steta nije mi auto sad tu da slikam, ali onaj ko zna sta je to bi mozda mogao i da provali na osnovu opisa.

E da, i brisaci, vidim da idu 60/43 ali mi nije bas jasno da li ovi obicni frameless mogu da se uglave tu ili treba neki adapter ili sta. Ne mogu da vidim bas u kutiji koje adaptere ima.

Edited by barcode

Share this post


Link to post
Share on other sites

Džabe onda ova naša priča o kvaru... :D

Video si klasično upozorenje koje na 3 stepena ili manje, kao što reče i barcode, daje i Stilo (o mogućem ledu), jedina razlika je što kod Crome namešteno da dodaje i dodatnu poruku o slaboj efikasnosti ABS sistema po ledu... :thumbup:

Nikad ništa nije džabe. Pomoći će nekom drugom isprepadanom vlasniku Crome. :blink: Što više informacija to bolje.

Pozdrav. :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam taj kliker u Lybri :blink:

i u teh uputstvu pise nesto tipa SOLAR SENSOR,a posto nemam automatsko paljenje farova :unsure: ne bih znao cemu sluzi to klikerce :no

Al nesto sigurno odradjuje :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

služi za daljinski kljuc.

ABS ne sme da se pali. to ti je znak da nesto nije u redu. imam i ja cromu pa se ne pali ni na -15 stepeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

imam Novu Cromu 2006-o gopdiste. U pitaju je MJET 1900 kubika sa 8 ventila. Automobilom sam zadovoljan. Kako potrosnjom tako i komforom. Od pre 2-3 dana, tj. od kako su jutarnje temperature blizu nule primetio sam sledecu stvar. Kada dam kontakt upale se sve lampice, a medju njima i za ABS, i nakon par sekundi se ugase. Ugasi se i za ABS. Ostanu da svetle samo lampica za akumulator, ulje i ona zuta za motor. Nakon starta motora i one se gase. E sad se javlja sledeca stvar. Nakon starta motora posle jedne do dve sekunde upali se na kratko ABS lampica i opet se ugasi. Cuje se zvucna signalizacija i na displeju stoji poruka kako ABS nije na "raspolaganju" i kako treba da pogledam user manual. Kada "ugasim" auto i ponovo ga "upalim" to se vise ne desava. U toku tog dana se to vise ne desava, niti se u voznji pali lampica za ABS. Znaci problem postoji samo ujutro, mada ni tada lampica ne svetli stalno. Ovo povezujem sa niskim temperaturama, mada nisam siguran da li to ima nekog smisla. Da li je neko mozda imao slicnu situaciju, ne mora da bude na Cromi, i da li zna o cemu je ovde rec? Koliko sam shvatio, a na osnovu citanja nekih drugih postova, ABS ne radi kada stalno svetli ABS lampica sto kod mene nije slucaj.

Unapred se zahvaljujem svima na odgovorima i sugestijama.

Pozdrav.

ako nije tajna koliko ti trosi croma po gradu a koliko na putu ? HVALA I POZDRAV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni po Beogradu tesko da ce da sidje ispod 9. Nekako razumem to, Marea mi je trosila 8.5 stalno, a ovo je teze 200 i kusur kila. A za put se javljam cim se vratim sa istog. Nego, dodjavola, zasto su gume 215/55/16 tri puta skuplje nego 185/65/14 koje sam vozao na Marei. Nesto tu nije u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

imam Novu Cromu 2006-o gopdiste. U pitaju je MJET 1900 kubika sa 8 ventila. Automobilom sam zadovoljan. Kako potrosnjom tako i komforom. Od pre 2-3 dana, tj. od kako su jutarnje temperature blizu nule primetio sam sledecu stvar. Kada dam kontakt upale se sve lampice, a medju njima i za ABS, i nakon par sekundi se ugase. Ugasi se i za ABS. Ostanu da svetle samo lampica za akumulator, ulje i ona zuta za motor. Nakon starta motora i one se gase. E sad se javlja sledeca stvar. Nakon starta motora posle jedne do dve sekunde upali se na kratko ABS lampica i opet se ugasi. Cuje se zvucna signalizacija i na displeju stoji poruka kako ABS nije na "raspolaganju" i kako treba da pogledam user manual. Kada "ugasim" auto i ponovo ga "upalim" to se vise ne desava. U toku tog dana se to vise ne desava, niti se u voznji pali lampica za ABS. Znaci problem postoji samo ujutro, mada ni tada lampica ne svetli stalno. Ovo povezujem sa niskim temperaturama, mada nisam siguran da li to ima nekog smisla. Da li je neko mozda imao slicnu situaciju, ne mora da bude na Cromi, i da li zna o cemu je ovde rec? Koliko sam shvatio, a na osnovu citanja nekih drugih postova, ABS ne radi kada stalno svetli ABS lampica sto kod mene nije slucaj.

Unapred se zahvaljujem svima na odgovorima i sugestijama.

Pozdrav.

ako nije tajna koliko ti trosi croma po gradu a koliko na putu ? HVALA I POZDRAV

Za vikend sam išao u Niš. Do Niša i nazad imam oko 200km. Pre polaska sam resetovao trip kompjuter. Vozio sam autoputem u šestoj brzini i nisam prelazio 120km/h. U Nišu sam vozio uglavnom u trećoj ili ponegde u četvrtoj brzini. Prosečna potrošnja je bila 5,2 l/100km. Na ulazu u Niš sam proverio prosečnu potrošnju i ona je bila 4,9l/100km. Iskreno tamo gde ja živim i nemam neku gradsku vožnju jer sam za 2 minuta na autoputu. :) Pre par meseci sam putovao u Banja Luku preko Beograda i Hrvatske. Sve ukupno oko 700km u jednom pravcu. Prosečna potrošnja je bila 5,3l/100km. Što se potrošnje tiče ja sam zadovoljan. Pretpostavljam da u gradskoj vožnji troši više.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni croma ovo kratko vreme trosi 10L po gradu, tako da mozes da se tesis da nisi najgori.... plus vozim je prilicno penzionerski nbg centar i nazad.

Isao i sam i van grada i bila je na 6.3 (resetovao sam B trip, zgodna stvar)

Boga mu, nisam znao to za cenu guma. Srecom pa imam nove dve prednje a i zadnje mogu da guraju.

Meni se abs ne pali ali mi se povremeno javlja to upozorenje possible ice on road......

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre dva dana mi je croma prijavila ovaj kvar, samo pise poruka ABS unavailable, ni jedna druga lampica se ne pali. probao sam da kocim po klizavom putu i sve je ok, tj cini mi se da ABS radi svoj posao. kada sam auto ugasio i ponovo upali nije se vise palila, ali jutros se upalila ponovo. da li je jos neko imao ovaj problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da zatrazim savet i ppomoc i meni se na CROMI upalila lampica ABS vec nekoliko dana i uopste se ne gasi,bio sam na planini i bilo je oko -6c,imam nov akumulator star oko 2 meseca, tako da mislim da to ne bi trebalo da pravi problem ,zanima me zasto se pali ova lampica ,ako neko ima iskustva a i neki savet bi dobrodosao hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav prijatelji

 

novi sam ovdje-vozim cromu 1.9 88kw 2007.godina. Vozim je skoro godinu dana, nakon brave koju sam vozio 5 godina. Imam ovaj problem sa ABS UNAVAILABLE od prije tri dana, citao sam vase odgovore-mozda je akumulator ili ...ne znam sta da radim

 

planiram u servis na ispitivanje i akumulatora i spajanja na racunar-da vidimo sta ce ocitati-ima li neku gresku

kad to rijesim-pisacu sta je ustvari

ako je neko vec rijesio, javite 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS lampica se pali kada je problem sa senzorom broja obrtaja. Nalazi se na zadnjem levom točku. Može da bude do konektora a takodje se dešava i da se precvikuje kabal prema kompjuteru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...