Jump to content
FAS Goran
lanciathema

(Ne)kultura u saobraćaju

Recommended Posts

13 hours ago, rkoma1986 said:

Ne znam da li mislimo na istu situaciju ali ja po nekoj navici uvek blicnem kad krenem da obilazim, cisto da dam neki znak. Pogotovo ukoliko ispred ima jos automobila pa ne znam dal ce taj ispred mene da krene u neko obilazenje bez migavca. Ne vidim sta je lose u tome, samo jedan dodatni signal u procesu obilazenja

Ako ides 180 i vise, onda blicni iz daleka jer ces mozda nekog da iznenadis kada mu doletis u levoj traci, ali ako sam npr ja u desnoj str, vozim normalno, ti pretices normalno, nemoj dzabe da me zaslepljujes blicanjem... 
Kada bi ljudi koristili migavce, svet bi bio mnogo bezbednije mesto. Ja dajem levi migavac jos dok sam u desnoj traci da i ovi ispred i iza znaju da cu da preticem, a preticem kada se stvore uslovi za to. Ne vozim levom trakom i nerviraju me slepci koji mi vise na 100-200 metra iza u levoj traci i ne preticu. Kada naletim na takvog parazita kojem ja krcim put, a on mi visi u levom ogledalu jer se on tako oseca najbezbednije, obicno ili usporim drasticno  ili ga oduvam da mi izadje iz ogledala i onda nastavim svojom brzinom dalje svojim putem... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh da, kad si vec spomenuo, nervira me i kad neko na autoputu blica a tipa 500m je iza ili vise, cak i kad nesto znacajno brze, vec ja recimo vozim 150, a pristize me sa par kmh razlike.

Treba mu recimo 30ak ili vise sekundi dok me stigne, nekad i par minuta, ali blica da se sklonim, tu ako se sklonim par puta i moram da se vracam opet u traku levo ispred njega, jer se nije udostojio da ubrza, popizdim pa se ne sklanjam vise osim ako nema par km cistine u desnoj traci  da nema nikog da me natenane obidje, ovako sam i ja u preticanju, a dok si u preticanju ne sklanjas se :) 

 

Generalno kod nas ima malo solidarnosti, hoces da budes fer prema nekome, svi ocekuju tretman i nerviraju se kad nemaju privilegije, ali ih tako slasno zabole da budu korektni prema drugima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ima da blica da se sklonis ako pretices... To je budala :)  Ja samo ostavim levi migavac u takvoj situaciji i pomerim se kada zavrsim preticanje. Pa nije vozilo pod pratnjom pa da se svi sklanjamo u zaustavnu traku dok on prodje... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, vagenovac said:

ali hocu da budem korektan kad god mogu, a iznerviram se ako neki fakticki pljune na tu solidarnost

Mislis, ono kada hoces da skrenes u glavnu ulicu, a neko ti dolazi sa leve strane. Ti jos onako, da budes fer i da ga ni trunku ne usporis ili ne cimas, stojis i cekas da prodje...

A s***na, bez migavca ili pokazivanja bilo kakve namere, samo savije desno tebi ispred nosa, u ulicu iz koje dolazis.

E to kad vidim, tacno bih mu onu rucicu migavca nabio u *** :D . Maltene svi sad imaju i Line Change, pa je li tesko bar pipnuti tu rucicu...

 

Trudim se da uvek vozim svoju voznju - sporije šišam, brže propustim i trudim se da voznja bude sto je tecnije moguca. Gomila stvari me iskreno vise i ne dotice kako sam stariji, po BG lokalu pogotovo, to je samo ono sto se ponelo iz kuce, sta ocekivati... Ali nikada na putu necu moci da razumem sujetu, bahatost i qcobolju za ostale, tamo gde svi zavisimo jedni od drugih.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, andreja.micovic said:

I dosta njih vozi Ap sa dugim svetlima iako je, koliko znam, zabranjeno

Nocu si duzan da koristis duga svetla van naseljenog mesta sve dok ne dodje neko u susret ili ako imas nekog isped u istoj traci i tada si u obavezi da predjes na oborena samo dok ne prodje.
Cesto ispred mene vozi neko po magistrali sa oborenim svetlima i nemam predstavu sta se nalazi ispred njega i da li mogu da preteknem... Na primer put od Cacka do Uzica. Onda mi ne preostaje nista drugo nego da predjem u levu traku, kada je dozvoljeno preticanje tj isprekidana linija, i na trenutak osvetlim put ispred sebe dugim svetlima da bi znao da li mogu da nastavim preticanje ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to zna da bude zaista veliki bezbednosni problem za eventualno preticanje. I često se pitam o čemu razmišlja taj ispred mene, dok noću van naseljenog mesta vozi magistralnim putem pod oborenim svetlima. Kamikaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se mene tiče, saobraćaj kod nas je došao do te tačke da nema povratka... čak i u NS... gde su svi oni fini i smireni ljudi iz Vojvodine o kojima sam slušao, i kojima sam se divio kad svratim u NS kao dođoš. Jbt pa ovde se stajalo pešacima da pređu ulicu kad to nigde drugde u Srbiji nije bilo normalno!

 

Godinama, decenijama sam se trudio da budem korektan, da propustim, da ne smetam ni malo, da se sklonim, i to je bilo u redu... Mnogi su pozdravljali - blicnuli, svirnuli ili mahnuli rukom u znak zahvalnosti... i ja sam uvek pa i danas još uvek to radim. Ali više nema kome... Kad se zahvalim i pozdravim gledaju me kao indijanca.

 

Nadrndane tete, klinci i što je najgore matorci (penzioneri) mi trube i prete kroz prozor. U poslednjih 5-6-7 godina sam 4-5 puta završio na sudu. Smeta mi bahatost i nepravda pa sam sklon da odgovorim. Nikad prvi. Tako sam dobio i krivičnu za napad na OSL. Poilcajac u uniformi mi je udario šamar. Nisam uspeo da se suzdržim a trebao sam. Pravda i pravo nisu isto. 

 

Danas ko Totti, užasno se nerviram ali i ozbiljno radim na sebi da to promenim. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, PremieRacing said:

gde su svi oni fini i smireni ljudi iz Vojvodine o kojima sam slušao

emigrirali malo severozapadno... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko poznaje BG, zna da su u bulevaru leva i srednja traka za pravo, a desna za autobuse i za desno u Starine Novaka, tu pored pravnog fak u smeru ka centru. Naravno, na vecini mesta nema znakova koji ti najavljuju koja je traka za koji pravac. Vidim decko se zeznuo, nasao se u desnoj traci, vrti glavom i misli se gde li ce sada da zavrsi, nije iz BGa. Ja u srednjoj i malo iza njega, svirnem i pokazem mu da moze ispred mene da se ubaci. On u cudu! Izgleda da nisu svi u BGu kreteni... :D Naravno, kako se on ubacio ispred mene, tako je par kretena uletelo i pokusalo da pretekne nas u koloni zdesna.
Ima raznih... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam rutu skoro svaki dan Zemun-stadion Partizana. Pošto mi se najbolje pokazalo da idem Glavnom pa Bulevarom Nikole Tesle do tržnog centra Ušće, izbegavanje autoputa maksimalno. Sve ide glatko do semafora gde ulica, mislim da se i zove Ušće seče Bulevar Muhajla Pupina. Taj semafor kratko drži zeleno i sagorim kada se vuku kroz tu raskrsnicu, em nas je koliko hoćeš, em ljudi iz Milentija Popovića čekaju da skrenu levo u bulevar. Dalje, skretanje levo kod Hajata,od pre 6-7 meseci ima lepo semafor za levo, ali ne. Pametni iz Milentija Popovića to lepo zatvore, crveno im kao vrata. Pa zar ne vidiš care sta je ispred tebe, gde si upro?! Kada to nekako i prodje kreću parkirana vozila u desnoj traci, sva četiri i milina. Ajde, dalje desno u Vladimira Popovića, pa na omiljenu nam Gazelicu. Tu zna da bude lepa kolona za ono penjanje ka Gazeli, pitomi stojimo i cekamo a frajeri bi pred penjanje da se ubace. E tu se lepim čoveku ispred u branik, nema leba da pustim. Nastavlja se borba, ako vozim džip, ja ću sada lepo celu kolonu da prodjem i skroz ulevo da krenem da se penjem ka Gazeli. Nema ništa od toga rođaci, čim se dokopam skretanja, zakovem se na polovini, gotovim kada to i ostali urade pametnom baji, pa i mi plaćamo registraciju. Kako je to pretposlednje uključenje na Gazelu, moram priznati da se gore ljudi korektno ponašaju, propusti skoro svako po jednog, što je ok. Danas sam popravio dan liku koji se zalepio čoveku ispred, samo da me ne pusti. Na licu mu neki imbecilni slavodobitni poluosmeh. Naravno, svakome se zahvalim ko me pusti, meni na sledećem uključenje gde obavezno propustim vozilo da se uključi možda 30%. Jedan sasvim običan dan.

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubacivanje zdesna gde se skrece levo, oviljena disciplina u BGu. 
Promenili bili semafore na raskrsnici Ustanicke i Vojislava ilica na par nedelja, bile kolone za levo prema Plavom mostu iz Ustanicke sve do okretnice 31. Srecom pa vratili na staro posle, hteli ljudi da izginu i pobiju se. 

Screenshot 2021-12-02 125308.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/29/2021 at 11:03 AM, andreja.micovic said:

?! Izadjemo iz tunela, dam gas da se sklonim, vidim njega nema nigde iza. Stvarno mi nije jasno...


Presretač?

 

Ovo ostalo potpuno regularno, pogotovo ap Bg ns, svaki dan gulim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...