Jump to content
FAS Goran
LDEX

Iskustva sa amortizerima

Recommended Posts

Stigli juče ITN zamenio pobao auto na kratko moj utisak da su ok..Jesu malo tvrđi kako kolega kaze al nema više treskanja..Čekam situaciju da provozam malo van grada pa će javim utsike..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Interesantan video, a posebno me zainteresovao deo na 3. minutu - prolazak pored kamiona, jer se ne sećam da sam pre imao ovoliko ljuljajnja, a da to može biti do dotrajalih amortizera. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe da se menjaju opruge pri zameni amortizera, ako je sve u redu sa njima. :)

 

Ako su ok, ništa ne lupa/ne škripi u vožnji, pri motanju u mestu, nema fizičkih oštećenja.. Možeš samo malo da očistiš opruge od rđe, ofarbaš i biće kao nove :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilikom povratka sa mora, u krivinama sam se borio sa volanom. Volan je postao veoma tvrd, pa omeksa na trenutak itd. Morao sam da usporavam na autoputu na 90 da bih pogodio pravac kako treba.

 

Otisao u servis, kazu amortizeri su ti otisli. Inace amortizere sam menjao pre nekih 35 000, naravno u kompletu sa soljama i zastitnim gumama, stavljena KYB na preporuku majstora, kao naj najbolja. Odem na treskalicu da znam da li da propisno napljujem KYB ili ne, kaze majstor dobri su prednji amortizeri, zadnji mogu jos da guraju. Nakon cele tuzne price sta se desava, sidje on u kanal i kaze leva solja ima lufta. Bune me i rezultati sa treskalice, jer se ovde spominje da je do 60% OK, ispod toga je vec zrelo za promenu. Moj rezultat je sledeci:

 

Amorti.jpg

 

Kada sam pitao za granice, majstor mi rece da je za nove 65% ocekivana vrednost. U tabeli sa strane ima tumacenje koje potvrdjuje njegovu pricu. Mada mi onda nije jasno sta je 100%.

Neko iskustvo ili savet bi mi dobro dosao. Za sad sam samo siguran da solje moram da menjam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da su duplo vece brojke imale bi logike :D Onda bi prednji bili dobri a zadnji da jos mogu :D Ovako nisam siguran tacno sta brojke govore, pogotovo ovi Nm :D Ako je to izmerena neka sila amortizera, to je tako slabo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/15/2017 at 1:53 PM, brzi said:

Mada mi onda nije jasno sta je 100%.

100% nema ni nov amort kad ga tek staviš na auto. Ono, montiraš ga i pravac na treskalicu, neće ni tada izbaciti 100% nego nešto preko 90%. Tako mi rekli u jednom servisu gde rade pre svega trapove. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, retko kad ce prebaciti 95%. Zato sto ni jedan amortizer nema nultu reakciju u radu, mora da se deformise ventil da bi poceo da umanjuje oscilaciju, kod kvalitetnih amortizera to je do nekih 2mm.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada kažem da je vreme KYB prošlo .Nije to tako i ostalo. To pravi rezultat tih amortizera. Ja duboko u sebi verujem da ima ovih amortizera odličnih samo je pitanje TRŽIŠTA. Yugiša sve vreme si bio u pravu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene interesuje koje amortizere  staviti, Monroe ili KYb za Stila 115/85 karavan prednji amorti su u pitanju,prepar meseci sam promenio opruge, stavljene su KYB.Ida li je potrbno menjati solje amortizera ako se menjaju amortizeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@skydive11

 

Ako će taj Doblo biti staaaaalno dosta opterećen pozadi, možda bolje KYB, za njih se generalno kaže da su tvrđi.

 

@jure

 

Šolje amorta će ti videti majstori na licu mesta, al' ako su amorti baš stradali, teško da stare šolje mogu da ostanu. Čini mi se i da nije neki veliki trošak samo za šolje u odnosu na komplet prednjih amorta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Amorti nisu skroz stradali jedan je skroz ok ali drugi zeza ,ne lupa na rupama ili slicno jednostavno kada se sabije nevraca se istom brzinom i ne do kraja kao drugi.To je primeceno kada su menjane opruge pa je majstor preporucio zamenu amortizera.

Edited by jure

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jure

 

Ne znam da li ti odgovara opcija da umesto kupovine 2 nova prednja amorta (Monroe već razmatraš), dodaš još malo novca za jedan zadnji Monroe amort, i onda dobiješ i četvrti amortizer besplatno.

Imaju u Euroautu trenutno tu akciju:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/75099-euroauto-monroekilen-prodajna-akcija-kupi-4-plati-3/

 

Ako su zadnji amorti npr. oko 4.000 dinara po komadu (ne znam tačnu cenu), faktički na sumu koju si već namenio za prednje amorte (npr. Monroe), dodaš tih 4.000 i zameniš tako sva 4 amorta na autu. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, neshaoct said:

@jure

 

Ne znam da li ti odgovara opcija da umesto kupovine 2 nova prednja amorta (Monroe već razmatraš), dodaš još malo novca za jedan zadnji Monroe amort, i onda dobiješ i četvrti amortizer besplatno.

Imaju u Euroautu trenutno tu akciju:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/75099-euroauto-monroekilen-prodajna-akcija-kupi-4-plati-3/

 

Ako su zadnji amorti npr. oko 4.000 dinara po komadu (ne znam tačnu cenu), faktički na sumu koju si već namenio za prednje amorte (npr. Monroe), dodaš tih 4.000 i zameniš tako sva 4 amorta na autu. :thumbup: 

Znam za tu akciju razmatram i to, prednji su po 5700 a zadnji su 5150 na to plus poštarina   i  nema članskog popusta,a Kyb imam u mom mestu  za 5500 din. Zadnji amortizeri su mi skroz u ok stanju, ali sve kombinacije su u igri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako stoji na njihovoj on line prodavnici i to su jedini koje imaju u ponudi dok za prednje imaju nislim da su reflex za 6600.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, jure said:

Mene interesuje koje amortizere  staviti, Monroe ili KYb za Stila 115/85 karavan prednji amorti su u pitanju,prepar meseci sam promenio opruge, stavljene su KYB.Ida li je potrbno menjati solje amortizera ako se menjaju amortizeri.

Sa kyb imam dosta iskustva tako od njih ništa. Možeš slobodno da staviš Monroe, jer je se pojavila nova serija amortizera.Njih sam probao tako da ako mene pitaš Monroe slobodno.

A šolje amortizera će pre biti da su dobre, ali prekontroliši ili zameni ležajeve šolja. U ležajeve amortizera ulazi sitan pesak,voda, prašina pa ispere mast. Tako da opruga kada se namota volan levo ili desno trpi opterećenje do pucanja. Za ležajeve nađi mast crvenu višenamensku i podmaži. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, YUgisa said:

Monroe uvek ima neku novu seriju, a nista bitnije ne urade :D

Sumnjam da je neka nova Monroe serija sada na akciji u Euro autu

Sta mislite o Bilstein B4  kostaju 4600 u Silux-u

https://www.silux.rs/proizvodi/vesanje-i-pogon/vesanje-i-ublazavanje/ublazivaci-amortizeri/259553/prednji-amortizer-1963g-fiat-stilo-01-07?car=112701

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, YUgisa said:

Monroe uvek ima neku novu seriju, a nista bitnije ne urade :D

Ove nove sam lično probao i imaju silu odličnu.U poslednje vreme u Servisima se mnogo ugrađuju i nemaju reklamacija(Za servise bar dva znam. Jedan mi je ispred kuće , a drugi malo dalje). Osim toga da su naši majstori navikli da šipku amortizera šafe pneumatskim pištoljima. To je potpuno nova tema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...