Jump to content
FAS Goran
LDEX

Iskustva sa amortizerima

Recommended Posts

Znam da je Bilstein odlican amortizer, a uz to prilicno udoban, dakle mekan, sto je meni bilo vazno. Ima dobrih amortizera ali ako su tvrdi i ako imam osecaj kao da preko neravnina vozim biciklu, onda dzaba sve.

Na starom autu sam imao nove Monro i na rupama su bili tvrdi kao djavo. Kamen u bubregu da pomere <_< Mozda nekome to odgovara, ali ja sam pizdeo.

Na preporuku tadasnjeg majstora ugradio sam Bilstein i to je bukvalno bio drugi auto, duplo udobniji.

Preporucljivo je promeniti sholje, i ostale sitnice koje pomenu, ali to zavisi od stanja i od finansijskih mogucnosti, naravno.

Sa KYB nemam iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sto ne zoves Meritum Certus i ne pitas koliko je original

Fiat prva ugradnja.Da vidis koliko je kod njih.Oni su ti najjevtiniji za original delove.

Pa ako je mala razlika ja bi se opredelio na tu soluciju. :welcome:

Kontaktirao sam Meritum Certus i cene su sledece:

Original - 2x prednja 2x zadnja bez zamena - 28000 dinara (zamena preko njih 5000din)

Kopija (DAMPO) - 2x prednja 2x zadnja bez zamene - 14700 dinara

tako da je original skup a ne verujem da je bolji. Kopija DAMPO je sa zamenom u rangu cene vec gore pomenutih.

Samo da cujem jos koje iskustvo, nekako sam KYB stavio po strani, dok mi je favorit bilstein... takodje sad jurim da saznam cene solje i ostalih gluposti jer na sva 4 tocka i to moze ispasi dosta para... likovi koji prodaju montoe kazu da su solje njihove skupe oko 5500din, ispade cena i toga kao i amortizera... dosta ce para sve na kraju kostati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ortak ima auto koji prelazi 100 000km godišnje tako da amortizere menja maltene jednom godišnje... rekao mi je KYB ili Bilstein. Bilstein je malo skupji i daje više nego što je realno skuplji, ali ni KYB nije uopšte loš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Kod uvoznika sam nasao BILSTEIN sva 4 amortizera za 17000 dinara, dok je zamena u svim servisima oko 3000 dinara.

Njihove solje su 2900 din, duplo jeftinije nego monroe.

Mislim da sam odlucio da uzmem njih, samo jos nisam siguran za solje, da li da menjam sve ili kad se skine da se proceni stanje mojih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je vec bilo slicnih tema ali bih voleo da cujem kakvo je trenutno stanje na trzistu amortizera.

Hteo bih da ih menjam na svom Puntu 1.1b pa sam se raspitivao oko cena i one su sledece (okvirno,necu bas u dinar):

1. KAYABA - 3900/2600 (prednji/zadnji)

2. MONROE - 3700/2300

3. QH - 3200/2100

4. DAMPO - 2900/1900

Da nije problema sa parama stavio bih KAYABA bez razmisljanja, a ovako se bas cetvoroumim.

O MONROE-u sam cuo dosta losih reci ali je to jak brend pa sam ih uvrstio u izbor.

Ostala dva proizvodjaca su neke jeftine varijante pa me je strah da ne valjaju ali mi njihova cena nekako najvise prija :rolleyes:

Auto vozim skroz normalno (neki bi rekli kao po jajima) i bitno mi je da amortizeri budu udobni i koliko-toliko izdrzljivi na nasim rupama, pa su mi potrebne preporuke/iskustva?

Edited by marcony

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni od Monroe-a samo Reflex serija dolazi u obzir (uljno-gasni)... Ja sam ih imao sva 4 nova na Puntu mk1. Odlični su...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.

Mislo sam na mojoj Lybra-i da mijenjam amortizere. Kolega mi preporučuje KYB i to samo gasne, ne uljane. Nije znao objasniti zašto.

Ima li ko da mi zna dati savjet o ovome? Zašto samo gasni, da li je KYB dobra marka? Zadnji put sam mijenjao amortizere prije 6 godina, vozio sam Fiat Croma 2.0 i.e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da Kayaba i ne radi uljne amortizere. To je koliko znam najveći svjetski proizvođač amortizera,sa oko 60% tržišnog udjela.

Btw za Lybru je original amortizer Boge. Prešao 277000 bez zamjene i opet pokazivali preko 65% na testu gdje je 40% donja granica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam MONRO na STILU utisak je inzvanredan u krivinama kao po sinama drze auto svaka cast (kao mace za drvo) i malo su tvrdji,stice se utisak da se vozite u vw 3. PA sam stavio Bilstain.drze krivinu i mnogo je meksi auto za oko 40% od monroa.penzionerska voznja .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Sve je već rečeno, ali bih ipak voleo da čujem vaše mišljenje pre nego što se odlučim.

Treba da zamenim prednje amortizere na bravu hgt.

Najjeftiniji su dampo sa cenom od 4427,00 dinara, a s gotovinskim popustom izađu 3985,00.

Sredina su monroe po ceni od 8420,00, koji su na akciji do kraja aprila pa su isto 15% jeftiniji - 7157,00.

Najskuplji su kayaba s cenom od 8732,00 po komadu.

Kao što vidite, razlike u ceni su drastične, par dampo amortizera izađe manje od jednog kayabinog.

Da li su razlike u cenama opravdane, šta uzeti?

Po onome što sam pročitao znam šta je hvaljeno, kao i da i ovde vredi priča koliko para toliko muzike...

Da li je dampo toliko lošiji ili je i dalje dovoljno dobar za auto star 16 godina? Dilema je da li vredi dati 10% vrednosti auta za dva amortizera.

Hvala na pomoći i sugestijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže moj, ja sam na bravu 1.6 stavio dampo napred i mogu da ti kažem da su ok. Malo su tvrđi (nisu loši za krivine) i imaju garanciju 2 god. Pa i ako za godinu dana riknu, mislim se, zameniću ih za dž! :) Ako imaš keša uzmi bolje, ako ne i dampo radi posao. Nešto sam se raspitivao u kit komercu, čini mi se da su bili smanjili garanciju na dampo na 6 meseci-da li to znači da su na naše tržište uletele neke fuš serije istih? Da sam imao keša uzeo bih bilst ili kyb, ovako...sirotinja raja!

Edited by endbringer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li sam pisao na ovoj temi ili na nekoj drugoj, ali kada sam malo gledao oko ovoga BUKVALNO je bilo koliko para - toliko muzike. Jedino što je bilstein bio neopravdano malo skuplji od KYB, ali je kod njih bila razlika u "mekoći" iliti "tvrdoći" ko kako voli pa je eto zbog toga bila razlika. Ono što u ovakvoj situaciji treba da pitaš sebe - koliko dugo još planiraš da voziš taj auto? Čisto da ne ispadne da si nekom narednom vlasniku poklonio nove amortizere. Ako planiraš duže vlasništvo nad autom onda svakako uzeti kvalitetnije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam menjao meni na Yugu zadnje i stavio sam LiP QH, bio je medju skupljima... Nesto za trajanje ne znam reci, za sada je sve ok, presli su oko 2-2500km, ali ono sto sam primetio da su nesto malo tvrdji od fabrickih Yugovih i bili su 3 cm kraci u odnosu na fabricke... A i imao sam priliku da vidim prednje, takodje su bili tvrdji i kraci od fabrickih Yugovih... Prodavac koji mi ih je prodao i koji je oduvek bio fer prema meni kaze da nije jos nikad imao neku reklamaciju na njih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja da postavim vec dosadno pitanje.sutra treba da menjam prednje amorte na puntu 1.2 i ima raznih ponuda kod nas u somboru.DAMPO-2990din/kom,OPTIMAL KG-3700din/kom,KAYABA-5200din/kom.SUPRA-4300din/kom,neki LSTAR-4160din/kom,BILSTEIN-e sada ovo je zanimljiva situacija ima uljni za 4000din a dansa mi u jednoj radnji kazu da im sutra dolazi bilstein gasni po ceni od 3450din/kom.da li je moguce da je to cena za gasni bilstein?nekako mesrce vuce za bilstein a novcanik za dampo :wallbash:

Edited by Djomla85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam svoju dilemu rešio u korist novčanika, barem trenutnu ako ne na duže staze.

Uzeo sam dampo jer su bili dosta jeftiniji, a sa istom dužinom garancije.

Da li su tvrđi, mekši ili šareniji nemam pojma, znam da rade posao za koji su namenjeni - auto više ne lupa kada pređe preko rupe.

Činjenica je da sam dan posle montiranja prestao da razmišljam o tome koje su marke i kvaliteta, nastavio da vozim i uživam u vožnji jer mi je ostalo para i za gorivo. Da me mejl nije obavestio da postoji novi post na ovu temu, ne bih ni pratio priču o amortizerima.

Šta želim da kažem - stavi one koje možeš da platiš i vozi se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo upravo kupljeni LIP-ovi gasni amorti po ceni od 3400din,1 godina garancije,obe solje Birth-ove cena 1100din/kom i oba silne bloka takodje Birth pa ceni od 900din/kom.jos sutra da ih ugradim i bice valjda sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, 1 god garancije..ovi ostali daju po dve, otkud da si se odlucio za te amorte? Šta je prevagnulo na njihovu stranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam narucio bilstein ali su greskom dosli ovi a meni je frka posto u nedelju idem u Budimpestu,ne znam ni ja ali imam par drugara koji su stavili te amorte i nemaju problema,upravo sam ih namontirao i nove solje i mogu reci da je ogromna razlika u odnosu kakav je bio,za sada.jedino sto mi jos uvek volan lupa kad motam u mestu a to ne znam sta jer je sa trapom sve u redu.a da garancija je mala ali meni je bilo hica pa sada sta je tu je.videcemo kak ce se ponasati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam narucio bilstein ali su greskom dosli ovi a meni je frka posto u nedelju idem u Budimpestu,ne znam ni ja ali imam par drugara koji su stavili te amorte i nemaju problema,upravo sam ih namontirao i nove solje i mogu reci da je ogromna razlika u odnosu kakav je bio,za sada.jedino sto mi jos uvek volan lupa kad motam u mestu a to ne znam sta jer je sa trapom sve u redu.a da garancija je mala ali meni je bilo hica pa sada sta je tu je.videcemo kak ce se ponasati.

garancija ne treba da te brine... mogu da stave i 1 dan... ali zakonom je regulisano da je minimum 2 godine tako da mogu da se piskaju ;)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

gde se moze naci najjeftinije bilstj gasni ??? mislim da uvek treba ici na kvalitet bar ja tako radim

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko moze da mi kaze kakvi su Viktor amortizeri,da li ima iskustva sa njima?posto su mi danas stigli pa ih sutra ugradjujem.2 god garancije,pise da su italijanski.da li amortizer kada ga sabijem dole treba sam da se vrati gore?ovi se vracaju ali ne brzo nego onako laganije.hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

prednji desni amortizer poceo da lupka.ja ih nisam menjao ,prethodni vlasnik ko zna kad i zahvaljujuci niskim ivicnjacima i kvalitetnim putevima desi se i to.ali problem.kada sam otisao u prodavnicu delova koja je snabdevena sa delovima za FIATA ,prodavac me malo zbunio.ima vise modela i vise cena (od 2000 din pa navise) i kaze svi su odlicni.moj majstor koji je sasvim ok ,kaze uzmi neke pa cemo menjati.meni se to bas i ne radi cesto,jbg.moze neko da me posavetuje sa modelom i cenom,sta kupiti.ja sam iz valjeva tako da mi i beograd nije daleko.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si iz Valjeva,a ne mozes nekada da ides u bg preko uba ccc.

Sta gos sa kupis,bice bolje nego to,kupi nesto iz sredine,bitno je da dobijes garanciju.P.S.Nemoj se nervirati samo,sluzice sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...