Jump to content
FAS Goran
LDEX

Iskustva sa amortizerima

Recommended Posts

Amortizeri se menjaju uvek u paru. Razliciti proizvodjaci ili modeli kod jednog proizvodjaca se razlikuju nekad i prilicno drasticno. Teoretski, kad bi znao tacno proizvodjaca i model koji si imao, mogao bi zameniti samo jedan jer je drugi na 95%, ali opet ti niko ne garantuje da recimo proizvodjac nije proteklih godina izmenio model amortizera uvodeci nove tehnologije.

 

Pozeljno bi cak bilo upariti i sva cetiri amortizera da su jednakog proizvodjaca i modela jer tada auto ima odgovarajuci balans, ali ajd da kazemo da to nije toliko bitno za prosecnog vozaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naso sam danas prodavnicu gde i na jedan daju garanciju dve godine .u pitanju monroe amortizer 6800 din

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nikad nije bilo jer je i tehnicki neizvodljivo. Akp je jedan dobar a drugi los ili losiji, ovaj bolji je mnogo vise opterecen i vrlo brzo strada. Ali ajde, nema veze, ionako garancija za amortizere ti je ko i za gume - samo papir :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda ću postaviti glupo pitanje, ali...

 

Pre nekih mesec-dva mi je na Grande Puntu otišao zadnji desni amotrizer, kupio sam PAR novih amortizera (ako se dobro sećam TopLine), ali nisam zamenio oba, već samo taj što je otišao, ovaj drugi sam ostavio u rezervi jer tada nisam imao vremena za zamenu + stari levi je u odličnom stanju.

 

Sada imam osećaj kao da mi sa strane gde je NOVI amortizer i dalje pomalo lupka kad prelazim preko šahti i ležećih, dok je kod starog kojeg nisam menjao sve super. Pitanje, da li je problem u tome što je stari (verovatno original) mnogo bolji od novog, ili je jednostavno problem što ih nisam menjao u paru i sada se ne raspoređuje opterećenje podjednako. Pošto imam i drugi nov amortizer, da li vredi eksperimentisati? Meni deluje da ne vredi, ali ipak da pitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizeri se menjaju uvek iskljucivo u paru jer razliciti proizvodjaci imaju razlicite karateristike bez obzira sto su namenjeni za isti model auta.

 

Naravno ne tvrdim da ce to biti resenje i verovatno stoji da su originalni bolji od nekih jeftinijih zamenskih amortizera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa sva cetiri nova amorta (Monroe)  i dve nove prednje opruge, auto je skroz drugaciji. Udobniji, stabilniji, precizniji u voznji i dozvoljava dinamicniju voznju. Nema vibracija na volanu koje se prenose sa trapova, a nema ni vibracija u sedistima koje su se desavale prlikom treskanja o rupe i slicno. Prosto-podmladjen. :lol: jedino mi nije jasno zasto ih nisam ranije menjao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reflex ili ...?

Polovina ih hvale, druga polovina pljuje :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da ti je los taj amortizer. Ako imas uslova i vremena promeni im mesta , tako ces najlakse da utvrdis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Reflex ili ...?

Polovina ih hvale, druga polovina pljuje .

Ja i kum prezadovoljni sa Reflexom. Cekali smo akciju i zamenili. Apsolutna preporuka i best buy

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo ja kazem :D .

S jedne strane, komplet Reflex na "3+1" akciji izadje oko 130 EUR, recimo u "Inbacu" je i zamena gratis (ako ne iskopaju pri tom nesto za zamenu :) ), sto je realno dzabalesku.

S druge strane su stvarno dijametralno suprotna iskustva, bar ovo sto cujem od ljudi ili procitam na raznoraznim mestima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja primetio kod Monroa i Sachsa, mozda nisam u pravu ali je interesantna slucajnost, to je da sto vam je noviji auto to je veca sansa da budete zadovoljni sa amortizerima. Sto je stariji model auta to je manja sansa da amortizer bude kako treba je sve manja. Posto imaju fabrike u nekim ozbiljnim i nekim "levim" drzavama, moj neki zakljucak je da za nove aute prave u ozbiljnim drzavama sa strogom kontrolom kvaliteta sto ima logike jer novi auto puno kosta i veca je sansa da ce vlasnik odrzavati kako treba i nece mu biti skupo... Dok u levim drzavama prave za starije modele gde je vecini najvaznije da bude jeftino, verovatnoca da je 10+ godina star auto je puno veca u ovakvim levim drzavama kao sto je nasa gde nema ozbiljnih kazni a i vozaci starih auta ne ocekuju puno od svojih ljubimaca najcesce. Tj rekao bih da biraju trziste za maksimalan profit.

 

Takva iskustva najvise vidjam na netu i sto sam imao prilike od nekih ljudi da cujem licno a i ja sto sam ispitivao... Ako je neki noviji auto, oba amortizera su imala identicne karateristike (iako se one meni ne svidjaju, ali barem su jednaki) i relativno svima potraju neko razumno vreme, dok kod starijih auta, dva amortizera i nemaju iste karateristike, nekad budu na nivou razlika kao kod amortizra spremnih za zamenu i trajnost zna da bude na nivou neverovatnih nedelju dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovih dana u toku vožnje, primetio sam da prilikom prelaska preko neravnina zadnji deo Maree leluja i kao da poskoči u stranu.

Kontam da su amortizeri ili gume za zamenu. Amortizere za poslednjih 120000 koliko je auto kod mene nisam pipnuo. Gume su iz 2012, Dunlop SP FR...ali kada kucnem u zid oneumatika, oseti se da su poprilični tvrde. 

Auto je udoban, ne skače gore.dole po neravninama, ali opet me interesuje kako da rešim to skakutanje zadnjeg kraja.
Videh KYB za oko 3000 rsd - jel moguće da toliko košta? :huh:

Ili duzmem još dve nove gume?

 http://www.autotrap.rs/index.php/web-shop/amortizeri-i-opruge-po-vozilu-garancija-2-god-besplatna-ugradnja/fiat-zastava-10/marea/zadnji-amortizer-alfa-145-146-22-detail

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to samo Yugisa kudi Monroe.. U principu ljudi koji ih voze svi zadovoljni. I jedini bre daju 3 god garancije.. Gde su svi ti vrhunski proizvodjaci kad treba garancija da se da ? ;)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel to "samo ja kudim" mislis na ovaj forum ili u globalu? Za razliku od "svih" koji su zadovoljni i "osete" da je sve super, ja na zalost moram samo objektivno da ih merim na dyno-u... Koliko sam ja piskarao tu na ovom forumu kao i drugima pa ljudi i dalje vecinom svoja saznanja i misljenja baziraju na nivou 80ih godina proslog veka...

 

Moze pisati na papiru i 30 godina garancije, kad vecina ljudi nema nacina da istera uvazavanje garancije... Usustini ako su vama dobri, meni su jos bolji, zasto bi mene bilo briga sto se vi zadovoljavate sa necim manjim od maksimalne udobnosti i performansi ;)

 

Ako neko misli da ja imam neku korist od toga sto kudim Monroe, ja cu drage volje prestati da piskaram i u ovoj temi kao i u drugim sto sam prestao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam te shit Kayb iz Kitkomerca na bravu. Paaa, crkli su, pisao sam negde već, za jedno 40.000km, pisao sam negde. Stavio sam posle Monroe i sve je bilo u redu. Mislim na zadnje amorte.

Jugiša, daj neku preporuku, koju marku amortizera treba kupovati kod nas, i koje modele, i gde. Slažem se sa tobom, sve je to farsa sa garancijom, kao što daju doživotnu garanciju na USB fleševe, samo kome to treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garancija na proizvode je kao i onaj H(a)H(a)O, dobro je isla prodaja dok su reklamirali 20% ustede, kad je opala prodaja oni samo povecali tvrdnje na 40% i op eto prodaje... Ako niste finansijski potkovani da odete u neki veliki ovlasceni servis koga je bas briga da li ce izgubiti par 1000din pri uvazavanju reklamacije, reklamacije se obicno zavrsavaju prepucavanjem, pretnjama inspekcijom, gubljenjem vremena sa razlicitim uspehom. Koliko oni ulazu u marketing je prosta cinjenica da skoro stalno imas neku akciju i kao sto mozemo i na forumu videti, ljudi uvek kupuju kad je ona... Posto mozemo biti sigurno da ni na akciji ne idu u minus, primer koliko se placa ime a ne kvalitet...

 

Kad bi se ljudi malo razumeli u konstrukciju i tehnicke karakteristike amortizera, videli bi da je Monroe vrhunski majstor u podesavanju amortizera da vozac oseca veliki napredak kad vozi opusteno, samo sto ako proba da potera auto do krajnjih granica onda bude ko kifla... Samo sto vecina ljudi ne zna gde je krajnja granica svog auta a kad je predje onda bude samo jos jedna automatska statistika "neprilagodjene brzine uslovima saobracaja"...

 

Ja sam vec pisao, najpozitivnija iskustva ja imam sa dva brenda. Jedan je LIP/QH, ali sa njima nisam vec radio sigurno vec 4+ godine jer su prestali da proizvode za Zastavin program. Mada su jos uvek uveliko dostupni na trzistu, naravmo sve kopije... Original se mogao prepoznati po natpisu Made in EU, ne znam da li to jos uvek vazi za original i da li na kopijama jos to nisu skontali da napisu... Nemam pojma ko prodaje kod nas niti sam siguran vec kakve modele imaju sad. Nisu savrseni ali za taj novac bolji su od konkurencije. Drugi brend je Bilstein, verovatno najblizi savrsenstvu od amortizera koje sam ja probao. Ko misli da preterujem ili izmisljam ono sto sam video, slobodno neka pogleda na netu tehnicke detalje strucnjaka amortizera, ne iskustva korisnika, nego onih koji su strucnjaci za podesavanje amortizera za trke. Jedni od najsofisticiranijih proizvodjaca ventila u amortizerima, sto usustini znaci da iz mog iskustva znaju da naprave amortizer 2-3 puta tvrdji od Monroa a da bude cak i udobniji. Jedan od retkih proizvodjaca koji prakticno ne proizvodi uljne amortizere, samo gasne amortizere visokog pritiska. Ali da ne ulazim sad opet u pricu zasto je to savrsena tehnologija bez ikakvih mana, za one koji su jos u 80im, ne to ne znaci da su tvrdji. Modeli su im B4 kao zamenski artikal a imaju B6/B8 kao sportski model i za spustena vozila. Mada i taj B4 naspram nekih proizvodjaca je ko sportski amortizer. Na zalost kod nas ima kopija, ja sam kod nas uzimao iz Wagen Trade sta li je, tu je bilo dosta problema, iz Vudim Trade ako se dobro secam nije bilo problema mada i tu vec godinama nisam uzimao, uzimao sam iz Madjarske a u zadnjih godinu dana nisam ni radio sa amortizerima. Naravno necu da garantujem ni za jednu firmu, jer jednostavno nemam osnova za to. Ono sto je meni najinteresantnije, to je da cak i kopije Bilstein amortizera su imale bolje karateristike od Monro amortizera :D Jedini proizvodjac koji sam ja video da sa napretkom tehnologije menja karateristike amortizera i za starije modele auta. 

 

Iskusva koja kazem su nekih 50 i kusur parova raznih proizvodjaca amortizera sa dyno-a za amortizera (ne treskalica nego bas dyno (kucaj na gugel: dyno shock absorber)). Polovina je prakticno Bilstein i to sto sam ja radio za spustena i trkacka vozila, sto znaci da svaki taj amortizer gura minimum 2 puta tvrdje opruge od fabricki predvidjenih i za 5 godina, niko mi jos uvek nije prijavio problem. Uostalom, imam i na svom autu (nije samo nalepnica :D ):

 

Slika1561.jpg

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tacno je, svaki amortizer u sebi sadrzi ulje i to mu je osnova, hidraulicni prigusivac oscilacija. Kad je sabijen do kraja onda je prakticno 99% napunjen uljem. Stvar je kad se izvuce klip/osovina iz amortizera, ostane prazan prostor u amortizeru i taj prazan prostor u zavisnosti od cega je sacinjen u praksi dovodi do razlike u funkcionisanju i nazivu. Kad je taj prazan prostor sacinjen od vazduha (tj taj 1% sto nije ulje), onda je to ono sto se klasicno zove uljni amortizer. Ako je taj vazduh zamenjen sa cistim azotom na atmosferskom ili nesto visem pritisku, onda se to smatra gasnim amortizerom niskog pritiska, tako se zove e sad i dalje stoji cinjenica da on sadrzi ulje. I ako je taj vazduh zamenjen sa cistim azotom ali preko 5 bara pritiska, onda se smatra tj zove se gasni amortizer visokog pritiska bez obzira sto je i dalje u osnovi napunjen uljem.

 

Stvar je da "uljni" i "gasni niskog pritiska" imaju prakticno iste tehnicke karateristike. Taj gas je tu samo da spreci teoretsku kontaminaciju amortizera od "prljastina" iz vazduha. Za razliku od toga, "gasni amortizer visokog pritiska" ima drugacije tehnicke karateristike jer pritisak preko 5 bara sprecava penuanje ulja u amortizeru i samim tim omogucava konstantan rad amortizera jer je ulje uvek jednakih karateristika.

 

 

 

Tu posle treceg minuta je najbolji primer toga kad je amortizer pod pritiskom ili nije. Pre toga je prica oko monotube i twin tube amortizera, vecina amortizera je twin tube ali recimo Bilstein B6/B8 amortizeri su monotube i dizajn monotube amortizera je recimo uvek gasni amortizer visokog pritiska. I da ne ulazim sad dalje u pricu, monotube dizajn je usustini ima prednosti da ventili mogu biti jos veci pa samim tim omogucavaju jos veci raspon mogucnosti podesavanja i takodje mogu da budu tako konstruisani da imaju neke druge uticaje na rad oslanjanja ali to su sad neke stvari ne bitne za prosecnog vozaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilstein, gledajte neke provere prodavnice/servise i raspitajte se dobro o uslovima garancije i reklamacija pri kupovini. Ukoliko ste nezadovoljni dobijenim, reklamirajte, po potrebi idite na treskalicu da bi dokazali da je kopija.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Martin said:

Pa šta onda preporučujete za naše vremešne Fiate? 

Slobodno KYB, ja ih stavio pozadi, 2 godine garancije dobio i extra su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...