Jump to content
FAS Goran
LDEX

Iskustva sa amortizerima

Recommended Posts

Prvi utisci su baš pozitivni. Nema više ljuljanja i zanošenja u krivinama, auto se ne propinje (puno) pri ubrzavanju, stabilniji je pri kočenju ... ne znam da l' su original, al' dobro rade ... a dokle će, videćemo.

 

E sad, nakon zamene amorta pojavio se jedan zvuk kog nije bilo do tada. Čuje se neko krckanje, al' nekako prigušeno, kao neka guma da je, i kao da osetim blagi udarac na volanu kad desni točak naglo krene dole, nakon prelaska preko neravnine ili udubljenja. Moraću sutra do majstora da ga provozam jedan krug da vidi o čemu se radi ...

 

Još nešto, majstor je rekao da su fabričke šolje bile kao nove, i nije hteo da ih menja, ali je na moje insistiranje to ipak uradio. Je l' može da se desi da onaj pomenuti zvuk potiče od šoljica ?

 

Sledeće nedelje poručujem i zadnje, ovi stari me sad nerviraju jer lupaju kad se prelazi preko neravnina ... u stvari samo ovaj desni, što je probio ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravu sliku ćeš dobiti kad zameniš i zadnje amortizere. Kao što se sada manje pobada, tako će sa novim da se manje izdiže zadnjica. O naglim promenama pravca, krivinama, neravninama, ne treba trošiti reči. Biće zategnut kao praćka.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon prvih pozitivnih utisaka, evo i malo negativnih ... Krckanje koje sam spomenuo gore u stvari je više lupanje, da ne kažem baš treskanje, i čuje se kada pređem preko većih neravnina. Pre nego što sam oterao auto na reglažu, provozao sam majstora jedan krug, da vidim šta će on na to da kaže. I naravno, nije se ni jednom čulo tada ... a baš sam gledao da ga isprovociram ( lupanje, ne majstora :D ). Da li je moguće da se nije čulo jer je majstor teška kategorija, pa je auto bio opterećen ?

 

Sad od kad je poledilo, i ima na putevima dosta smrznute bljuzgavice ovde, siruacija se dodatno pogoršala ... Da ne lupa možda zbog ovih šoljica novih što su zamenjene ? Ili je jednostavno tako normalno sa tvrđim (gasnim) amortizerima ? Sa starim uljanim oem to se nije čulo, ali pošto su zamenjene i šoljice, ne znam do čega je, do amorta ili njih ... ili nečeg desetog ... <_<

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Rasta said:

Nakon prvih pozitivnih utisaka, evo i malo negativnih ... Krckanje koje sam spomenuo gore u stvari je više lupanje, da ne kažem baš treskanje, i čuje se kada pređem preko većih neravnina. Pre nego što sam oterao auto na reglažu, provozao sam majstora jedan krug, da vidim šta će on na to da kaže. I naravno, nije se ni jednom čulo tada ... a baš sam gledao da ga isprovociram ( lupanje, ne majstora :D ). Da li je moguće da se nije čulo jer je majstor teška kategorija, pa je auto bio opterećen ?

 

Sad od kad je poledilo, i ima na putevima dosta smrznute bljuzgavice ovde, siruacija se dodatno pogoršala ... Da ne lupa možda zbog ovih šoljica novih što su zamenjene ? Ili je jednostavno tako normalno sa tvrđim (gasnim) amortizerima ? Sa starim uljanim oem to se nije čulo, ali pošto su zamenjene i šoljice, ne znam do čega je, do amorta ili njih ... ili nečeg desetog ... <_<

Lupanje je nekada bolje nego lupkanje ili krckanje, jer se lakše uradi dijagnostika, jedino treba voditi računa da se ne vozi tako ako se baš ne mora, barem dok se ne utvrdi u čemu je problem. Ako je sve ispravno i ako je ugrađeno kako treba, ne bi smelo biti nikakvih zvukova, a naročito ne lupanja. Ne bi bilo loše da se proveri da li je sve namontirano kako treba, da li su stegnuti svi šrafovi počev od samih šrafova točka, preko šrafova amortizera, šrafa gore na košu od šolje i svih ostalih koji su eventualno odvrtani (npr. od stabilizatora, ramena i sl.).  Trebalo bi uraditi i standardnu proceduru koja se inače radi kod provere šolja, jer ne sme biti lufta. Ako se zvuk pojavio nakon zamene amortizera i šolja, izvesno je da je problem tu negde, osim ako u međuvremenu nešto drugo nije otišlo. Naravno može se desiti da i sam amortizer nije dobar, ali treba prvo proveriti ispravnost same ugradnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neshtry, nije lonac, napred lupa druže.

 

Sheriff, ne znam, ne verujem da je do amortizera. Prešao sam od zamene više od 500 km, i zaista nemam zamerke, auto se mnogo bolje ponaša nego ranije. Jedino što je dosta "krući" preko neravnina, ali iskreno, to sam i očekivao. Da se razumemo, to lupanje se ne javlja stalno. Samo prilikom prelaska preko većih udubljenja/ispupčenja kad malo brže pređem preko istih. Kad baš usporim lupanja nema. Mislim da su ipak šolje u pitanju. Ali da ne bajem i smaram ovde, dogovorio sam preksutra termin kod majstora, pa ćemo videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd pa javi šta bilo

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/19/2018 at 3:10 PM, Rasta said:

Neshtry, nije lonac, napred lupa druže.

 

Sheriff, ne znam, ne verujem da je do amortizera. Prešao sam od zamene više od 500 km, i zaista nemam zamerke, auto se mnogo bolje ponaša nego ranije. Jedino što je dosta "krući" preko neravnina, ali iskreno, to sam i očekivao. Da se razumemo, to lupanje se ne javlja stalno. Samo prilikom prelaska preko većih udubljenja/ispupčenja kad malo brže pređem preko istih. Kad baš usporim lupanja nema. Mislim da su ipak šolje u pitanju. Ali da ne bajem i smaram ovde, dogovorio sam preksutra termin kod majstora, pa ćemo videti.

Realno i manja je šansa da je do samog amortizera, a veća da je do šolje ili do same ugradnje. U svakom slučaju treba proveriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije da nisam hteo da proverim ... Kako se majstor nije javljao na telefon, otišao sam do njega, međutim uspeo sam samo da mu celivam vrata garaže, jer je bilo zaključano. Pretpostavljam da je nagraisao negde na slavi prethodnog dana, te sam odložio ipak to za narednu sedmicu, kad budem oterao auto da zameni i zadnje.

 

U međuvremenu je popustilo i ovde, otopio se neočišćen led i ugažen sneg sa puteva, tako da u ovih par dana nije više ni jednom lupilo. Ali javiću konačni ishod u svakom slučaju ...

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas pali i zadnji. Isto bilstein. Znam da otrcano zvuči, ali osećaj je zaista kao da vozim drugi auto. Bolje se ponaša nego kad je nov bio, ali kao što već rekoh, nije mi se dopadalo od početka kako su radili fabrički amortizeri. Ovo je mnogo, mnogo bolje ... Usput je majstor proverio ponovo, i kaže da je sve baš kako treba. Izgleda da je ono lupanje o kom sam govorio normalna pojava jer su sami amortizeri tvrđi, tj. da sam se bio navikao na ljuljuškanje starih uljano-gasnih ...

 

Inače, i ove sam kupio preko sajta autodelovi online, i za njih imam samo pohvale. U nedelju popodne poručeni, a danas su već bili kod mene. I još imaju neku novogodišnju akciju, daju 10% popusta, tako da je par koštao nešto ispod 6 hiljada. Suma sumarum, svi amortizeri, ruke i reglaža trapa, svega dvesta evra.   

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram još jednom da podvučem ovu svoju izjavu odozgo. :D Ne mogu da verujem koliko bolje leži auto ! Da sam znao da toliko utiču amortizeri, zamenio bi ih odavno ... Ja mislio to je to, punto je takav, gnjecav i lelujav po difoltu. Neverovatno ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to turski.

 

Ko zna kakvi su i odakle bili originalni. Na zadnjim sam video oznaku dampo, a na prednjim sam uspeo samo da razaberem alfin znak. Još je jedan imao oštećenje na osovini gore pri vrhu pa me pitao majstor kad je rađen desni kraj, jesam li ja imao neku havariju, ili prethodni vlasnik ? A ja ga novog uzeo ... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stojis u traci za levo na semaforu, pored tebe prolaze pravo sa 60-70 km/h, a auto ne mrdne :stuart: .

Te Dampo sam ovde cesto vidjao kao zamenske. A kao originalna ugradnja u Fiate iz tog nekog perioda cesto su isli Cofap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, moze li pomoc. Fiat croma 1.9 jtd 120 ks. Kada se po pravilu menjaju opruge i amortizeri? Vidim da nisu odavno menjani. Sigurno preko 120000km. Da li moze bilstein amorizeri sa kayaba oprugama? Primetio sam da mi je spusteniji prednji kraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menjaju se...kad crknu :D ima u Bg-u negde treskalica pa proveri kakvi su ako si odatle

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radio vešanje na Puntu i kaže majstor prednji levi i zadnji dasni amortizeri crkli... 

Dampo ili neki dobri polovni? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar polovan jedino ako je prijatelj kupio nesto u kvalitetu pre godinu dana pa prodao auto sa starim amortizerima :D Sanse da je polovan amortizer dobar je koliko i da je zena nevina :D Pogotovo ako je tudja zena :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar polovni mozes da ga proveriš samo ako je skinut sa opruge.Moj savet samo novi i to oba u paru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram onda u etapama, ne mogu finansijski i prednje i zadnje odjednom....
Šta preporučuje te?kyb preskupi...


Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam dovoljno siromasan da kupujem jeftine stvari, to je nesto sto prilicno dobro opisuje amortizere ;) Nisu sigurno ti amortizeri propali preko noci, tako da vozi kao sto si i do sada i skupljaj pare pa zameni sve lepo i uzivaj posle. A koliko budes spreman da ulozis i za koju marku se odlucis ce zavisiti i kako ce se auto voziti i koliko ce trajati. Inace se amortizeri uvek menjaju kao i gume, uvek u paru sem u posebnim slucajevima tipa iskrivis amortizer na nekom krateru a menjao si ih pre pola godine, onda moze jedan da se montira. Svaki brend i pa i razliciti modeli istog brenda imaju svoje karakateristike odnosno nisu isti, kao sto ni gume nisu sve iste iako su u istoj dimenziji. Cak i teoretski da nadjes isti brend i model pa da zamenis jedan, ne mora da znaci da ce situacija biti bolja ako je drugi na pola zivota, samo sto nije crkao totalno kao taj umesto kojeg si stavio nov.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...