Jump to content
FAS Goran
LDEX

Iskustva sa amortizerima

Recommended Posts

Slabo ja radim sa amortizerima vec duze vreme, par amortizera godisnje, tako da nisam ih probao, a male su sanse i da cu probati ;) Sto se tice Bilsteina, jedini nacin da amater prepozna original ili kopiju je da uzme utisnut broj sa kucista amortizera i ukuca u gugel i vidi da li ce ga negde izbaciti. U Evropi koriste drugi broj kao kataloski, ali amerikanci koriste taj broj sa kucista kao kataloski broj i cesto se moze naci na netu. Jer do sada nikad nisam video da kopija ima isti broj kao original (vazi i za druge proizvodjace). Naravno ako ne nadjete, nije dokaz da nije original, ali ako nadjete, jeste prilicno dobar znak. Ali ova pretraga provereno radi samo za Bilstein, drugi proizvodjaci nemaju takvu praksu, barem ja nisam naleteo.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cane

Apsolutno te razumem. Nevezano za forum, generalno ljudi napravise nuklearnu fiziku od toga da kod nas nadjes amortizer da valja...

Sto vise istrazujes, manje si pametan, to je jedino pravilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, AutoMika said:

Koje vozilo je u pitanju?

 

Bmw 520d e60, 2006g. 
Ivane jesi ti zamenio na kraju amorte, secam se da si se jos davno raspitivao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost nisam, prednji su bili solidni, a hteo sam za pocetak samo zadnje jer su pali na oko 70%. Jedini razlog su bile ove price koje citam (valja/ne valja/tvrdo/ubija/kopija/original/bacanje u djubre i sl.). Smorio se sa trazenjem, nemam nekih problema, auto se korektno i predvidivo ponasa i po krivinama, veruj mi da sam cak i zaboravio na to... Recimo zadnji Bilstein B4 u Vudimu su bili cca 45 evrica, pitam telefonom 2 puta za zemlju porekla - ne znamo, nemamo ih trenutno u radnji :lol: . Konsultovao sam se i sa nasim kolegom Yugisom, preneo mi je neko svoje iskustvo (pozitivno bas za Vudim), a hvala Bogu da ni od koga ne ocekujem da mi garantuje.

Interesovao me je takodje Bilstein B4 ili KYB (Excel-G ili Gas-A-Just).

Znaci najobicnija klasika, u rangu OEM amortizera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel postoje jos neki amorti ili samo Bilstein i KYB? Drugar je za karavana Stila uzeo KYB i doslovno su se raspali posle godinu i po i 20.000km. Znam da su bili u garanciji i da je dobio nove. Nikada nisam nista lose cuo za te amorte do njega.

Pitam laicki..sta fali Monroe-u npr?ili Sachs koje sam ja uzeo za mene i vala arcim ga posteno po ovim beogradskim ulicama i za sad su super. Nikakve promene nisam uocio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monroe, Rekord, Optimal, Dampo... to je neka niza klasa i ja to ne bih stavljao na svoj auto, Sachs je ozbiljna firma ali isto kao i KYB i Bilstein u Srbiji kupujes macku u dzaku, i ne znas da li ce biti ok ili totalno djubre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma Dampo ne bi stavio u zivotu na auto..znam sta se desilo ortaku i kako zamalo nije izginuo kada mu je isti pukao. Rekord je bese francuski?? Optimal nikada cuo... :) a nisam znao da je Monroe niza klasa..uvek mi je bilo u glavi da su Monroe i Bilstein najbolji. :) hvala na odgovoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba znati da danas brend nista ne znaci, jedan brend moze bruralne stvari da pravi u jednom proizvodu, a da bude biiip u drugom. Tipa Bosch ima dobru elektroniku, ali kao proizvodjac kocnica... Sachs ima neke dobre proizvode, da kazemo trkacka kvacila, ali amortizeri... Monroe ne bi bili popularni kod nas da nemaju 3+1 akciju svake godine :D Ali to i govori o njihovom kvalitetu, posto mogu da poklanjaju jedan komad i da imaju i dalje zaradu... Bilstein, KW i Ohlins su verovatno top amortizeri u svetu, pogledajte bilo koju ozbiljnu firmu koja se bavi podesavanjem oslanjanja za trkacke automobile, navesce barem jedan od ta tri proizvodjaca kao najbolje.

 

Optimal meni nije bio los, ali ima kopija i ponekad fals kod originala i iz nekog razloga ne znaju da napune amortizer kako treba pa skoro svi imaju luft zbog manjka ulja kada su skoro skroz izvuceni. Nije tako strasno ali opet, nov amortizer je u pitanju. Ali su barem iste sile kod amortizera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, cane said:

Bmw 520d e60, 2006g. 
Ivane jesi ti zamenio na kraju amorte, secam se da si se jos davno raspitivao?

To je veliki auto. Jesi li razmišljao o Bilstein amortizerima?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/12/2017 at 10:55 PM, cane said:

Auu koja muka, resim da se ponovim novim amortizerima, hocu bilstein b4.

Kao i dosta nas ostalih kojima ne treba nesto vise od OEM karakteristika, a price su od-do... Pa dok ne pravi probleme, izgleda da se vodimo logikom - bolje vrabac u ruci, nego golub na grani :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
39 minutes ago, YUgisa said:

Pa da, zato sto je prosecnom vozacu glupo da ima udobniji i stabilniji auto, fabricki je najbolje :lol:

Apsolutno tacno i moguca kombinacija. Ali jednostavno imam godina da me polako sve vise i vise prolazi volja i za istrazivanjem i cackanjem na kolima, druge stvari postaju prioriteti... Nekada mi je merak bio da nesto sredjujem, a sada sve vise da to kupim gotovo i uzivam, sve dodje sa godinama. Tako da mi je najracionalnije i najlakse  da stavim nesto sto je u OEM rangu - ionako su nas "uterali u brazdu" sa kontrolama, putevi losi, tako da dosta stvari koje su negde realno unapredjenje, ovde gube racionalnu poentu i vise su hir i bacanje para nas entuzijasta.

Najgore je sto vise i to osnovno tesko mozes da nadjes u kvalitetu i da ti neko garantuje da je "to to", nego ljudi kupuju po inostranstvu. 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam nista protiv takvog razmisljanja, ali ako se prica da je nesto bolje, treba to i obrazloziti da li je bazirano na objektivnim i merljivim iskustvom ili na nivou subjektivnog misljenja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to je tacno, ali ogromna vecina ljudi ovde su prosecni vozaci (tu naravno ubrajam i sebe). Od njih ce vecina subjektivno nesto uporediti ili navesti ako ima problem, manji deo ce mozda otici i na treskalicu (koja je opet uglavnom opisna) da jos nesto sazna... Zato mi je i bilo interesantno da procitam ono sto si ti radio merenjem sila, najvise recimo za ono sto se kod nas kupuje po radnjama, koji dobavljaci su iz tvog iskustva koliko-toliko pouzdani... Kao sto volim da pomognem sa informacijom ako imam licno iskustvo i 100% sam siguran, tako naravno nemam problem ni da pitam :) , zato forum i sluzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mog megana gt, sam stavio Kayaba Excel-G jer sam video da je prva ugradnja Kayaba, rezultati uzas, tvrdo boze sacuvaj i lupa preko poprecnih izbocina i ulubljenja, ma uzas....  vratio ih, otisao u Reno Sava, bio sam clan onog 5+ programa sa 35% popusta za OEM delove, narucim originalne, platim duplo vise i ne mogu da prepoznam auto, stabilan, udoban, upija s*anja sa puteva fenomalno, ma totalno odusevljenje. Tako da ce verovatno tako biti i sad, stisnem zube, otplacem i porucim OEM bmw deo

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam hteo i da ti predložim. Jeste da je razlika u ceni duplo ali je jeftinije nego da kupiš nešto sa čim nećeš biti zadovoljan ili još gore što če biti neupotrebljivo. 

Istim principom sam se vodio kod zamene vazdušnog jastuka koji je još za razliku od amorta prosta stvar...

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, to je to, pa posle budi pametan :lol: , a masa njih se kune u KYB.

Mada je i Excel-G osnovna varijanta, ali ga najcesce i uzimaju.

Zato i kazem da apsolutno razumem coveka, nije problem dati pare ali da dobijes nesto sa cim ces duze vreme biti zadovoljan.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kune se, zato sto se polazi od subjektivnog osecaja i misljenja. Kad ljudi probaju ono "najbolje" onda im nije jasno zasto su se ceo zivot mucili... Budimo realni, vecina ljudi ima iskustva sa fabrickim amortizerima na autu koji su prosli bog te pita koliko km i sa jednim ili dva brenda u celom svom zivotu... Ja nisam KYB probao jer se jos niko nije "zeznuo" i kupio ih pa doneo da ih prepravim/testiram, a meni je dovoljno da vidim ono sto pisu ljudi na forumu da ne zelim ni da ih probam. Vecina ljudi ce reci tvrdo ako su vozaci koje voli sportsko vesanje ili lupa nevidjeno za oni koji ocekuju limuzinu koja pliva. Na zalost ni jedni ni drugi nisu u pravu, jer tvrdo nije jednako sportkom, niti je sportsko jednako neudobno.

 

Nije problem to da svako iznese svoje subjektivno misljenje (jer budimo realni bez njih forumi bi bili manje vise prazni), problem je sto se kolektivna subjektivna misljenja vrednuju vise nego par objektivnih jer "vecina" mora biti u pravu. I onda ta manjina "smara"...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako je subjektivni osecaj uglavnom u pitanju, stoji da je pitanje i percepcije, ocekivanja pri zameni starog amortizera novim, itd. itd.

Opet, dosta nas ima priliku da vozi i nova sluzbena vozila, tako da nisu uvek u pitanju automobili koji su presli ko zna koliko ili jedan-dva branda vozila ili amortizera. Evo covek je uporedio 2 nova amortizera na istom vozilu, npr... A uvek sam za neko empirijsko poredjenje onoga sto se prodaje, ali ko od nas ima takve uslove ;) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...