Jump to content
FAS Goran
oktopod

Kako skinuti farbu, mrlje od ulja, katrana, smolu od bora, tragove markera...

Recommended Posts

hvala za savet mico.evo danas uradih.dva puta samo presao i skinulo se.posle voda,mer za staklo.i kao novo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi. imam jedan problem a nisam skroz citao ovu temu tako da ne znam da li je vec pisano o ovome.
Izgleda da je neko na putu prosuo farbu i kako sam ja presao preko toga cela strana mi je isprskana i posto mi je auto metalik siv a farba neka zelena bas se vidi trag prskanja po celoj suvozacevoj strani. Ima li neko slicnog iskustva kako da skinem tu farbu a da ne ostetim moju? Probao sam da ispoliram ali nista ne spada. 
Hvala unapred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto si spominjao moze se resiti na vise nacina, najjednostavniji je da se ispolira, ako je samo ta zelena boja isprskana preko boje auta,moze se ispolirati, a zavisi i od boje ,mozes probati i jednu od tih tackica krenuti polako sa nitrom,i kasnije ako skine onda polirati (verujem da si rucno pokusao polirati). Ili najbolje resenje,ako se ne razumes, je da oteras auto kod nekog da to skine poliranjem,ako nije nista veliko ne verujem da ce ti mnogo naplatiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitah sve ali nemade ono što meni treba... imam bele fleke na vozačevim vratima kao da se nešto slivalo... iz perionice mi kazu da je to od dima (živim u Boru) i ja sam prao auto ali ništa... a i sutra ću da slikam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Ako je samo povrsinsko ostecenje na laku,moze se ispolirati. bitno je samo da lak nije nagrizen do baze,onda jedino farbanje pomaze. idi kod nekog farbara da pogleda pa ce ti reci kako resiti.na slici se vide fleke i to je to,ne vidi se da li su fleke samo na povrsini laka (pranjem ako ne silaze, ako hoces sam da probas uzmi neku polir pastu pa pokusaj nekom mekom pamucnom krpom da rucno poliras) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar dan, meni treba pomoc, nije vezano za auto, ali je u vezi sa farbom koja je zapekla na bravi, tacnije na onom metalnom delu koji se pokrece i kojim se zakljucavaju vrata. Zanima me cime bih i kako bih mogla da to razredim, a da ne ostetim taj metalni deo, ili da ne zardja i slicno, niti vrata koja su od drveta? Bitno mi je samo da se taj metalni deo pokrece da mogu zakljucavati i otkljucavati vrata. 

 

Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitah sve ali nemade ono što meni treba... imam bele fleke na vozačevim vratima kao da se nešto slivalo... iz perionice mi kazu da je to od dima (živim u Boru) i ja sam prao auto ali ništa... a i sutra ću da slikam.

Uzmi slobodno sonu kiselinu i cetkicu i namazi preko tih belih tragova.

Ako se bojis,a nema razloga za to jer sam x puta dosad skidao  tako neke fleke sa automobila kiselinom,onda kreni samo na jednom malom delu pa ces videti da liskida ili ne. Boju nece ostetiti svaako i tu se ne boj.

Znam da zvuci  ovako preko neta  da te neko z ali videces i sam.

 

Pozdrav ljudi. imam jedan problem a nisam skroz citao ovu temu tako da ne znam da li je vec pisano o ovome.

Izgleda da je neko na putu prosuo farbu i kako sam ja presao preko toga cela strana mi je isprskana i posto mi je auto metalik siv a farba neka zelena bas se vidi trag prskanja po celoj suvozacevoj strani. Ima li neko slicnog iskustva kako da skinem tu farbu a da ne ostetim moju? Probao sam da ispoliram ali nista ne spada. 

Hvala unapred...

Uzmes nitro razredjivac i skines tu boju a zatim ispoliras  tu stranu automobila.

Bez bojazni da ce ti ostetiti lak. Naneses nitro na krpicu i bez nekog stiskanja  pocnes polako da skidas tu zelenu boju.

Poliranjem neces uspeti da skines tu boju ako se osusila tako da probaj ovo sto sam ti rekao i videces da je 100% tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Specijalni test sredstva za uklanjanje ulja

 
Na domaćem tržištu pojavilo se novo sredstvo koje je u stanju da sa bilo koje podloge efikasno očisti ulje, pa i druge tečnosti poput nafte, benzina i antifriza, a da ne ostavi fleku na površini po kojoj je prosuto. Namenjeno je pre svega za servise, a mi smo proverili kako se koristi, koliko je zaista efikasno i šta se sve može očistiti njime.
 

Emisija SAT
 
preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dali ima neko savet,kako ukloniti super lepak sa branika...na jednom mestu je kapnulo,i ostala onako tackica..hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhh tesko po meni. Super lepak se bese skida acetonom a to ne smes na farbu. Probaj ako mozes noktom da odlepis, mada mislim da je nagoreo vec lak tu

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze nesto valjda na vrh stapica za usi?

Edited by bane17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj uljni razredjivac ja sa njim sve skidam na kolima bez posledica, krpica malo natopis i trljas.

Sent from Stilo

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, bane17 said:

dali ima neko savet,kako ukloniti super lepak sa branika...na jednom mestu je kapnulo,i ostala onako tackica..hvala unapred

Probaj petrolejom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi,imam jedan problem. Zakacila me komsinica pa je terala kod njenog majstora. Majstor super odradio deo ali kada je lakirao nije zastitio soferku. Kako sada da skinem taj lak sa nje? Pomagajte!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi,probacu sutra posle posle kod komsije u garazi,vremenski uslovi ne dozvoljavaju rad na otvorenom. Danas sam se odrao od ribanja sa acetonom i alkoholom i bas nista nisam uradio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da skinete smolu i ptičji izmet sa vašeg automobila?

 

smola%20iz.jpg

 

Smola i biljni sok drveća mogu da naprave ozbiljnu štetu na laku vašeg automobila. Kada u priču ubacimo i ptičiji izmet, postaje jasno da treba izbegavati parkiranje ispod drveća. Nažalost, često nemamo izbora. Brza reakcija je od presudnog značaja. Izuzetno je važno da što pre počnete sa uklanjanjem opasnih nečistoća, kako im se ne bi dozvolilo da započnu hemijsku reakciju sa lakom. Što duže čekate, veća je mogućnost da će doći do trajnog oštećenja.

 

Kako ukloniti smolu?

Prvo operite automobil uobičajenim šamponom, kako biste uočili mesta na koja se smola zalepila. Poželjno je da koristite toplu vodu. Najefikasnija su specijalna sredstva namenjena upravo za uklanjanje smole, a možete ih naći u prodavnicama auto kozmetike. Potrebno je naprskati mesta sa smolom i obrisati krpom. Pažljivo pročitajte uputstvo za upotrebu, kako bi sredstvo delovalo što efikasnije. Postoji i specijalna glina kojom se skidaju sve nečistoće sa laka, pa i ostaci smole i ptičijeg izmeta. Međutim, njena upotreba je nešto komplikovanija, pa ćemo se time baviti u posebnom tekstu. Ukoliko niste u prilici da odmah kupite specijalno sredstvo za uklanjanje smole, postoje razna priručna sredstva, različite efikasnosti:

- medicinski alkohol. Natopite vatu alkoholom, stavite na smolu, ostavite nekoliko minuta i operite

- uljani razređivač. Natopite vatu i blagim pokretima skidajte smolu. Budite pažljivi, kako ne bi došlo do oštećenja laka

- sredstvo za odleđivanje brava. Stavite par kapi na smolu, sačekajte nekoliko minuta i obrišite

-margarin/puter. Deluje neobično, ali može da pomogne. Namazati debeo sloj, ostaviti duže da deluje i oprati

- jestivo ulje. Ulje rastvara smolu, ali mu je potrebno mnogo vremena. Stoga mesto sa smolom natopite uljem uz pomoć vate ili neke krpice i ostavite preko noći. Ujutro prebrišite i operite. Poslužiće i ulje za bebe ili mleko za sunčanje

 

Efikasnost svakog od navedenih sredstava zavisi od mnogo faktora, kao što su temperatura vazduha i same površine automobila, vrsta nečistoće, dužine stajanja... Nipošto ne koristiti nitro razređivač, sredstva za čišćenje kočnica ili kočiono ulje.

 

Koje drveće je najopasnije?

Najopasniji su četinari, zato što oni luče smolu, a ni listopadno drveće kao što je lipa nije bezopasno. Što je toplije, to je veća šansa da će doći do kontakta smole ili soka sa lakom. Naročito se čuvajte sveže isečenih ili slomljenih grana.

Problem prave i lisne vaši, koje se nalaze na listopadnom drveću, buše listove i hrane se biljnim sokovima, a zatim njihov izmet pada odozgo. Reč je o tzv. mednoj rosi, koja se nakon sušenja na suncu vrlo teško uklanja.

 

Šta ako ostanu fleke posle skidanja?

U potpunosti ste uklonili smolu, biljni sok, mednu rosu ili ptičiji izmet, ali su na laku ostale fleke. Šta učiniti? Zavisi od slučaja do slučaja. Ponekad će ponovno pranje ili korišćenje profesionalnih sredstava pomoći, ali često neće. Tada je jedino rešenje poliranje. Ukoliko ni poliranje ne pomogne, što može da se desi ako je nečistoća dugo bila u kontaktu sa lakom, neophodna je ozbiljnija (i skuplja) intervencija. Najbolje je da se obratite proverenom servisu, gde ćete od stručnjaka dobiti konkretne informacije po pitanju cene.

 

Preventiva

Najbolji način preventivnog delovanje jeste voskiranje automobila, zato što se nečistoće znatno lakše uklanjaju sa voskirane površine. I naravno, ne parkirajte ispod drveta.

 

Da li važi fabrička garancija ako lak ošteti smola ili ptičji izmet?

Ne. Garancija na lak ne važi u slučaju da fleke ili ozbiljnija oštećenja nastanu zbog smole, ptičjeg izmeta, itd.

 

Ptičiji izmet najopasniji!

Ptičji izmet uklanjajte odmah! Ne čekajte da dođete kući ili na benzinsku pumpu. Ako nemate flašu vode u automobilu, svratite u prvu prodavnicu, kupite vodu i maramice i uklonite izmet.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko savet za svakodnevno uklanjanje ptičijeg izmeta?

 

Uvek sam u kolima imao flašu vode i rolnu papira za ovu namenu, i to mi nije bio neki problem, ali od skoro kako sam se preselio u "šumu" situacija postaje nepodnošljiva. Svaki dan potrošim litar i po vode, a nekad ni to ne bude dovoljno. Obično me zateknu do dve fleke, ali se teže skidaju, nekad se i ne skinu, već moram da natopim maramicu, ostavim, i čekam.

 

Postoji li neko rešenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...