Jump to content
FAS Goran
canibal86

Punto - kako proveriti nivo ulja u menjaču?

Recommended Posts

Pozdrav svima,odmah da se izvinem ako ima slicna tema nisam uspeo da je nadjem.Moj problem je sledeci hteo bih da proverim nivo ulja u menjacu a ne mogu da nadjem cep za proveru i interesuje me gde se ispusta ulje iz menjaca jedino sto sam nasao je crni plasticni cep na vrhu menjaca,i da li bi pomoglo ozracivanje kvacila u boljem radu menjaca hvala svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa prednje strane, do hladnjaka se nalazi kontrolni a ujedno i za dolivanje sraf inbus 12mm.

Za ispustanje sluzi sraf inbus 8mm, koji se nalazi na zadnjoj strani menjaca na najnizoj tacki (kod diferencijala) do kabine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala momci nasao sam i utvrdio da sam imao vise nego sto treba ulja.Planiro sam da zamenim koje ide u diferencijal?Sve to radim zbog nesnosne buke u kabini kao neko brujanje imam osecaj da je od menjaca lezajve tocka sam zamenio nisu oni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako stvarno menjac pravi toliku buku tesko da ce ti zamena ulja pomoci. Da nije slucajno pokidana guma na nekom nosacu motora? Kakvi su lezajevi u zadnjim tockovima? Nije lose da od nekog prijatelja probas druge tockove s' pneumaticima naravno, pa da vidis da li je i dalje buka prisutna.

Cudi me da je menjac "prosvirao" a nije ostao suv.

Mozes da sipas bilo koje ulje gradacije 75W-90, samo moras da obratis paznju da to ulje ispunjava specifikaciju GL-4.

Znaci, moze ulje SAE 75W-90 koje ispunjava GL-4, ili GL-4 i GL-5 (oba standarda), ali ulje koje ispunjava samo GL-5 nemoj da sipas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...koje ide u diferencijal?

Fiat Punto

Allestimento : 1.2 8v

Motore : 188A4000

Cambio e differenziale : Tutela Car Technyx - 1.65 L

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=33480

-------------------------

Tutela Car Technyx je SAE 75W-85, API GL 4 PLUS

Dlo7i.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li gde Tutela Car Technyx da se kupi u BGD, NS ili Loznici? Po onome što ima kod prodavaca u Bijeljini ispade da su svi Puntovi ili Selectgear ili Sporting :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da ti nije do guma mozda ti je i van balansa neka cuo sam i kad se zimske voze po ovakvom vremenu hoce da buje jer je velika sara... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li gde Tutela Car Technyx da se kupi u BGD, NS ili Loznici?

Verovatno ima u Beogradu, mada nisam proveravao...ali, ako već kod tebe nema Tutela ulja, možeš i neko drugo ulje za menjače koje je SAE 75W-85, API GL 4 PLUS :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar je malo proskitao po Beogradu i prodavci uglavnom svi samo Tutela ZC 75 za Punta 1.2 8V a to ulje je GL5. :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada smo vec kod ulja u menjacu mene zanima na koliko treba vrstiti zamenu istog na Puntu 1.3 mjt. Ida li se to ulje redovno menja ili samo kada se ispolji otezano ubacivanje u brzine itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa majka mu stara te neko kaze sae75/90 te 75/85 pa sad ko je u pravu? u ap sportu je po preporuci Ulje Selenia ZC 75w80 1L Menjačko Sint 99U1561...i sta sad da radi posten covek? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre neki dan dolivao ulje, dolivas dok ne pocne da curi, tako je majstor uradio, a sad cu da idem da proverim koje je ulje, samo sacekaj par minuta

Edit:

Ulje koje sam ja dolio je sa Selenia Zc 75 Synth, to sam dolio u 1.9d

evo i slicice kako izgleda

DSC00050.jpg

Edited by beli_Punto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa majka mu stara te neko kaze sae75/90 te 75/85 pa sad ko je u pravu? u ap sportu je po preporuci Ulje Selenia ZC 75w80 1L Menjačko Sint 99U1561...i sta sad da radi posten covek? :)

Pogledaj par postova gore (inače je dobro pročitati i celu temu :whistle: ), i videćeš da je već postavljen link ka ovoj temi:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=33480

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitao sam sve...nego ima dosta razlicitih gustina ulja koje ljudi preporucuju zato i napisao to sto sam napisao...neke preporuke ljudi sa foruma se i razlikuju od fabricke preporucene gustine tj. "SAE"

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, zbog čega daješ prednost drugim preporukama oko gustine ulja u odnosu na fabričke specifikacije, zašto dozvoljavaš sebi da se zbunjuješ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nee...uvek probam da nadjem fabticku stvar za auto pa ako ne ide onda se savetujem ovde...al umeju da se razlikuju saveti pa zato samo kazem... :):thumbsup: ...inace hvala na savetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, nije problem naći Tutelu, sećam se da sam pre jedno 4, 5 godina u prvoj prodavnici našao Tutelu 75 za tadašnju Bravu 1.6...

Share this post


Link to post
Share on other sites

moguce je da je do guma ako si menjao skoro ,pogotovo ako si montirao polovne meni se isto to desilo kad sam montirao polovne gume pocelo u kabini da mi bruji kao sasavo kao oba lezaja da su UMRLA :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i da se ja ukljucim, bas sam malopre pokusavao da procenim nivo ulja u puntu, ono sto me buni sto mi bas nije jasno koliko ulja tu ide uopste, tj kad je dobar nivo? Drugo na menjacu od punta 8v, postoji i pasticni cep, na vrhu , sto tu ne bi sipao? Samo koliko.

Btw ispod cepa je neki metal.poz

Sent from mine Commodore 64

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav druze!

Ispod kog ti je cepa metal?

Ispod onog torexa gde proveravas nivo nema nicega. Odvrnes i imas sledece varijante:

1.curi cim odvrnes, polako curi i polako se sliva

2.ne curi, ali prst ostane dobro mastan ako pipnes unutra

3. ne curi i prst ostane suv

Jedino je varijanta 3 za dolivanje...I dolivaju u istu rupu, da se tako izrazim :)

Ima i ekstremna varijanta, da je neko pumpom tocio ko blesav, tu se sliva enormno kad odvrnes sraf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdravi! Ma na vrhu menjaca ima plasticni cepic 1,5cm precnik , koji povuces i iscupas, on je tik do zgloba biraca brzina, ja gurnem prst u njega u rupu, pa zatim naidjen na neki limcic, koji je masnjikav, ali to je skroz na vrhu, ne curi tu nista, mozda da slikam?

Sent from mine Commodore 64

Edited by bax76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...