Jump to content
FAS Goran
hasanze

Lancia Lybra 1.9 JTD - kuckanje zbog loših guma na balans štangli

Recommended Posts

Košta malo više, bar u Beogradu. Usled toga koristimo dvadesetostruko jeftinije mareine, ili bilo koje druge, pa makar funkcionisale i godinu dana - vajda je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma zameni samo gumice balans stangle i vozi dalje.To sam ja odradio i za sada nema problema perstalo je lupkanje.

A kada to radis pogledaj i gumice ramena kakve su da li imaju luft .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega je,ako se ne varam,u postu broj 22. naveo da je već zamijenio gumice.

Ovaj nosač si zamijenio:

image.jpg

A pregledaj ovaj:

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da taj gornji (koska), sam zamijenio, a nisam siguran da sam primijetio gdje se nalazi taj drugi nosac koji si pokazao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja sam na mojoj Lybri zamenio te famozne gumice plus desnu viljusku, sve se to manifestovalo lupkanjem i gubitkom udobnosti na neravninama, takodje kako je krenulo hladno vreme palila se signalizacija za ABS i rucnu pri paljenju. Na dijagnostici nista nije pokazivao i prihvatali smo to kao neki zaglup, ali eto cuda, kada sam promenio viljusku i te gumice ili sta vec, sve je to nestalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E danas napokon nasao strpljivog covjeka :thumbsup: (majstora) koji se dao u potragu da rijesi moj problem fantomskog kuckanja u trapu...

Ispostavilo se da su svi nosaci, u extra stanju, viljuske dobre, stabilizatori dobri, samo je jedan malo meksi od drugog, ali bez lufta...krajnice dobre...gumice balans stange bez lufta, ali ne lezi vraze...

Ispostavilo se da su ipak one odgovorne za to lupanje...

Naime iako nemaju lufta u vertikalnoj sprezi, ocigledna ga imaju u horizontalnoj, tako da kad se masa auta naprijed zanese dolazi do klizanja balans stange, a samim tim i do lupkanja...Vjerovatno je ovom nalazu doprinijelo i mokro vrijeme danas, jer i prije smo na taj nacin pregledali gumice balans stange, ali pretpostavljam kako su bile suhe, to ih je bilo teze rukom pomjeriti, i samim tim nismo imali pravu sliku...

I da, usput rijesio jos jednu misteriju, blago struganje tocka pri zaustavljanu vozila, kad je volan smotan do kraja, kao sto rekoh uzrok, klizanje balans stange, naslanja se stabilizator na gumu...

U svakom slucaju, rezime je: da sam odlucio u skorije vrijeme postaviti original balans stangu, koja dolazi po narudzbi iz Italije, i sama ce da kosta 275 KM (140 eura) i ugradnja nje jos 60 KM ...

Na kraju ispade da svi nasi pokusaji, da prodjemo jeftinije ne piju vode jer sa fals dijelovima koji krace traju, ne dobijas rjesenje, nego samo ulud trosis pare...

Pr. Do sad tri puta mijenjane gumice, svaki put po 60 KM plus ruke po 30 KM. Ko ne vjeruje nek izracuna... :rtfm:

Vec sam potrosio jednu originalnu balans stangu, a nisam rijesio problem ili je rjesenje bilo jako kratkog vijeka... :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ćutim i redom čitam..... U predinfarktno stanje sam došao kad sam čuo koliko deo košta kod Delte (bez ugradnje..., skuplji je nego u Bosni), medjutim da kucnem u drvo, još uvek mi se nije javilo lupkanje. Dobro ste svi primetili, balans štangla je specijalitet ovih kola i reaguje samo na horizontalne, tangencijalne sile. (isti problem ima Saab, Insignia, Rover 75. Kod svih ovih kola ovo rešenje pasivnog podupravljanja zadnjim točkovima je identično. Koliko je uspešno - pitanje je. Ali je sigurno da originalna balans štangla izdrži oko 100.000 km.) Sve sam radio, bio na tresimetru, ispitivao vešanja, amortizere, ama baš sve,sve što se na tim kolima može ispitati i u servisu mi je odrađen posao stavljajući gumice koje su se potrefile da služe još uvek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu ste g. Damjanovicu, ona je i skuplja inace, ali recimo da sam isao po preporuci, pa sam i samim tim vec u startu imao i odredjeni popust, 10%.

Nije nesto, ali svaka usteda je ok, zanimljivo je napomenuti da taj isti dio u italiji sa svim dazbinama i porezima koji idu uz to kosta 305 eura...

Tako da ovi nasi i nisu tako velike derikoze...

Samo da rijesim u ponedeljak registraciju, koja inace od 1 marta poskupljuje za 30%(u rep. Srpskoj), sledeca stavka je balans stanga...

Sad mi prosto zao, :crybaby: sto je nisam kupio kad sam imao priliku da je dobijem za 220 KM. Bilo mi skupo.... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel može jedan čas iz automehanike, za nas "sa jeftnijim ulaznicama" ?

Potpuno mi je jasno kad se i zašto menjaju gumice balans štangle. Ali nije mi jasno kad se i zašto menja cela balans štangla !? Kako se to ona "pokvari" da je treba zameniti ? Kakva je nova u odnosu na staru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balans štanga se može pokvariti na dva načina. U udesu pa se pokrivi,ili se potrgaju plastični graničnici na njoj,kao što sam ja imao slučaj.

Kada se mijenjaju gumice mora se raspertlovati dio koji drži gumicu.Dakle ne postoji način da se to odradi i da sve bude kao original.Moj majstor je ubacio metalnu pločicu ispod gumice(prema šasiji) i piokovao ju aparatom,tako da sada bolje stisne balans štangu. Vozim tek 2000 km pa ne mogu reći 100% do kad će izdržati. Prije toga sam stavljao gumice sa Opel Corse,jer su imale manji promjer i trajale su 'ladno 20-25000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem pomeranja balans stangle u pravcu levo desno,je poznat i kod Fiat Mare-e,a najcuveniji auto sa setajucom balans stanglom je bio Mercedes 190 :whistle: .

To se moze resiti tako sto ce se staviti shelna

Selna_stega_Celicna_fi_65mm_slika_L_455810.jpg

odgovarajuceg precnika,oko balans stangle(sa druge strane granicnika na balans stangli) i njom ce se fixirati granicnik,koji je samo jedan kod Lybre i balans stangla ce prestati da ljulja levo desno,lupa i ostecuje stabilizatore,bas tako se radilo i na Meci 190 :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ E prijatelju vidi se da si napredovao u znanju nisi vise segtr sad si kalfa :thumbsup: .

Salu na stranu naj jednostavnije i najbrze resenje a uspeh zagarantovan PROVERENO. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa malko je na nezgodnom mestu za fotkanje :whistle:

osim kad je automobil na dizalici :rolleyes:

ali nije tesko naci granicnik na balans stangli,jedan jedini ;)

i sa druge strane blokade o koju je granicnik oslonjen staviti selnu,oko balans stangle :yes

posle toga :whistle: balans stangla <_< vise nece setati levo-desno :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
... oko balans stangle(sa druge strane granicnika na balans stangli) i njom ce se fixirati granicnik,koji je samo jedan kod Lybre i balans stangla ce prestati da ljulja levo desno,lupa i ostecuje stabilizatore ...

Na slici je šema iz Manuale d officina za Lybru:

untitled.jpg

O kom graničniku pišeš ? Koliko vidim, balnas štangla se dvema gumicama spaja na traverzu, a stabilizatorima se krajevi balans štangle kače na stub amortizera, i to je to.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.Meni je majstor, kada je skidao,razvalio jednu,pa sam morao promijeniti kompletnu bs.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... oko balans stangle(sa druge strane granicnika na balans stangli) i njom ce se fixirati granicnik,koji je samo jedan kod Lybre i balans stangla ce prestati da ljulja levo desno,lupa i ostecuje stabilizatore ...

Na slici je šema iz Manuale d officina za Lybru:

untitled.jpg

O kom graničniku pišeš ? Koliko vidim, balnas štangla se dvema gumicama spaja na traverzu, a stabilizatorima se krajevi balans štangle kače na stub amortizera, i to je to.

Momci nisam ja stavljao tu selnu,vec moj mehanicar :yes

a kao sto rekoh od drugog mehanicara sam cuo da se isto resenje uspesno primenjivalo jos od mecke 190 :unsure: pa nadalje :yes

daklem nadam se :p da ce i vasim mehanicarima dovoljno biti da pomenete ovo resenje pa da znaju sta da urade i gde da stave selnu :huh: ,a pretpostavljam da kad se situacija uzivo pogleda na dizalici postaje mnogo jasnija nego na teh.crtezima :coffee: i u mojim objasnjenjima :blink:

a ja ako uskoro budem na dizalici(a nadam se da necu pre redovnog servisa :rofl: ) naravno da cu fotkati gde je i kako je ta selna stavljena,da bi i ostali na taj nacin mogli da smire "nestasnu" balans stanglu :wallbash:

s toga sam i napisao kao je problem resen u mom slucaju,a nadam se da ce i vama pomoci :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je to rjesenje ok, ako ti vec majstori pre toga nisu razbucali balans stangu i njene granicnike kad su skidali njene originalne gumice. :wallbash:

Koliko se sjecam, zadnji put sam bio prisutan, kad su se postavljale zamjenske gumice, i osim gole sipke, nisam vidio nista, stoga komotno mogu reci pa - pa staroj balans s. i cekati da postavim novu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E kupljena ORIGINAL (ricambi originale) balans stanga, i jedva cekam da je postavim. Nije bila jeftina (240 KM), sa popustom ali nije mi zao.

Čim ustimam javim kakve su promjene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Pozdrav komsija! Kazi mi gdje si uzeo balans stanglu i javi kad zamjenis kakvi su utisci. Pozz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je auto, :thumbsup: , nema lupkanja, tiha, prosto da ne vjerujes...Utisci su vrlo, vrlo dobri, ponovo je vrlo upravljiva, vrlo dobaro osjeca put, cak mogu reci da me malo iznenadila koliko sad utegnuto to izgleda, mislim u voznji...

Inace u ponudi je bila kod Bosnjaka, i kod Franka na tranzitu, na prvom mjestu 380 KM, kod Franka 280 KM, ali kao stara musterija, vec sam mijenjao cijeli prednji trap, pa sad ostvaruujem i 15% popusta...

Posao je odradio Ogi, hvala Keletu, za 60KM, usput na nekim drugim mjestima su trazili od 80 do 100 KM.

Dobio napismeno sta je zamijenjeno, sve sa pecatom...

Usput auto pregledan, skrenuta paznja na jos par sitnica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodjavola, pocelo i kod mene da lupka kada sam se prekjucer vracao sa Tare. :veryangry::realmad::wallbash::crybaby:

Opel corsa kazete, Marea...

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...