Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

ja sam danas ugradio xenone 6000k pa se samo pitam da li moze kontra da se postavi sijalica ili ne, jer mi se cini da mi dosta nisko baca svetlost ili cu morati da dizem farove gore ,ali mi i ovako duga svetla gadjaju svemirske komarce

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest maliomladinac

Kad smo vec kod dizanja farova i xenona... Gde bi mogao da odvezem auto da mi nasteluju farove kako treba sa onom masinom...? Bacaju mi extremno nisko, ne zaslepljujem druge, ali ni ja nista ne vidim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako imas opciju podesavanja farova iz kabine stavis ih na najnize i onda se steluju farovi ako ti blicaju i dalje onda ti far ne valja. ili su sa engleza :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana sam naleteo na xenone H4 za 45e. Znaci dugo i kratko u jednoj sijalici i to na 4300k i sa 6 meseci garancije.

Sto se tice cene mislim da je ok, ali ono sto me zanima je boja. Da li je to ona cisto bela ili kako je valjda jos zovu hladna bela?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razmisljaj o njoj kao o najzucoj koja ima.Beli se ko sneg pored H sijalica a kad je stavis pored 6000 shvatis da je malo zuca.Posto nema zuce od nje to je trenutno najbolja boja za voznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TA je. Kupuj! baš ta temperatura boje je idealna. One sve druge idu ili u zeleno ili u ljubičasto. Ova je najpribližnija belom svetlu...ima da progledaš, samo noću da voziš! thumbup.gif

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo 8000 i nisam preterano zadovoljan, lepo to radi na suvom pa i sad po snegu ali po kiši je to jako jako mrljavo. Vide se pešaci, vozila, znakovi i sl. ali rupe i neravnine na mokrom asfaltu jako loše. Moje mišljenje je da je najbolje birati između 4 i 6 hiljada, s tim da su ovi od 6 ipak malo atraktivniji na oko od 4 000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok ne upalis ko ja duga i srednja a u dugim imas 6k a u srednjim 4,3k ne vidi se razlika u estetici.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi! Bas mi je to trebalo :thumbup:

Valjda nije prodao,a i ako jeste sada znam sta da trazim pa ce mi biti lakse :)

Jos jednom hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

recite mi da lije neko čuo za ovaj novi zakon da kao navodno moram da imam automatsku nivelaciju farova i prskalice da bi mogao imati ksenone ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste.

Da počnem iz početka. Xenonski far mnogo bolje osvetljava prostor ispred vozila nego halogena sijalica. Medjutim, ima manu. Rasipanje svetlosti je ogromno, pošto svetlost ne ispušta iz žižne taćke, nego celom dužinom sijalice, pa se dešava da svetli na sve strane (širokougaoni snop): Vozilima koja nam dolaze u susred ovakav osvetljaj (bljesak) smeta, pa će mo, ne retko, imati ablendovanje, kao odgovor na naše "belo svetlo". U tom smislu, smišljeni su projektori za xenonske sijalice (počev od Brave, pa nadalje, koja u izvornoj produkciji nije imala takve sijalice), koji su imali zadatak da suze ugao rasipanja i osvetle površinu, taman onoliku, kolika je standardima predvidjena. Medjutim, pojavio se problem, što vozeći preko neravnina, opet dobijate slučaj da vozilo koje vam dolazi u suprotnom pravcu zaslepljujete!. Potom su izmišljeni motori u farovima, koji nezavisno jedan od drugog u trenutku koriguju ugao fara....To ozbiljno poskupljuje vozilo. U medjuvremenu, na tržišti širom sveta pojavile su se kineske xenonske sijalice koje su bile pravi spas za vozila sa loše konstruisanim farom, ili za farove kojima je znanto opala refleksija ogledala (korozija). Da bude muka veća, pojedini proizvodjači su "ladno" počeli da ugradjuju xenonske sijalice u običan far, tako da se sad na tržištu pojavio opšti galimatijas u vezi ovih sijalica i propisa koje treba primenjivati. Policija ne insistira na primeni zakona koji nalaže posedovanje automatske nivelacije kod vozila koja imaju ugradjene xenone, a čuveni "komitet za bezbednost saobraćaja" nema neki odredjeni stav. U nedavnom razgovoru sa profesorom saobraćajnog fakulteta, koji je inače čest gost televizije (znate ga svi, stalno se muva oko novih zakona...slovi za jednog od "izmišljivača" ovog novog Zakona o bezbednosti ssaobraćaja)..stvar oko xenonskih sijalica je praktično nerešiva. Prema tome, kao i kod svojevremeno halogenioh sijalica..."tresla se gora - rodio se miš". U početku će mo ih svi upotrebljavati na sospstvenu odgovornost, a vremenom će se sigurno i legalizovati.

što se prskalice tiče...izgleda da na njih više obaćaju pažnju proizvodjači vozila koji ugradjuju xenonske sijalice nego na motorčiće po farovima. Opet je smisao njihov u suzbijanju velikog ugla osvetljaja kod prljavih farova.. neki se diovijaju tako što povezuju brizgaljke na cevevod za brizglaljke šoveršajbne, medjutim, na žalost, pored oslabljenog mlaza na šajbni, dobija se i oslabljen mlaz na faru. Smisao brizgaljki je u tomme, da velikim pritiskom u trenutku očisti far (kako ne bi blato i naslage na faru još više rasipale svetlost)...medjutim, ko će i kako da proveri pritisak u cevovodu mlaznice za far...ispravnost brizgaljke... Mnogo tu ima trilema.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na svoju odgovornost. Medjutim, onog momenta kad ih staviš...progledaš! Ali, sve je to na sopstvenu odgovornost dok celo zakonodavstvo "ne legne"...A besmisleno je da ne "legne". Svako drugo vozilo u Bgd-u i svugde u svetu se vozi sa tim sijalicama. I svi vide (ne baš kao po danu), ali bar 5 x bolje nego sa običnim sijalicama.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih da ugradim ksenone na autu, pa me zanima da li to moraju da budu neki posebni modeli. Na forumu sam video teme za druge modele, ali ne i za Kapu.

Vidim da se nude razlicite oznake, tipa D2S, D2R, D3S, D3R ... pa ne znam da li postoji neka preporuka za Kapu ili je to svejedno.

U kompletu obicno idu i balasti, ali da li to moze svako da ugradi ili je potrebno da se ipak ode kod elektricara...

Inace, mislio sam da ugradim i H7 i H1.

Svaki savet je dobrodosao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo procita ovu temu ispoceta i kolko vidim nema problema sa xenonima na stilu ? :)

Danas bas bio kod jednog elektricara isti kao i ovaj opisani pito da mi psoji kaze moze crknut nesto od instalacije na autu pa me malo bio prepo a xenon set sam vec kupio ...

Znaci da ja to ugradim bez problema ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo procita ovu temu ispoceta i kolko vidim nema problema sa xenonima na stilu ? :)

Danas bas bio kod jednog elektricara isti kao i ovaj opisani pito da mi psoji kaze moze crknut nesto od instalacije na autu pa me malo bio prepo a xenon set sam vec kupio ...

Znaci da ja to ugradim bez problema ? :)

Ko ti je taj banderaš što takvu terminoogiju koristi? Zaboravi na njega i opusti se, nema tu nuklearnih reaktora, svetla ko svaka druga samo malo drugačija. :thumbup:

"crknut nesto od instalacije" :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre jedno skoro 2 god sam ugradio kod vlade xenone ,medjutim crkla mi je jedna sijalica ali posto nisu vise pod garancijom a iz NS sam,pa mi se bas ne isplati da dolazim do BG da bi zamenio ,kupio sam 2 xenon sijalice posto nisu bile skupe pa reko da imam ovu jednu sto mi radi u rezervi u gepeku za svaki slucaj,kupio sam identicne xenone makar se meni tako cini :D naravno promena nista teska osim skidanja branika :) e sad tu dolazi problem nema ni 2 nedelje sto sam ih kupio ,desava mi se da kad naglo zakocim (samo u pocetku),sad i kad vozim zatrepere i jedna i druga pa se ugase ,ma non stop se gase pale ,to mi se desavalo i sa ovim proslim setom pre nego sto ce da rikne sijalica :thumbdown: ,jel moguce crkavaju ili je nesto drugo ,ne bi sad da skidam sve opet pa da odem da reklamiram a oni probaju sijalice a one rade bez problema :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma zvao sam vladu i pre nego sto sam kupio sijalice ali mi se nije javljao na fon :(

Najbolje bi bilo da sam od njega uzeo sijalice jer je stvarno korektan ,na njegove balaste sam nakacio xenone ,malo su jaci xenoni nazalost 6000k a imao sam 5 ,ali jbg nisam mogao vise bez svetla ,cimala me murija nekoliko puta ,a trebo sam da palim i preko grane nesto ,tako da....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja iskustva sa jeftinim xenonima su losa. Slabo svetle, snop je jako problematican, levi far mi je osvetljavao povrsinu sa strane, a ne asfalt, pa sam morao da ga rucno vracam skroz desno, itd...

Pre neki dan sam imao priliku da direktno uporedim moje i skuplji kit (da ne reklamiram) koji je ugradjen na Alfu 147. Razlika je ogromna. Kad pogledas u farove, cini ti se da je svetlost podjednaka, ali efekat na asfaltu je mnogo bolji kod ovih skupljih. Em je svetlost kristalno bela, em svetle za sve pare. Oba su 4300K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...