Jump to content
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

On 16.2.2016. at 9:38 AM, Vule said:

Kao što sam i mislio, loši projektori. Rotacija jeste odrađena odlično, štelovanje visine treba da se doradi, ali se čak i na tih par sekundi na klipu vidi ono o čemu pričam.

Desni (suvozačev) far nema apsolutno nikakav hotspot - za one koji ne znaju šta je hotspot:

5526bcbe587f71aebe4d8f90af097a88_zpsad55

Ovaj svetao deo koji se vidi tačno ispod sredine cutoffa, a od esencijalnog značaja je za performanse projektora, da bude na idealnoj sredini i raspoređen kako treba, da bi svetlost "dobacivala" iole daleko i da bi uopšte postojao neki intenzitet na putu u noćnoj vožnji.

Dakle, ono što mogu da primetim na klipu je da levi far ima hotspot ali je pomeren u stranu, kao na ovoj slici:

photobucket_12392_1315112101411.jpg

S tim da je na Stilu pomeren udesno a ovde ulevo. Taj problem može delimično da se reši blagom rotacijom sijalice u jednu stranu, a ako ne, onda se rešava dodatnim štelovanjem samog projektora, dok je van fara, rasklapanjem, i blagim pomeranjem shielda ili nosača sočiva. Problem sa desnim farom koji apsolutno nema hotspot ne može da se reši najverovatnije, taj projektor je za smeće, jer sijalica ne sedi kako treba, ili je previše ušla u grlo projektora, a što je još verovatnija opcija, nije dovoljno ušla u grlo projektora, pa joj se žiža nije "pojavila" na mestu na kom treba da stoji, stoga imaš samo senku osvetljenja na zidu, a ne ceo snop i intenzitet.

Sve u svemu, za te pare neće da može kvalitetno, mislim, može, ako će dečko koji ugrađuje da se potrudi pa od 100 kineskih projektora koji su mu stigli, da nađe 50-60 dobrih primeraka, dodatno ih ušteluje i sredi spram seta sijalica koje ugrađuje, a ostatak baci u kantu, jer ovako ugrađeno, nikako neće sijati kad izađeš u neki mrkli mrak van grada :)

Sve si bio u pravu :) ne samo da su projektori bili losi nego su bili i razliciti. 

To ne bih ni otkrio da nisam prosle godine otvarao farove. Izbacio prstenove, uzeo druge maske, ocistio projektore i primetim da je jedan "pljosnatiji" od drugog. Na njemu je hotspot katastrofa (nema ga) dok je na drugom bio pomeren u stranu pa sam uspeo to da sredim pomeranjem sijalice. Spakovao sve nekako, pokušao da upristojim koliko je to moguce. Sada je Stilo kod caleta, a to njemu nece smetati.. (naravno nije bila cena 175e, vec reklama... 80e sam sve platio sa ksenonima, prstenovima i proejtorim- koliko para toliko i muzike)