Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

Ja sam kupio Depo/TYC za Punto mk2a i koštali su me 100€ po strani,to je bilo najpovoljnije( mahom su oko 20k rsd) i dugo sam tražio…OEM za Punto mk2a su 40k rsd ako su Delco i 38k ako su Magneti Mareli.Rade odlično osim vijaka za ručno podešavanje koji vrte u prazno…farovi su bez maglenki,ti sa maglenkama su još skuplji

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Macvanin said:

Sta je manje zlo od tih kineza? Znam da su Depo kao najpoznatiji?

Ako resis da pakujes projektore u te nove zamenske, ne zanima te mnogo, dugo svetlo na svakom bije pa bije :D , za ostalo ce raditi posao.

TYC mozda trunku ispred Depo ("najpoznatiji" jer ih cesce valjaju ovde). Mada to je sve slican nivo kvaliteta.

2 hours ago, darkman14 said:

ima ih za stila i fabrickih sa projektorima tako da policija nece praviti problem

Upravo gore napisah, a imao sam Stila maltene deceniju i iscitao sve zivo za njega... Imao je u to vreme cak i adaptivni (radarski) tempomat, Keyless sistem i jos gomilu manje poznatih dzidza - ali projektorski far nikada. Bar da ja znam?

Jeste postojao OEM xenon far (ali ne projektorski), sa onim rebrastim, pravougaonim staklom ispred sijalice:

 

ee17ef5341c5b480b8e0748f26b7.thumb.jpg.2896809a1d872ccec08cf809166ea924.jpg

 

Opet kazem, konkretno za Stilo, ni ja sada ne bih bio pametan sta ciniti, a da si 100% siguran. U jednom trenutku su bas zategli na tehnickim, pa u zadnje vreme olabavili. A ko zna sta sutra moze da im padne na pamet (kao sto su u nekom trenutku napravili akcije kontrole na putevima i brzo istrebili neatestirane aftermarket folije stakala).

Teoretski ti to sve lepo napakujes, ulozis vreme, nastelujes i opet nisi u zakonskim okvirima.

Ili prelomis, napakujes i teras, kao sto smo uvek i radili za ovih deceniju i po od kad su se ksenoni pojavili :) .

Mislim da smo sve moguce opcije naveli iznad, pa ti sam odluci sta ti pije vodu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davnih dana sam drugaru radio jednog Stila baš tako, Depo zamenski, lagano otvaranje, ugradnja "Morimoto" projektora, 4300k set, ispalo je vrhunski :) 

 

1097898_528831977189216_1060781174_o.thumb.jpg.fc0d5ba2723385e3285767dbe29b11dd.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, lepo to sija, samo treba probrati dobar par projektora (ako je ikako moguce). Posto prodaju svasta, ko zna koliko puta sam vidjao da je hotspot ocajan, svetla svuda samo ne fokusirano ispred auta :) .

Prednost je i sto se ti zamenski farovi dosta lakse otvaraju, kao sto Vule rece. Samo treba sve pedantno odraditi, lepo opet zatvoriti i nastelovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IvanNivelatori sa motorićima rade,ne rade oni za ručno podešavanje farova na šrafiće

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezgodan problem... Bas na Depo i farovima i maglenkama sam vidjao da navoj spadne sa vodjice (u krajnjem polozaju) i mozes da se slikas bez otvaranja.

Kada me neko zamoli da mu nastelujem farove, prosto mi lakne kada vidim da reaguju sva 4 srafa za nivelaciju :D .

Jos ako su dobri farovi i snop u pitanju, onda je pravo uzivanje upucati ih perfektno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To,ispali iz navoja…

A snop na jednom je prefekcija(desnom), na levom je bez veze i duga bacaju jedva dalje od oborenih…

Eto taki su

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pronasao sam stare postove gde su mnogi forumasi ugradjivali TYC farove, i svi su uglavnom zadovoljni. Cak je i kolega.jankovic stavio njih(uh, secam se kako je brutalno uradio farove), tako da je resen bar jedan problem. 

Sve ste detaljno objasnili, sada je sve na meni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MacvaninNemoj da te odbija za xenon u projektorima. Ako rešiš da ugradiš projektore i xenon 4300k svratiš do nekog tehničkog pitaš da li prolaziš sa xenonima a uglavnom sad svi puštaju. Bude li problema zbog xenona a ne sa projektorima samo skineš xenon set, staviš obične sijalice,posle kad završiš opet vratiš xenone jer u projektor može LED, xenon ili obična sijalica. 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz ličnog iskustva, ne prolaziš sa ksenonima osim ako baš ne znaš nekog da te pusti.

Snima se i na snimku se vidi ono paljenje i zagrevanje ksenona i zato ne mogu da puste. 

Automobili sa fabričkim ksenonima sijaju skoro odmah maksimalno i odradi se autonivelacija. Sve se vidi na snimku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A LED sijalice za oboreno svetlo (projektor), prolaze ili ne prolaze ako je dobro "upucan" far? Nasao sam neke 4300K na ebay, kazu da su "onako" za reflektor, za projektor bi trebale biti OK.

Pitam jer nema budzenja, seckanja, busenja i sl, samo se izvadi halogena i stavi LED...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

LED sa pasivnim hladnjakom (bez ventilacije i hladnjak je skroz otvoren u smislu da nema da se provlace trake za hladjenje ili ventilator (ako ih ima) jer je ceo hladnjak od metala) dosta greju. Ja ih imam u maglenkama na Bravu 3000k boja (narandzasto-zuckasta) iskljucivo za maglu (ne vidim poentu belog svetla u magli, eventualno zute) i ne greju se jer je hladnjak otvoren a ispod ga koliko toliko hladi vazduh, nize je od motora.

 

Slicne sam dao prijatelju ali ih je on stavio u far u BRAVO I  i prilicno su se grejale jer nema ventilacije u faru pa su treptale, a dodatno se greju od motora. @Danilo1 ih je imao na Bravu u dugom svetlu sa pasivnim hladnjakom u vidu traka, zlo dobro svetli kad ukljuci ali je on i sredjivao farove pa ugradio. Imas njegovu temu Bravo - crveni zmaj, mislim da se tako nekako zove u predstavljanju automobila clanova foruma, pa vidi.

 

E sad, LED za oboreno svetlo u projektoru u faru za koji nisu fabricki predvidjena (debljina plastike fara i slicno), verujem da bi zimi imao problema u slucaju vejavice jer led nema temperaturu halogene sijalice da otopi naslage snega i leda, mada ne mogu da tvrdim. Mislim da je bolja opcija xenon. Za pravi led moras da se 'izujes' malo sa parama jer te obicne sijalice 'plug n play' kao LED se nisu nesto pokazale jer vise bljeste nego sto imaju dobar snop. To bi po automatizmu znacilo da imas LED sa hladnjakom (ventilator ili trake) koje moras provuci kroz gumeni zatvarac sijalice na faru, a on se vidi kao dobar dan cim dignes haubu. Opet mislim da bi morao da stavljas halogenke za tehnicki, pa da vracas LED. 

 

Ako te ne mrzi, tako uradi. Ja bih isao na opciju reparacije i ugradnje projektora, Osram Silver halogenka i tu zavrsio posao. Em dugo traju, em dobro svetle. A mozes i xendze ako ces vec da skidas-stavljas varijantu.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja sam razmatrao stavim i ne diram varijantu, zato i nisam nista oko HID razmisljao, tu uvek mora da padne nekakvo seckanje.

Zapravo od ovih LED ne nalazim nista drugo u 4300K, sem ovih, par je oko $45. Ali imaju budzu za aktivno hladjenje, tako da, sto kazes, verovatno i tu mora seckanje poklopca (a nadao sam se da ne mora).

Ovo za zaledjivanje farova sam i ja procitao kao mogucnost. Blja... ne znam, ne bih da divljam previse, HID je proverena varijanta sa kvalitetom snopa, ali bih da izbegnem bilo kakvo budzenje i secenje pa sam gledao LED.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvo vas seckanje spopalo sa xenonima :) ? U najmanju ruku ces isti posao imati i sa LED, koje obicno ne mogu da stanu u kuciste fara. Sa kojima je em losiji snop, em imaju mnogo vecu mogucnost da segmenti (SMD, COB, koja god vec tehnologija izvedbe) krenu da crkavaju ili blinkaju. Eno ih po gradu koliko volis, novogodisnja rasveta, sta li.

Sa xenonima nema nikakvog seckanja instalacije, jedino se busi poklopac fara na (obicno) 22 mm. Koliko je potrebno da se montira dihtung sa linijama ka i nazad sa balasta (4 zice). I treba naci poziciju za balast.

Apropo grejanja, xenon sijalica radi na principu Voltinog luka i emituje primetno manje toplote od sijalice sa vlaknom. 

5 hours ago, ISV_01 said:

Ja bih isao na opciju reparacije i ugradnje projektora, Osram Silver halogenka i tu zavrsio posao.

Ako ne radis sam - platis najveci deo (za ruke), ugradis projektore... I sa halogenkama opet imas svece.

Konkretno sa Stilom, vec samom ugradnjom projektora si potencijalno u problemu (jer fabricki, model nije postojao sa njima). Pa ako vec placas i "nelegalan" si potencijalno - onda teras do kraja i dodas jos 40 evrica za neki solidan xenon set. I imas svetlo boli glava, bar ja tako razmisljam.

A apropo skidanja/stavljanja za tehnicki - ko nije bio vlasnik, ne zaboravite da je Stilo teska patnja za zamenu sijalica. Pa zamisli puta 4... Pogotovo vozacka strana na JTD, gde maltene ne moze igla da padne. Ili kupusanje akumulatorske kutije ili prilaz kroz potkrilo ili skidanje branika i fara.

Kao sto rekoh ranije - da sam vlasnik Stila trenutno i sa ovakvim propisima, iskreno ne bih bio pametan sta ciniti. A situacija mi lici i na DPF problematiku i tehnicke :) :

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, nisam znao za deo da je Stilo bio 'full reflektor' varijanta, my bad. 

Ali da, poznata prica kod menjanja sijalica kod njega je ravna skidanju branika i vadjenju farova kao najbezbolnija opcija...slicno kao na Laguni II.

 

Kolega je sve rekao, vazda je imao Stila i poznaje problematiku mnogo bolje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa cisto pricamo tehnicki i pravno. A situacija se izmenila u odnosu na vreme kada smo mi vozili Stilo, ranije se tehnicki prolazio opusteno.

Tako da je na coveku da sam odluci da li i kako da poboljsa osvetljenje. Mislim da smo zajedno ponudili skoro sve opcije :) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, sinoc po mraku na parkingu krenem da proveravam redom tecnosti jer mi je auto jos uvek svez pa jos proucavam da li i koliko cega trosi i iz zajebancije skinem poklopac suvozackog kratkog svetla... Kad ono LED sa ventilatorom i balastom (ili kako god da mu je nomenklatura u LED terminologiji... verovatno "drajver"), stalo sve bez problema u far. Prethodni vlasnik izgleda ugradio, ja sam iskreno ocekivao neku halogenku sa plavim premazom, posto su vidno "hladnije" od maglenki i dosta blizu DRL boje.

Ko za inat od kako sam ga uzeo nisam imao priliku za neku duzu voznju po neosvetljenim putevima, sve se po gradu vozilo. Sad me kopka da probam po nekoj potpunoj mrakaci...

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Provozaj do Bubanj potoka nije daleko a onaj deo nizbrdo je bas u mraku. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da zamenim D1S 35w oba xenona, neka preporuka iskustva?

Majstor mi kaze placas marku a cene idu od 2500 pa preko 10k po sijalici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...