Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

Stare sijalice ?

Eventualno ako su solje projektora i socivo kroz vreme izgubile sjaj i refleksija opada.

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam u gepeku staru sijalicu, i kutiju od nove sijalice i racun. Jedna sijalica je zamenjena u januaru 2021god, druga ko zna kad.

Kupio sam nove zamenske projektore, stoje u gepeku vec 10dana. Ali sam mislio ako neko na osnovu slika/snimaka moze da mi kaze da li je lose socivo, senilo ili sta vec, ili ce zamena sijalica resiti problem. (ako ce zamena sijalica resiti problem, ustedeo sam 150€ )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, nov sam na forumu.

 

Interesuje me samo jedna stvar a siguran sam da vi to znate (izvinjavam se ako ste vec to pomenuli pre). Ako ja na autu imam far projektor sa halogenom sijalicom, i samo uzmem promenim sijalicu u xenon (uz dodatne izmene koje su potrebne - ako su), da li cu zaslepljivate vozace u saobracaju ili cu imati isti snop kao i sa halogenom sijalicom, samo ce biti xenon. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nemanjannp Pozdrav i dobrodošao na forum :)  Nećeš, pod uslovom da ti je snop svetla dobro podešen (ne onako od oka već po PS-u što bi rekli). 

Ako nije, prvo dobro ušteluj farove pa sve ostalo naknadno. 

 

Uputstvo su svojevremeno svuda postavljali po sličnim temama, a evo i odgovarajuće teme za isto:
 

Štelovanje farova

 

Da je far reflektor, posebno sa rebrastim staklom....verovatno bi više blještalo i skidalo Avaks negde..

 

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj zezati, uzmi Osram ili Philips. 

 

Recimo Osram Xenarc je 4500k, idealno. Imaš ih po domaćim prodavnicama za 6000 dinara po komadu što je i više nego OK cena.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/17/2022 at 10:49 AM, darkman14 said:

 

image.thumb.png.81d29494567a60a554d614a8494a922b.png

Pošto sam zbog tehničkog skidao/vraćao ksenone, rotirao sam ih za 180°, pokrivao onaj ravni deo na h7 kako BiH to mogao izvesti i evo jedna sa puta

IMG_20230312_185336.thumb.jpg.428e63b8bfc5906c04f20617f65a0c4d.jpg

 

Nema uzdužnih linija koje je pravila nit od ksenona.

Čekam da stignu 4300k sijalice, ksenon i led za duga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 11 godina mucenja sa svetlima, razmisljam o stavljanju ksenona. Za tehnicki mi je jasno, ali me zanima da li me policija moze kazniti?

Edited by Macvanin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da moze da te posalje na vanredni tehnicki, ali nisam cuo da se to nekom desilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne budu nastelovani kako treba tj sijaju u nebesa moze se desiti da te zaustave... ali mala je verovatnoca. Ja da se pitam ja bih zabranio led svetla, ne znam sta je gore kad mi naidje neki auto sa led svetlima ( doduse ne smeta svaki ) ili punto mk2b... U momentu pozelim da ga olupam palicom, bukvalno me glava zaboli koliko su im jaka svetla ( lose nastelovani farovi na  mk2b ). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta da trazim za Stila, koje ksenone? Znam samo da necu nista preko 4300K, ali me zanima koji proizvodjac (KINEZ :D ) se najbolje pokazao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni pod tackom razno xendze u klasican reflektorski far. To je zlo za suprotan smer, a time i sebe ugrozavas.

 

Ako ces reparaciju i nadogradnju i vidu xendza, Morimoto projektore su kolege ugradjivale sa bojom 4300K (topla bela-zuckasta) da iole nesto vidis kada padne kisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahvaljujem na odgovorima!

 

Imacu u vidu ovo za projektore, svakako mi nije namera da zaslepljujem ljude iz suprotnog smera.

Sredjivanje farova se podrazumeva, samo jos da vidim koliko bi me sve to kostalo sa projektorima. Ako nista, Osram Night Breaker sijalice su uvek opcija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, mislim da bi napravio dobar posao sa xenonima. 8 godina sam vozio xenone u AR 156 u obicnom faru i nikada mi niko nije blicao... Kontam da ako je stvarno toliko lose da bi mi neko blicao. Mislim da je najveca poenta u stelovanju fara. 

Prica oko projektora je super, ali racunaj 200e za tu igrariju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ISV_01 said:

Ni pod tackom razno xendze u klasican reflektorski far. To je zlo za suprotan smer, a time i sebe ugrozavas.

Sa danasnjim bagatelnim cenama i masovnoscu aftermarket projektora, nisam ni ja za ksenon u reflektoru.

Ali ovo iznad je apsolutna predrasuda, a za to su krivi oni koji bi ranije "tutnuli" neku krs ksenon sijalicu sa pomerenom zizom u nenastelovan far, sa neispravnim motoricima nivelacije. I vozili tako, a auto slikali odnapred jer bi im super delovalo kako sija.

Kao sto i najobicnija halogenka moze zestoko da zaslepljuje ljude kada su za volanom bezobzirni ili tehnicke neznalice.

Kada je far dobar, kvalitetna ksenon sijalica, potrudi se oko stelovanja, ispravni su motorici nivelacije (ako je auto opterecen) - nema apsolutno nikakvih problema. A retko ko ce da se potrudi oko svega toga. 

 

E sad, to je bilo pre deceniju i po, kada su projektori bili pojam i retkost. Prvo ih nije bilo, a kada su se pojavili, bili su i preko 200 EUR. Po propisima ne bi smelo da se vozi sa aftermarket xenonima (potrebni su projektori, prskalice i autonivelacija). Nesto drugacije je za fabricki "mali" ksenon od 35W (i ne znam koliko Lumena), za koji nisu potrebne prskalice.

Sto se Stila tice, dobra opcija je ova koju predlazu kolege. Da se otvori far i ubaci neki npr. Morimoto Mini H1 projektor. Danas je sve to bagatela u odnosu na ranije. Solidan komplet AC xenona (ne mora Canbus) je oko 40+ EUR, licno volEm CN Light, zbog odlicnog iskustva gomile ljudi. Otprilike toliko je sada i set projektora (jedino sto je pozeljno izabrati solidan par izmedju bofluka). I na to dodje otvaranje i ugradnja koje je cca 80-100 EUR, pozeljno da uradi neko pedantan. Znaci racunaj nekih 120-140 EUR vise na xenon set.

Jedini problem i ako ulozis u projektore je opet tehnicki ili kontrola - prosto jer Stilo nikada nije postojao sa fabrickim projektorima. Imao je fabricki xenon, ali sa onim ravnim kockastim staklom.

 

Na Bravu sam imao fabricke projektore, pa pred tehnicki skidao i vracao xenon sijalicu, nikada ni jedan problem za 5 godina. Na DS konacno fabricki ksenon, da se vise ne cimam.

Za Stilo i reflektorski far iskreno sada ne bih bas bio pametan sta ciniti. Svakako sam za projektor, ali i u tom slucaju opet teoretski mozes da imas problem.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Macvanin said:

Zahvaljujem na odgovorima!

 

Imacu u vidu ovo za projektore, svakako mi nije namera da zaslepljujem ljude iz suprotnog smera.

Sredjivanje farova se podrazumeva, samo jos da vidim koliko bi me sve to kostalo sa projektorima. Ako nista, Osram Night Breaker sijalice su uvek opcija :)

cene su se kretale 150-200 eur da ti neko posteno uradi.

A mozes i u sopstvenoj izvedbi.
AC ksenoni se krecu od 35 eur (4300K je prava mera), projektori 2.5" tipa od 50 eur pa zavisi od kvaliteta navise. 

Sveukupno je dan posla. 

Moja preporuka, napravi jedne farove sa projektorima za svaki dan (ima ih za stila i fabrickih sa projektorima tako da policija nece praviti problem) i uzmi rezervne za tehnicki bilo kakve :) 
Nisu vise toliko skupi polovni farovi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili uzmi nove Depo/TYC ili koji već postoje kineski, oni se lako otvore i ne bi trebali da budu skupi, spakuj projektore unutra i lep xenon set, sa time vozi, a za tehnički ostavi tvoje trenutne farove :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trazim original farove, pa cu onda da vidim koliko bi me sve to izaslo. Zvao sam nekoliko servisa, niko ih nema u ponudi... 

Zamenski su uvek opcija, tako da cu verovatno ici na tu opciju ako ne pronadjem original.

Hvala svima na informacijama, mnogo ste mi pomogli!

Javljam sta sam na kraju uradio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvao sam sve ovlascene servise i niko nema original farove :( Jedino nisam uspeo da dobijem AK Kole, kod njih mi se ponovo niko ne javlja, a pokusavao sam i ranije zbog nekih drugih delova.

Sto se mene tice, jako neozbiljno.

 

Sta je manje zlo od tih kineza? Znam da su Depo kao najpoznatiji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne trosi vreme na original jer je upitno da li ces ih naci ( godine cine svoje ) i ako ih nadjes nove i OE odustaces kad cujes cenu. Puna cena za Hella xenon ( H7 u D2R sijalica ) far u Intercars-u je oko 120k din.

Za Punta Mk2b halogenski far u originalu je pre 3 godine kostao blizu 40000 din...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...