Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

On 16.2.2016. at 9:38 AM, Vule said:

Kao što sam i mislio, loši projektori. Rotacija jeste odrađena odlično, štelovanje visine treba da se doradi, ali se čak i na tih par sekundi na klipu vidi ono o čemu pričam.

 

Desni (suvozačev) far nema apsolutno nikakav hotspot - za one koji ne znaju šta je hotspot:

 

5526bcbe587f71aebe4d8f90af097a88_zpsad55

 

Ovaj svetao deo koji se vidi tačno ispod sredine cutoffa, a od esencijalnog značaja je za performanse projektora, da bude na idealnoj sredini i raspoređen kako treba, da bi svetlost "dobacivala" iole daleko i da bi uopšte postojao neki intenzitet na putu u noćnoj vožnji.

 

Dakle, ono što mogu da primetim na klipu je da levi far ima hotspot ali je pomeren u stranu, kao na ovoj slici:

 

photobucket_12392_1315112101411.jpg

 
S tim da je na Stilu pomeren udesno a ovde ulevo. Taj problem može delimično da se reši blagom rotacijom sijalice u jednu stranu, a ako ne, onda se rešava dodatnim štelovanjem samog projektora, dok je van fara, rasklapanjem, i blagim pomeranjem shielda ili nosača sočiva. Problem sa desnim farom koji apsolutno nema hotspot ne može da se reši najverovatnije, taj projektor je za smeće, jer sijalica ne sedi kako treba, ili je previše ušla u grlo projektora, a što je još verovatnija opcija, nije dovoljno ušla u grlo projektora, pa joj se žiža nije "pojavila" na mestu na kom treba da stoji, stoga imaš samo senku osvetljenja na zidu, a ne ceo snop i intenzitet.
 
Sve u svemu, za te pare neće da može kvalitetno, mislim, može, ako će dečko koji ugrađuje da se potrudi pa od 100 kineskih projektora koji su mu stigli, da nađe 50-60 dobrih primeraka, dodatno ih ušteluje i sredi spram seta sijalica koje ugrađuje, a ostatak baci u kantu, jer ovako ugrađeno, nikako neće sijati kad izađeš u neki mrkli mrak van grada :)

Sve si bio u pravu :) ne samo da su projektori bili losi nego su bili i razliciti. 

To ne bih ni otkrio da nisam prosle godine otvarao farove. Izbacio prstenove, uzeo druge maske, ocistio projektore i primetim da je jedan "pljosnatiji" od drugog. Na njemu je hotspot katastrofa (nema ga) dok je na drugom bio pomeren u stranu pa sam uspeo to da sredim pomeranjem sijalice. Spakovao sve nekako, pokušao da upristojim koliko je to moguce. Sada je Stilo kod caleta, a to njemu nece smetati.. (naravno nije bila cena 175e, vec reklama... 80e sam sve platio sa ksenonima, prstenovima i proejtorim- koliko para toliko i muzike) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi sve koga interesuje i ko se dvoumi izmedju xenona i LED seta u glavna svetla. Ovako xenon sijalice idu sa projektorom, da bi imali pun efekat u svakom smislu. Xenon bez projektora bece imati efekat koji ste ocekivali. Ako ne zelite da se mlatite sa ugradnjom projektora, ugradite LED svetla, kvalitetna LED svetla su mnogo bolja od xenon seta (ako je bez projektora). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Staras ne moze u projektor H7 sijalica jer ne odgovara leziste..

 

@Tommy92 na Bravu vec imam projektore i zanima me sta ce bolje svetleti - xenon ili led? :)

I da li su LED sijalice dugotrajne kao i xenon? 

Verovatno je najbolja opcija u projektor xenon i u dugo LED 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisano vec 1000 puta, kacena poredjenja obe sijalice na zidu, samo treba procitati ;) ...

Tesko da ce u skorije vreme jeftin LED aftermarket moci da parira xenon sijalici, u kakvom god kucistu da se nalaze. Objasnjeno vec zasto.

Ostaje potencijalni "problem" kako ce nadalje tretirati xenon setove, da li ce biti potrebna neka homologacija i da li ce uopste moci da prodju tehnicki (sve vuce ka tome da ce biti slicno kao sa folijama). Zbog toga u narednom periodu ne pipam nista na ovom novom autu, dok ne vidim sta ce biti sa regulativom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pretrazivao koliko sam mogao ali nigde nisam nasao uporedjivanje kvalitetnijih led VS ksenoni.. A i niko do sad nije uzimao S7 koliko sam video 

 

Hvala na informacijama @Ivan:)

Ne mogu da gledam Brava sa halogenim sijalicama :D 

Znaci najbolja opcija xenon u projektor, u duga LED

Edited by Danilo1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je po forumu poredjenja, sa sve slikama - projektor sa xenon sijalicom vs. isti projektor sa LED sijalicom, primeri snopa projektora sa LED sijalicama, itd...

Vec i sama konstrukcija LED (koja se gura na srednje svetlo) i orijentacija modula na njoj dovoljno govori. Caskali smo o svemu pa procitajte, ili ako neko hoce neka ponovo pise isto :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danilo1 Ako vec imas fabricki projektor, slazem se, xenon u kratko i LED u dugo. Sto se tice kvalita, xenon jeste kvalitetan i dugotrajan ( Pod uslovom da je AC Canbus set , ti kompleti su generalno dobri i traju vise godina ). Ovo kazem iz iskustva jer radim sa tim sijalicama. Cena im je oko 50 - 60 eura zavisi gde ih nadjete. LED svetla su relativno nova i fora je sto se su trziste preplavilo jeftinim i losim led svetlima, to su ona sto ih ima po oglasima za 20 - 30e...to je pitanje ko jre kolike srece kolko ce da mu traje.

U tom slucaju naravno da je xenon kvalitetniji. Tako je isto bilo i sa xenonom kad je krenuo, prvi kad su bili sa DC balastima, isto su bili losi. 

Ja sa kolegom vec  6 meseci radim sa novim LED kompletima, uvoz je od kineskog proizvpodjaca EK Light. Kod mene su ti led setovi oko 70e i svakako si kvalitetniji, dugotrajniji i bolji od ovih jeftinih, mogu slobodno da kazem da su u rangu sa xenon svetlima. Prvu turu smo rasprodali, ugradili u razlicite automobile, prezadovoljni smo, Ja sam ih ugradio na svog Punta. Sad cekamo drugu turu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene to zanima zbog Punta,užas su mu farovi,bukvalno ne smem da vozim noću.

Čitam na nekim drugim forumima da je moguće legalizovati prerađene farove,uz naknadu od nekih 20000rsd.Čim saznam detaljnije delim!

 

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
[mention=11550]Danilo1[/mention] Ako vec imas fabricki projektor, slazem se, xenon u kratko i LED u dugo. Sto se tice kvalita, xenon jeste kvalitetan i dugotrajan ( Pod uslovom da je AC Canbus set , ti kompleti su generalno dobri i traju vise godina ). Ovo kazem iz iskustva jer radim sa tim sijalicama. Cena im je oko 50 - 60 eura zavisi gde ih nadjete. LED svetla su relativno nova i fora je sto se su trziste preplavilo jeftinim i losim led svetlima, to su ona sto ih ima po oglasima za 20 - 30e...to je pitanje ko jre kolike srece kolko ce da mu traje.
U tom slucaju naravno da je xenon kvalitetniji. Tako je isto bilo i sa xenonom kad je krenuo, prvi kad su bili sa DC balastima, isto su bili losi. 
Ja sa kolegom vec  6 meseci radim sa novim LED kompletima, uvoz je od kineskog proizvpodjaca EK Light. Kod mene su ti led setovi oko 70e i svakako si kvalitetniji, dugotrajniji i bolji od ovih jeftinih, mogu slobodno da kazem da su u rangu sa xenon svetlima. Prvu turu smo rasprodali, ugradili u razlicite automobile, prezadovoljni smo, Ja sam ih ugradio na svog Punta. Sad cekamo drugu turu.
Garancija je koliko?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tommy92 pa i ja sam isao tim razmisljanjem kao za  DC pa AC kseno e, rekoh valjda su usavrsili ta LED svetla... Nista, u duga LED, kratka ksenoni..

Narucio sam preko Aliexpressa ove pa da vidim kako ce se pokazati, nisu ni skupe nesto.. 

Screenshot_20180720-135751_AliExpress.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da nista to ne vredi ako xenon nije fabrički jer ljudi masovno skidaju setove sa vozila. Uz taj xenon su obavezne prskalice farova i mozda je donekle "prođa" da se pre tehničkog skinu xenoni, stave fabričke sijalice, završi se tehnički pa da se posle vrate xenoni ali sve to pod znakom pitanja i moze li se tako još neko vreme voziti.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DraganUS Garancija je 12 meseci 

@neshtry Ja radim sa njima, uzimam od njih xenon setove, odlicni su. Za Punta mk2 vidi u kakvom su ti stanju projektori i da li je far izmaglio, taj model bas ima problema sa svetlima...

@Danilo1 Meni se cini ovo sto si porucio da su DRL dnevna svetla, a ne LED svetlo sto ima ulogu da osvetljava put

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu od nedelje ic kod coveka koji drzi tehnicki pregled i tacno su s raspoitati sta ce biti sa xenon svetlima, led svetlima, projektorima, dnevnimsvetlima pa cu vam javiti ovde. Za sad       je situacija da na samom tehnickom nece da puste automobile sa naknadno ugradjenim xenon ili led svetlima. Posle tehnickog slobodno mogu da se vrate ta svetlai niko na ulici nas nece dirati i skidati to na licu mesta. Ima raznih nebuloza na ovu temu ali ajde tacno da proverimo

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim isto o farovima na Puntu i mislim da je prosto neophodnost zameniti ih zbog bezbednosti (u) saobraćaja...

Verovatno nemaju institut za standarde i pravilnik pa im lakše da prosto ne dozvole prerade na farovima.

Suviše je dobra prilika da uzmu pare za legalizaciju istih...

Ajd videćemo....

 

 

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporuka za neka led svetla za dugo? 

Da li je neko uopste ubacivao LED u duga na Bravu? 

Sinoc sam probao neke sa kulerom i ne mogu da stanu.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10. 02. 2018. at 11:31 PM, radomir.g said:

Danas sam ubacio projektore u Granda. U teoriji Morimoto h1 bi-xenon, h1 55w 5500k xenon i switchback Led kao pozicija-migavac.

U praksi blagi uzas. Sad u cemu moze biti problem? Mozda kinesko smece od sociva? Ili je xenon los? A bas sam namerno uzeo 55w jer sam nesto bio skeptik da ce 35w biti slabo, a na kraju ovo sija kao fenjer. Hotspot je uzasan i bukvalno ono ne sija ispred auta pa tek kasnije krece osvetljenje relativno usko odnosno kratko. Dva puta sam vadio sijalice jer sam mislio da ih mozda nisam dobro stavio pa da je zato snop los, ali koliko postoji mogucnosti da se stavi H1 sijalica u socivo.. samo jedan moguci nacin.

IMG_20180203_153346.thumb.jpg.07ea6c5554b43e047e07f5d05f893523.jpgIMG_20180210_001736.thumb.jpg.6f02d8e48452ede7a55d65c78adc2f9a.jpgIMG_20180209_234149.thumb.jpg.4a9e36deb07e4d15fde9c17caa3af1f1.jpgIMG_20180210_120614.thumb.jpg.7da18c5ce2fb8a6c94f466042930fe1f.jpgIMG_20180210_121055.thumb.jpg.5349b3f3659b22b7d4d1dc7f67896215.jpgIMG_20180210_154149.thumb.jpg.a0834405f0ee14152e7178aa2db6d3cb.jpgIMG_20180210_174825.thumb.jpg.f7d78629515c21f64cee370b6c487670.jpgIMG_20180210_174833.thumb.jpg.30b08da23093dfa4c237a3918b8d0b1a.jpg

Inace zadnja slika je dugo svetlo odnosno otvorena klapna.. Ja stvarno ne znam kako svi na YT dobiju onaj pun snop kad otvori klapna. Jel sam samo ja jedan od svih njih koji je naleteo na neku kopiju :-/

Ne vidim po slikama koji projektor imaš. Al ako je snop uzak po vertikali morat ćeš odrezat ovaj gornji dio limića na projektoru. Moraš više biti udaljen od zida da bi snop bio pravilniji na dugome.

20190120-123839.jpg

Edited by myke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh sebi da na ovom autu (zbog lepe opreme, a i zakona) ne modifikujem i ne pipam nista, sem kvalitetnog odrzavanja. Jedina stvar koja mi je bila manjak za potpuno uzivanje u voznji su tanka oborena svetla u odnosu na prethodni auto. U projektorima su bile cak najobicnije Osram sijalice, koje nikako da crknu :lol:. Navikao sam na xenon koji vozim jos od 2008. i dzaba, borim se vec godinu i po. Razmisljao sam da li da u projektore stavim pojacane Philips X-treme Vision (sa vlaknom, +130%) i drzim se zakona - ili da se opet zezam i ugradim xenon... Aj' reko da i na ovom autu modifikujem bar nesto sitno, ne trkeljaju jos uvek na putu, steta ne iskoristiti projektore, xenoni su sada dzabe (skoro kao pojacane sijalice). A i Bravac ima mesta koliko hoces, pa cu montirati tako da mogu lako da switch-ujem na licu mesta.

Poenta posta nije otkrivanje tople vode, samo ideja kolegama sa Bravom za mesto montaze balasta i iskustvo sa trenutnom ponudom. Posto nisam ljubitelj instant resenja sa vezicama, gledao sam gde mogu da uglavim balaste da ne smetaju, budu vezani za metal, imaju hladjenje i budu lako dostupni. Imao sam i par ideja da ih potpuno sakrijem, ali evo kako sam lako iskoristio postojecu fabriku. 

Sa suvozacke strane, u samoj stranici postoji vec fabricki urezan navoj (na dizelima je tu filter goriva, ne znam da li koriste taj isti navoj). Procistio sam ga, isekao traku za nosac i usrafio je krstakom. Na slici je pozicija fabrickog navoja, u toku krojenja duzine trake (vidi se plasticni drzac sipke haube):

 

 121020196796.thumb.jpg.d6ca6a30c43ab07dbd6e6158d9ce357d.jpg

 

Iskrojio nosac, ubacio balast, stegao maticom i srafom 7 - nema da mrdne, evo pozicije:

 

 121020196788.thumb.jpg.5349a1769d60d0be3fa050a447c0729e.jpg

 

Sa vozacke strane, iskoristio sam jedan od dva srafa precke koja vezuje stranu i prsa vozila:

 

121020196774.thumb.jpg.7740b96b66f3b957524894751fe5a03d.jpg

 

Takodje isekao nosac u obliku trake i fiksirao ga sa gornje strane srafom 13 za postojecu fabricku maticu. Balast se naslanja ledjima na lim, ne smeta kod zamene sijalica ili zamene akumulatora:

 

121020196771.thumb.jpg.7780349f8c9a3d3014d211abe99ede6e.jpg 

 

Balasti su sa onom dodatnom crnom, plasticnom kutijicom na kablu. Proverih u praksi, greje se jedino balast (i treba kao i ranije pripaziti na njegovu poziciju), dok je ta kutijica hladna i moze da se uglavi gde god.

Sto se xenon seta tice, uzeo sam "CN Light", imao sam njihove sijalice i ranije. Naravno, kao i uvek 4300K, AC (H1). Uzeo sam kod coveka na NBG, sve sljaka, daje godinu dana garancije, cena je 40 EUR (ima i jeftinijih setova). Ako nekome zatreba kontakt, Bojan, 065/2-88888-9, ima i razne druge dzidze. Setih se da to slikam tek kada sam sve napakovao :lol: :

 

f7574560.thumb.jpg.a1c6ac7e11612c82909d11963e250805.jpg 121020196797.thumb.jpg.f9f59e37efb4afed305af7a8eda0e743.jpg 121020196801.thumb.jpg.54970a4f1e66dbdb5a8d67fc26a0d3e3.jpg 121020196799.thumb.jpg.e4a74a038ba48bd504ebfd391e34be29.jpg

 

Razlika ocekivana i prilicna, u odnosu na obicne Osram sijalice. Bilo je zadovoljstvo vec i samo upucavanje farova, tako da ostaje samo da se uziva. Prezadovoljan sam rezultatom, prava investicija za vidljivost i bezbednost. A i zadovoljan sam sto su projektori prilicno sacuvani (sta sam sve vidjao na Bravu) i nema potrebe za daljim intervencijama na farovima. Duga u reflektorima su mu odlicna, primedbe bez.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan da li na bravu postoji pozicija za balaste ispod fara? Na delti, na donjem delu fara postoji prostor u samoj plastici fara za balast. 

Ja sam mislio tu da spakujem, a kablove da provučem baš kroz far (2 rupe) i onda da se spolja ništa ne vidi, da deluje fabrički

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam negde citao da ste to pisali, dobra ideja. Koliko sam pokusavao da napipam, nista od toga na Bravu, jedino da se opet pravi neki nosac... Imao sam ideju da sakrijem balaste (kao sto sam to uradio na Stilu, koji je bio neuporedivo skuceniji sa prostorom). Ovde je imala varijanta ispod fara, cak i u krilo, ima mesta... Ali sam se na kraju predomislio i odlucio za ono sto vec postoji, lako je dostupno, bez ikakvog dodatnog busenja metala, lako za montazu, a i za par minuta mogu da se vrate obicne sijalice (tehnicki pregled, potencijalne kontrole). Ako ce vec neko da te trkelja, lako ce da vidi da nema ni prskalica, ni autonivelacije. I ovako je sve lepo leglo, balasti su pricvrsceni za metal, imaju hladjenje, instalacija ne smeta ni za sta, a i sklanja se cas posla ako zatreba. Steta coriti nocu kada vec ima projektore, prilicno je bezbednija i opustenija voznja.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, andreja.micovic said:

@Ivan da li na bravu postoji pozicija za balaste ispod fara? Na delti, na donjem delu fara postoji prostor u samoj plastici fara za balast. 

Ja sam mislio tu da spakujem, a kablove da provučem baš kroz far (2 rupe) i onda da se spolja ništa ne vidi, da deluje fabrički

Ne moze kod Brava da se stavi balast u far. Do sada sam uspeo jedino kod Delte.

 

Edit: Nisam lepo procitao, mislio sam da pitas da li moze u far :D 

Edited by bane000

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Giulietti sam uspeo da uguram balaste u far. Kako je za hladjenje - ne znam, ali mi je idealno za 'sakrivanje'. Kao sto kaze Ivan, jasno je da se vidi da nema nivelacije, prskalica itd, ali opet, mozda moze da prodje kao neka 'mega-giga' LED sijalica (koja je legalna) :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...