Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

pozdrav svima znima me kako vam se cini ovaj projektor kako sijaja :)  

20171128_205550.jpg

20171128_205603.jpg

Edited by cmiro
greska\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako bi se moglo dostupiti unutra do ovog projektora od Brava i očistiti ga jer su mutna stakla, a otvor od H1 žarulje je jako uzak ?

25075643_1890546674591762_1708373133_o.jpg

Edited by Mišo165

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/8/2017 at 10:51 AM, makidada said:

Evo i slika koje sam obećao.

 

IMG_20171207_202704.thumb.jpg.3aae6bc6e0f081944cde22e009ba3310.jpg IMG_20171207_203901.thumb.jpg.55a830e44f86b22f6aec982fb3f52ea6.jpg IMG_20171207_205941.thumb.jpg.0940a047efba69ec04c95fbfbdd03a39.jpg IMG_20171207_212123.thumb.jpg.c8358c046ebb55631e2e874a04960a12.jpg   

 

Ovo sam uspeo da pljasnem koju sliku iza zgrade, osvetljene garaže tržnog centra i u komšiluku. Ne vredi hladno vreme i magla tako da nije vreme za fotkanje ali otprilike je to to.

Ima tu još štelovanja ali dok temperatura napolju ne bude +20 ništa ne dirati.

 

On 12/8/2017 at 9:32 PM, cmiro said:

pozdrav svima znima me kako vam se cini ovaj projektor kako sijaja :)  

20171128_205550.jpg

20171128_205603.jpg

 

Ono sto ja vidim onako odokativno u oba ova primera je da fali hotspot. Jedna od najbitnijih i najosnovnijih stvari da bi svetlo u realnom zivotu na putu bilo dobro. Lepi su vam cutoffovi manje vise, iako se na drugom primeru kod @cmiro vidi malo krivljenje i prelamanje, ali ok, nije jako strasno. Hotspot je veci problem, mislim da se kod @makidada zbog LED sijalica ni ne moze dobiti doticni, to je ono o cemu smo pricali sve vreme za LED sijalice, zariste nije u sredini i ne baca 360 stepeni, nego imas dve diode sa svake strane koje jednostavno u konstrukciji te soljice ne mogu da daju rezultat koji je dovoljno dobar. Na 2. 3. i 4. slici se vidi poprilicno rasipanje foreground svetla, iliti isijavanje na put ispred auta, a ne bacanje u daljinu. Probacu sa par primera da objasnim o cemu se radi.

 

1. Na ovoj slici se vidi to rasipanje svetla ispred auta, koje ce u mrklom mraku samo da ti zavara oci, jer se naviknu na veci intenzitet svetla ispred auta i onda ne vidis "u daljinu"

 

IMG_20171207_205941.jpg.7a3ace3754fa6376
 

2. Hotspot o kome sam pricao. Na sledecoj slici vidis savrseno nastelovan Morimoto sto se tice snopa, ugla i visine, ali hotspot i dalje ne postoji, svetlo je onako blago i ravnomerno izbalansirano u celom opsegu, ali to u slucaju "merenja" na zidu nije dobro, jer dolazi upravo do onoga o cemu sam malopre pisao, vise svetla ispred auta, nedostatak svetla u daljini. Videces mozda 30m ispred sebe, eventualno 40, dalje ne, sto je smesno.

 

35993683612_b6bfa36693_b.jpg
 

3. Na ovoj slici se vidi sta je dobar hotspot. Moze se lepo primetiti kako je jako intenzivno svetlo fokusirano bas na sredini cutoffa, tacno pola hotspota ti stoji ispod linije, druga polovina se nalazi iznad, sto je idealno stelovanje, pogotovo kad je bixenon u pitanju, jer ces onda imati tu "rezervu" svetla za dugo kada ga ukljucis i zaista ce nesto da ti osvetli. Sa ovako namestenim projektorom nemas ni rasipanje svetla ispred auta, ima ga dovoljno da lepo osvetli, a u praksi ovo razbija kako radi, jer ce na 70-80 metara da ti se raspored snop i da zaista vidis "kao da sunce sija".

 

morimoto_evox-r_bi-xenon_projectors_acti

 

Sve ovo je moguce postici stelovanjem samog projektora, ako je xenon sijalica u pitanju naravno, ali treba znanja, vremena i zivaca. Mozete prvo probati samu sijalicu malo da rotirate u lezistu dok je montirana, moguce da cete vec tad primetiti razliku. Mada, ako je serija projektora losa, sto se cesto desi sa nasim "Morimoto 8.0" i slicnim kopijama, cesto nema pomoci nego kupiti druge projektore. Neki su toliko lose napravljeni da je "vrat" projektora kroz koji prolazi sijalica predugacak, i da sama ziza sijalice uopste ne izadje iz njega u soljicu i ne pozicionira se gde treba, te bukvalno dobijas samo senku one prave projekcije koju bi trebao da vidis.

 

Prvo projektor ide na test sto, ubacuje se sijalica koja ce biti namenjena za njega, pali se u mracnoj sobi ili garazi na neki akumulator ili napajanje od racunara i krece se u stelovanje. Samo pomeranje shielda (to je onaj limcic u sredini projektora izmedju soljice i sociva koji pravi presek i na njemu je montiran solenoid za dugo svetlo) moze da pomogne dosta. Drzi se na 4 rupe, probajte da ih prosirite vecom burgijom ili turpijom da bi dobili luft za njegovo pomeranje gore dole i levo desno i igrajte se malo, spustite ga, podignite, pomerite levo desno, dok ne dobijete nesto slicno ovoj poslenjoj slici koju sam okacio. Cesto i samo odstupanje nosaca sociva moze da pomogne, to se resava podloskama za srafove, stavite dve gore i onda ga usrafite, da ga malo odaljite i nagnete, moze da donese ostriju liniju na zidu ili vise boje na samom cutoffu. Koga ne mrzi da se poigra, moze mnogo da dobije i da izvuce maksimum iz svojih jeftinih "Morimoto" projektora od 35 evra i da napravi veoma veoma ozbiljno svetlo.

 

Znam da je cak i ovako out of the box to nenastelovano svetlo dosta bolje od onoga sto ste imali na kolima, pogotovo ako ste vozili Punta sa halogenim sijalicama, pa vam deluje da je sjajno, ali tek kad postignete da vam oba projektora sijaju ovako kao na poslednjoj slici i izadjete u nocnu voznju magistralnim putem, onda vidite o cemu se tu zaista radi i sta znaci imati dobro svetlo na kolima :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, Vule said:

sto se cesto desi sa nasim "Morimoto 8.0"

:lol: (sedmica je trenutno oko 130$ na RFS).

Svaka na mestu, odlican post. Upravo je nedostatak hotspot-a najcesca mana projektora koji se prodaju kod nas po oglasima (mada vidjao sam i da krenu da nagorevaju). Dobije se taj prvi "vau" efekat sa puno svetla neposredno izpred vozila, ali ono sto stalno pominjem i za stelovanje - projekcija na zidu je dobra pocetna tacka za dalji potencijalni rad, a pravi utisak se dobija na putu i kada se prodje par krivina i pravaca po mrklom mraku.

Jedino sto imam da dodam, na ovoj slici koju je Vule postavio - vidi se razlika izmedju 2 "ista" projektora, tj. kvalitet i konstatnost izrade :) . Desni projektor i ima neku blagu naznaku hotspota, a levi nikako:

35993683612_b6bfa36693_b.thumb.jpg.4c03d24548d4e8038aa1f4c48f28d253.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka reč i komentar je na mestu i slažem se, glavni krivac je ipak jeftini projektor. Svašta nešto sam već pokušavao, i brušenje i pomeranje klapne u projektoru, doduše na na mojim projektorima i davalo je neke rezultate. Mnogo to vremena i živaca oduzima. Za sad to je to videću na proleće šta bi tu moglo još da se doradi ali svakao imam obećanje od drugara iz Amerike koji dolazi sledećeg leta sa original morimotom pa će to onda biti druga priča.

Hotspot je kod mene isti i sa xenonima i sada sa ledom. Jedino što je razlika je u tome sto su mi xenoni bili 4300k a led 6000k pa je sad situacija da svetla daju belo što je logično ali  i jače svetlo  po meni a ne tripujem pošto se još par drugara provozalo i složilo sa ovom konstatacijom. Na kraju nije ni važno obzirom na gore pomenutih 35e koliko su projektori odlično je ovo. Kolko para tolko muzike. :mellow:

 

 

Evo Morimoto M LED projektora i kako izgleda unutrašnjost istog.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, makidada said:

Jedino što je razlika je u tome sto su mi xenoni bili 4300k a led 6000k pa je sad situacija da svetla daju belo što je logično ali i jače svetlo

6000K bi trebalo da je vec dobrano u plavom delu spektra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Belja je svetlost 4300K od 6000K na trenutak sam pomislio da se ozbiljno diskutuje o ovome..

Vule svaka cast, Kuvalja i ja smo delimicno usli u pricu stelovanja hot spotova(žiže) na par projektora, ali prosto i kad bi uradili nesto, ljudi oko nas ne bi imali pojma o cemu mi pricamo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ćes iskreno i ja sam tako mislio ali nije. Imam neke xenon sijalice 6000k i bas sam uporedjivao njih i ove led 6000k. Xenon naravno vuče na plavkasto a led  sija čisto belo. E sad da li tu ima neka fora ili ne nemam pojma. Baš smo gledali i upoređivali moj xenon borsee 4300k, xenon 6000k, i led 6000k. Sve tri varijante sijaju razlicito u smislu boje. Ove led me najviše podsećaju na xenon 5000k takav spektar daju. Pošto mi je led i u dugom svetlu slikaću ako bude moglo da se vidi na slici ali uživo nema nimalo plavetnila u njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na autu mi je D2S Bear extreme xenon sijalica 5000K sa 30% vise snage. Na dugo je stavljen LED H7 kinez slican tvojim sijalicama iskljucivo radi blic efekta da ispostuje projektor.

LED nigde ne svetli, pravac ne postoji, cista estetika u pitanju... i sija plavkasto.

kad ugasim duga LED, vidim ustvari koliko je xenon beo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vule imaš li mogućnosti da se "zabaviš" sa farovima od Volva fabrički xenon je u pitanju snop srednjeg svetla je  kratak ali po regloskopu u idealnoj liniji. Mislim da ne dostaje i hotspot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li moze preporuka od nekog iskusnijeg?
Naime radi se o tome da u Grandu imam fabricke najobicnije H4 sijalice. Svetlo je po meni skroz lose. Hteo bi da ih otvorim i unapredim kvalitetnim projektorom i xenonom da to bude u neku ruku legalno, da ne rasipa svetlost kao xenon u faru bez projektora i da mi na tehnickom ne prave problem.

Koliko bolje sija i da li je vredno otvaranja da se ide na varijantu Morimoto 2.5 inca sa H1 xenonom (jeftinija varijanta) ili 3 inca Hella D2S kao skuplja varijanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morimoto nabavljen na proverenom mestu, ugradjen i podesen kako treba daje odlicno svetlo... e sad, da li ce i za to krenuti da zezaju na tehnickom kao i za folije, sva je prilika

Sent from my SM-A310F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel isto važi i za Punta?
Slabo mi oboreno a ne bih ksenone ako ne mora?
Trenutno tungstam 55w unutra,jel bi pomogla jača sijalica i koja?

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

nebi nista pomoglo,samo xenoni kod punta pomazu il nov far original

ja razmisljam isto o xenonu na musi,ne znam kako ce izgledati

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji projektor ide na punta mk2 .Narucio sam 2.5” i bio je mal.Kada sam rastavio stari far mogao je da prodje kroz lim gdje je bio stari projektor zasarafan.Tako da nisam mogao nista izvesti i prodo sam ga.Mozda ipak ide veci

Share this post


Link to post
Share on other sites

@silenci komša moj ima musu 2.4 dizlo u fulu,ima fabrički xenone...
Samo kupi takve farove!Ima negde polovnih...
Znači u praksi led ne pije vodu


Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma na Puntu ni nov far ne pomaze..on je jz fabrike izasao katastrofalan. Meni sve kao novo...i far i sociva i vidim 5 metra ispred sebe...mozda???

Imao sam druga ulaganja ali cu stavljati ksenone sledece.

ali ko zna da lice dogodine da smaraju na tehnickom....samo mi zbog toga frka.

Edited by cuore_sportivo

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, cuore_sportivo said:

Ma na Puntu ni nov far ne pomaze..on je jz fabrike izasao katastrofalan. Meni sve kao novo...i far i sociva i vidim 5 metra ispred sebe...mozda???

Imao sam druga ulaganja ali cu stavljati ksenone sledece.

Uze mi reci iz usta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, neshtry said:

@silenci komša moj ima musu 2.4 dizlo u fulu,ima fabrički xenone...
Samo kupi takve farove!Ima negde polovnih...
Znači u praksi led ne pije vodu emoji32.png


Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 

tesko da takvih ima polovnih  od muse sa fabrickim xenonima,pre bi od ferarija nasao

a kontaktirao sam nekog lika na KP,45 eura H7 sa godinu dana garancije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto ima najgore farove ikad. Mislim da su na jugicu bolji.

I nije ono, jbga, zavisi kakvi su ti farovi. Ne zavisi, svi su losi, sto rece, iz fabrike.

Nije ni novi bravo odmakao daleko. Malo manje djubre, ali neupotrebljivo. Ne znam sto je problem da naprave far, ali jeste.

Bio sam se spremio da stavljam ksenone, ali nikako da nadjem vremena, kad su poceli da zezaju sa ovim folijama.

Kapiram da su sledeci na redu ksenoni.

Ne kazem, i treba, zbog majmunluka koji stavi, ne nivelise, pa oci izbija svima nocu, ali zato on u autu- Vidi bajo kako sija, DAN!

Edited by Smireni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...