Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

Meni je iskreno 4300 do max 5000 K i estetski najlepsa nijansa, a sve preko upitno .

Kod sebe posle prvih (tada nimalo jeftinih) testova i menjaze sijalica teram iskljucivo 4300K vec 9 godina i tako ce ostati. A toliko je ispisano na ovoj temi za svo ovo vreme da svako moze tacno da zna sta ga ceka sa izabranom Kelvinazom. Sve sto ide u plavi deo spektra je ocaj na mokrom jer vlazan asfalt "upija" tu boju. Takodje se losije vidi i u mimoilazenju a i generalno. Tj. nema ni jednu funkcionalnu prednost (za mene ni estetsku) u odnosu i na fabrickih 4300K koje ljudskom oku najvise odgovaraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ksenonske sijalice i sve ostale vrste sijalica na našem tržištu su veoma upitnog kvaliteta. Pošto imam originalne fabričke ksenonske farove nakon 7 godina mi je crkla prva sijalica i zarad uštede kupim mislim negde u Zemunu da je sedište firme "originalne" Osram Xenrax kunu se oni su jedini pravi ovalšćeni originalno ma idi begaj hologrami cena u fulu 70€ komad i Ja to kupim, garancija izgleda da je važila dok poštaru nisam potpisao prijem sijalica. Stavio ih, ma svugde sija samo ne na put ispred vozila (vrzinu bankinu pored puta boljem vidim nego ispred vozila) na regloskopu linija idealna. Crkle su nakon godinu dana počele da menjaju boju i kupim druge opet "originalne" i opet ista stvar. Pošto imam drugara u servisu za rad probe rešimo da stavimo originalnu i da vidimo ima li razlike ( u medjuvremenu sam izmenjao sočiva reflektore i ništa nisam dobio sa tim) i razlika je bila vidljiva i po danu. U petak sam naručio sijalice i greškom magacionera donesu mi samo jednu sijalicu umesto par opet Osram Henrax u fabričkoj kutiji a cena sitnica 12000 + pdv al zarad bezbednosti ipak ću staviti originalne 

 

IMG_3744.JPG

Edited by siera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osram fabricke xenon sijalice se zovu -xenarc-
Pre par meseci mi je isto tako riknula fabricka sijalica. Nasao sam lika sa KP iz Novog Sada koji se bavi tim stvarima. Otisao do njega, uzeo novu, identicnu kao i onu sto sam skinuo, ista izrada, iste brojke, sve isto, zamenio i sve radi kako treba. Garancija godinu dana.

Moja zamenska sijalica je bila 20e. d2S

Tebi ili je uvaljan neki strasan bofl ili ko zna sta...

Edited by Milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ksenonske sijalice i sve ostale vrste sijalica na našem tržištu su veoma upitnog kvaliteta. Pošto imam originalne fabričke ksenonske farove nakon 7 godina mi je crkla prva sijalica i zarad uštede kupim mislim negde u Zemunu da je sedište firme "originalne" Osram Xenrax kunu se oni su jedini pravi ovalšćeni originalno ma idi begaj hologrami cena u fulu 70€ komad i Ja to kupim, garancija izgleda da je važila dok poštaru nisam potpisao prijem sijalica. Stavio ih, ma svugde sija samo ne na put ispred vozila (vrzinu bankinu pored puta boljem vidim nego ispred vozila) na regloskopu linija idealna. Crkle su nakon godinu dana počele da menjaju boju i kupim druge opet "originalne" i opet ista stvar. Pošto imam drugara u servisu za rad probe rešimo da stavimo originalnu i da vidimo ima li razlike ( u medjuvremenu sam izmenjao sočiva reflektore i ništa nisam dobio sa tim) i razlika je bila vidljiva i po danu. U petak sam naručio sijalice i greškom magacionera donesu mi samo jednu sijalicu umesto par opet Osram Henrax u fabričkoj kutiji a cena sitnica 12000 + pdv al zarad bezbednosti ipak ću staviti originalne 
 
IMG_3744.thumb.JPG.78861034fa28bb8aa8e787d809d30909.JPG

Zašto ne probaš sa CNlight Xenon sijalicama. Ugradjivao sam na par auta, skidao fabričke Xenon sijalice, a montirao CNlight i odlično su se pokazale. D1S je 28€, D2S 23€. Imate godinu dana garancije.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pogrešio u nazivu sijalice, Henarc je u pitanju a u kupovini prethodnih sijalica sam se vodio da kupim navodno original i platim više ali bilo je optprilike kao da sam kupio na KP :) imam negde kući fakturu i naziv firme od kojih sam kupio oni navodno zastupaju Bosch, Philips, Hella ali stativa. Inače sam gledao na YT ima prikazan  video snimak i razlike original Osram i falsifikovane Osram sijalice. Font razmaci i bakelitni deo su isti odnosno nisu vidljive razlike  i to dovodi u zabunu . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, bane000 said:

Zašto ne probaš sa CNlight Xenon sijalicama.

Ove sam i ja iskljucivo jurio kad mi je crkla "WellDone", doduse u zamenskoj H7 varijanti.

Zadovoljan sam sa snopom, ali ne mogu da pricam nista o trajnosti jer rade tek pola godine.

Sa ovim se apsolutno slazem:

1 hour ago, siera said:

Ksenonske sijalice i sve ostale vrste sijalica na našem tržištu su veoma upitnog kvaliteta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo kinezare ac one najgore od 30e evo sijaju ekstra,snop takodje dobar... Sve zavisi na sta naletis... Ne znam da li kvalitetnija sijalica ta od preko 50e daje vise svetlosti od ove kinezare od 10e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije stvar samo u intenzitetu svetlosti, ima tu jos prilicno parametara koji karakterisu dobru sijalicu (dobro projektovana ziza, boja, trajnost,...).

Licno sam par puta pokusavao ljudima da nastelujem OEM farove sa losim sijalicama i to je jednostavno Sizifov posao (a upucao sam ih ko zna koliko desetina).

Sijalica u lezistu, ali je ziza totalno promasena i sam far onda rasipa na sve strane. To su oni sto ubijaju u susret, svetla ima i po krosnjama i svuda okolo, a najmanje tamo gde treba. I naravno za ispravan rad, neophodan je i kvalitetan balast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kada smo već kod sijalica ovakvih i onakvih, na FB reklamira čovek led sijalice po toj priči boljih nema 6000k pa naviše, pitam ga da li je radjena homologacija za te sijalice kod nas medjutim normalno da nije ali mislim da bi poradi bezbednosti valjalo kupovati nešta provereno, izaći uveče na naše ulice i puteve odmah je jasno šta se stavlja u farove . Farovi tipa after market su priča za sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najjace mi je kad jos ubace te LED na srednje svetlo. Pa jos 6000K...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Znam ja sve to,znam...Ne znam samo da li ima vise svetlosti,to me je interesovalo...  Jer meni konkretne kinezare koje sam dobio u setu bacaju kako treba,naravno imam socivo...

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi trpaju LED sijalice u oborena svetla bez problema koliko ja vidim. Cak i u senila bez projektora. I jos kazu, bajo moj sija ubija. Mada me nista vise ne cudi, stavljaju i folije preko farova da ih zatamne "bez ikakvog gubitka intenziteta svetla", odustao sam i od rasprave vise... Hiljade inzenjera radi master radove na temu snopa i prelamanja svetla, LED fabricka svetla se tek od pre par godina pojavljuju u najskupljim modelima automobila i doplacuju se nekoliko hiljada evra, koriste desetine dioida precizno usmerenih, ali ipak mi znamo najbolje i stavljamo pijacarske LED sijalice u Punta mk2b sa folijom i prstenovima...

Edited by Vule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve crne aftermarket LED u srednjim svetlima, jos uvek ne mogu da prismr*e dobrom xenon setu.

O trajnosti da ne pricamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad su već ksenoni u pitanju sinoć konačno dodjoše na red da se zamene sijalice, slikao sam sa telefonom pa nije možda najjasnije slika sa upaljenim svetlima leva vozačka strana originalna sijalica i desna koje sam zadnje kupio negde mislim 2016. Razlika evidentna u korist originalnih sijalica ali cena im je više od užasa sa 25% popusta 12000 + pdv komad ma idi begaj 20000 nov far sa sve H7 sijalicama (after market)

 

IMG_20171121_173328.jpgIMG_20171121_173422.jpgIMG_20171121_173703.jpgIMG_20171121_175237.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bi ljudi nešto komentarisali moraju da imaju ili znanje ili iskustvo u određenoj temi ili oblasti. Da se neko ne naljuti ali ovde postoji gomila pametnjakovića koji inače voze tatin auto (i to kad imaju priliku) naoružani znanjem sa interneta i rekla kazala a najjače ono rekao mi čovek i sl.

 

Ja sam po zanimanju elektroničar koji poseduje određeno znanje ali ajde da to zanemarimo, držimo se iskustva.

Xenone u autima imam desetak godina tj. otkako su se pojavili kod nas. Počevsi od onih buđavih DC Kineza do danas dosta kvalitetnijih AC varijanti. Znači sve sam isprobao lično na svom autu a ne "čuo sam tamo negde". Trenutno vozim Stila sa ubacenim projektorima u farove u martu i tada su uleteli i AC xenon firme Borsee 4300k. Utisci su odlicni svetla su odlicna i dobro nastelovana. Retko kad sam imao potrebu za dugim svetlom. Obzirom da me je nerviralo zuto svetlo u dugom svetlu tj. halogena sijalica trazio sam rešenje za to i slučajno naleteo na led H1 varijantu, novija generacija sijalica bez balasta. I sam lično sam bio malo skeptičan prema tim led varijantama ali posle ugradnje istih u duga svetla bio sam oduševljen rezultatima. Nakon toga sam ubacio iste takve led u projektore i momentalno pobijam tvrdnje pojedinih članova ovde da su led sijalice djubre. 

 

Moja tvrdnja je da jedu xenon za doručak. Naravno mislim na malo ozbiljniju varijantu led kompleta u rasponu od 30-45e a ne neke kašljove tipa 1000 din. i slično. Još jednom napominjem moji xenoni su borsee firma 4300k 35w vrlo kvalitetni ali ove led su jače i bolje od njih. Skoro su 3 meseca u farovima i rade besprekorno. U jednom navratu je bila nocna vožnja od 400km gde nisu gašeni uopšte i što se mene tiče prosle su sve testove. Loše svetlo ili pak prejako ili svetlo koje osvetljava svemirce ima 100 razloga zašto je to tako. Loši farovi, loše naštelovani, loše sijalice itd ali da ne zalazim u to pošto ovde ima dovoljno "stručnjaka" koji su to doktorirali.

 

Ovde sam izneo svoje lično iskustvo a ne nekakav tutorijal ili you tube snimak. Ponekad se sit nasmejem kakve gluposti pročitam ovde na forumu. Ponavljam čast izuzecima ali svako ko se pronađe u negativnom kontekstu u ovoj priči onda to i zaslužuje. Svako naravno ima pravo na svoje mišljenje ali pljuvati po nečemu ili nekome je odraz samog sebe a ne nečije ružne boje auta, presvlaka, felni i slično. Ono što sam lično isprobao ili doživeo mogu da komentarišem ili da stojim iza svojih tvrdnji, ostalo nikako. Da zaključim i još jednom napomenem da nemam nikakvu nameru da nekog uvredim isl. ali opet ko se pronadje u toj priči njegov problem. Sa početka sam bio baš aktivan na forumu ali sad više ne a gornji moj tekst opisuje zbog čega te stoga neću dalje komentarisati na ovu ili sličnu temu.......

 

Kratka: 

kratka.jpg

 

Duga:

duga.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makidada, cudi me da sa svojim mnogogodisnjim iskustvom nisi naucio da svaki xenon i LED izgleda primamljivo preko telefonske kamere(cak i pozicije kad slikas u faru). Ili mozda znas to, ali hoces nama neznalcima da pokazes kako LED izuva iz patofnica - preko slike.

Mene i dalje nisi uverio da LED svetli bolje, zato sto nikad ne moze da osvetli ceo projektor u faru, obzirom da ne svetli u krug, vec sa dve strane kako su i zalemljeni čipovi na ploči. Imas sigurno po 20-30 stepeni nepokrivenosti po stranici, dok xenon ima sigurnih 360 stepeni. E sad kakvog su kvaliteta projektori i xenon sijalice kod tebe, u to necu da ulazim.

Jedini nacin na koji LED moze da osvetli put je fabricki far koji je projektovan za LED.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je bilo dovoljno napisati da su pronadjene, iz licnog iskustva, korektne LED sijalice, gde su nabavljene, koja je cena...

Cisto sumnjam da ce se bilo ko naci prozvanim, pogotovo u delu oko "tatinih kola, procitanog na netu, rekao mi komsija". Cak suprotno, licno mislim da je ovaj forum bogat ljudima koji imaju prilicno prakticnog iskustva, dugo su u materiji, a voljni su da to podele u slici i reci sa drugima. Narocito u tehnickim temama generalno, sa zadovoljstvom citam njihove postove i konstruktivno komentarisemo.

 

Licno volim elektroniku (sto sam i studirao), za sve sta imam uslova na autu volim da uradim sam, a uzivam u nocnoj voznji i dobrom osvetljenju na kolima. Imam preko 2 decenije vozackog staza (privatno/sluzbeno), u prici oko xenona sam od kada su se ovde pojavili (sa cenom od oko 250 EUR) i od tada ih imam, isprobao raznorazne kombinacije, kod dosta drugara i forumasa prepravljao, stelovao... Takodje sam u prici oko LED od kad se pojavio i uvek podvlacim kako je najveci problem to sto kod nas uglavnom zavrsi bofluk. Isprobao sam masu LED sijalica i uglavnom je tu problem sa trajnoscu, toliko da sam na neka sijalicna mesta vratio sijalice sa vlaknom, jer me je mrzelo da se vise zezam sa zamenama. A neke i dalje traju, pravilo je da nema pravila.

 

Prethodni pasus iskljucivo zbog poredjenja xenon vs LED - i dalje stojim iza toga da licno nisam video LED sijalicu koja radi bolje nego xenon i to je samo licni stav. Dokazano X puta u istom faru, na istom mestu, objasnjeno zasto, stavljali smo ovde i fotke poredjenja... Takodje je ogromna prednost trajnost xenon sijalice, vreme tokom kog je potpuno operabilna - to se moze porediti tek posle par godina koriscenja (a meni se desavalo da LED "riknu" posle par dana ili nedelja, i to na neopterecenim mestima, dok sam prvu xenon sijalicu na svom autu zamenio posle 8 godina intenzivnog koriscenja). Sto sve ne znaci da se misljenje ne moze promeniti i da se nece pojaviti neki novitet vredan paznje.

 

LED tehnologija vremenom potiskuje xenon, ali sto Sava kaze - sa pravim rezultatima u OEM varijanti. Verovatno ce neke varijacije biti dostupne (mozda i u varijanti sijalica) kao sto je postao i xenon. Summa summarum, uvek sam otvoren za tudja misljenja i bilo kakvu inovaciju u cilju kvalitetnog i dugotrajnog svetla na autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek je uzeo da nas ubedjuje da nece pregoreti zato sto je on jednom cak 400km presao iz cuga po mraku i to mu je pokazatelj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikoga nisam uveravao preko slike da li nešto izuva nešto, nego sam samo postavio sliku kako to izgleda u mom autu. U ovoj led kombinaciji vozim 3 mesece bez problema a ova famozna vožnja od 400km je pomenuta u kontekstu koja ide u prilog trajnosti ovih sijalica. Na kraju koga boli dupe da li će i kad  da crke ova sijalica ja ću je menjati. Opet ponavljam verujem svojim očima a ne tamo nekim copy-paste postovima. 

I kao što rekoh neću više komentarisati na ovu a ni na bilo koju  temu vezano za ovaj forum. Izvinjavam se ako sam nekog uvredio i slicno. Možda i ja nešto naučim kad porastem a dotle ću sa uživanjem da se edukujem ovde.

Veliki pozdrav svima..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

U jeeee, napisao si post, izvredjao mozda nekog kako su neznalci, kako nemaju svoja kola, a kad je neko nesto napisao sto se kosi sa tvojim znanjem i misljenjem odma neces da pises.

Pa i ne moras, ustvari i ne trebas da pises, sto je manje ljudi sa tvojim stavom i bezobrazlukom to je ovde lepsa atmosfera, do duse i monotonija, ali znamo mi i bez tebe da se raspravljamo.

 

Sto mislis da su moja svetla losija od tvojih i losiji auto od tvog samo zato sto je meni tata kupio auto a i sijalice mi kupuje kad god pozelim da ih menjam, juce mi i rezervoar napunio, ali to sve zato sto moze i hoce, mislim mogu i ja ali sto kad hoce on da plati a i moze? I ja i moji drugari svi vozimo tatine aute, tj oni nam kupili i bas svi imaju bas dobra svetla, mozda nemamo znanje o elektronici i svetlima ali zaista dobro svetle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...