Jump to content
FAS Goran
Dovla

Kako kupovati u inostranstvu preko interneta? / Poručivanje delova iz inostranstva

Recommended Posts

Pravilo je da nema pravila... još uvijek! Nekome naplaćuju PDV, nekome ne. 

 

Malo vezano za temu.

Za online plaćanje preporučujem Intesa Internet karticu čija je osnovna i jedina namjena online kupovina, a čije je izdavanje i održavanje besplatno, ne morate biti klijent Intese i uplaćujete onoliko koliko želite da potrošite i time se osiguravate od mogućih prevara.

Otvara se namjenski devizni račun, a kartica se dobija za 10ak dana od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje.

Kada je podižete tražite i LIB kako bi mogli da pristupite Banka Intesa On-line i tako imali uvid u promet i stanje računa odnosno kartice.

Na moje pitanje radnici kada sam podnosio zahtjev gdje su oni u svemu tome kada je sve besplatno ona je uz smješak rekla da se i oni to pitaju.

Kartica prolazi na svim sajtovima na kojima je naznačeno plaćanje Visa karticama, a bez problema se povezuje  i sa PayPal-om tako da su vrata za eBay širom otvorena. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Na moje pitanje radnici kada sam podnosio zahtjev gdje su oni u svemu tome kada je sve besplatno ona je uz smješak rekla da se i oni to pitaju.

Kartica prolazi na svim sajtovima na kojima je naznačeno plaćanje Visa karticama, a bez problema se povezuje  i sa PayPal-om tako da su vrata za eBay širom otvorena. :thumbup:

 

Vrata ebay-a su širom otvorena ali da sve ne bi bilo tako bajno postaraće se naša carina koja će pokupiti sve ono što ste uštedeli na ebaju + još kojih 100-200% preko toga...

 

Inače evo čisto da dam i ja neku korisnu informaciju da i refund novca preko PayPal-a na intesinu Visu radi samo je potrebno par dana da se to vidi, kupovao sam nešto

od fizičkog lica iz nemačke i on kad je slao zeznuo je stvar, meni je poslao paket koji je trebao da ode u Sloveniju a moj je otišao kod slovenca pa sam ja na ime troškova

slanja toga u sloveniju dobio refund preko PP i eto, radi :)

 

A što se tiče onoga kako se kartica isplati banci, nemojte ništa da se sekirate, i te kako im se isplati, neće svi potrošiti kompletan iznos koji su uplatili pre pola sata, kod nekog

će lova ostati par dana tako da banka na taj način prikuplja kratkoročna devizna sredstva koja može da koristi a s druge strane ovo je besplatna reklama i to dobra reklama

za banku (s obzirom da je u pitanju dobar proizvod) i opet, možda neće svi ali neko će otvoriti i dinarski račun kod njih kako bi mu bilo zgodnije da prebacuje sredstva sa din na

devizni račun tako da će od toga imati i direktne finansijske koristi, treće, banke se kod nas utrkuju koja će da prikupi više korisnika, više zbog njihovog portfolia nego zbog

direktne zarade... itd...

Jedino što po meni fali njihovoj internet kartici je mogućnost da drugo lice uplati devize na taj račun, npr "tetka iz nemačku" :p

 

P.S. hmmm, upravo razmišljam nešto: da li bi ipak bilo mogućnosti da se prima novac preko paypal-a! recimo ja uplatim nekome 5€ a on meni uradi refund of 55€ !!! Ne verujem

da se PP-ovci nisu toga setili ali eto, ko zna :)

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš nekoga vani probaj ali mislim da neće moći :)

Ovo gore si sve u pravu. Nisu banke naivne.

Prijem novca iz inostranstva je prava muka. Prošle godine mi je pravno lice slalo 150€, sto nekih zezancija i izjava sam morao pisati, a tek što im treba 20 dana da provjere i isplate Google Adsense ček od 70€ da i ne pričam. Daleko smo mi od jEvrope i ostatka svijeta.

Sent from my LT30p

Edited by Nidzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam danas dobio dva paketa. Na jedan plaćen PDV, na drugi nije. Naplata PDV-a nije po zakonu. Brzo će se to srediti. 

 

Koliko sam skontao, PDV naplaćuju samo na pakete koje otvore, oni koji se ne otvore nisu oporezovani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam skontao nigde ne piše da se NE plaća PDV već piše samo da se ne plača carina na pošiljke vrednosti manje od 50€.

Čak, ako se dobro sećam (ima na ES linkovani zakoni) od kraja 2012 god. uvedena je naplata PDV-a na "sve" pošiljke, samo se to do

sad nije poštovalo od strane carine, očigledno je da su čekali pravi trenutak.

Samo su ispali stoke što nisu lepo rekli nego su onako kurvanjski krenuli da kradu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari,

 

Evo mali update. 2 posiljke su vec stigle od nekoliko koje sam porucio i sve je proslo bez ikakve carine, iako su mi, kada sam se interesovao za jednu od posiljki, rekli da ce sve preko 1 eur biti ocarinjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo detalja, pošto volim da vodim evidenciju, imaš sreće:

 

1. Poručeno sa ebay.com - sitnice za reball, plaćeno oko 28$ sa poštariom
Tracking broj: RF136176850SG
poslato 19.04., stiglo 29.04. u Srbiju, isporučeno 11.05. na moju adresu, poštarina svega 80-ak din. (Jedino što sam imao da platim)

2. Poručeno sa ebay.de - baterija za Fujitsu-Siemens Amilo, plaćeno oko 33€ sa poštarinom
Tracking broj: RG265428363DE
poslato 26.04., stiglo 03.05 u Srbiju, isporučeno 13.05. na moju adresu, poštarina svega 60-ak dinara.

 

A imam još 4 pošiljke koje su pristigle u Srbiju, trenutno je status na portalu pošte - Za Carinu, očekujem i da to ovih dana bude kod mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carina se naplaćuje za robu vrednosti preko 50€. Na to se doda PDV. 

 

PDV se naplaćuje za robu vrednosti preko 1€. 

 

U praksi, na svaku pošiljku koju otvore i "procene" (kako god to radili) da je skuplja od 1€ plaća se PDV. Pošiljke koje ne otvore se ne carine niti oporezuju. 

 

RazoR je malo duže čekao pošiljke jer Carina nije radila od 30.04. do 07.05. pa im se nakupilo :) Inače, ne bi trebalo da bude značajnijih promena u brzini isporuke. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je danas stigao jedan paket, prispeće na carinu je bilo 3.5.2013 a isporuka danas...

Od ostali paketa što su prispeli 6-tog maja još ništa.

 

Inače naplatili mi PDV 255 dinara, poštar uzeo svojih 45 din za taksu, ukupno 300 din, carinska osnovica 15$

na paketu pisalo 2$/gift.

 

P.S. RazoR, obriši brojeve za praćenje ako nećeš da baš svi vide tvoje podatke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni još ništa od 18/20/24 aprila. Nemam kodove za praćenje tako da ni ne znam đe ba zapelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sirius9

Ne mogu više da ih obrišem, a robu sam dobio. Nikome neće nešto posebno da posluže osim što sam postavio ovde na forumu čisto da se vidi kad je šta stiglo i kad je isporučeno. Nisam siguran šta se sve može videti iz Tracking broja osim onoga na tracking sajtu pošte, slično je i na ostalim sajtovima.

 

@Nidzo

Kada poručuješ robu sa ebay-a traži obavezno da ti daju tracking broj. Razlika je što je tako sigurnija pošiljka, skoro duplo brže stiže nego ona bez broja za praćenje i nešto je skuplja, ne mnogo. Na primer, poručio sam drugaru neke LED trake, 2 paketa po 19,99$ su sa običnom poštom bez tracking-a, a još 4$ je koštala doplata za bržu poštu sa trackingom. Razlika je što običnom poštom putuje oko 30 dana, a sa ovom drugom 7-15 dana. Ne možeš u prvoj da dobiješ nikakvu informaciju o paketu i ako se zagubi, teško će se ući u trag.

 

Inače danas pristigao još jedan paket, takođe bez ikakve carine a čak i bez poštarine, potpuno frei!!!

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako na eBayu tražiti tracking oode? Na dx.com ima opcija i nju sam koristio ali na eBayu nisam vidio.

Sent from my LT30p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino da pošalješ poruku prodavcu pre kupovine, ili možeš pri kupovini da navedeš u poruci da želiš da imaš tracking broj. Nakon toga će prodavac, ukoliko ima tu mogućnost, poslati još jedan invoice da doplatiš za tracking.

A kontaktiraš prodavca tako što, kad si na artiklu koji želiš da kupiš, klikneš u desnom delu ekrana na njegovo ime, odvešće te na njegovu stranicu, sa leve strane ispod mesta za sliku izabereš Contact member i onda daje nešto od ponuđenih opcija za taj predmet. Ukoliko pitanje koje želiš da mu postaviš nema u ponuđenim opcijama, onda izaberi poslednju opciju i postavi svoje pitanje.

 

Srećna kupovina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači mi nemamo nikakav sistem zaštite niti prigovora na samovolju carinika da neki predmet koji je zaista plaćen 5 dolara on ceni na 15 i na osnovu toga da naplati PDV?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne.

Plati ili se oprosti od robe.

Sent from my LT30p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš sistem zaštite, zove se žalba ali je sve to tako organizovano da se ljudima ne isplati pa većina ni neće koristiti mogućnost žalbe.

 

Evo recimo ti si kupio nešto za 500 dinara a carina je procenila da si platio 1.500 i na to ti računala PDV.

Da su odradili kako treba ti bi platio 100 dinara PDV-a (20% na iznos od 500 din) ali kako su oni mutljage pa su odlučili da ti "malo" ukradu

računali su ti 20% PDV na iznos od 1.500 din, znači platio si 300 dinara umesto 100din i time su te pokrali za 200 din.

Ako odlučiš da se žališ najpre moraš da uplatiš 380 dinara kao taksu za žalbu (isto kao u sudu kad podnosiš neku žalbu pa moraš prvo da

platiš inače ti neće primiti nikakav dokument ako na vrhu nemaš zakačenu overenu uplatnicu) tu dodaj još 45 din. provizije za uplatu novca...

Dakle da bi podneo žalbu što su ti ukrali 200 dinara moraš da platiš 425 dinara fixno i to ti se neće vratiti čak i ako zaključe da je tvoja žalba

opravdana i vrate ti 200 din, znači ti si i dalje u gubitku ali ne više 200 din već 425 din koliko te koštala žalba a ako ti istu odbiju i ne vrate lovu

onda si u gubitku 625 dinara, a veruj mi, oni imaju goooooooomilu uredbi, odredbi, zakona, članova zakona itd. koje mogu da tumače kako

god hoće i naravno u njihovu korist, to ih ništa ne košta, napišu ti: Na osnovu člana tog i tog tačka ta i ta, vaša žalba se odbija kao bla bla,

hvala što ste nam uplatili i za žalbu, nadamo se da ćete i u buduće koristiti naše usluge :p

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidzo valjda ce uskoro stići ovi naši senzori. Svaki dan čekam od tebe pm da idemo na piće i da pokupim senzore  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još ništa. :wacko: Nisu mi stigli ni nosač za telefon i zaštitna obloga za isti naručeni 5-6 dana ranije.

Sent from my LT30p

Edited by Nidzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda će uskoro sve da stigne. Moram za 15ak dana na neku svadbu i bez senzora nema šanse da odem kolima  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

stigla glupost iz kine- bezvredna ali:

napisali su da je vrednost 3 dolara tj procenjeno na 257.99

carina na to je 51.60dinara

stiglo postexpresom i platio sam 162 dinara :-)

 

nisu neke pare ali eto da se zna da i postexpres treba platiti...

 

najbojle u komunikaciji objasniti da napišu da je poklon u pitanju GIFT

 

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

na puno mesta već piše da to što naznače kao "GIFT" nema nikakve veze čak može biti još gora stvar jer onda kinez stavi da je cena nekoliko centi ili sličnu glupost i onda sigurno otvaraju paket.

Baš sam juče pročitao, lik naručio 3 ELM dijagnostike i carina je vratila taj paket pošiljaocu, nije dobio nikakvo obaveštenje, posle kad je pitao kao zabranjen uvoz takve robe :) ako mu je verovati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni stigle tri stavke, dve su putovale 38, a jedna 46 dana. Tu sam već bio skoro otpisao. Ni na jednu nisam platio nikakve dodatne dadžbine iako su u jednoj povećoj koverti bila dva kompleta parking senzora ali vrijednost je bila dvadesetak evra.

Nego mene je zadesio drugi problem:

2013_06_12_115202.jpg

Već deset dana mi blokiran nalog na eBayu, kao kršio neka pravila bla, bla, a ništa konkretno da kažu i upućuju da ih zovem. Gdje da ih zovem u Ameriku, nisu normalni, pa im šaljem sa ebay.co.uk mailove ali nije to isto izgleda. Popizditis jer je sve regularno. PayPal nalog verifikovan, adresa O.K. naručio pomenute tri stavke, odmah platio, dobio pozitivne ocjene od prodavaca i ovi mi ga zavuku. Čak im slao skenirane dokumente preko co.uk ali ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stigla glupost iz kine- bezvredna ali:

napisali su da je vrednost 3 dolara tj procenjeno na 257.99

carina na to je 51.60dinara

stiglo postexpresom i platio sam 162 dinara :-)

nisu neke pare ali eto da se zna da i postexpres treba platiti...

najbojle u komunikaciji objasniti da napišu da je poklon u pitanju GIFT

pozdrav

Koliko dugo si cekao da stigne paket iz Kine? Ja sam juce narucio iz Hong Konga neki glupi kablic za alpinu,oko 8€...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...