Jump to content
FAS Goran
bolens

Put u Srbiji za uživanje u vožnji

Recommended Posts

Ponukali su me Silenci i Ozega... sa Banatom, koji je stvarno i moj favorit što se tiče puteva i putovanja čisto vožnje radi. Ali sigurno u Srbiji ima još dosta takvih krajeva i deonica. Prošao sam prošle godine jednim takvim, negde na potezu od sela Šljivovica prema Valjevu... Ne mogu sad tačno da se setim odakle i dokle ide... ali zovu ga “švajcarski put” jer su ga izgradili naši na privremenom radu. Samo je jedna traka, dakle morate da se zaustavite malo ako se mimoilazite sa nekim... ali je asfalt savršen. A kraj kroz koji prolazi je kao iz snova... pašnjaci, šume, sela, ovce, one malo naherene srpske tarabe... Uopšte nije prometan. Eh da, još kad bih imao kabriolet, pa ga opušteno voziti max. 50 km/h kroz takve predele.

O tome baš piše i ovaj članak iz “Evo magazina” koji slučajno pročitah na nekoj benzinskoj pumpi. Potpisuje ga Dino Milić Jakovlić a slikao sam ga mobilnim pa se možda slabije vidi.

b6ghA.jpg

Dakle, koji ja vaš omiljeni put za uživanje u vožnji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm,

lepa tema,

evo vako :

zimi :

Kučevo - Majdanpek (iako, put je malo lošiji) ali nije prometan, ima puno snega, krivina, nije previše uzbrdo, uglavnom između brda, uz reku Pek. Leti ga ne volim, jer sve rupe koje zimi zbog sporije vožnje i snega koji izravna rupe, ionako ne primećujem, e pa leti su katastrofalne.

leti :

Majdanpek - Donji Milanovac (preko Omana i delom Dunavske magistrale) 26 km dobrog planinskog, uskog puta. sa izuzetnim planinskim vidikom, brda, doline, rečica baš nema, pašnjaci, bačije ... mhmmm milina. Tu jedino ponekad ima neki teretnjak natovaren drvima, sem toga - uglavnom samo vikendaši koji pohode vikendice i poneki turista.

I iskreno, skoro svaki put u Južnom Banatu, baš su slatki za vožnju i krajolik je očaravajući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

leti :

Majdanpek - Donji Milanovac (preko Omana i delom Dunavske magistrale) 26 km dobrog planinskog, uskog puta. sa izuzetnim planinskim vidikom, brda, doline, rečica baš nema, pašnjaci, bačije ... mhmmm milina. Tu jedino ponekad ima neki teretnjak natovaren drvima, sem toga - uglavnom samo vikendaši koji pohode vikendice i poneki turista.

I iskreno, skoro svaki put u Južnom Banatu, baš su slatki za vožnju i krajolik je očaravajući.

Bas ovih dana razmisljam o toj relaciji :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 :)

Ova deonica mi je prva pala na pamet kad sam video naslov teme ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep je i onaj put kroz Košutnjak (Beograd)... Negde od bivšeg kampa i Nemačkog groblja, pa preko kluba "Aleksandar" sve dole do Topčidera... pa opet uzbrdo preko restorana "Košuta", "Hajdučke česme" u krug. Asfalt je odličan, priroda takođe, sve jedan smer. Često ga koriste i TV ekipe za testiranje novih vozila. Jedino nekad ne možete opušteno voziti jer mnogima prorade trkačke ambicije kad se tu nađu.

Ajde ljudi, javljajte se sa svojim predlozima. Šta će nam ti silni automobili ako nema dobrog puta u kojem bismo uživali... ne služe valjda samo za brzo prebacivanje od kafića do kafića, probijanje kroz gradsku gužvu brzinom od 9 km/h ili traženje parkinga za njih? Pa da napravimo bazu takvih puteva. Ja se javljam da ih sve obeležim i unesem u GPX format. Pa kad krenemo negde, pored onih silnih opcija u GPS uređaju: "FASTER TIME, SHORTER DISTANCE, LESS FUEL, OFF ROAD, WITHOUT RAIN... da dodadamo i FOR PLEASURE ONLY! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček, vas dvojica /Togo i Ozega/ ste mislili na put Mpek D.Milanovac preko brda ili na južnobanatsku preriju-peščaru ?

Enivej,

ima tu i još blagodeti Istočne Srbije (Bor-Brestovačka_Banja-Crni_Vrh-Markovac) postoji i offroad put, opisan je bio prošlog aprila u Auto Bildu (neki odeljak sa putem off road stazama, korišćenjem nekog garmina sa Topo Mapama). Ima naravno i Knjaževac - Kalna - Pirot - Babušnica (naročito zimi, ali ne pokušavati bez pune zimske opreme) - ili baš sada u ovom jesenjem koloritu. Taj kraj od KNJ do PI ili od KNJ do NI - videti i plakati kako je šareno, puno borove i jelove šume, na visinama, a tada i prošarano raznim crvenkasto žutim listopadnim šumama koje se protežu sa vrha na niže. I na sve strane ima velike količine krečnjačkih stena, vodopada, rečica ah!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf....

Ovako: Jeste prometan ali extra za voznju Zlatibor-Prijepolje,nov asfalt,milina voziti...

Kragujevac - Gornji Milanovac preko Divostina ,ima par deonica sa losijim asfaltom ali je extra put...samo malo zajeban za onog ko ide prvi put ... ;)

Guca- Ivanjica,nije neki kvalitet asfalta ali lepi predeli bez mnogo saobracaja...

Mladenovac - Kragujevac...milina posebno nocu ... :)

Edited by TheWickerMan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre par godina vozio potez od manastira Manasija, do motela Lisine (vodopad, fina pastrmka) pa do Cuprije uz obilazak manastira Ravanica. Taj deo od Lisina do Ravanice mi je izuzetno lep. Nema mnogo saobracaja, lepi predeli, vidici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjevo - Bajina Basta preko Debelog brda. Ima jedan dio asfalta da nije dobar, ali ovo ostalo je vise nego podnosljivo...Ima mnogo krivina, ali zato ima sta da se vidi ;)

Uzice - Kokin brod preko Zlatibora :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guca- Ivanjica,nije neki kvalitet asfalta ali lepi predeli bez mnogo saobracaja...

Ne znam kojim putem si isao ali pretpostavljam da si koristio jednu deonicu . Inace taj kraj je izuzetan i ima nekoliko puteva na doticnoj relaciji !

Tacno je da su putevi u malo pohabanom stanju ali vredi svaki tren' uzitka ! Voznja je inace laganija zbog same konfiguracije terena pa nije smarajuca.

To su ruralni krajevi i ne libite se da svratite na casu hladne vode a uz to ce vas usluziti sa "slatkim" od nekog sumskog voca ...

Ljudi su prijatni i gostoljubivi . Kada putujem , nije mi cilj samo stici od tacke A do tacke B vec i upoznati okolinu i ljude !

Mislim da vas i oni mogu uputiti na neke znamenitosti .

Preporucujem obilazak u vreme kada je suma u punom sjaju ! To su dani oko cuvenog desavanja u Guci !

U neposrednoj okolini imate prenocista sa raznim sadrzajima u Vajatima koji se nalaze u Gornjoj Kravarici kod Guce na putu za Lucane !

Ima mnogo toga da se vidi i dozivi i kada zaustavite auto !

Za sada toliko ! :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ozega

Pa da, ali sam i generalno pohvalio Južni Banat, lep spoj ravnice sa dinama i brežuljcima a i Vršačke planine su hit. Takođe - od VŠ ka Vinogradima i dalje ka Beloj Crkvi je takođe vredno ići, najvrednije kad je berba grožđa, onda preko dana lagan kruzing, pa lepo gledaš kako ljudi beru grožđe (moj ćale priča da se nekad to pevalo, išlo se sa trubačima i tamburašima u vinograd...).

Enivej, planinski put o kome sam pričao je sada na pojedinim deonicama sa onim ogrubelim asfaltom (koji se pravi sa šoderom umesto sa sintim šljunkom) stoga je moguće voziti i po kiši brzo, jer gume neće da klizaju, asfalt nije gladak i trenje je veće po takvom putu (ali paziti na gravel and mud, pošto se sliva sa brda, sve je podložno slivanju sa zemljanih puteva koji idu ka bačijama /bačije su letnje štale na vrhovima brda na koje se izvode ovce, koze, krave; prim. ur./), ali isto tako ako vam je stomak slabiji a vozaču proradi šumaher nerv kad krene iz Majdanpeka na vikendicu, e onda ste najebali... :)

Svakako, pri kraju tog puta, poslednjih 2-3 serpentine puca pogled na Dunav, tj. Đerdapsko jezero i susednu Rumuniju i njihove pašnjake. Najmanje vreme ikada je na nekoj trci ostvario lik sa Lancia Delta HFE nešto nešto, 17 minuta, a ja sam najmanje moguće vozio 29 minuta mojim starim žutim jugom (jbg. ipak sa sve roditeljima unutra), a moj bata je uspeo da to smanji na čak 24 minuta! Ipak, kao što kažu, nemojte to ni pokušavati ako niste ranije prolazili tim putem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW,

Ova slika u avataru je slikana na povratku sa skijališta, tj. na početku tog puta.

Zapravo, vratio sam se sa skijališta (Rajkovo Ski centar je na šestom kilometru tog puta kada se krene iz Majdanpeka za Donji Milanovac). Slika je urađena u januaru 2010. godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima tu i još blagodeti Istočne Srbije... postoji i offroad put, opisan je bio prošlog aprila u Auto Bildu (neki odeljak sa putem off road stazama, korišćenjem nekog garmina sa Topo Mapama).

Istočna Srbija! Oh... upravo kako si rekao, "videti i plakati"... Inače čovek koji piše te off-road reportaže u "Auto Bildu" je Aleksandar Veljković. Danas verovatno najveći poznavalac puteva i staza po Istočnoj Srbiji. Ipak, taj kraj se otvara u punoj svojoj raskoši tek kada skrenete sa asfalta. A tu je Sale car... Bilo da sa njime idete džipom, biciklom ili jednostavno pešice. Mislim, on da vas vodi. Mnogo tih njegovih reportaža imate na http://www.freebiking.org . Iako su sve uglavnom odrađene MTB biciklima. Prošle godine sam im se i ja pridružio u jednoj takvoj turi ("Kučaj kakav nismo poznavali") i bilo je naravno čarobno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....

Prošle godine sam im se i ja pridružio u jednoj takvoj turi ("Kučaj kakav nismo poznavali") i bilo je naravno čarobno.

....

Da čitav taj nastavak (patrljak Karpata) koji je isečen Dunavom, tj. od Dunava na dole linijom prema Aleksincu gde dalje lagano prelazi rodopski pojas pa preko Stare planine dalje prela Rili i Rodopima u Bugarskoj je fascinanatan, vrlo divalj (oduvek i slabije naseljen) ima neverovatnu prirodu.

Iskren da budem, ja bih voleo da imam para da kupim neki solidan OFF ROAD SUV i da se bacim na istraživanje Kučajskih planina, ali za sada nemam para za dobar terenski auto, tako da - samo sanjam o tome i uživam kad putujem tim krajem, i divno je stati na nekom proplanku, odmoriti i uhvatiti vremena za dobre fotografije.

Evo jedne:

L6050.jpg

Nije moja dapače, ali ima likova koji dolaze na te safarije i slikaju ;) to im je gušt.

Ovo je u okolini Bora, podno Crnog Vrha.

A evo i zimske slike na silasku sa planinskog uskog puta "popularno u tom kraju zvanog preko Omana, ili preko brda":

L654i.jpg

I samo da dodam :

...

Mladenovac - Kragujevac...milina posebno nocu ... :)

...

Da, naročito delovi sada obnovljenog puta u okolini Mladenovca, kada bi ceo put bio takav do KG bilo bi SJAJNO!

Inače put preko Rudnika pa sad za GM i ČA ili za KG taj deo je super za vožnju, laganu, uživanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskren da budem, ja bih voleo da imam para da kupim neki solidan OFF ROAD SUV i da se bacim na istraživanje Kučajskih planina, ali za sada nemam para za dobar terenski auto, tako da - samo sanjam o tome i uživam kad putujem tim krajem, i divno je stati na nekom proplanku, odmoriti i uhvatiti vremena za dobre fotografije.

Jeste, Dimitrije, svi bismo to želeli, da imamo terenac i da tako gluvarimo tim nedođijama kao iz bajke... ali veruj mi, za početak i jedan običan MTB bajs će sasvim dobro poslužiti. Čak on ima i veću prohodnost nego i najskuplji off-road monstrum. Jedno obično deblo palo preko planinskog puta će skroz zaustaviti takvo vozilo (dobro možda baš imate i motornu testeru u gepeku pored svih andrmolja koje idu uz džip) a bicikl ćete jednostavno prebaciti preko i nastaviti. Da ne govorimo o uzanim pešačkim stazama, prelasku reke preko nesigurnog mostića... Na kraju krajeva bicikl je potpuno neinvazivan po prirodu dok teški terenci naprave haos posle svog prolaska. Pogotovu ako je teren bio raskvašen. Nije ni čudo što im se sve češće zabranjuje ulazak u zaštićene šume, nacionalne parkove...

Takođe, ni "pešaka" nije za bacanje. Decenijama, da ne kažemo već skoro ceo vek, pešački pokret lutanja po planinama - tzv. planinarenje je prilično jak. Tako da je moja preporuka, baš to... za početak pazariti par planinarskih štapova (ili za sve članove porodice), baciti ih pozadi u gepek i kad god se ukaže neka prilika, parkirati auto i odpešačiti 5-10-15 km kroz prirodu, do nekog skrivenog jezerceta, vidikovca... A i najzdravije je za :heart:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se slažem sa tobom Bole.

I naročito oko dejstva teškaša na prirodu, najpre zemljište.

Ali, ja se neću smiriti dok jednom to ne budem uradio na nekom mestu... čisto da vidim kakav je osećaj.

Naime, sve sam se femkao kad su lovci išli ladama, jerbo prezirem lov na životinje (lov kao lov, tj. nije više lov radi života).

A za MTB - to jeste tačno, ali moram imati društvo, dok bi kolima imao herca i sam da se zaputim.

Elem, mislim da smo otišli u off!

:) radilo se o pravcima koji su divni za vožnju, verujem da se nekako podrazumevalo da se računaju pravci za vožnju koji imaju regularne upise na nekim mapama, tj. koji su manje više poznati putevi :) a mi, divljaci, odmah bismo u off road, kao i u off topic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako,pre mesec dana sam bio sa ortakom do Vlasinskog jezera,najbolje je bilo voziti auto putem :D

Inache,deo kad se prodje Hadzin Han,Surdulica i josh jedno 5 malih sela koje su bukvalno spojena,dolazi se do puta kojeg ima nekih 30-ak km,to je put kojim se penje do jezera... Pre je tu bio tucanik,a sada je nov asfalt... Jedina mana je shto je neosvetljeno i nema linija na putu mada smo drug i ja sa njegovim autom brzo stigli gore,a josh brzhe se spustili iako je bio mrak :D

Inache,to je krivina do krivine i ko voli takve stvari,mislim da je to raj za njega :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I samo da dodam :

...

Mladenovac - Kragujevac...milina posebno nocu ... :)

...

Da, naročito delovi sada obnovljenog puta u okolini Mladenovca, kada bi ceo put bio takav do KG bilo bi SJAJNO!

Inače put preko Rudnika pa sad za GM i ČA ili za KG taj deo je super za vožnju, laganu, uživanje...

Da,da, i taj put je odlican... :thumbup:

Guca- Ivanjica,nije neki kvalitet asfalta ali lepi predeli bez mnogo saobracaja...

Ne znam kojim putem si isao ali pretpostavljam da si koristio jednu deonicu . Inace taj kraj je izuzetan i ima nekoliko puteva na doticnoj relaciji !

Tacno je da su putevi u malo pohabanom stanju ali vredi svaki tren' uzitka ! Voznja je inace laganija zbog same konfiguracije terena pa nije smarajuca.

To su ruralni krajevi i ne libite se da svratite na casu hladne vode a uz to ce vas usluziti sa "slatkim" od nekog sumskog voca ...

Ljudi su prijatni i gostoljubivi . Kada putujem , nije mi cilj samo stici od tacke A do tacke B vec i upoznati okolinu i ljude !

Mislim da vas i oni mogu uputiti na neke znamenitosti .

Preporucujem obilazak u vreme kada je suma u punom sjaju ! To su dani oko cuvenog desavanja u Guci !

U neposrednoj okolini imate prenocista sa raznim sadrzajima u Vajatima koji se nalaze u Gornjoj Kravarici kod Guce na putu za Lucane !

Ima mnogo toga da se vidi i dozivi i kada zaustavite auto !

Za sada toliko ! :welcome:

Taj mi je put najlepsi,kad ides iz Kaone pa pre Guce ides levo za Ivanjicu... , inace svaki putic u tom kraju znam..milion puta stanem na nekom proplanku ,zapalim cigaru i uzivam... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Taj mi je put najlepsi,kad ides iz Kaone pa pre Guce ides levo za Ivanjicu... , inace svaki putic u tom kraju znam..milion puta stanem na nekom proplanku ,zapalim cigaru i uzivam... :)

...

Znam da je pušenje nekima ( i meni je ) gušt i zadovoljstvo, ali nekako uz bajkovite opise prirode ne ide mi to pušenje na proplanku :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali, ja se neću smiriti dok jednom to ne budem uradio na nekom mestu... čisto da vidim kakav je osećaj.

Nema problema ni za to, Dimitrije, da probaš... Je l' bi te zadovoljio jedan "Jeep Grand Cherokee 4.7 High Output Limited Edition Automatic"? Pridruži se Saletu (Veljkoviću) i njegovim turama (taman ćeš imati društvo i za pedaliranje) a tamo se obično postavi problem ko će da preveze Saletov džip na neku drugu kotu, obično na zborno mesto sa koga se organizuje povratak u civilizaciju. Niko neće da se trucka u bučnom, pomalo čak teskobnom terencu kad može da uživa na dva točka pod otovorenim nebom.

Elem, mislim da smo otišli u off!

U pravu si... evo vraćamo se na asfalt. Često korišćena deonica Novi Sad-Beograd obično se savladava na dva ordinarna načina: Auto-putem ili starim putem (preko Inđije). Ni jedan ni drugi ne koristim odavno. Postoje još dva, "zapadni", preko Fruške gore i Rume, pa na zagrebački auto-put, pa na obilaznicu... i "istočni" preko Titela, pa na zrenjaninski put, pančevački most... Baš na ovom "istočnom", po meni, postoji jedna deonica na kojoj uvek uživam:

Kovilj - Šajkaš (potpuno ravan i prav novosagrađeni put bez ikakvih ukrštanja, vizura - polja sa obe strane) - Vilovo - Titel (sa leve strane vam je pomalo mističan Titelski breg, često se tu mogu videti i paraglajderisti, desno pašnjaci sa ovcama), prelazite Tisu malo vijugate pre i posle mosta i sačekuje vas Begej sa leve strane i svojim akvatorijama - Perlez (čarolija nestaje i vi se uključujete na zrenjaninski put). Sve ukupno 36 km! Naravno niko vas ne bije po ušima da to pređete u cugu i što pre... možete da stanete bar na tri mesta (Titelski breg, Tisa i Begej) u uživate u pejzažu. Što bi Englezi rekli "to drink the view"! :)

titel.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Put od Trbusana kod Cacka za Pranjane do skretanja za Brezak put pravljen 70-ih al ravan bez dzombi i rupa i krpeza od rupa, ne znam koja je ono firma radila al ko je asfaltiro svaka mu cast.I pejzaz je lep sve pored reke.Lunjevica-G.Trepca-magistrala isto dobar za voznju.Divcibare-Pozega preko Duskovaca lep krajolik i priroda.Takovo-Bersici-Pranjani-Kamenica-D.Dobrinja davno su tuda vozili reli ide iz krivine u krivinu ima i serpentina lakat krivina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimitrije, da probaš... Je l' bi te zadovoljio jedan "Jeep Grand Cherokee 4.7 High Output Limited Edition Automatic"? Pridruži se Saletu (Veljkoviću) i njegovim turama (taman ćeš imati društvo i za pedaliranje) a tamo se obično postavi problem ko će da preveze Saletov džip na neku drugu kotu, obično na zborno mesto sa koga se organizuje povratak u civilizaciju. Niko neće da se trucka u bučnom, pomalo čak teskobnom terencu kad može da uživa na dva točka pod otovorenim nebom.

:w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

Hm, kako mu se mogu pridružiti ? :)

Imaš neki hint ?

Koliko to košta ? :)

I verujem da bi me vožnja takve zveri barem zasitila privremeno, ako ne i za stalno ( zavisi kako bi mi se bubrezi osećali posle toga ) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, kako mu se mogu pridružiti ? :) Imaš neki hint ? Koliko to košta ? :) I verujem da bi me vožnja takve zveri barem zasitila privremeno, ako ne i za stalno ( zavisi kako bi mi se bubrezi osećali posle toga ) :D

He, he... prati najave biciklističkih akcija na http://www.freebiking.org/ pa im se priključi u nekoj. Malo pročešljaj i njihov forum pre toga da vidiš uopšte o čemu se tu radi i "putevi će ti se sami otvoriti". Cena, pa obično ona pokrije samo realne troškove puta i smeštaja, niko tu ne zaradi. Znači cene su simbolične. Skupi se društvo, krene par kola (džipova), bicikli se natovare na njih i kad se stigne na odredište vozi se "putevima kojima se ređe ide"... Ali da ne skrećemo sa asfaltnog puta. :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra idem do matoraca , na Đerdapsko jezero (baš sam početak jezera), oni su još uvek na vikendici.

Pa ću dati mali putopisni materijal :)

Planirana ruta :

Beograd - Pančevo - Bavanište - Kovin - Smederevo - Veliko Gradište - Golubac - Boljetinsko brdo (pa onda desno na Hladne vode, tj. početak jezera).

:)

Čujemo se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...