Jump to content
FAS Goran
Lapjer

Fiat Punto mk.2 - zamena sijalice na faru kod vozača

Recommended Posts

da podelim iskustvo zamene vozacke sijalice kratkog svetla h7 punto classic 1,3 jtd bez skidanja kutija osiguraca i odvrtanja farova, trajanje 3 min:

1. skinuti poklopac od osiguraca (da se dobije jos malo prostora)

2. skinuti gumenu kapicu iza sijalice

3. odbraviti zicani osigurac kod sijalice i skinuti zicani osigurac iz lezista (dve donje rupice)

4. izvaditi  izgorelu sijalicu  i izcupati je iz dzeka

 

vracanje:

1. staviti novu sijalicu u njeno leziste u faru

2. vratiti zicani osigrac u leziste (dve donje rupice) i osigurati ga kod sijalice. Ujedno pricvrstite i sijalicu

3. ubosti dzek u sijalicu

4. vratiti gumenu kapicu

5. vratiti poklopac od osiguraca

 

za suvozacevu sijalicu oborenog svetla h7 mozete odvrnuti sa dva srava bocu u kojoj stoji antifriz da bi lakse prisli mestu menjanja sijalice. 

Edited by dudule1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sijalica kraktog - oborenog svetla , verovatno pregorela ali ne radi i treba da se menja .

E sad ima ili je H 1 ili H , ne znam ni sam videcu kad je skinem .

Kakva su vasa iskustva koju uzeti jel ima tu imalo nesto od kvaliteta ili da uzmem najeftiniju pa kolko traje da traje ?

Edited by Punto mk2 JTD LE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjeno. I nije bilo tako tesko . Prvi put cujem za ovu sijalisu brilio ali sam jedino tu nasao na pumpi a cena smesna 140 din.

Posluzice valjda par dana dok ne stigne nesto bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako zameniti sijalicu desnog migavca u faru? Punto classic je u pitanju. Vidim da ima bočni poklopac, ali ne znam kako da ga skinem. Pokušao sam da rotiram, ali ima samo kratak hod u desno i nema mogućnosti da se iščupa. 

 

Please help!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako nekako

 

 

EDIT: Ovo je za krilo :) moja greska.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni realno za zamenu kod suvozaca puntu klasik mk2b treba 2 minuta, a 4 za zamenu kod vozaca trik je imati lampu i kroz onu rupu na veznom limu gledati skinuti komplet onu zicu sto drzi sijalicu.Pri ovom postupku neskidam ni za kutiju za osigurace nit sta drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi skidao šicu (oprugu) koja drži sijalicu? Ja sam je prvi put kad sam menjao, greškom skinuo, pa mi je trebalo pola sata da je vratim...

 

Najteže je svući džek sa sijalice, posle je sve lako. Trebal ga njakati gore-dole, jer su kontakti sijalice pljosnati i stoje "vertikalno" :right:  I I

Edited by profa_chb

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja iz tog razloga skidam zicu jer se moze desiti kod zamenskih farova dok se dzek pomera nazad napred da socivo fara spadne sa zabica pa kad idete putem socivo radi gore dole ko da se nekom blica, 70 posto njih to uradi a i da nije svesno, meni je se jednom desilo kad sam vraco dzek samo se culo cak i far posta vrljav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, kontam, misliš da je rizično da se ne zezne mehanizam motorčića za obaranje svetala? Samo je bitno da budeš pažljiv, i da lepo osloniš prste, i onda i ne treba velika sila da bi se skinuo džek :)

 

Pazi, menjao sam već 5 puta za 4 godine, i nijednom nisam zeznuo taj mehanizam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:construction: nenapomenuh to obicno se desi na zamenskim tico farovima :guitar: cak meni je izletelo socivo sa zabice druge ne one gde je motorcic prilikom zamene pozicione sijalice jer je ona plastika na zamenskom faru nabrekla od toplote teze je islo i samo cak  :construction:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta me priča podseća na ono "Je l' vi vadite zube bezbolno?" "Kako kad, prošle nedelje sam iščašio zglob" :D

 

Nije nama najgore, zamisli da moraš da menjaš sijalicu na Stilu :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba jasno naglasiti na kom punticu se menja, stariji ili noviji mk2, jer koliko sam video na ovim novijim benzincima ima mesta na vozacevoj strani i dete da uguras da ti drzi sijalicu dok menjas :D Danas cu da krenem u okrsaj sa punticem potencijalne taste, pritisak je ogroman, drzite palceve :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako menjas na novijem Punticu sijalicu kratkog, gledaj da je okrenes pravilno. Kod mene je bila pogresno stavljena pa mi je snop kratkog svetla bio gori od maglenke, skroz dole je bacao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam da zamenim, al ne mogu da se pohvalim da sam uspeo. Skinuo sam akumulator i njegovu kutiju, pomerio sam osigurace tamo gde je mesto akumulatora i stvarno nije nista tesko, iziskuje 10tak minuta vremena sve to i sfafovi su vrlo dostupni i sa 10 i 13 kljucevima moze sve da se odvrne.

 

E sad kako postoje 3 gume na faru sa unutrasnje strane, skinuo sam onu srednju i docekala me neka plasticni cetvrtast kvadar koji ima mogucnost rotacije. Kad rotiram tu cetvrtastu plastiku vidim da se pozadina fara olabavi sa spoljne strane, ali nikako nisam uspeo da izvucem to, a nisam smeo na silu, ipak nije moj auto.

 

Ta plasticna cetvrtka je mozda motoric za podesavanja farova, a mozda i gresim.

 

Necu imati priliku da probam verovatno to opet da radim, ali iz radoznalosti zanima me sta dalje, kako se izvuce ta cetvrtka crna i sta bi me dalje cekalo? Snimio sam da duga svetla to nemaju, ona imaju onaj klasican metalni osigurac koji mi je vec poznat.

 

Ako bih to jednom uspeo da izvadim i zamenim, verujem da sledeci put ne bih imao potrebe da pomeram osigurace i akumulator jer je daleko pristupacnije nego na mojim kolima, a cak i tu ljudi zamene rukom sijalicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mene mrzi da se mucim oko menjanja...danas treba da menjam xenone na Puntu 1.2 sporting...smislio sam idealno resenje...posto ksenoni imaju dosta kabla povezacu ih i izbaciti sijalice da budu van haube i necu se muciti oko uglavljivanja itd :lol: hahahaahahhaha 

Edited by rokieps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, malo da ozivimo temu, mada nisam siguran da li je pitanje za ovu ili neku drugu temu.

Uglavnom, veceras kad sam se parkirao, primetio sam da mi prednja desna pozicija (led su pozicije) i dalje gori i to poprilicno jako, pa sam se u mraku zezao malo ali nisam uspeo nista da uradim. Kapiram da je masa u pitanju ili nesto slicno ali nisam siguran kako to da sredim. A pritom zadnji levi far, kada upalim migavac blinka mi pozicija na njemu, isto kapiram da je do mase ali opet gde i kako je srediti.

U pitanju je punto mk2a sporting

 

Moze neki savet sta i kako da uradim.

 

Hvala unapred

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za taj problem pozadi skini stopku koja pravi problem, povadi sve 4 sijalice, ocisti kontakte i dzek i verovatno ces resiti problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za prednji far tj. LED poziciju me ne cudi, tinjaju one i u plafonskom svetlu. Preporucio bih ti da uzes u Kit komercu obicne T10 koje ne svetle jako kao LED ali ne prijavljuju gresku i svetle malo slabije ali su extra. Imas na slici kataloski broj po kojem da ih trazis, 150 dinara kosta pakovanje od 2 komada. Iako deluje, ne svetle ljubicasto ne brini. :D

received_10208805100315840.jpeg

received_10208805100235838.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha vrh pogledacu to.. Ma znam da led zezaju i da znaju da tinjaji, ali ovo je svetlelo poprilicno jako.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...