Jump to content
FAS Goran
Lapjer

Fiat Punto mk.2 - zamena sijalice na faru kod vozača

Recommended Posts

On 6/14/2011 at 2:57 PM, steva_anya said:

Voda-para moze da udje na dva nacina:

- kad nema poklopca, ili kad on ne zatvara kako treba

- kad je spoj prednjeg i zadnjeg dela fara los, negde postoji slaba tacka. Taj deo je po obimu, prednji deo je providna, a zadnji deo crna plastika. Tu ili masa kojom je zatvoren popusti, ili neko to cacka pa napravi luft ..

Mislim da je kod tebe bio problem sto nije vracen poklopac.

Ponovi ovo gore napisano dok sve ispari.

Kad vracas - stavi taj poklopac sto bolje, da dobro nalegne.

Onda prekontrolisi ivice, vidi da li negde ima luft.

Kod mene na mk2b Puntu je guma pozadi, ima kao kruzni kanal.

Stoji kako treba, ali sam vidjao da je ta guma losa-deformisana-ispucala, pa kao takva stvara problem.

Sta li je ovde u pitanju,to sam video pre neki dan kad je padala ova kisa.Auto kupljen pre par nedelja,a ovaj kondez smo tek sad primetili,tj posle ove kise.Poklopac postoji,to je jedino sto znam.Bio kod drugara pre 2 dana,on skinuo sijalicu i kroz tu rupu probao da provice zicu sa krpicom na kraju da bi obrisao kondez a najvise zbog toga sto kaze ostaju mrlje kad nestane kondenz.Ali nije uspeo pa smo odustali,sad cekamo da kondenz ispari pa da vidimo.Bas odvratno izgleda.
P.S. dal da namazem silikonom ivice poklopca zbog boljeg dihtovanja?
Punto 3,2005,1.2

2022-08-31_15_35_32.jpg

2022-08-31_15_35_29.jpg

2022-08-31_15_35_23.jpg

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lose dihtovanje poklopca, lose dihtovanje izmedju "stakla" i kucista fara, postojanje neke mikro-pukotine na istim... Moze svasta da bude. Proverite i kako se i kuda sliva voda sa gornje strane ivica haube. Da tu negde nije nasla put, a lose dihtovanje fara.

Inace nije preporucljivo provlaciti kojekakve zice i zbog grebanja i da ne ostane nesto u faru. Najlakse je otvoriti poklopac i upaliti svetlo ili jednostavno okrenuti auto ka suncu. Ako je cist kondenz u pitanju, ne bi trebalo da ostaju bas neki tragovi unutra.

9 minutes ago, mitros said:

Punto 3,2005,1.2

PS: Punto 3 ne postoji ;) , ovo je Mk2b.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ako su ti u BeoCar rekli tako, onda mora da je "trojka" :D . Pojedini ga tako kod nas cisto zargonski "krste" (da bi razlikovali Mk2 sa uskim farovima i buljavog), sto je svakako netacno i vidi se po modelima.

 

Type 176 ti je bio Punto Mk1.

Iza njega, Type 188 je bio Mk2. A imao je Mk2a, Mk2b (facelift) i Classic verzije.

Punto Mk3 ne postoji (ako gledas fabricku Fiatovu, a ne BeoCar :) nomenklaturu).

Grande Punto je vec bio Type 199.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kazem da ga tako kod nas kolokvijalno (i nepravilno) ne zovu - nego da Punto 3 zvanicno ne postoji :) . Sve to sto kacis je Mk2b.

Ako postoji Punto Mk3 - slobodno neka ti iz BeoCar napisu njegov fabricki Fiatov kod modela.

Pa postavi ovde, da vidimo da slucajno nije (takodje) Type 188 ;) - isto kao stariji Mk2a ili noviji Classic.

Hocu da kazem da su sva tri Type 188, sa istom platformom, tj. Punto Mk2.

 

To bi bilo slicno kao kada bi za facelift (restyle) Nuova Bravo rekao da je Bravo 3. Koji naravno ne postoji - samo Type 182, 1995-2001 i novi Type 198, 2007-2014 (pre i posle restyle).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/13/2017 at 10:58 AM, Axic said:

Skineš poklopac, izvučeš džek sa pripadajućom sijalicom i "kućištem", zameniši vratiš.

Danas menjao...10 sekundi posla,bukvalno.:animier:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/2/2016 at 8:46 PM, gorans90 said:

 A pritom zadnji levi far, kada upalim migavac blinka mi pozicija na njemu, isto kapiram da je do mase ali opet gde i kako je srediti.

U pitanju je punto mk2a sporting

Moze neki savet sta i kako da uradim.

Hvala unapred

 

On 10/2/2016 at 9:25 PM, Axic said:

Za taj problem pozadi skini stopku koja pravi problem, povadi sve 4 sijalice, ocisti kontakte i dzek i verovatno ces resiti problem.

Juce probao da resim taj problem.Samo kod mene blinka i pozicija i stop svetlo i sam migavac,naizmenicno.Mislio sam da je sijalica problem i da je samo zamenim,ali nije.Nisam do sada znao cemu sluzi onaj mali sivi kao neki odvrtac,ali sluzi upravo za skidanje te zadnje grupe sijalica,i to su ga iskomplikovali,jer su ta 2 srafa koji to drze u prtljazniku i iznad zadnjeg sedista.
Sta se dogadja.dok drzim u ruci tu stampanu plocu sa sijalicama,radi sve dobro,cim je stavim na karoseriju problem se javi ponovo,znaci negde prekida.Ustanovio sam da je problem u dzeku tj kod crne zice.Kad prstima pomeram tu crnu zicu,dobija i gubi,tj radi kako treba i ne radi.Nisam znao sta vise da radim pa sam uglavio deo cackalice pored dzeka i sve vratio na mesto.Juce radilo kako treba,ali danas opet sve po starom.Mislim da je negde prekid u dzeku,e sad kako se to menja i da li se to uopste kupuje ili se popravlja.
Inace sve sam sijalice isprobao,menjao raspored i cistio sprejem za elektro kontakte.U pitanju je Punto mk2b.
Sta mi je raditi ili mora kod elektricara?

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocisti i prosiri - ispravi pinove na crnoj zici u dzeku, da bolje nalegnu na kontakt od ploce. Ako je izgorelo sve, zadnja solucija ja da zalemis posebno zicu od mase direktno na stop svetlo ili kupis drugi dzek.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probacu to sa crnom zicom i dzekom,pa cu kupiti taj dzek,al onda mora valjda elektricar da sve te zice zalemi,sta god.

Inace zasto tu zicu od mase da zalemim bas na stop svetlo?

p.s.

zaboravih da dodam,dok sam to radio na zadnjoj polici se pojavi ovaj plasticni deo,a mozda je bio od ranije,ali ne znam sta je i od cega je?

2022-09-24 13.04.43.jpg

2022-09-24 13.04.35.jpg

2022-09-24 13.04.27.jpg

2022-09-24 13.04.10.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isto imao problem sa tim dzekom na mom puntu.

Mesec dana unazad me zaj....a i alarm i parking senzori koji se pale cim stisnem kocnisu ili dam migavac,,,

Skinuo sam desnu plastiku sa sijalicama (ona dva velika srafa sto se skidaju iznutra mogu da zapocnu da se odvrcu gedorom 17, onda moze i rukom).

Kad sam skinuo konektor naravno vidim da je kod crne zice cve nagorelo i crno, verovatno od kontakta koji nije bio dobar.

Sve lepo osmirglam, oba konektora, i muski i zenski i malo nategnem malim srafcigerom kontakt kod crne zice, bio bas labav.

Naprskam kontakt sprej i nema vise problema ni sa alarmom ni sa parking senzorima.

Masa hoce da zeza tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako si ošmirglao konektor iznutra?KOd mene je konektor kod crne žice skroz nekako RAZLOKAN,jedino da ubacim čačkalicu da bi ga nategao...:rant:

IMG_20220926_144233.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki od pinova (na vecini konektora) ima metalni jezicak, kojim moze da se izvuce iz plastike dzeka. Ako nesto treba da se sredi, nategnu kontakti, promeni sam pin ako je samo on unisten, itd...

Crna zica je masa, ono sto ti je Mica vec napomenuo. A upravo je masa bila problematicna na tim matorim Fiatima. Puntici su pogotovo poznati po tome i "šaranju" svetala u zadnjoj stopci.

Nemojte se igrati sa kojekakvim cackalicama i papiricima, nego sredite to ljudski ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pin moze da se izvuce pojedinacno, mozes sa nekog polovnog, odsecenog dzeka npr.

Nove ISO pinove (doduse za muziku) uzimao sam u Kanibalu u Piramidi, imao je i Velteh...

Moze da se pogleda da li imaju nesto slicno ili kvalitetnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/25/2022 at 10:20 PM, MS PK said:

Ocisti i prosiri - ispravi pinove na crnoj zici u dzeku, da bolje nalegnu na kontakt od ploce. Ako je izgorelo sve, zadnja solucija ja da zalemis posebno zicu od mase direktno na stop svetlo ili kupis drugi dzek.

Moralo je da se zalemi direktno.Inace drugi dzek kosta 500 din kod Pedje u Indjiji,ali sa postarinom od 400din,ispade neisplativo.Ovde mi majstor naplatio 500din.Radi u garazi,mislim na divlje,tako da je jevtino ispalo

On 9/25/2022 at 11:22 PM, mitros said:

 zaboravih da dodam,dok sam to radio na zadnjoj polici se pojavi ovaj plasticni deo,a mozda je bio od ranije,ali ne znam sta je i od cega je?

2022-09-24 13.04.43.jpg

2022-09-24 13.04.35.jpg

2022-09-24 13.04.27.jpg

2022-09-24 13.04.10.jpg

Ne rekoste mi,sta li je ovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...