Jump to content
FAS Goran
lukatim

Fiat Bravo 1.6 16v / Marea JTD - slabo grejanje?

Recommended Posts

evo išao sam u trgovine tražiti uložak termostata i nema ga!! ne prodaje se, nego samo cijelo kućište sa svime u kompletu za nekakvih 70 eura!!

 

e pa sad me zanima, koji je glavni razlog zašto termostat ode i ako može pojašnjenje kako točno on radi?

 

je li moguć popravak termostata tj njegovog uloška, ako je npr uzrok kvara da se zapeče od kamenca ili nečistoća?

 

stvarno mi je preskupo kupovati cijeli novi a opet ne bih htio ni kemijati sa onim shemama da se stavlja termostat od renoa 4 u cijev i onda s tim vozit po ljeti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili nabudžiš termostat od Renault 4 u crevu i da te vidi Bog! Skuplje je od kartona, ali ne mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam skinuo termostat i u prvi mah sam mislio da je ispravan jer je bio zatvoren, a kad bih nalio kipuće vode u cijev, otvorio bi se i normalno je propuštao.

ali onda mi je palo na pamet da možda propušta prerano i izgleda da je tako, počne propuštati već na nekih 70 stupnjeva, tj već je malo otvoren tada, ne skroz ali propušta već, a mislim da ne bi smio, je li tako?

 

ono što piše u manualu da je temperatura 81-84 stupnja znači da se na toj temperaturi tek počinje otvarati je li tako?

ako je, onda je to to - treba drugi termostat.

 

e sad, meni nije jasno, može li se on kako odšerafiti s ovim crnim dijelom van kućišta? pokušao sam ali ne da se.

evo slike:

 

cxcb420052.jpg  cxcb420053.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekipa promjenio sam danas termostat i u prvi mah je bilo dobro, probna vožnja, temp se digla skoro do pola kako i treba i sve ok. e kad sam se sad prije sat vremena vraćao s posla doma, neće zagrijati 10km dalje od prve crtice, a onda nekako na neku foru je zagrijalo skoro do pola, da bi dalje u vožnji opet palo čak i mrvicu ispod prve crtice. inače grijanje u kabini radi bez zamjerke, a kad sam se vratio doma otvorio sam ekspanzionu posudu i sve je bilo upareno i voda vruća, nisam mjerio, ali zagrijana je.

 

pa u čemu još može biti problem ako je termostat novi original  (facet)?

 

čemu služe ona dva konektora koji se upiknu u termostat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Origal sigururno nije Facet, mada si trebao neki malo originalniji skuplji, ali šta je tu je. Moguće da već zeza ili ti je sve nizbrdo u povratku s posla.

Ako pada temp probaj da zameniš za Vernet ili Behr / to je iz originala.

Ono sa žicama termodavač za kazaljku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ali dva su konektora, što je drugi onda? Ima jedan sa dvije žice i jedan sa jednom.

 

A ovo u vezi marke, tražio sam baš to behr ili vernet, međutim rekao mi je da ovisi o broju šasije, da ako mi paše jedna verzija prema broju šasije, dobit ću behr, ako mi paše druga, facet jer samo to imaju...

I tako je bilo, facet je pasao.

 

I još nešto, kad sam puhao u onu cijev dok je termostat bio vani, malo je zraka i prolazilo tamo gdje ne bi smjelo, ali baš ono malo, no ipak je....

A na ovom pokvarenom termostatu Behr kojeg sam skinuo s auta, nimalo zraka nije prolazilo....

 

Međutim ne vjerujem da to malo što i pušta, ako pušta, može biti dovoljno da hladi motor na tako nisku temperaturu (čak i nešto ispod prve crtice, dakle cca 65 stupnjeva).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovatno ti je problem sa grijanjem koje rashladjuje. Testiraj da li pada temperatura i da li se kazaljka pomjera kada ti je ugaseno grijanje tj ventilator grijanja. Ako tako ne mrda kazaljka termostat ti je ok. Problem ti onda nastaje sto ventilator kabine rashladjuje i zato pada temperatura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da grijanje ga rashlađuje dok je bilo isključeno u startu vožnje temp je išla preko prve crtice ali kad sam naderao grijanje pala je ispod i nije se dizala.

Je i to normalno ili je to problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas pratio, pada temp ispod prve crtice kad se upali grijanje i vani je hladno, kad je toplije kao danas, onda negdje između prve i druge crtice bude, ali sa ugašenim grijanjem je tamo gdje bi trebala biti, ispod sredine mrvicu.

s tim da u 4. brzini malo padne temp, a u 5. malo poraste. kad kažem malo, mislim cca debljinu-dvije kazaljke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napuni sistem i ukljuci grijanje. Skini cepove za odzracivanje jedan je na hladnjaku drugi iza motora na crjevu prema kabini za njeno grijanje. Prvo ce izlaziti zrak, onda ce ici malo vode , pa opet zrak sa vodom zajedno. Kada pocne izlaziti samo voda kroz par sec bez mjehurica zacepi rupu vidom. Redosljed odzracivanja je hladnjak pa grijanje, motor ugasen i obavezno nadosipavaj vodu u posudu. Ako kod paljenja cujes kakvo zuborenje u kabini ili ponovo setanje kazaljke ponovi postupak. Odzracuj na ravnom i na hladan motor da si nespeces prste i mislim da nemoram napomenuti destilirana voda i antifriz.

evo pokušao sam sad ovo i opet isto.

jedino ne mogu naći taj čep iza motora na crijevu prema kabini, ne mogu naći ni to crijevo ni čep, sve je zatrpano iza, je li to negdje u okolici lucas oil pumpe ili niže prema alternatoru, gledao sam prema ovoj slici ali nije tako kod mene

http://i60.tinypic.com/30vgja0.jpg

našao sam onaj čep na hladnjaku, našao sam onaj kod termostata i našao sam onaj od ekspanzione što vodi prema termostatu na onom metalnom dijelu cijevi, ta tri sam otvorio i na sva tri je sa ugašenim motorom išla samo voda tj antifriz ništa zraka.

isto tako sam otvorio i ekspanzionu.

zatim sam upalio motor i dodavao gas te otvarao jedan po jedan čep i na svaki je uvijek išla samo voda ništa zraka.

zatim sam upalio grijanje na maksimum i opet otvorio sva tri i opet dodavao gas i opet je samo išla voda. u ekspanzionoj se fino miješa voda i nema zraka ni u njoj, nikakvih mjehurića, samo padne razina kad se pojača gas a vrati se kad se smanji.

e onda sam sa otvorenim čepom ekspanzione napravio dva kruga sa žešćom turažom s autom i pustio da se otvori termostat, pa se vratio doma, putem sam cijelo vrijeme imao upaljeno grijanje kabine na max.

došao sam doma u garažu i opet ga turirao na leru dok se temp nije digla prema crvenom i upalio ventilator, grijanje je i dalje radilo u kabini. zatim sam opet otvorio sva tri čepa i opet je samo voda išla i u ekspanzionoj ništa zraka, još sam dva puta tako turirao da se upali ventilator i ponovio procedure s tim da sam zadnji put ugasio grijanje i otvarao i svaki put samo voda na čepove.

e onda sam otišao napraviti još jedan krug po gradu i opet isto, kad je grijanje upaljeno temperatura je na pola između prve i druge crtice, a kad je ugasšeno onda je malo ispod pola skale gdje i treba biti.

čim opet upalim grijanje jako brzo kroz 30ak sekundi padne.

i to je bilo to.

ne znam gdje je taj čep kod crijeva kabine jer ne znam ni gdje je crijevo ne vidi se. slikat ću pa stavit.

je li moguće da je baš taj jedan čep problem?

ili je problem nešto drugo nakon svega ovog?

 

evo slika motora, ja tu nigdje ne vidim ovaj odzračnik sa slike od ranije oznake C

      th_460659247_IMG2425_122_988lo.jpg th_460670905_IMG2426_122_180lo.jpg th_460678639_IMG2427_122_77lo.jpg

th_460688985_IMG2428_122_101lo.jpg th_460699964_IMG2429_122_159lo.jpg th_460708584_IMG2430_122_462lo.jpg

th_460716908_IMG2431_122_578lo.jpg th_460725429_IMG2432_122_1045lo.jpg

       

Edited by allenp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam da ne dostize radnu temperaturu, koliko znam (neka me neko slobodno ispravi) radna temperatura je na polovini instrumenta za merenje temperature, ona uopste ne postize tu temperaturu vec stoji na prvoj onoj maloj crtici (skroz dole na prvu crticu onu manju), primetio sam da kad ukljucim grejanje uopste ne greje skoro a i potrosnja mi ide do 10-11l, sto nije normalno. Jos nesto isao sam u servis pre neki dan gde sam zamenio zadnji lezaj, stabilizator, ulje u motoru (neko shell su sipali iako je Bogunovic doo ovlasceni servis fiata...) filter vazduha filter goriva i filter ulja, od tada mi stalno gori lampica “injection“, pre je gorela samo dok se ne upali auto, e sad dal to ima neke veze ili ne nemam pojma.

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad će , ili gledaj temu za Stila.

Ili da ubrzamo kupi Behr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam da ne dostize radnu temperaturu, koliko znam (neka me neko slobodno ispravi) radna temperatura je na polovini instrumenta za merenje temperature, ona uopste ne postize tu temperaturu vec stoji na prvoj onoj maloj crtici (skroz dole na prvu crticu onu manju), primetio sam da kad ukljucim grejanje uopste ne greje skoro a i potrosnja mi ide do 10-11l, sto nije normalno. Jos nesto isao sam u servis pre neki dan gde sam zamenio zadnji lezaj, stabilizator, ulje u motoru (neko shell su sipali iako je Bogunovic doo ovlasceni servis fiata...) filter vazduha filter goriva i filter ulja, od tada mi stalno gori lampica “injection“, pre je gorela samo dok se ne upali auto, e sad dal to ima neke veze ili ne nemam pojma.

Temu sam ovde stavio pa neka admin premesti gde joj je mesto ili ukljuci u drugu ali nisam video da je ima nigde na forumu, ili slicnu.

Situacija je poprilično jasna - kupi novi termostat. Moja preporuka, kao što i Ivan reče - Behr. Promenio pre 5-6 godina, prešao oko 120000 sa njim i dalje funkcioniše besprekorno....i na -20 i na +40..i pri 60 km/h i pri 160 km/H.  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, termostat.

 

Ja sam doduše pre jedno 2 godine stavio od R4 za 600 dinara, klasična budž varijanta, radi kao sat, stukao sam oko 80-90 hiljada km od tada, zakuca na sredinu kazaljka i ne mrda šta god mu radio, kako god ga vozio, kakva god bila temperatura napolju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja razlika... Pa sta vi preporucujete sta je bolje? Ipak nije mala bas razlika... Nego antifriz u njemu je svetlo crvene boje, dal bi trebalo da se zameni? Skoro je kupljen auto ne znam kad je poslednji put menjan, iz servisa mi kazu da ledi na -40°C, al oko kako sam citao trebalo ni da se menja na svakih 2 godine posto najeda metal posle?

Edited by SeriouS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videcu koliko je ovde polovan ako se dogovorim oko cene posto mi trebaju jos neki delovi uzecu i njega original, ako ne sledi mi renoov otpad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...