Jump to content
FAS Goran
dekins

Stilo - akumulator koje jačine?

Recommended Posts

64Ah, 530A to ti je prva ugradnja. Dimenzije: 24x17.5x19 cm

Tako da te nisu puno zeznuli u AP sportu.

Obično se uzima isti ili jači akumulator nikako slabiji.

Što se tiče dopunjavanja akumulatora svaki alternator bi posle duže vožnje trebao da dopuni. Stilo JTD 85 kW ima alternator 90 A.

Gde ima taj podatak? Ja nisam nasao u prirucniku, cini mi se da pise da se zamenjuje odgovarajucim odnosno istim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada piše ''istim'', misli se na akumulator istih dimenzija. Samim tim to će biti Ah koliko i OEM, ili eventualno mala odstupanja, jer oni znatno manji po gabaritima će biti i sa znatno manje Ah i obrnuto.

Mi smo ''opterećeni'' time da znamo koliko Ah, a po drugim tržištima samo pogledaju dimenzije i stave onaj koji se uklapa. Mi smo toliko zainteresovani za podatak o Ah jer se kod nas u praksi dešava da se auto ne pali po nekoliko dana, a to postaje naročito bitno zimi.

 

U svakom slučaju, taj od 60 Ah će raditi ok, po specifikaciji je.

Ako sumnjaš da je mali po kapacitetu, premeri napone (ugašen, ler, sa potrošačima), napiši izmerene vrednosti ovde, pa ćeš brzo dobiti info da li je sve ok, ili nije. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Npr., kada puniš bateriju na mobilnom, zašto je uvek puniš do kraja? Zato što znaš da ima određen broj ciklusa punjenja koji može da podnese i to je to...pa, kad već to ima, onda svaki put kada priključimo na punjač gledamo da napunimo do kraja kako bi nam najduže trajala.

 

 

Nije isto, jer te baterije nisu iste kao akumulator u auta :)

Imaš akumulator u jahtama u kamperima i oni su isti kao u mobitelima i zovu se ciklični jer se mogu više puta prazniti i puniti a u auta se zove startni jer nije namijenjen višebrojnom praznenju i namijenjen je samo za startovanje auta. Kod jahti ili kampera pa čak i kod kamp kućica, koje imaju mover ( za manevrisanje prikolice uz pomoć akumulatora se mogu isprazniti skroz i filati ih po želji, baš kao i kod mobitela baterija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

64Ah, 530A to ti je prva ugradnja. Dimenzije: 24x17.5x19 cm

Tako da te nisu puno zeznuli u AP sportu.

Obično se uzima isti ili jači akumulator nikako slabiji.

Što se tiče dopunjavanja akumulatora svaki alternator bi posle duže vožnje trebao da dopuni. Stilo JTD 85 kW ima alternator 90 A.

Gde ima taj podatak? Ja nisam nasao u prirucniku, cini mi se da pise da se zamenjuje odgovarajucim odnosno istim.

 

 

Da li neko čita nešto što je napisano samo četri stranice ranije ? 

Ortak je uzeo praktično novog Stila i u njegovom je bio isto od 64 Ah.

 

akumulatori.jpg

Što se tiče radnika iz AP Sporta ili sad AP Sporting-a tj Pro Sporta u 99% slučajeva su imali prave informacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada piše ''istim'', misli se na akumulator istih dimenzija. Samim tim to će biti Ah koliko i OEM, ili eventualno mala odstupanja, jer oni znatno manji po gabaritima će biti i sa znatno manje Ah i obrnuto.

Mi smo ''opterećeni'' time da znamo koliko Ah, a po drugim tržištima samo pogledaju dimenzije i stave onaj koji se uklapa. Mi smo toliko zainteresovani za podatak o Ah jer se kod nas u praksi dešava da se auto ne pali po nekoliko dana, a to postaje naročito bitno zimi.

U svakom slučaju, taj od 60 Ah će raditi ok, po specifikaciji je.

Ako sumnjaš da je mali po kapacitetu, premeri napone (ugašen, ler, sa potrošačima), napiši izmerene vrednosti ovde, pa ćeš brzo dobiti info da li je sve ok, ili nije. :thumbup:

Zapravo pise zameniti originalnom baterijom istih specifikacija. Pise na italijanskom pa dok sam nasao engleski prevod. Nigde ne pise kolko je Ah. Kod mene je bio MagnetiMareli od 74Ah, pretpostavljam da je fabricki, jer pasuje savrseno i auto je bio 5 god star.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@milekontras:

Da li si namerno izabrao svoj nick? Stvarno si kontraš. Nisi mi jasan, majke mi. Po meni sam si kriv, šta prodavca briga da li ti paše akumulator u ležište ili ne. Mogao je da ti proda akumulator za FAP-a, šta bi onda radio.

Ako si džek, što nisi otišao u AP Sport servis, pa da ti ga tamo zamene. Švica, avioni, kaomioni, a ovamo sam menjaš akumulator i bez veze dižeš tenziju.

PS

Da ne poznaješ izvesnog Iliju Paripovića, švajcarca takođe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dižeš tenziju bez potrebe. Da li si kupio akumulator manjih dimenzija - jesi. Da li si ga sam ugrađivao - jesi. I šta je problem???

Znači tebi će prodavac biti kriv ako nosiš broj cipela 43, a kupiš 45, pa landaraju.

 

Što nisi odšlepao auto u servis, tako valjda rade u švajcarsku, pardon, u švici.

Evo ja u mom kršu 3.5 godine imam Black Horse od 55Ah, palio je na -17 kao mina. Kupio sam auto na placu, pa su ga tamo ugradili, jer je originalni crkao, a ovaj je bio sigurno najjeftiniji. Da nisam možda trebao da tražim da mi kupe neki bolji i jači?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ti si u švici :D

Bio bi u pravu da ti je majstoru u servisu ili na terenu zamenio akumulator, ovako bez potrebe dižeš paniku i truješ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, samo upozoravam sta moze da vam se desi, a to je jedna od svrha foruma. Inace kupac je uvek u pravu cak i kad nije, kad to dostignemo onda smo uspeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mom Stilu 1.9 JTD 80ks je trenutno akumulator od 72Ah koji je izgleda propao od stajanja.
Vozim auto svaki dan pa nemam problema sa paljenjem ali bojim se da ću zimi imati dosta problema.

E sada. Ja imam novi akumulator (star možda 7-8 meseci) koji ima 65Ah.
Da li ću moći njega da koristim ili moram da kupujem novi.
Takođe, ne znam koje posledice mogu da imam ako je akumulator ima manje Ah.

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moci ces da ga koristis ali...amper ti je jedinica za struju a cas za vrijeme...Ah ti je umnozak to dvoje sto znaci da ce taj sa manje Ah manje vremena da daje konstantno primjera radi 1A...samo to ne ide bas tako ali radi objesnjenja...tacnije brze ce da ti se isprazni,zavisno od potrebne struje moze duze da vergla itd...uglavnom rokaj dok moze...ali ce trajati dosta krace nego sto bi to radio taj veci.pored toga imas i maksimalnu struju koju on moze da da....zavisno od toga moze da se desi da ne upalis ako je manja od te koju tvoje auto povuce pri paljenju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki je u dizel Stilo isao akumulator od 64Ah i 530A. Cisto da znas (mada licno imam 77Ah, 760A).

Mozda ce ti biti interesantna i opsta tema o akumulatorima: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/31753-o-akumulatorima/

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. Ovaj koji ja imam je 65Ah i 540A. Marka je MonBat. Neka me posluži godinu dana zadovoljan sam. Ne daje mi se sada 10k za akumulator. Tek sam kupio auto pa sam malo stanjio sa kintom :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odradice ti posao sigurno ako je u OK stanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam kupio svog Stila sam imao bas taj koji je Ivan naveo, 64Ah 530A zatvorenog tipa je bio, ali mi je brzo nakon kupovine crk'o tako da sam ga zamenio sa jacim koji mi je i sad u autu, cini mi se da je 650A.

Edited by M-a-r-k-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što sam i očekivao jutros me je izdao stari akumulator. Ubacio sam ovaj novi, slabiji i auto je odmah upalio. Međutim drugi problem imam. Ne mogu dovoljno da stegnem kleme jer su one koje idu iz 65Ah akumulatora nešto tanje. - klemu sam rešio ali mi + klema gotovo i da ne hvata. Nisam siguran kako da rešim problem. Prijavio mi je loose connection dok sam stajao u leru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gurni neko limce izmedju stubica i kleme i stegni. Ako nadjem link a ima ovde na forumu da je neki kolega kacio te "kapice" za stubice i da kostaju valjda nesto smesno, 72 din po komadu. Ako nadjem link zakacicu ti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resi kako god, limcetom, isturpijaj klemu ali mora da bude stegnuto kako treba, inace show sa elektronikom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...