Jump to content
FAS Goran
bojanchampion

Fiat Punto mk.2 - trapovi / lupanje / škripanje

Recommended Posts

Vidi meni vec par dana tako ali sada bogami dosta.Ne znam sta moze biti da nije nesto izletelo iz lezista.ne znam jednostavno kao da neko kida ispod sve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri za početak da li su ti šrafovi na točkovima zategnuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni jesu sigurno ... posle svake posete vulkanizeru ne prelazim 30 na sat i sledeca 3 dana preventivno dotezem srafove ... sve imam neki strah da ne otpadne nesto

Homozglob 100%

On se cuje i u voznji i pri bilo kakvom motanju volana ... ako se ne varam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su na Astri previše odmah jedan šraf zategli i točak je blago ukrivo stajao i lupalo je tako pri kretanju. Samo sam odvrnuo sve šrafove, skinuo točak i lagano vratio nazad vrteći po jedan krug ključem dok sve nije leglo na mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslednji put sam bio prosle godine kod vulkanizera kada sam kupovao zimske gume i od tada(novembar mesec)nisam dirao tockove uopste.Tako da bi od tada sigurno se culo.Pogledacu danas ako stignem da se zavucem ispod da vidim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sacekace nekih mesec dana maksimum i odo do Gorana da pregleda komplet auto da ga pripremim za more.Nadam se da do tada nece otpasti koji deo sa auta :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedan resen slucaj skripanja u zadnjem kraju. Uzrok - sajla rucne skripi u metalnom nosacu kod zadnjeg levog tocka. Resenje - prst tovatne masti svuda unaokolo, bez skidanja icega :smoke:

Ali imam neresen slucaj zveckanja u prednjem desnom tocku(kao zveckanje kljuceva), cak i u voznji na ravnom. Kada malo cuknem tocak sa strane cuje se zveckanje.

Skidao sam tocak i na oko sve je ok. Onaj pleh oko diska ne mrda, kljesta nemaju lufta, jedino se ona zica-osigurac malo mrda. Da li to moze biti uzrok??

Edited by sajko

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je Punto 2 1.2 8V 2002 god. Zbog odlaska na godisnji odmor, blagovremeno sam uzeo da sredim auto sve sto je potrebo. Zamenjen je desni homokineticki zglob (koji se cuo), leva solja je imala luft i zamenjene su obe solje amorizera (leva je bila iz originala a desna je zamnjene pre 2 godine i stavljena je Acron solja), sada su stavljene obe nove solje Birth marka. Problem se javio posle zamene ti sollja jer je dan, dva posle zamene pocelo da se cuje krckanje i pucketanje opruge koja se upreda u delu gde se nalaze solje prilikom motanja u mesti i eventualne sporije voznje, polazenje i manevrisanja, evidentan porblem je da nesto nije u redu, majstor je to sve pregledao i konsatovao da lageri na solji verovatno su lose odradjeni i da treba druge, na jedvite jade sam izgurao u radnji gde su kupljene da mi zamene jer navodno nemaju garanciju, stavljene su opet Birth nove solje ispocetka i problem je ostao apsolutno isti, vise se culo na desnoj strani nego na levoj, ali se zvuk pojacavao sa porastom temperature. (Majstor mi je drugar i ne sumnjam u njegovo znanje) ali za svaki slucaj smo konsultovali jos jednog majstora (isto moj poznanik sa koim saradjujem) i njegovo misljenje je bilo da su solje problem. Posto nisam vise mogao da trazim zamenu tih solja u prodavnici jer mi nisu dali, kupio sam preko tog drugog majstora Meyle solje (kao kvalitetije) i stavljene su one, problem je opet ostao apsolutno se nista nije promenilo. To je bilo pre 2 dana i juce je ovaj drugi majstor rasturio sve i pogledao sve ispocetka, i konstatovao da solje nisu problem, nego je problem u oprugama (po njemu su oslabile opruge i ne vrse dovoljan pritisak na same solje) on je podmazao lezista opruge ocistio sve taj prostor tu, proveri oamortize (koji su dobri), i kada je sve to sklopio ne da se nista nije promenilo nego se problem drasticno pojacao, na prednjem levom tocku se cuje kako opruga skripi, oseca se preko rupa kada prelazim kao da ima lufta, krckanje i zatezanje opruge se drasticno pojacalo prilikom motanja i menvrisanja i sama voznja i ravno kada se ide je postala jako neprijatna. On je siguran da su opruge (opruge su fabricke, auto nije spustan) a ovaj drugi majstor i dalje tvrdi da je lager u solji....Vise ne znam sta mi je raditi jer idem na odmor za nedelju dana a u ponedeljak-utorak me ceka registracija koj definitvno necu proci sa ovakvim problemom. Vozio sam auto na reglazu i trap je potpuno utegnut i sve je ok, odradjana je reglaza (male korekcije su bile) i rekli mi ljudi kada resim taj problem da dodjem ponovo na reglazu (nece mi jenaplatiti) ali ja ne znam sta da radim vise...jel ima neko ovakvo iskustvo i  da listvarno mogu opruge da prave takav problem? vise nisam pametan a vreme ne radi za mene a auto je jako mucno voziti.???/

 

Unapred zahvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo nije spakovano kako treba,ja sam imao takav problem,doduse na drugom autu,ali verujem da je slicno. Problem je u limu ispod solje sto ide ako ga ima. Tacno ima polozaj na kom mora da se postavi. Ja sam na proslom autu skidao 5 puta i na kraju uz pomoc majstora preko telefona uspeo da namestim kako treba. Mozda gresim ali neka me neko ispravi.

Isto se meni desavalo,samo nije dobro namesteno,i ja sam isto mislio da je do solja,ali mi je bilo cudno kako se nije desavalo pre zamene amortizera. Menjao sam sve sam,ali je na kraju uz puno zuljeva i izgubljenih zivaca sve bilo dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema tog lima, pretpostavka je i meni bila da nije lepo spakovano ali igrom slucaja moj surak je menjao isto solje pre par dana kod istog majstora i on nema problem, a meni skidano 5-6 puta gledano sve sta i kako i prosto ne mogu da verujem da nije lepo spakovano.

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes tako da vozis,ja sam veruj mi,rasturim sve i stanem i gledam kao ludak,nista mi nije bilo jasno,po meni sam sve vratio kako treba,ali nije bilo tako.

Pa nemam pojma onda...

Meni se isto desavalo,kao da svoj post citam,siguran sam da nije lepo spakovano,opruga je na jednu stranu nategnuta,zato se to desava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je voznja na maltretiranje ali moram dnevno par km da napravim (dete u obdaniste za to moram da vozim), pozeleo sam da nisam ni menjao solje uopste jer ja nisam video problem ni u starim soljama (majstor rekao da ima blagi luft) i ja odmah menjaj...Muci me sada jer svo vreme je bio problem sa blagim zatezanjem i krckanjem najvise desna strana) a od jucerasnjeg prepakivanja i podmazivanja lezista opruga leva strana je poludela oseca se na svaku rupicu na putu, da ne pricam o lezecem policajcima. evo sada sam gledao i kao da leva opruga ima malo lufta gore-dole i tako se i oseca u voznji i obe opruge mogu blago rukom da zaokrenem levo-desno.

Znam koje frustracije si imao, najgore mi je kada ti neko kaze ma teraj to tako, dodje mi da izludim.

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rasturute ponovo,nema druge. Verovatno da solje imaju neki polozaj kada se namestaju,u tome je problem.

Znam,i ja sam se patio par dana,isto sam vozio po par km dnevno zato sto sam morao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da ima jos jedan deo izmedju solje i opruge! Nije lepo okrenuo taj deo. Ima kao neki zarez koji treba da ide prema spolja tj prema krilu. Resava se za pola sata sa obe strane max.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima lim, sada sam bio kod majstor i potvrdio mi je da ima lim, u pravu  ste...ali kaze da ih je zamenio na  stotine i da nije napravio  gresku (ja licno ne verujem) i izricit je da su opruge....porucio je Kayabine opruge (dace mi ih po naabavnoj ceni 2250 din komad) pa zeli da proba sutra sa novim oprugama. Slatko cu da se smejem ako nisu opruge. Posto cu da budem pored njega kada to montira...jel imate neki link za sliku tog dela ciji zazor treba ide prema spolja-prema krilu drugari.???

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

E od opruga da kaci nema sanse. Nisu se raspale za tih 10 min dok je menjao solje. Khm ja bi menjao majstora a ne opruge.

Ima slika u manual u za punta ovde na forumu pa nadji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mastiora definitvno menjam, ali zelim da vidim njegovo razoranje sutra i da mi vrati pare za sve sto je naplatio a nije zavrsio. Vec sam napravio kantakt sa drugim majstorom za sutra popodne. U svakom slucaju izvesticu sta se izdesavalo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...