Jump to content
FAS Goran
bojanchampion

Fiat Punto mk.2 - trapovi / lupanje / škripanje

Recommended Posts

Pozdrav svima,

losi putevi su uzeli svoj danak, pa eto, zavrsile se sve manifestacije koje su imale ovog leta sto smo obilazili, i sad posto cu manje prelaziti sa autom, planiram da krenem da mu sredjujem trapove jer su prolupali nacisto, a i na putu prilikom jaceg kocenja bega na volanu kao lud. Letvu sam primetio da mi je nacisto propala i to mi je prva stvar koju moram da menjam, na tehnickom pre mesec dana su mi rekli da je sve oko trapa dobro, letvu nisu ni primetili, tako da spone su verovatno dobre, mada razmisljam i njih sad da promenim.

Da li Punto ima solje amortizera, da li to hoce da lupa, jer cim izadjem na los put, to katastrofa lupa napred?

Da li napred ima jos neke stabilizatore osim one gumice balans stangle, i da li ona moze da proizvodi ovakve zvuke?

Pozadi su mi otisli silen blokovi, da li moze da ima jos nesto sto utice da lupka i pozadi?

Ima li jos neka boljka na Puntu oko trapova?

Amortizeri mislim da nisu, jer imam Apex-ovo (ako se dobro secam) i prednje i zadnje oslanjanje (crvene opruge i napred i pozadi), tvrdo do zla boga, pa cim dohvati los put, samo skace, ali zato u krivinama stabilan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nešto upoznat sa trapom punta ali evo reći ću ti šta sam ja radio na Fiat Tipu dok sam ga vozio. Simptomi su bili dakle isti i menjano je sledeće: Prednje viljuške sa kuglama, oba kraja spona (iako je samo jedan bio problematičan), gumice balans štangle, a nazad set zadnje zadnje leve viljuške i to je rešilo problem tada. Neku godinu pre toga sam zamenio sva četiri amorta, mislim i šolje da su išle.

Nadam se da sam bar malo od pomoći. Pozzz :welcome: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napred oko trapa može da lupa kugla tj viljuška i šolje amortizera, može blago da kvrcka i kraj spone :) a može i krst polusovine kad krećeš i slično, mada retko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj savet, AP sport na vozdovcu i kod Viktora na pregled trapa sto je besplatno :thumbsup: on ce ti bez greske reci sta mu fali. Ja sam pre nekih mesec dana sredjivao trap i poceo sam od viljuski preko spona i solji pa sam na kraju menjao i amortizere koji su imali lufta u stablu ali su bili odlicni ovako a ceo trosak je oko 18 000 :crybaby: ali posle toga ne prepoznajes auto :thumbsup: a te gumice na balanstangli ne mogu da proizvode neki jaci zvuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ih, ja jedino imam AP Sport u Cacku, mislim, to mi je najblize, a i kad dolazim u BG, mrzi me da se provlacim kroz ulice, pa gledam da sto pre pobegnem :D Najbolje onda da ga skeniram kod svog majstora, pa da vidimo sta ce on da kaze.

Interesuje me samo nesto: Posto su meni sportske opruge, ukoliko je (nedaj boze) otisao neki amortizer, da li ce i posle zamene da mi ostane ovako spusten, ne bi trebalo da amortizer to diktira?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi trebalo, tj. ostace isti kao i sada jer opruga tu igra najvecu ulogu u visini vozila...Preporucio bih ti da uzmes malo sportskije nastrojene amortizere jer sa fabrickim preporucenim + sportskim oprugama ima da se drasticno smanji vijek amortizerima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja ne znam, rekao bih da nisu fabricki amortizeri, kako bih to mogao da proverim? Ja sam kupio taj auto prosle godine, vidim da je nesto budzen(uradjen bad look), volan od HGT-a, buseni ventilirajuci diskovi(njih sam morao da promenim jer su se bili malo stanjili, sa standardnim), tako da verujem da je taj i sportske amortizere stavljao... Za opruge koliko se secam procitao sam da su Apex, crvene boje su, i napred i pozadi... Tvrd je katastrofa, kad sam samo ja, skace po putu kao skakavac(sto rece jedan forumas :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

......Boqy,trdo ogibljenje,loši putevi a bogami i stil vožnje su uzeli danak.....boljka na Puntu su šolje amortizera,a što se tiče letve predpostavljam da je problem u sfernim zglobovima(seti se Floride :rolleyes: )jer sumjam da bi te na tehničkom pustili sa neispravnom sponom(a)......sve u svemu,znaš KO i GDE ima rešenje za sve probleme ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isao na balanisranje trapa...ali meni i dalje se trose jako prednje gume...tj raspadaju vise nego trose! Uz to sto je i moja voznja malo agresivnija...al se jako trose sa strane! :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz svima,imam zastavu 10 2006god 1.2 8V,presla 25.000km,prvi vlasnik itd...i pre nekoliko dana je poceo da lupa pri prelasku lezeceg policajca,tj.nije da lupa,nego nekako kao da nesto zastruze,bas jeziv zvuk,i cuje se negde napred.Cuje se skoro svaki put,a i po rupama se ponekad cuje.

El ima neko ideju zasto se ovo desava,da nije nesto u trapu ili tako nesto,ipak je to nov auto,tek razradjen,nije valjda neki veci kvar?

Pozdrav!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok hvala,videcu ovih dana da sidjem u kanal i proverim...ako ne nadjem problem videcu i da uslikam ceo auto odozdo,mozda vi vidite nesto sto ja ne vidim :)

Pozdrav!

Edited by Milos1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...imam zastavu 10 2006god 1.2 8V,presla 25.000km...da nije nesto u trapu ili tako nesto, ipak je to nov auto, tek razradjen...

Tvoj auto je star punih 5 godina i daleko je on od ''tek razrađenog'' kada su trapovi u pitanju. :thumbup:

U najbliži servis, dignuće auto na dizalicu, za par minuta videti šta je dobilo lufta i zameniće. Cene možeš videti an sajtu AP Sporta (klik gore na baner), ili kod nekog drugog prodavca zamenskih delova.

Naravno, možeš i original ako hoćeš. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dva, tri meseca mi se pojavio metalni prizvuk iz zadnjeg trapa, koji se pojačava kad je puntić ugrejan, i pogotovu kad iudem u rikverc, kao da se neki metali sudaraju. Odem ja u AP sport, kažu ljudi gumica na amortizeru, ništa, zamenim ja pre petnaestak dana amortizere, kad i dalje lupa, aj skinem amortizere 5 vrata, i dalje lupa, pogotovo kad je topao (napominjem i da je cela izduvna grana zamenjena pre 6 meseci ).

Podignu auto, ne znaju šta je, kažu silen desno oslabio, ali šipak, meni škripi levo, zategnu sajlu ručne, nije nikako hvatala, i dalje lupa, sagnem se ja, kao ono neki pleh koji se nalazi iznad zadnjeg lonca i štiti kabinu od toplone korodirao s jedne strane i daje takav zvuk. Aj nema veze,m nisam ga još skinuo, kad ono drugi zvuk, sa novim amortizerima (DAMPO) zvuk plastičnog cviljenja sa svakom rupicom, takođe iz levog zadnjeg točka, kad stojim i pritiskam gepek cvili kao plastika-guma, kad pritisnem na dole, ali se vraća nazad uredno.

Pitanje, da li to baš tako treba?

Da ne ispadnem duduk, jer sam ih smarao i za cviljenjen paknova, pa su mi i to sređivali, nekako me sramota da se vraćam na reklamaciuju za amortizere, a da nisu oni?

Hvala svima koji mi odgovore

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desava mi se zadnjih par dana kad je ova vrucina da mi se javlja skriputanje sa prednje desne strane kad stojim u mestu i mrdam volan i u toku voznje preko neravnina. Skinuo sam celo vesanje, zamenio solju posto je bila malo losija i sve dva puta pogledao ali i dalje se javlja ista stvar posle nekih 10-15km. Jel moguce da skripi nesto oko solje ili oko amortizera zbog ovih vrucina, da napomenem da je amortizer nov?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kugla, proveri onu gumicu (manžetnicu) na kugli hoće da ispuca ili da je probiju. Propusti vodu, spere se mast i eto škripe. Uzmi špric i iglu i sipaj u nju malo sintetike i probaj. Mislim da sam pisao ortak i njegov majstor pričali priču amortizer kriv i slično, oteramo na treskalicu amortizeri ujednačeni i extra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sileni na viljuskama novi delhijevi :)

Prskao sam ali nisam ubrizgavao u tu kuglu nista mogao bih da probam ali skriputanje se cuje iz gornjeg dela kod solje pa mi nije jasno sta tu moze da skripi kad je sve novo i ok namesteno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

guma gde se naslanja na lim oce da skripi... nakapaj malo ulja ili naprskaj s motornim uljem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusacu mada se ona ne pomera kad okrecem volan, solja je fiksirana a okrece se onaj lezaj u njoj sa stablom amortizera . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je i dalje tu, neka guma skripi ali pojma nemam koja, jel moguce da se cuju sileni na viljuskama kad se mrda volan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skripi nov amortizer, kazu da se to po nekad desava i da ce prestati posle nekog vremena, kako i zasto pojma nemam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

maticu,maticu,dovezi auto,sada imas be4splatunu proveru mesec dana,da vidimo sta je to misa mu njegovog... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skripi nov amortizer, kazu da se to po nekad desava i da ce prestati posle nekog vremena, kako i zasto pojma nemam :)

Sta si stavio?

Nema sta da skripi u ispravnom amortizeru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj savet, AP sport na vozdovcu i kod Viktora na pregled trapa sto je besplatno :thumbsup: on ce ti bez greske reci sta mu fali. Ja sam pre nekih mesec dana sredjivao trap i poceo sam od viljuski preko spona i solji pa sam na kraju menjao i amortizere koji su imali lufta u stablu ali su bili odlicni ovako a ceo trosak je oko 18 000 :crybaby: ali posle toga ne prepoznajes auto :thumbsup: a te gumice na balanstangli ne mogu da proizvode neki jaci zvuk.

Da li Ap sport u Cacku radi besplatan pregled trapa ili samo na Vozdovcu-Beogradu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...