Jump to content
FAS Goran
italiano

Fiat Nuova Bravo - saveti/mišljenja/iskustva pre kupovine

Recommended Posts

On 6/29/2019 at 1:43 PM, horvat said:
Ovaj ce otic prvom koji stigne do placa, cini mi se  
 
Osim ako nije bassss lesina teska... 

A do kog placa? Meni se čini da ni jedan auto iz ponude nije slikan ovde.
Ne pali vam se neka lampica upozorenja? Po ovim prodajnim cenama ne može ni da se izlicitira auto kod lizing kuća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvao ga je drugar... Šatro daš kaparu, pa ti on uveze iz Nemačke! Kao imaš i pravo da se predomisliš i vraća pare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa svaki oglas treba da se proveri, ništa se ne sme prepustiti slučaju. On juri Brava već par meseci, ali nikako da naiđe dobar!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je mislio za taj paket opreme da ima sve


 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije gumica nego prebaceno u drugu temu. 

A ovaj o kom smo pisali zaista jeste “ svemirac”.:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kacio sam power/torque dijagrame motorizacije za novi Tipo - pa posto mi je na klik, evo uporednih podataka za kompletnu Nuova Bravo gamu na jednom mestu:

 

Untitled.thumb.png.86c725ab5a8737bc8f6e2c80a3be16e2.png Untitled1.thumb.png.8849e1b7660753ead364477fc48b4f8e.png Untitled3.thumb.png.4abc83c0e08fcb42b85216f849ebb361.png Untitled4.thumb.png.6a9462d6e253e9ffd973712a78e59687.png Untitled5.thumb.png.bded81ce6d9fb81c49c87a5d7f197519.png

 

Mali off, ako je nekome interesantno da uporedi tehnologije - i sa dijagrama se teoretski lepo vidi zasto mi se (kao ljubitelju i vlasniku CR dizelasa) MultiAir turbak toliko dopao na prvu voznju:

 

Untitledx.thumb.png.9532ff7a1b695fb90a31f3adf68d92b1.png

 

Torque skace vec "iz bunara", fabricki ima 230 Nm na 1750 rpm (u Sport modu 255 Nm, negde sam nalazio i da je +30 Nm) i dostupan je ravnomerno maltene kroz ceo opseg obrtaja, do podrucja maksimalne snage na 5000 rpm. Tj. lepo ide odakle god da se stisne, moze da se kruzira i vozi opusteno kao dizel na nizim obrtajima, moze da se vrti kao benzinac... Za moj ukus, pokupio je lepe osobine i turbo-dizela i klasicnog turbo-benzinca, voznja je bukvalno mix ta dva, pisao sam sve to i iz svoje prakse...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je koliko na istim blokovima motora (1.9) totalno razlicita kriva Pow/torq, e sad da li je to do samog turba ili do sklopa 2 vs 1 bregaste.

Ovaj 1.4 MA mi je generalno zanimljiv kao buduci izbor agregata iz razloga koje si naveo. Ofc ne u istom autu, ali u nekoj kasnijoj ugradnji (mozda Tipo) i ne cini mi se preterano zahtevnim za odrzavanje obzirom da je baza FIRE agregat ako dobro pratim ?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.4 MultiAir nije 'atestiran' za WLTP ciklus, i ukinut je, kako bi napravio mesta za nove 1.0 T3 i 1.3 T4 turbo benzince. Tako da se nece pojaviti u Tipu. Sto se tice odrzavanja, tu ce ti Ivan sve napisati, ali long story short, slabo on sta deli sa 1.4 fire motorom - osim precnika i hoda cilindra :) 

 

Blok je drugaciji, klipovi, radilica, kompletna glava motora je potpuno drugacija, svakako i MultiAir razvod, takodje ima puno 'eksternih' mehanizama koje 16v nema - turbo, interkuler, plivajuci zamajac, itd... 

 

 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike tako sto se slozenosti tice, pisao sam vec detaljno, da ne davim... Ako se normalnim odrzavanjem/eksploatacijom "pripazi" na turbo (redovna zamena ulja/neakanje hladnog i gasenje vrelog), nema tu neke vece stavke u odrzavanju osim :) MultiAir hidro-razvoda, ako si bas te srece da te strefi za nekoliko desetina hiljada km kod tebe (a i za to vec nalaze resenja od 150 evrica pa navise, u zavisnosti od problematike, u najgorem slucaju kompletna jedinica moze da se nadje vec od 400 EUR). Veliki servis mi je kod naseg Gorana bio cca 200 EUR, mali servis maltene kao na atmo motoru (samo ide litar ulja vise, zbog MA razvoda), registracija oko 22500 din + tehnicki, potrosnja izmedju dizela i klasicnog (turbo) benzinca... Za sada sasvim korektna prica.

Kao sto ti Horvat rece, MultiAir II se polako menja sa novim GSE T3 i T4 (ili Firefly, komercijalno). Oni su takodje sa MultiAir sistemom i to 3. generacije. Ako te interesuje konkretno Tipo, za njega je za sada samo u planu trocilindras (T3), 1.0 sa 120 KS i 190 Nm. Dok T4 , tj. 1.3 recimo vec uveliko imas u 500X (150 KS, 270 Nm), Renegade (180 KS, 270 Nm), itd...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U varijanti delova kao recimo za 500L kada se tek pojavio. Ganc nova jedinica je imala da se nadje za 600 EUR, a u (naravno najskupljoj) varijanti kod ovlascenih je bila 800 i kusur EUR, kako mi rece Milance iz Bogunovica. I to je prica iz prve ruke, pre godinu i po, kada sam se svuda raspitivao da li ulaziti u takvu pricu. Opusteno se vozikam :) (a i podrazumeva se da to sto vozis mozes bez problema domacinski da odrzavas). Tako da se nisam ni interesovao od tada - moguce da sada moze da se nadje i jeftinije, cuo sam i da Brana iz Vranica radi reparaciju za dosta manju cifru (if possible), itd... Problema je najvise bilo na prvim serijama sa uskim uljnim kanalima, zatim zbog produzenih intervala zamene ulja, nekontrolisanja MA filtera, itd...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li ima razlike u cenu od modela do modela. Ja sam mislio na Djulijetu kada sam rekao 700 evra i to nije naravno cena iz ovlascenog.

Kod Brane je remont valjda oko 250 evra ako moze da se uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam tada radio pretragu po svom SN u ePer, izbacio mi je Compatibility listu sa Puntom Evo, Puntom Evo Abarth, Mito, Giuliettom, Deltom...

Koliko se secam, tamo se zove Distribution Actuator, cena se u njihovom katalogu vrtela oko 650-700 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...