Jump to content
FAS Goran
italiano

Fiat Nuova Bravo - saveti/mišljenja/iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Ima, ali je taj (GM Medium Diesel engine) počeo da se pravi tek pre nekih pola godine (krajem 2013. godine), i samim tim nema uticaja na pitanje motora 1.6 dizel u novom Bravu. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovane kolege FIATOVCI!

Imam Mareu benzinca 1.6 16V prešao 235000 Km poprilično sam zadovoljn s autom ali godine i kilometri čine svoje  pa razmišljam da kupim nuova Bravo(od 2008 pa nadalje).Interesuje me koja su vaša iskustva s dizel motorima i koja mi preporučujete.Neki me nagovaraju samo za 1.9 motore jer su to Fijatovi provereni motori dok su 1.6 navodno Opelovi.Koje su im mane i najčešći kvarovi...

Slicno ti je i kod mene bilo. Vozio sam Brava-u 1.6 16V zadnjih 8 god, a zadnje cetiri na plin i bio mnogo zadovoljan. Onda sam odlucio mijenjati i takodje pikirao benzin pa da opet ubacujem plin. Posto nisam zakleti plinas ili benzinac, poslusao sam savjete ljudi ovdje na forumu i prosirio pretragu na dizela. Nasao sam dobrog dizela iz uvoza 1.9 150KS sa 128.000 na satu, odvezao ga u ovlasten servis, oni pregledali, utvrdili stanje motora, turbine, ovijesa, limarije i rekli dobar primjerak, motor nije tjeran u blokadu, dobre kompresije, turbina radi dobro, airbogovi na mjestu. Nisu mogli vidjeti je li radjeno ista oko kilometraze, nisu vidjeli prethodne servise, ali prateci parametri (unutrasnjost, stanje turbine, ovijes itd) su govorili da i ako jeste vraceno da nije moglo vise od 20-50.000. I nisam ni razmisljao, uzeo sam ga. Radeci veliki servis, jos uvijek su bili originalni dijelovi na njemu u stanju, koje kao sto sam rekao, odgovaraju kilometrazi. Presao do sada 4500 i nikakvih problema nemam, zadovoljan potrosnjom (4.7 - 4.9 na otovorenom), a vuuuuce samo tako.

Ovo sam ti sve napisao da razmislis da kada trazis auto da prvo gledas stanje auta, kako izgleda i obavezno ga vozi kod dobrog ali bas dobrog majstora (ne mora uvijek biti servis) pa tek onda se pocni preispitivati sa kilometrazom. Pregled kompletan sa dijagnostikom me izasao 20 eura u ovlastenom servisu ali sam znao stanje auta. Kod odabira motora moras znati sta hoces. Kao sto sam ti rekao, ja sam zelio benzin pa plin, pa kada sam se preracunao, nakon 3-3.5 godine dodjem na isto sa dizelom. Ali sada nakon ovih 150KS, nikada vise necu uzimati auto koje ima manje KS ;-). Nisam nikakav divljak na putu, ali prosto se osjeti u voznji, u preticanju posebno...Kazu 1.6 motori su "noviji", a 1.9 "provjereniji. Nisam dovoljno strucan da ti kazem sta je bolje, ali znam sta je brze i snaznije ;-).

I da, na kraju, ti zacudjeni pogledi u "Fiata" nemaju cijenu (u mojim krajevima jos nijednog Bravo-a nisam vidio da se vozika, proleti pokoji ali da je lociran, jok). Preporuka u svakom pogledu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram da kupim polovan fiat bravo 1.6 sa 120KS i dizel.

Moželi mi neko reci iskrena iskustva sa tim modelom i koliko je otprilike njegova cena?

Zainteresovaniji sam za model sa automatskom klimom i tu da je do 5 godina star.

Hvala vam unapred.

Pokušavam nešto i preko foruma da saznam

Edited by Stevan83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta te konkretno zanima? Imam bravo 1.6 mjt 120ks sa emotion paketom opreme 2008godiste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno kako je se tebi pokazao taj motor 1.6? Šta znači ASR?

Nemam iskustvo sa Bravom jer trenutno imam Zastavu 10 koja je 2007 godište.

Zanima me kako se pokazao na dužim stazama, tipa na more?

Kakvo mu je održavanje i na koliko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je taj 1,6 bio skroz dobar i za godinu dana sam prešao ~35000km bez problema. 

 

ASR ti je kontrola proklizavanja... 

 

Vozio sam ga često na relacijama od preko 1000km odjednom i sasvim je korektan za svoju klasu i veličinu. Veliki minus što se toga tiče je kratak sedalni deo na sedištu i noge nekako vise i to je jedina stvar koja mi se nije sviđala na tom autu. 

 

Održavanje mu je na onoliko na koliko te majstor prevari :D U principu 10-15 hiljada za mali servis i 60-70 hiljada za veliki. To će ti u proseku svi reći. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu 10-15 hiljada za mali servis i 60-70 hiljada za veliki. To će ti u proseku svi reći. 

 

Jesu to cene u ovl. servisima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mali to sigurno nije cena u ovlascenom servisu, ako je Dovla uopste i mislio na cenu u svom postu, a ne na kilometrazu na kojoj se radi servisi. :-)

Pretece me kolega. :-)

Edited by Skile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pitao je čovek NA koliko se rade servisi... poslednje pitanje ;) 

 

Tako da sam svakako mislio na kilometražu ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoj je sa automatskom klimom ili manuelnom i kako se ona pokazuje?


Čuo sam da pri kupovini polovnog auta bi trebalo traziti elektronsku servisnu knjižicu? Da li je to praksa kod nas i da li postoji i da li auta koja nam stižu iz uvoza to i poseduju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je bio sa automatskom digitalnom klimom. Generalno jedino je frka bila oko klapni koje su elektronske pa se zaglavljuju i lome pa onda ako ode srednja mora da se skida cela tabla, ali svaki Bravo ima elektronske klapne tako da ti je svejedno koju klimu uzmeš. Moja preporuka je da juriš Emotion paket opreme, jer je to najviši paket i u njemu ćeš realno imati sve što ti treba, a nije mu cena bog zna koliko veća od modela sa drugačijim nivoom opreme ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam do sad mislio da Bravo sa obicnom klimom ima klasicne klapne kao Stilo za obcnom klimom, mehanicke ili kako vec se zovu, uglavnom da nisu elektronske...

Edited by M-a-r-k-o

Share this post


Link to post
Share on other sites
Čuo sam da pri kupovini polovnog auta bi trebalo traziti elektronsku servisnu knjižicu? Da li je to praksa kod nas i da li postoji i da li auta koja nam stižu iz uvoza to i poseduju?

 

Svaki odlazak u ovlasceni servis se evidentira u njihovoj bazi,pristup je moguc iz bilo kog servisa koji je u sistemu ovlascenih.

Oteras auto tamo i vidis da li i sta imaju evidentirano-to ti je elektronska servisna knjizica.

 

Ali i ako auto nije tamo odrzavan ne znaci da nije uopste odrzavan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim ako nije Škoda  :D

Ovlašćeni im nisu umreženi, pa čak ni dva ista servisa međusobno u istom gradu (Auto Čačak na NBGD i u Krnjači)  :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci mi otprilike šta bi taj paket Emotion trebalo da sadrži....

Hvala ti puno i vaši saveti mi znače puno baš iz razloga što nisam se do sada susretao sa Bravom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oprema

  • Alu felne
  • Električni podizači
  • Servo
  • ESP
  • Parking senzori
  • Centralna brava
  • Blokada motora
  • ABS
  • Tempomat

Trebalo bi sve ovo da ima u tom paketu opreme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao i hromirane lajsne na prozorima i hromirane ručke za vrata...

Edited by Dimitrije Munćan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@totti 

Zavisi od servisa do servisa... koliko znam Škoda kod nas nije povezana sa Češkom jer se to dodatno plaća... slično je recimo i kod Audija... Porsche ima kompletnu istoriju, a onaj u Čačku ima samo svoju, jer ne plaća umrežavanje sa Porsche-om tj sa Nemcima... 

 

Što se tiče Emotion Brava, ako govorimo o modelu PRE 2010. godine onda se najlakše prepoznaje po kvakama: 

 

Active - crne kvake

Dynamic - Kvake u boji auta

Emotion - hromirane kvake 

 

Naravno, može biti da je neko nešto čačkao pa se Emotion prepoznaje i po tempomatu, komandama na volanu, digitalnoj klimi, plišanim sedištima... ako ima to sve onda se 99% radi o Emotion-u. Naravno, sve se to može proveriti u ePER-u po broju šasije ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...