Jump to content
FAS Goran
silenci

Put do Sarajeva / Put u BiH

Recommended Posts

...uf,odakle da pocnem.

Pa krenuli smo oko 5 izjutra polako na auto putu do Šapca, negde oko 60km auto puta. Posle kroz neka sela do Loznice. Put je vecim delom ok, a nije ni bilo guzve.

Do Zvornika smo dosli za oko 2 sata, malo mozda vise. Presli granicu na Karakaju i usli u Bosnu. Skoro odmah posle Zvornika su pocele krivine, sve do Sarajeva. Put je dobar sve vreme.

Na tim krivinama mora se biti pazljiv, dosta navigacija pomaze kao kopilot, dal' je ostrija il blaza krivina.

Priroda uz put je predivna, stvarno uzivas dok vozis. Na Romaniji smo imali pauzu oko pola sata da se odmorimo i uzivamo. u Sokolcu smo bili oko pola 11 i tu smo se zadrzali oko sat vremena. Dalje smo nastavili prema Sarajevu, negde oko sat voznje od Sokolca.

U Sarajevu smo bili oko 4 sata, malo mi bilo i zenta da parkiram auto u centru na muslimanskom delu, al' je sve ok bilo. Obisli smo centar, naravno B ascarsiju i jeli sarajevske cevapcice :thumbsup: stvarno su ukusni. Krenuli smo nazad oko pola 5, al drugim putem, prema Višegradu.

Isto ok put na pocetku dosta ravno, al kad smo prosli Rogaticu tu pocinju krivine i tuneli, ima ih na desetine. I ovde je priroda super.

Auto je stvarno slusao sve vreme, cak sam se iznenadio kako dobro vuce uz brdo :unworthy: Nema puno saobracaja pa sam vozio i do 100 na sat. Posle Višegrada smo presli granicu i dalje prema Mokroj Gori i tari.

Stvarno lepa priroda na Mokroj Gori. Bio oko pola sata tamo i onda dalje prema Užicu, Čacku, pa ibarskom prema Beogradu. Od Požege je počela da nas prati kisa, pa sve do kuce. Na Ibarskoj bas je bila guzva, vozio sam i 20 na sat :wallbash: ali put je stvarno sredjen i odlican :thumbup: Od Užica pa sve do BG. Šta vise da kazem, bilo je super na putu, pomalo naporan, negde oko 750 km sam presao,bas dosta za jedan dan...

 

w1V_J.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.

Sutra bi trebao ici na vikend za Bosnu pa bi svratio i do Sarajeva da probam cevape :)

Jel neko zna neki parking blizu bascarsije gde bi bilo dobro parkirati?

Da li se u Bosni moze placati u evrima ili moram menjati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parking ces lako naci, kad se spustis u sarajevo na prvom semaforu desno i samo pratis tu ulicu, sa desne strane ces imati lep parking sa rampom, a bascarsija je jako blizu. A sto se lara tice u bosni sve moze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas da moras imati zeleni karton za Bosnu? Ja idem na more kroz Bosnu pa sam ga danas izvadio, 2050 dindzi!

Mozes placati sa svim i svacim cak i dinarima jedino je problem sto svatko ima neki svoj kurs vise ili manje povoljan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da znam za zeleni karton, njega sam uzeo. Idem na splavarenje u Focu pa mi zao preskociti Sarajevo i cevape.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad se spustis u sarajevo na prvom semaforu desno

Ako se ulazi preko Bentbase tu jedino i moze desno posto je jedan smer ;) .

Poslom sam s vremena na vreme u Sarajevu unazad vec 7 godina. Sto se tice placanja, na dosta mesta primaju EUR, ali vracaju kusur u BAM.

Posto smo naravno sa BG tablicama, za ovih 7 godina od kako mi firma ima predstavnistvo tamo nismo imali nikakvih problema (sto se auta tice, a ni licno). Ali kada sam u centru grada, volim da parkiram u BBI centru (Trg djece Sarajeva), to je trzni centar sa obezbedjenim podzemnim parkingom na 2 nivoa, a na Bascarsiji si za par minuta peske. Tu nekako ne cvikam za sluzbeni auto.

Ako ces na "fensi" cevape, to su Hodzic i Ferhatovic na Bascarsiji. A mene lokalne kolege vole da odvedu u "Zmaj", blizu zeleznicke stanice i americke ambasade, stvarno su odlicni. Porcija od 10 komada (cuvena "desetka" ili "deset u pola s lukom", moze i bez luka :lol: ) ti je 6 BAM (3 EUR).

Ako si na Bascarsiji, ja bih ti preporucio da obavezno probas burecke u "Bosni", stvarno su vrhunske, nema veze sa ovim sra..em od bureka i pita koje prave kod nas. Kilogram ti je 14 BAM.

Ako imas vremena, obavezno idi na novi Twist Tower, odmah iza Holiday Inn-a (na Marin Dvoru). Na 35. spratu je kafic, a iznad njega vidikovac odakle se pruza fenomenalan pogled na ceo grad. Tu tek vidis koliko je Sarajevo lepo i neobicno. Mene je sa pogledom na grad odusevilo i brdasce Zmajevac (ima i gore extra kafic sa bastom). Odmah ti je od Bascarsije uzbrdo ka staroj kuli iznad grada, ali je ipak malo cimanje dok se snadjes.

Eto, par tipova od mene... Za neke od ovih mesta imam i GPS koordinate, pa mogu da ti posaljem na PM ako ti zatreba.

Jeste da dolazis preko Foce, ali cisto jedna digresija. Ko ide iz BG, ja bih preporucio put preko Zvornika (uz Drinu), Milica, Vlasenice, Han Pijeska i Sokolca (Romanije). Prelepa priroda i put za uzivanje, bar meni...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeleni karton ti treba,i oznaka države.Zvanično sredstvo plaćanja je konvertibilna marka,ali euro primaju u većini ugostiteljskih lokala.Odnos euro/KM:1.95.To je i zvanični i nezvanični kurs/tako funkcioniše u praksi i neće te varati/Za ostalo si dobio informacije.SREĆAN PUT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad me DR.G podseti... Zna li neko pouzdano (zvanicno) kakva je situacija sa ovom oznakom drzave na autu? Da li i dalje mora da se lepi iako na tablicama levo u plavom polju imamo sada i oznaku drzave. Cujem raznorazna tumacenja kako se to tretira i okruzenju i u EU.

Na sluzbenim kolima su nam na svim zalepljene. Na Stileru je nisam lepio, nosim je u kaseti (mada ima i onih magnetnih da se pazari). Rezultat je u oba slucaja apsolutno isti u vise zemalja (drzava)... Tj. "po srpski", zabo.e ih, bar po mom dosadasnjem iskustvu, sto nikako ne znaci da ne mozes da naletis na nekog nadrndanog...

@komsho

E, da, srecan put i lepo se provedi. Pa mozda i da vidimo neku kratku reportazu o putu i o tom splavarenju u temi "Putopisi".

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane,uze mi rec iz usta,i mene zanima kakva je situacija za nalepnioce SRB,da li vaze sa tablica il mora da se lepi...inace nisam p[ristalica lepljenja pa bih izbega to,a u nedelju putujem u hrvatsku na more pa da me ne zezaju na granici i uopste policajci...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prosle godine svojim autom (sa novim tablama, bez oznake SRB pozadi kao sto rekoh gore) isao dva puta na more u Hrvatsku preko Bosne - Mlini (Dubrovnik) i Tucepi (Makarska). Dovidjenja, prijatno, dodjite nam i sledece godine, taj fazon...

Jeste da je glupost, ali me zanima zvanicna situacija po tom pitanju. Prosle godine ni u AMSS nisu znali :clap: .

@Dejo_Joe

Ako te smara da lepis, mozes da kupis one magnetne pa ih stavljaj po potebi. Ili je kao ja "metni" u kasetu, ako bas naidjes na nekog savesnog ili alavog...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako vec svracas na bascarsiju onda pitaj gde se nalazi cevabdzinica PETICA vlasnik je Hase Ferhatovic bivsi fudbaler.Najbolji cevapi svaki Sarajlija ce ti isto reci!

i nemoj manje od 20 komada da uzmes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, ali sto se tice kolicine nemoj loziti ljude ;) ... Ja sam se bogami od 20 cevapa sa sve lepinjama zanesvestio :lol: .

17052012290.jpg 17052012292.jpg

Ovi gore su iz "Zmaja" :w00t: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam skoro bio u Sarajevu i jeo sam cevape kod Zelje i posle u Mrkvi na bascarsiji inace sam tamo pazario i nargilu :smoke: posto sam bio i u Nargihlana caficu :smoke: . Trebao bi obici i Vrelo Bosne ako ides u Sarajevo steta je i to ne videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, ali sto se tice kolicine nemoj loziti ljude ;) ... Ja sam se bogami od 20 cevapa sa sve lepinjama zanesvestio :lol: .

17052012290.jpg 17052012292.jpg

Ovi gore su iz "Zmaja" :w00t: .

pa ja uzmem 20 da napunim svako crevce i da se podsetim srednjoskolskih dana i Sarajeva!

evo i Chikavili je bio u Sarajevu dugo koliko i ja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast za apetit :unworthy: ...

Posto je tema prebacena u putopise, da je obogatim sa slicicama koje sam iskopao na mobu, mozda nekome bude interesantno.

Sto kaze Severina "Vidjela sam sneg u maju", imam nekih slicica iz maja meseca kada je bio onaj kijamet od vremena i dobar sneg na Romaniji, pa me je mrzelo da te slike posebno sortiram, evo sve zajedno:

- pogled sa Twist Tower-a (redom Grbavica sa stadionom Zelja, Marin Dvor i Holliday Inn, pogled ka centru, pogled ka Kosevu):

05072012425.jpg 15052012266.jpg 15052012267.jpg 15052012270.jpg

15052012265.jpg 05072012470.jpg 04072012420.jpg

-pogled sa Zmajevca, Bentbasa, restoran "Park princeva":

20062012346.jpg 05072012464.jpg 05072012465.jpg

- razno (Miljacka, slike iz centra grada, BBI centar...):

21062012352.jpg 21062012357.jpg 21062012356.jpg 05072012437.jpg 05072012439.jpg

05072012440.jpg 05072012447.jpg 05072012449.jpg 05072012461.jpg 05072012454.jpg

- naravno Bascarsija (slike uglavnom po onom kijametu u maju pa je zato poprilicno pusto):

18052012303.jpg 17052012278.jpg 17052012275.jpg 17052012276.jpg 17052012281.jpg

17052012279.jpg 17052012282.jpg 17052012283.jpg 17052012284.jpg 17052012286.jpg

I naravno, moja omiljena deonica za voznju, Milici-Vlasenica-Han Pijesak :scooter: . Ispod su slike sa jedne od serpentina iznad Vlasenice:

18052012314.jpg 18052012309.jpg 18052012307.jpg

Eto, toliko od mene iz BG, a neka me neko od Sarajlija dopuni ili ispravi ako sam nesto pogresio.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se javim sa utiscima.

U Sarajevo sam isao pre Foce putem Zvornik Milici Han Pijesak. Zaista uzivanje.

Parking sam nasao malo dalje jer sam promasio prvi sa rampom. Nasao otprilike 3 coska dalje ulica desno pa gore privatni parking. 2 BAM sat vremena.

Nalepnicu SRB nisam imao. Niko nije ni trazio. Samo zeleni karton. Cevape probao u Hodzic-u. 6 maraka porcija 10kom. Valjaju :) Sledeci put obilazim ostale.

Nismo se monogo zadrzavali da nas mrak ne uhvati al moram reci bosanke jako lepe devojke.

S obzirom da mi je ovo prvo duze putovanje, jer najduze je bilo do 100km po Vojvodini, pun sam utisaka.

Najbitnije Stilo je bio na nivou. Jedino sam primetio da su mi slabi zadnji amortizeri. Auto bio pun pa je znao da lupi pri vecim prelazima.

To sad moram vijati da sredim.

Inace ko nije bio na raftingu na Tari neka planira. Odusevio sam se sto prirodom sto atmosferom u kampovima. Jedino kazu da je maj-jun najbolje jer je veca voda pa i brze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i par zimskih slicica sa deonice Han Pijesak - Sokolac. Napadalo malo snega a suncano, prelep dan. Posto sam bas uzivao u voznji, kasno se setih da okinem par slicica, pogotovo na penjanju iznad Vlasenice, prelep pogled...

Pit-stop :) :

04022013876.jpg IMG097.jpg

IMG098.jpg IMG099.jpg IMG101a.jpg IMG102.jpg

Malo sarajevske guzve kod Holiday Inn-a:

IMG104.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da napomenem da je oznaka drzave OBAVEZNA!

Znam mnoge sto su platili kaznu a letos sam bio prisutan kada je vozac sa Zagrebackim tablicama zaustavljen i platio kaznu. Imao je u kabini magnetnu ali je nije stavio i eto kazne bez potrebe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Bosni nije obavezna jer ti pise na tablicama oznaka drzave :) ne znam ko ti je to rekao al ocigledno su mu naplatili kaznu bez dokaza :D hoce to nasi murijaci :D

Slazem se, ali sto se tice kolicine nemoj loziti ljude ;) ... Ja sam se bogami od 20 cevapa sa sve lepinjama zanesvestio :lol: .

17052012290.jpg 17052012292.jpg

Ovi gore su iz "Zmaja" :w00t: .

pa ja uzmem 20 da napunim svako crevce i da se podsetim srednjoskolskih dana i Sarajeva!

evo i Chikavili je bio u Sarajevu dugo koliko i ja!

Molim lijepo zaboravio si slikati jos sabornu crkvu na bascarsiji i takodje crkvu koja se nalazi blizu katedrale ? :) te dvije crkve su jedne od najljepsih na balkanu :) jer ipak sarajevo je europski teheran gdje se susrecu sve vjere i nacije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze sto na tablicama ima oznaka drzave. Posebna nalepnica je OBAVEZNA u svim Evropskim drzavama samo neko hoce da "progleda" kroz prste a neko ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U kojoj državi?

Mislim da je u svim drzavama ali lično znam za Hrvatsku i BiH (Oduvek imam nalepnicu pa ne znam za druge)

Edo Sarajlijo za tvoju informaciju to je bilo letos na delu federacije. Murija zaustavljala sve ne Bosanske tablice i kontrolisali. Mene su pustili (bili su OK i profesionalni) a na drugoj strani je bio neki crveni Opel ZG tablica i vozac je mahao sa magnetnom nalepnicom i svađao se sa murijakom dok je ovaj sedio i pisao (valjda kaznu). Pitao sam ovoga sto je mene gledao i kaze da se buni jer ima nalepnicu ali ne gde treba nego u kaseti u kabini!

U Hrvatskoj sam se malo raspravljao sa policajcem (verovatno mu je smetala boja moje kože, mesto rođenja i sadašnjeg prebivališta) Naplaćivao mi je kaznu za upaljeno dugačko svetlo na motociklu po danu a hteo je jos za nesto ali nije nasao za šta. Trazio je i prvu pomoć a kada sam je izvadio iz bisage onda je pitao gde mi je oznaka drzave. Rekao sam tamo gde bi i trebala da bude a on u neverici pogleda i razocarano mi vrati dokumente i pusti me bez kazne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ljubitelje prirode, da podelim jos par slicica iz povratka (vracao se sam, pa iz dosade skljocnuo jos koju fotku). Ne zna se u koje godisnje doba je lepse:

08022013893.jpg 08022013894.jpg 08022013899.jpg 08022013900.jpg

08022013902.jpg 08022013905.jpg 08022013907.jpg 08022013910.jpg

08022013912.jpg 08022013911.jpg 08022013915.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...