Jump to content
FAS Goran
ivy

Fiat Punto mk.1 & mk.2 - gubi vodu / vlažan pod (patos)

Recommended Posts

e ovako danas sam primetio na boci da stoj ispod min,auto sam pre togs vozio,bio na radnoj temperaturi i stao i nakon 15-20min otisao da pogledam i video da je ispod min,upalio sam kola i poceo je postrepeno da dize temperaturu ali se nivo nije dizao dok nisam odvrnuo cep i onda se podigao izmedju min i max,grejanje imam odlicno,malo je ovih dana na ovim debelim minusima skakala kazaljka ali sam vec procitao da je to valjda normalno na -30.jel moguce da nije dobro ozracen sistem (u novembru sam menjao antifriz)? hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

da bila je ispod minimuma,a kada sam otvorio cep popela se na pola boce i kad sam ugasio kola opet palo ispod minimuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je hladan sipaj tecnosti da bude izmedju minimuma i maksimuma, vozi tako jedan dan pa pogledaj opet sutradan dok je hladan da li se nesto promenilo. Normalno je da digne nivo tecnosti kad otvoris bocu dok radi auto, uglavnom se desava i da izbaci vodu iz boce posto nabija pritisak u sistem (oko 1.4 bar neko je vec napisao u nekoj temi). Mozda ti negde pusta na nekom crevu a nisi primetio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ujutro cu sipati...to znam da je normalno ali je odma po zatvaranju boce pao ispod min...moguce da negde curi,mada se nigde ne vidi,pogledace majstor...hvala na savetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako neki dan sam dosipao antifriza i danas opet ispod min i video sam da curi blizu one mreze na cevi od auspuha, ne znam kako da se izrazim drugacije...i dok je radio auto otvorio sam bocu ali se nivo nije podigao. sada sam vec zabrinut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretpostavljsm da imas curenje na cevi koja je vezana za pumpu koja na delu razvoda. susretao sam se sa takvim problemom i obicno je bila u vecini slucajeva zaptivna gumica na toj cevi kuda pumpa gura vodu dalje u sistem. pocni od te sitnice... :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

slabo se ja razumem u te stvari...jel to ozbiljan kvar ili stvarno sitnica?i sta sve treba da se radi da se to zameni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nista ozbiljno, desava se da popusti, a voda ne mora svaki put da izadje kad otvoris cep dok radi motor, zavisi kad je otvorio termostat (ako je malo pre toga otvorio termostat tj ukljucio ventilator nece da izbaci vodu :)) i da li je nabio dovoljan pritisak u sistemu do tog trenutka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na odgovoru.zvao sam druga koji ima radnju za fiata i kaze cena te gumice je 50-tak dindzi,tako da ce uskoro biti zamenjena.pozzz

Edited by Djomla85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam i ja slican problem. Gubi mi vodu u rasladnom sistemu, dolivam oko pola litre nedeljno. Auto koristim svaki dan i predjem dnevno izmedju 20-30 km. Primetio sam da mi kaplje voda na auspuhu.

Kad mu stisnem naglo gas izbaci vodu na auspuh i napravi jedan trag od pola metra mozda i vise.

Pregledao sam spojeve creva oko pumpe i hladnjak i ne vidim da negde curi tecnost iz hladnjaka. Auto dobro prima gas a temperatura je stalno u normali. Ventilator pali na malo ispod srednje crte. Kazu majstori da ta voda treba da izlazi na auspuh jer je to ustvari kondenz koji se stvara a vozim ga na kratkim relacijama pa ne uspeva da ispari vec ostaje u auspuhu .A neki kazu da postoji mogucnost da je otisoa dihtung pa voda pod pritiskom odlazi u auspuh i zato mi gubi tecnost u sistemu a ujedno mi vodu izbacuje na auspuh.

Ne znam sta da mislim. Ima li neko da mi objasni koji su simptomi crkavanja dihtunga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi gde probije, moze da pomesa vodu i ulje-proveri na sipci ili cepu za dolivanje da nemas neku kao zutu skramu-mast, a moze da probije i kao sto kazes, da gura vodu u auspuh, a moze da probije i prema spolja-da curi po malo niz blok motora. Kada je alarmantno stanje, obicno se manifestuje trokiranjem i obaveznim dizanjem temperature motora preko normale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje mi stoji izmedju minimuma i maksimuma i ne trosi ga a na cepu nemam onu skramu. Primetio sam da mi je ulje malo zamuceno nije vise bistro kao kad sam ga sipao. Presao sam sa ovim uljem oko 4500 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno je da bude crno i zamuceno. Kako vergla ujutru pri prvom paljenju, otezano ili lagano, jel trokira kad ga upalis ujutru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je odgovor na neko od Komsijinih pitanja DA, skini svecice pa pogledaj da neka nije potpuno bela i cista, kao isprana.

Svecice mozes pogledati i ako nema simptoma iz prethodnog posta...Ovo sto sam napisao ukazuje da sagoreva tecnost (vodu, antifriz).

Te kratke relacije su problem zimi, sad po ovim temperaturama dostizu radnu temp jako brzo, osim bas ako vozis samo par minuta te relacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo paljenje je odlicno ali ima malo trokiranja kad hocu da mu dam gas kao da ga ugusi na momenat. Trokiranje nema posle 1 minuta rada motora.Skidao sam prekljuce svecice i jedna je bila drugacija od ostalih.Tri su bile krem boje a cetvrta je bila jako sive boje.A relacije mi jesu kratke,sve sto vozim je u krugu od 2.5 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta jedna svecica ti sve govori, ili pije vodu ili je struja losa ali na zalost uvek bude dihtung glave. Da mi sad ne nagadjamo idi u servis pa neka pogledaju, ne znam odakle si da bi mogao neko da ti preporuci neki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos ako je ta druga, sa leva na desno...

Mozes pogledati i kad skines svecicu pa kroz otvor gde je bila uvijena. Tu posvetlis baterijskom lampom i ako je unutra sve cisto i oprano, dihtung je 100 %.

Ali poslusaj Komsiju, to cim vide u servisu, najverovatnije ce znati odmah sta je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali na zalost uvek bude dihtung glave.

Skoro sam imao problema sa ozracivanjem rashlanog sistema. Pogledaj kad skines svecicu, ako mozes idi kod nekog majstora da ti izmeri emisiju gasova u rashladnoj tecnosti.

Ako su creva naduvana onda menjaj dihtung, kod mene to izgleda ovako.

DSCF0092.jpg DSCF0093.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast na slikama.

Celo klipa se razlikuje od ostala tri i to je znak da je voda ulazila u cilindar. Da li ta voda udje u karter i pomesa se sa uljem i da li se vidi na meracu za ulje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najjednostavnije je da upališ auto, sacekas da nagura radnu temperaturu i otvori termostat (da creva u i iz hladnjaka postanu 'vruća') i onda opipas ta ista creva. Moraju da budu relativno meka, da mozes da ih pritisnes-stegneš, a ako imas utisak da su tvrda kao tocak na bicikli :) onda su pod pritiskom koji potice od vazduha iz cilindra koji je put dotle nasao 99% pored dihtunga glave.

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast na slikama Celo klipa se razlikuje od ostala tri i to je znak da je voda ulazila u cilindar.da lita voda udje u karter i pomesa se sa uljem i da lise vidi na meracu za ulje?

Ne vidi se na meracu za ulje. Najcesce ulazi samo u cilindar i sagoreva, a ne mesa se sa uljem.

Teoretski je moguce da pomesa, ali skoro uvek kao kod tebe ulazi u cilindar i sagoreva, a ulje ostaje normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo probao sam to sa crevima i nisu tvrda.Naveo sa u predhodnim porukama da mi voda izlazi iz auspuha a ranije je nije bilo a poceo sam da dolivam vodu.U karteru ulje na normali,nema ona bela skrama na cepu,nisu creva tvrda a to su simptomi da je dihtung otisao.Moracu kod majstora da mi izmeri kompresiju na cilindrima pa ako neki odstupa puno onda mora da je dihtung otisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj sve spojeve,gumicu cevi pumpe,slavinu za ozracivanje,tacnije sraf,ulazna creva u mali hladnjak,pogledaj patos,kod suvozacevih nogu,ne mora odmah biti glava,dihtung itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...