Jump to content
FAS Goran
phantom

Koliko ima bajkera među nama? / skuteri, polaganje za A

Recommended Posts

@nstyner

Izgleda da si u pravu. Nadjoh da je od septembra 2019. obavezna probna A bez obzira na staz. Bez veze.

 

A sto se tice toga da ne mozes A1 i A2 sa probnom, nadjoh ovaj tekst na bjbikers forumu:

 

Quote
Greške prilikom upisivanja kategorija

 

Želimo da skrenemo pažnju na jednu grešku koja se dogodila pri izdavanju vozačkih dozvolama u nekim opštinama. Naime dogodilo se u par slučajeva da licima koja su položila A kategoriju nije upisana A1 i A2 kategorija u vozačku dozvolu.

 

Ovo je greška jer prema zakonu o bezbednosti saobraćaju stoji da vozač sa položenom A kategorijom može da upravlja vozilima A1, A2 i AM kategorije.

 

To lepo stoji u članu zakona 195 u kom piše: ” Vozač vozila kategorije A, može da upravlja vozilom kategorije A1, A2 i AM”

Ovaj zakon možete pronaći ovde: http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/skupstina/zakon/2009/41/1/reg

 

Zatim, nešto dalje u članu 195. možete pronaći i sledeće:

 

„U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije vozila kojima vozač ima pravo da upravlja prema odredbama ovoga člana.”

 

Očigledno je da teorija novog zakona nije usaglašena sa njegovom praktičnom primenom. Nadamo se da će nadležni uočiti nedostatke novog zakona i da će ih vrlo brzo otkloniti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguran sam,u trenutku polaganja sam imao 40 god. života a položio sam sa 14 za AM i sa 18 za B ali džaba....

Neki novi zakon me uhvatio,počeo sam polaganje negde u maju mesecu a dozvolu dobio početkom oktobra...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auuu sad gledam cenovnik na prvom linku koji mi je iskočio... Sa AM polaganje za A ispada 40 iljadarki... Pa i nije malo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko 10k vise nego kada sam ja polagao. Tada je cas bio 1000 a sada 1500 dindzi. Sve ostalo je ista cena.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo su iskoplikovali, zategli uslove i mnogo poskupeli.
93će sa 16 polagao za A, pre toga 91 za PSP (poznavanje saobraćajnih propisa) tad je u to potpadalo i traktori i sve radne mašine, i motorče do 50cc, bez obzira na brzinu, samo testić bez vožnje.
Za A koliko se sećam vozio sam petnaju (80cc mislim da je) ne znam tačno kako se zove motor tomosov, sve sa podizanjem ruku, jer nije imao žmigavce.
Sada koliko primećujem može se polagati i na sopstvenom motoru.
Ostalo prazno samo za autobus u vozačkoj.

Lepo je ali je mnogo opasno, nema opuštanja ni sekunde, nikada više vozila na putevima. Svi koji voze znaju da ima deonica kojima vam se ne vozi ali jednostavno mora da se prođe taj deo.
Vrlo često mi se dešava da hoću da se zavežem, iz navike, kada sednem na motor, i to saznanje me otušira svaki put.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, nstyner said:

Možda sam naj svežiji sa polaganjem A kategorije pa da podelim iskustva.

Polagao sam 2019-te,imao sam AM kategoriju i B.Predavanja ne moraš da slušaš,prvu pomoć ne moraš da polažeš odvojeno i moraš da imaš više od 24 godine.Kada sve položiš dobijaš "probnu" vozačku na dve godine bez obzira na to koliko imaš godina ili koliko dugo poseduješ vozačku dozvolu druge kategorije.Znači alkohol 00,posle 23h ne možeš da voziš,smanjena brzina....i sve što sleduje za probne vozače....

I još jedna po meni nebuloza velikih razmera....dobijaš A kategoriju i po zakonu ne bih smeo da voziš niže kategorije pošto u probnoj dozvoli ti unose samo velikoA a kategorije A1 i A2 ti upisuju kada dobiješ stalnu vozačku...

Plastično rečeno ,ja sada mogu da cepam nekog R-a od 1000cm3 a mog maxa od 250cm3 ne bi smeo....brateeee!!!

Ovo je stvarno nebuloza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/16/2021 at 4:19 PM, gile smederevo said:

Lagano u pripremama za sezonu. 

Upecah ga na aukciji u CH kao neispravnog, pa uskoro krećem sa poslom. Do 01.04. sam nadam se na biiip(nemam pojma zašto ne može da upiše lokativ imenice konj, već piše biiip) ...:)...korejanskom...

 

IMG-b749158dd5404f27c0f876eb8ae23b9b-V.jpg

IMG-f19410b7e5ea2b18d85097220399fa18-V.jpg

Popravljen i još samo registracija. Nov aku, ulje, plocice, f vazduha i još po neka sitničica. :guitar:

 

IMG-974327a60361329a7d678921839c0f4a-V.jpg

IMG_20210223_171640_479.jpg

IMG_20210223_171619_891.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, gile smederevo said:

Popravljen i još samo registracija. Nov aku, ulje, plocice, f vazduha i još po neka sitničica. :guitar:

 onaj vizir napred must have

 

meni je ovo najbolji gradski moped,

u kombinaciji  sa 125ccm masinom je vrh skutercic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigde nema polovan da se nađe, jer bih ja odmah da to resim. Na kraju, čekaću da Kymco NS nabavi.. tamo negde krajem marta. 

Nažalost, nemam A1 da bih mogao da vozim 125ccm, pa sam nekako napravio kompromis. Mora da ima makar 16 cola točkove. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Htedoh danas da ti napisem za Ivana ali zaboravih. Nemoj biti lud da kupujes original, kostace te bar duplo vise nego kod Ivana, a covek je majstor svog zanata. Pravi kao original, u nekim situacijama i bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radi se o viziru koji je veliki. To je zapravo samo deflektor koji je kao nastavak gornje maske, ili kljuna kako ga zovu. 

 

 

Screenshot_20210225-215301.png

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radi KTM. 

 

O'ladio me kao mladog majmuna kad sam ga nazvao a prethodno mi je pravio nebrojeno vizira, od čopera do trkalice... Sve top. Kako zamisliš, tako ga napravi.

 

 

Zato sam baš pre koju nedelju našao i kupio polovni fabrički .powerparts. Čekam drugara da doleti iz njemačke pa da montiram povišeni za ovu sezonu.

A moped je kod Viktora na generalnoj proveri pred sezonu i kompletnom remontu ogibljenja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radi komplikovanije vizire, meni nije hteo da radi za Atlanica jer tamo gde se postavlja, ima dosta prelamanja 

Nazoves pa pitas, ako te o'ladi, trazis dalje, ko kolegu iznad :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vizir sam sam napravio. Neki materijal sličan leksanu. Al nema komore. Isekao i prilepio za prednju masku. Privremeno rešenje i sa tim sam prošao AMSS pregled. Što je i bila poenta,dok ne stigne original. 

Thermoscud, kako ga zovu, tj ovo ćebe , zaista radi posao. Bar na 50kmh. Nigde ne duva, fino štiti. Još one zaštite.za ruke i cela zima može na skuteru. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace ajd da napisem sta ocekuje vlasnike skutera koje voze na zutu tablicu. Po novom zakonu koji krece od Jula tehnicki pregledi imaju neku sklopociju na koju se stavlja skuter i meri mu se brzina. 

Svi koji predju preko 45 km/h (dolazice u obzir koji km vise za prolaz) ce morati da vrate blokadu,da plate potvrdu proizvodjaca i amss pregled ili da jednostavno prebace skuter u vecu kategoriju tj motocikl ali ce tada morati da polazu za A kategoriju ukoliko je vec nemaju. 

80% skutera ce biti u problemu. 

Gledajte da vratite blokadu pre tehnickog pregleda inace cete lose proci. 

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam da li će tolerisati 48km/h 

APN 4 po teh karakteristikama ima max brzinu 48km/h 

Automatik isto toliko

 

A tu nema blokada, biće ljudi u problemu.

Edited by Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavi se manja dizna u karburator i malko se podesi i usis vazduha i ima da juri 30

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...