Jump to content
FAS Goran
Petza

Grande Punto / Fiat Panda 1.3 MJet - zamena lanca?

Recommended Posts

Na 1.3 koliko sam ja video moras pre 200hkm da promenis lanac. Sve preko toga bi ( za mene makar) bila lutrija. Bilo je dosta slucajeva da su pucali preko 200hkm

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod mene promenio na nekih 150.000km(otprilike) preventive radi.Mogao je jos da se vozi komotno.Kolega preterao blizu 400.000km i tada je prezupcio(to je bas ekstremni slucaj nemara).

Inace to moze da se pregleda i da se u zavisnosti od toga koliko je izasao spaner utvrdi da li je vreme za veliki servis ili ne.Milsim da je cena pregleda oko 2000 din.

U svakom slucaju ako je na realnih 120.000 km nema potrebe jos uvek za servisom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na GP 1,3 zamenio na 235 hiljada. Kada smo ga otvorili, spaner je bio skroz izasao tako da je bio zadnji trenutak da se to uradi. Napominjem da se nije cuo uopste. Usput sam zamnio vodenu pumpu, spaner i kanalni remen (ostaje remenica alternatora) kao i drzac motora na toj strani. Kad je vec skinuto treba odraditi to kako treba i onda .... narednih 100 h km si miran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć sasvim slučajno upoznam čoveka koji je mehaničar u porshe-u na Adi. I kroz priču dodjemo do toga da lanac nema interval zamene osim ako se ne čuje da tandrče kad se upali. Ja ne budem lenj i sinoć san pročitao sve knjižice koje imaju na forumu vezano za Grande Punta. Ovo je jedino što sam pronašao, ali čak ni tu nema nigde "zamena lanca". Evo danas nisam uspeo ali sutra ujutru ću da snimim prvo paljenje, čisto da čujete, ali bi u jednom momentu se ne čuje nikakvo zveckanje.

Zato sam počeo da sumnjam da je hteo da zameni lanac kako bi on imao posla,da tako kažem. 

Kakva su vaša iskustva, Jel se lanac menja na nekoj odredjenoj kilometrazi iako se ne cuje tj  nema nikakvih znakova za zamenu? 

 

Screenshot_20190528-104152_Drive.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jednom molba da se koristi Search foruma i ne prave svastare od tema, gde cemo pitati sve sto nas zanima ;) . Svaka tehnicka tema se bavi problematikom navedenom u naslovu. Na taj nacin svima koji kasnije citaju olaksavamo snalazenje, pretragu i brze nalazenje odgovora na ono sto ih zanima.

U ovoj temi pricamo o izboru delova (original/ovlasceni vs ostali, da li i u kojim slucajevima, iskustva forumasa...). Odgovarajuce teme o lancu i zameni na 1.3 MultiJet:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstori, ubaci ti rovca da se svaki put kad upališ auto zamisliš dal si možda trebao lanac zameniti...ili još ako voziš dalje negde...u svakom slučaju ako sumnjaš u majstora, poseti još nekog...ne može da škodi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako lanac moze izgurati i 150.000km i 300.000km, tj. u 99% slucajeva daleko prevazilazi 100.000km i garantni rok onda se ne propisuje zamena, tako i na bmw motorima sa lancem, ali posto se kod nas vecinom voze auti sa 300-400-500.000km onda se vec iskristalisalo koji koliko moze da gura i na kojoj km se otprilike menja.

 

Ako planiras duze zadrzavati auto i velika je verovatnoca da te zadesi onda je bolje promeniti lanac preventivno nego da rizikujes havariju ili da ga zamenis taman za drugog vlasnika.

 

Lanac najvise ubija dugacki servisni interval, tipa 20-30.000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovanje,

 

Zamolio bih Vas da mi kažete da li da poslušam nekoliko majstora ovdje u BiH, a koje sam pitao uvezi zamjene lanca i kada da ga mijenjam. Svi su mi manje više isti odgovor dali, a to je da ću da "čujem" lanac, tj. olabavit će se i stvarat će buku. Navodno nemam se šta brinuti, Fiat je odlično riješio to pitanje lanca. Prešao sam 260,000KM i motor je još uvijek jako tih. Čak jedan majstor mi nije vjerovao da je lanac dok nije "zavirio". Unaprijed hvala!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po preporuci proizvođača se menja na 250 000 ako se ne čuje ranije.

Znam jednog dobla koji će uskoro dvostruko i isto nije menjan lanac a čitam i da su neki menjali i nakon 100 000 km. Dakle nema pravila.

Cena zamene nije visoka tako da bih ti preporučio da ga zameniš i ne misliš o njemu.

Administratori će spojiti sa postojećom temom pa možeš da vidiš iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adis1984

Na nekoliko mesta se vec pisalo oko zamene lanca na 1.3, tako da cemo spojiti ovu temu sa postojecim sadrzajem.

Imas u ovom postu par linkova kao ka odgovarajucim temama, pa mozes detaljnije da procitas:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja juče zamenio, posle 150 000 km, set lanca, pumpu za vodu, pk kaiš, roler, sve filtere i ulje, set lanca originalni (85 evra), filteri nisu. Delovi ukupno 28 000 dinara i ruke 6000, u Čačku. Ne znam da li tako treba ali pre punta 1.3 sam imao alfu 156 1.9jtd, čini mi se da je punto bučniji od alfe, naročito kad se upali prvi put, dok se ne zagreje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije grozan, bučniji je malo od alfe, dok je hladan. A ruke su plaćene u Čačku, u Beogradu, u Lav autu (u komšiluku su mi) su mi tražili 24 000.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj komsija ima 1.3 sa 68000km i on pri paljenju prvo "zatandrce" pa onda radi normalno da kazem ali sam ubedjen da mu se inace cuje lanac po malo :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih rekao mada moguce je, generalno se razdrndao. Otisla letva, lonac propao skroz, opruge zadnje rdjave skroz , onaj dan mu popravio masu na stop svetlu... nema veze sa puntom mk2 a :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, MS PK said:

Moj komsija ima 1.3 sa 68000km i on pri paljenju prvo "zatandrce" pa onda radi normalno da kazem ali sam ubedjen da mu se inace cuje lanac po malo :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 

Srpska posla "da komsiji crkne lanac"!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala pomoc... Odlucio sam se da uradim zamenu lanca sa lancanicima.  Auto presao pravih 210000, ujutro kada ga prvi put palim,dakle kad je hladan bas bude bucan, kao da zvekece nesto. posle neki pola minut minut  sve se stabilizuje. Mada sam i letos mogao da cujem, kada mi je otvoren prozor i pri visokim obrtajima kao da zvecka lanac tako da  sam odlucio da zamenim lanac i ne razmisljam, Radi se o grande puntu evo 1.3 mjt 62 kw,2010. Kupio bih sam delove, pa vas molim da mi neko od vas preporuci neki normalan servis na podrucju Beograda koji bi mi to sve zamenio a da nisu deraci koze sa ledja..

 

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imamo posebnu temu u kojoj se pisu iskustva sa servisima pa mozes tamo da pogledas. Koliko ja znam , za podrucje Beograda najvise hvale servis Goran na Altini i bese nekog Ivana sa Dedinja.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...