Jump to content
FAS Goran
Jagodinac

Provera grejača na dizelima

Recommended Posts

Majstori se obicno pre pokusaja skidanja, ograde za slucaj pucanja tela grejaca.

Ako sve prodje OK, cena jeste smesna, ali ako se grejac zalomi, dosta njih skida celu glavu kako eventualni opiljci pri vadjenju ne bi upali.

Bas tako, ako im se zalomi onda ti placas opet to vadjenje zalomljenog ili skidanje glave pa razbusivanje.

Tako da je bolje da okrenes par servisa pa pitas sta ako njima pukne.... Ako je kod svih isto pa ti snosis sve troskove, onda nemas sta da izgubis da probas sam. Kupis sprej "odvijac" zapeklih srafova pa naprskas pa posle deset minuta ponovis pa posle desetak minuta probas lagano da odvijes, ako osetis otpor probas malo u smeru zavijanja pa opet probas da odvijes, ako ima potrebe probas jos malo da naprskas spejom.

Sto duze ne zamenis crknuti grejac teze ces ga izvaditi.

Grejac se vadi kad je motor ladan.

Gedorica ti treba duboka, na 1.9 16v ti treba 9mm duboka koju je tesko naci pa moras da je napravis.... Za 8v ide 8mm ili 10mm kojih imas pp radnjama alata i cene su oko 200-300 dinara...

Za 1.9 8v su jeftiniji grejaci nego za 16v.

U kit komercu imas Beru grejace.

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam Bosch za 993 dinara u Wint-u. Isti grejači idu i u 1.6, 1.9 i 2.0. Bosch mi je prva ugradnja tako da sam ostao na tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidim preko telefona koji auto je u pitanju, a na 1.9 motorima se razlikuju grejaci za 115 ks i 140, em su na drugoj poziciji u glavi, em je drugacija glava em je ovaj za 140ks duzi.... A sve to mozes lako da proveris na eper-u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko, kako se skidaju oni konektori sa grejača? Gledajući glavu grejača, rekao bih da se samo povuče, slično kao kablovi sa svećica. Plašim se da ne polomim nešto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstori se obicno pre pokusaja skidanja, ograde za slucaj pucanja tela grejaca.

Ako sve prodje OK, cena jeste smesna, ali ako se grejac zalomi, dosta njih skida celu glavu kako eventualni opiljci pri vadjenju ne bi upali.

Takvom majstoru se zahvališ i poželiš mu sreću i nađeš drugog,ko meni kad je na Astri trebao silent blokove da menja,mogu da skinem,al ne znam dal ću moći da montiram nove,ako ne mogu ti meni plati demontažu pa skidaj zadnji most i nosi kod negok ko ima presu  :laughing:

 

Došao si da ti zamni grejač,dal će njemu da pukne gedora,ključ dal će nešto da zalomi to je njegov problem,sve to spada u opsi posla koji je prihavtio (da skine stari) ništa preko toga mu nisi tražio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije baš tako jednostavno :)

Majstor ne može da zna da li si ti auto sa pokvarenim grejačima doterao posle 2km ili 20 000 km.

Ako se već zna da grejači zapeku i moraju da se lome, što bi majstor preuzeo rizik na sebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grejac se vadi kad je motor ladan.

Gedorica ti treba duboka, na 1.9 16v ti treba 9mm duboka koju je tesko naci pa moras da je napravis.... Za 8v ide 8mm ili 10mm

Za 8v ide 10 mm.

Ja sam uvek menjao na vruć motor i nikada nisam imao problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da upozorava. Naplati zamenu grejača 300€ i miran je. Ako sve prođe ok zaradiće super. Ako se nešto zalomi ima prostora za trošak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je to skroz korektno. Covek te lepo upozori na posledice, nije on kriv sto je grejac zapekao, sto je Pera vozio godinama sa crknutim grejacem i sl.

Lepo kaze, ako skinem bez problema cena je X, ako se zalomi cena je Y. Pa ti izaberi, a kapija je uvek iza tebe.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i svaki drugi zavrtanj neko pre njega može da pretegne i d se zalomi stablo prilikom negove intervencije,ti si auto oterao da ti zameni grejače,on je prihvatio posao zamene grejača isto tako mora da prihvati i mogućnost da se zalome,a ne ako se zalomi onda ne važi pređašnji dogovor.

 

Jel spada u opis posla mogućnost loma,spada dakle ako se plašiš da će da ti se lome grejači onda nije posoa zamnee za njega.A i sve što ima navoj u mašinstvu ima propisanu silu zatezanja i alat kojim se zateže,a to što naši majstori moment ključ koriste samo kad skidaju glavu to je još jedan problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali i svaki navoj moze da zapekne.Nijedan ti majstor nece prihvatiti krivicu na sebe ako se zalomi grejac,svaki ce se ograditi.Iskreno tako bi se i ja ogradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaniđa, druže. Nije sve u životu crno i belo. Ima malo i između ;)

Razumem ja tvoju logiku, ali onda bi usluga bila višestruko skuplja da bi se rizik isplatio. Pogotovo što su retki iskreni ljudi koji će priznati koliko dugo je vozio sa neispravnim grejačem. Što se duže vozi, veće su šanse da se slomi prilikom vađenja. I to nema veze sa ko je kakav majstor. Jednostavno se dogodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dezurni, vodio sam se logikom da su u fabrici usrafljeni na hladan, a i logikom da se glava skida kad je hladna.... Zato sam mislio da ide tako, ali ne tvrdim da sam 100% u pravu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaniđa, druže. Nije sve u životu crno i belo. Ima malo i između ;)

Razumem ja tvoju logiku, ali onda bi usluga bila višestruko skuplja da bi se rizik isplatio. Pogotovo što su retki iskreni ljudi koji će priznati koliko dugo je vozio sa neispravnim grejačem. Što se duže vozi, veće su šanse da se slomi prilikom vađenja. I to nema veze sa ko je kakav majstor. Jednostavno se dogodi.

Jeste,nego ga pojedini čine šarenim  :) I mi kad prihvatimo posao adaptacije stana imamo rizik da pri izbijanju dodatnih vrata ili štemovanju otpadne više materijala nego što treba ili da zakačiš noseći,zamisli kad bi prihvatali i rekli al ako se sruši dok zidamo nismo mi krivi  :vava: Dakle postoje realne šanse da se odvali više nego što treba,zato pre toga probaš malo pa vidiš kakvo je stanje,isto tako i taj majstor proba ako ide lako prihvati,ako ne ide odbije posao,a ne ako prođe prođe,ako en donesi mi još 300€ recimo.Tako i mi kad je vlaga uzela maha,probamo malo parče ako ne može kažemo ne može,a ono gde smo probali vratimo u pređašnje stanje o našem trošku,šta treba da ostavimo i kažemo jbg daj još para da sredimo i ovo  :)

 

Nego majstori samo daj da se radi,a predhodno ni ne pogleda tj pogleda onako jer žuri da završi da što više mušterija prođe kroz garažu,pa kad malo detaljnije zagleda bude  :vava:  gde prihvati ovo da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako je tanka linija do pucanja grejača. Tu probaš, pa ili se odvrne ili pukne. Upravo tu se majstori ograđuju. Da postoji način da vidiš pre početka posla bilo bi mnogo lakše. Ovako, kako ti se zalomi

Kuvalja, manja je površina grejača i drugačiji je materijal u odnosu na glavu. To znaš.

Dok je motor topao, skida sve što treba da se priđe grejaču. Do tada se grejač "ohladi" i skupi, a glava ostaje toplija. Zato je lakše odvrnuti.

Bar se meni do sada taj sistem dobro pokazao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam uspeo da zamenim grejač. Konektor sam skinuo lako, samo treba povući ali mi je potrebna nasadna devetka i to duboka koju nemam.

 

Videću sutra negde da kupim pa polako na T ključ. Taman sam naprskao WD-om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...