Jump to content
FAS Goran
kole3mk

Fiat Punto mk.2 - problem sa ABS-om

Recommended Posts

To je znak da ti ne radi ABS. Meni se to desilo i uzrok je bio crknuti senzor brzine na zadnjem levom točku. Ako ti zamena osigurača ne pomogne nemoj puno da lupaš glavu nego pravac na pouzdanu dijagnostiku. Ako se ispostavi da je senzor preporuka je auto otpad.

Edited by darko99

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tek sam danas nabavio senzor za isti tocak,tj. za zadnji levi!Zamenio sam sa ortakom i sad me zanima da li mora da se ide ponovo na dijagnostiku,da se izbrisu greske ili bi lampica abs-a trebala sama da se ugasi?Zna li mozda neko nesto o tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad videh i ovu temu, da pojednostavim pitanje, kako da proverim jel prljav senzor ABS ili je nesto drugo u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da i ja kazem koju. elem, imao sam problem sa ABS-om, lampica na tabli mi je svetlela i na dijagnostici majstor kaze nije u redu zadnji desni tocak. rece da novi senzor kosta negde oko 11000rsd ako je on u pitanju, a meni se zavrtelo u glavi. a i paknove je trebalo menjati. kupim paknove, posto znam sam da ih promenim i kuci skinem stare i na glavcini-lezaju vidim da se pojeo citac senzora ABS-a ili kako se vec zove. nadjem u gradu(NS) u Partiznskoj ulici obe glavcine za 5500rsd, na drugom mestu su 8000rsd. inace nisu bilo koje nego SKF. drugar koji je majstor ih je video i kaze da su original.

kada je sve bilo gotovo, dao sam kontakt, lampica je i dalje svetlela. medjutim kada sam upalio auto i presao par metara lampica se ugasila i sad sve radi.(srecom nije bio senzor u pitanju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e evo i ja da se javim do pre 3 nedelje sam imao problem sa ABS-om koji je lako i jeftino resen :D Majstor koji mi je montiro zadnje paknove nije ih dobro namestio i paknovi su sjeb*** citac ABS-a na glavcini od lezaja i morao sam da menjam lezaj.... nisam hteo da teram auto kod tog majstora sto mi je namesto paknove, jer u buduce on moj auto nece sigurno popravljati. Cena prava sitnica 7500 sa majstorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naime,

Imam jedan malo cudan problem sa ABS-om,

u pitanju je prednji desni tocak,

ABS greska se upali i stoji upaljena.

Ali ukoliko je hladno napolju gresku ne izbacuje sve dok auto se dobro ne zagrije i onda izbaci gresku.

Testirao sam naglo kocenje kada je greska prikazana i ne radi abs

Sve dok je hladan radi bez problema. Raspitao sam se za cijenu senzora i on je 100 eura, sto mi je malo skupa investicija

bdw, pokusao sam sa otpada da sninem jedan senzor ali se podlomio prilikom vadjenja jel ima neko iskustva da mi da objasnjenje kako rijesiti moj problem.

Unaprijed Hvala!

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sezor jeste u lezaju tocka ali hajmo reci trazim rijesenje, da vidim do cega baca gresku!

Da li je do senzora ili do lezaja.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kojih onda 100 eur spominješ ako je ceo ležaj sa senzorom 20 do 50 kako koji?

Ležaj ode mehanički i čuje se da huči, dok ne huči dobar je, za senzor ne znam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad rece da huci, bas se kod mene osjeti hucanje prvom i drugom brzinom kad idem negdje oko 2000 obrtaja u trecu kad ubacim sve prestaje i normala jel moguce da je onda do lezaja ::) Pozdrav i unaprijed hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel se oseti ili se čuje? :) Ako se oseti onda je pre nešto drugo, kvačilo, menjač, nosač motora itd ako se samo čuje onda bi morao da se čuje i trećom ali bi bilo vezano za brzinu kretanja, ne za broj obrtaja...

Da li ti se čuje kad ideš tom nekom brzinom drugom, pa stisneš kvačilo, pa zatim i kad izbaciš iz brzine? Drugim rečima, da li se čuje od samog kotrljanja točkova ili samo dok je menjač opterećen, tj u brzini je i kvačilo pušteno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači vidi:

1. dal se oseća i na leru, kad pališ auto tj u trenutku kad upali, ako osećaš vibracije - nosač motora

2. ako ikako osećaj vibracije - nosač motora ili auspuh udara

3. ako huči pri određenoj brzini, u brzini i na leru dok se krećeš - ležaj

4. ako huči samo dok je u brzini i krećeš se - kvačilo menjač ili spoj ta dva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da postavim jedno pitanje, od kad sam stavio zimske gume napred desava mi se da se ABS pali mnogo cesto cak i prim malim brzinama tipa krenuo sam sa parkinga i stao posle 5 metara. Jel moguce da je do guma i da li se nekome desava nesto slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desilo mi se dva puta danas:

U toku voznje, konstamtnom brzinom - oko 80 km/h, vozim pravo, ne kocim... Upali se ABS lampica. I sija.... Kocnica funkcionise normalno (znam, kao obicna kocnica bez ABS=a). Stanem pored puta, ugasim auto, upalim a sijalica se ne ugasi kao sto je to normalno nakon par sekundi vec ostane da svetli. Krenem i nakon par metara se ugasi...

Pitanje je: ima li neko ideju sta bi to moglo biti?

Ne znam da li ova greska ostaje upisana u racunaru ABS-a, pa da se moze naknadno procitati dijagnostickim uredjajem ili moram auto voziti bez gasenja na dijagnostiku - dok lampa jos sija?

Pozdrav svima!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav! Kod kolege na puntu se upalila lampica na instrument tablio od ABS-a. Kada smo ga prikljucili na dijagnostiku dijagnostika kaze da je motor pumpe. Obrisemo gresku lampica se ugasi i do sledece voznje tj kocenja je ugasena cim zakoci pali se opet lampica i opet greska motor pumpe. Kocnice sve redovno rade. Sta dalje da radimo da liima ko kakav predlog?

 

Punto mk.2a 1.2 16v

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, proverite pumpu ABS-a. Kočnice sada ne rade ''redovno'' kako kažeš, nego rade kao na Yugu npr. ili na bilo kom autu koji nema ni ugrađen ABS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

isto tako,  neko vece sam vozio sportinga od druga i upalila se lampica od abs,ne znam zbog cega,samo se jednom ugasila i ponovo upalila i kad sam dosao kuci nije se gasila.sta to moze biti i kako da se ugasi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec neko vreme imam problema sa ABS-om, pali-gasi, drnda, menjao sam skoro i plocice i paknove, mehanicki sve ok diskovi itd,al ajde digao sam ruke dok ne dodje zima pa sam mislio tada u neki bolji servis.

Ali, pre neki dan pochne da se pali i lampica za rucnu nakon 100inak metara voznje,( prema uputstvu za koriscenje to oznacava neispravnost EBD-a tj. sistema za raspodelu sile kocenja), i auto krene vrlo cudno da se ponasa. Volan postane znatno laksi, pocne da trza pri popustanju gasa u manjim brzinama i pri prebacivanju iz prve u drugu, a na sve to i board comp. zakuca. Ne pokazuje potrosnju, predjeni put, prosecnu potrosnju, nista.

 

Resetovao sam ga fizicki na klemu dan posle toga radilo sve normalno,ali danas se problem vratio i ne prestaje tj. prestane na kratko posle gasenja ili na malo duze posle skidanja kleme,ali se ubrzo vrati.

Doduse dovoljno da primetim da dok god se i lampica za rucnu, pored lampice za ABS ne upali, board comp. radi normalno. Ali cim upali i lampicu za rucnu i comp. se skuca.

Ako je neko imao slicnih poteskoca, ili cuo za bilo sta slicno i eventualne uzroke/resenja, bio bih veoma zahvalan na bilo kakvoj informaciji.

Hvala.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pocetak proveri stanje akumulatora (pretpostavljam da se kleme dobro stegnute), a zatim da li alternator dobro puni...

 

Ako je to sve OK, onda ce morati kacenje na dijagnostiku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam i ja imao problem posto sam redovno vuko rucnu na kruznom toku :) Na zadnjim glavcinama postoji magnetni prsten za abs i kada se povuce malo jace rucna poluga od paknova udari u prsten i osteti ga i onda senzor daje informaciju kompjuteru da taj tocak stoji u mestu ako j ceo prsten ostecen ili da koci ako je ostecen deo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...