Jump to content
FAS Goran
shone sd

Vraćanje / provera kilometraže / provera godišta (podmlađivanje)

Recommended Posts

Hahaha...Pa da moze, svi bi to radili :D

Zavladala bi autoAnarhija...Na tabli bi svaki auto bio ispod 100 000 :D

Edited by Angell

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre isto lupao glavu oko kilometraže kad sam kupovao auto, onda je moj dobar drugar kupio Skodu Oktaviju TDI, onaj prvi model,  sa 210 000 km a radio je bolje no gomila njih koji imaju 100 000. S njim je prešao još 130 000km, dakle suma sumarum 340 000km kad ga je prodao. Odem jednom na servis a tamo Fiat Doblo sa 470 000km, radi tiše nego gomila JTD-eva.

 

Tada sam skontao da je kilometraža većinom psihološki problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma prc, smeta mi što sada na novoj tabli check engine kada dam kontakt sija crveno, a pre je bilo žuto, a kamoli da mi pokazuje 20k više nego što treba...

 

Rešićemo kolega Kuvalja i ja to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad pomenu crveni i zuti check engine, zna li neko sta je fora sa tim?

Kod nekih svetli crveno kad se da kontakt i ugasi se odmah sa ostalim lampicama (kao kod mene), a kod nekih svetli zuto i svetli na kontaktu sve dok se ne startuje motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam pitam - sam odgovaram :)

U uputstvu iz 2002. godine jasno pise:

Screenshot_7.jpg Screenshot_8.jpg

 

Crvena - gasi se posle par sekundi - JTD
Zuta - gasi se kad se startuje motor - benzin

 

Verovatno je to kod mjtd drugacije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vraćanje kilometraže nije samo srpski ''specijalitet''

 

kilometraza.jpg

 

Kako piše B92, jedan od uobičajenih rizika sa kojim se suočavamo pri nabavci polovnog vozila jeste mogućnost da je automobil prešao mnogo više kilometara nego što piše na instrument tabli. Vraćanje, odnosno lažiranje kilometraže na automobilima nije naš izum, iako je ova aktivnost u Srbiji veoma rasprostranjena. Verovali ili ne, u Evropskoj uniji postoje firme koje legalno nude uslugu vraćanja kilometraže na vozilima. Kako bi sprečio moguće zloupotrebe, Evropski parlament najavio je da će do 2018. ovu delatnost potpuno staviti van zakona. Do sada se smatralo da je ''korekcija'' kilometraže ilegalna ako prethodni vlasnik prilikom prodaje vozila o tome ne obavesti kupca. Britanski stručnjaci koji se bave proverom istorije vozila tvrde da kod kod 5% ispitanih automobila u toj zemlji postoji neslaganje između očitane i stvarne kilometraže, ističući da je to već ozbiljan problem. Oni pozdravaljaju odluku Evropskog parlamenta o zabrani rada firmama koje vraćaju kilometražu i smatraju da će ona uticati na smanjenje takvih slučajeva.
 
''Uvek smo smatrali da to što je korekcija kilometraže legalna predstavlja rupu u zakonu i da ugrožava trgovinu polovnim automobilima'', kaže Neil Hodson direktor kompanije HPI koja se između ostalog bavi i utvrđivanjem prave kilometraže na vozilima. ''Instrumenti i alati za podešavanje broja pređenih kilometara na automobilima lako su dostupni na internetu, pa su kupci polovnih vozila izloženi na milost i nemilost beskrupuloznim trgovcima'', smatra Hodson. On kaže da su zbog toga u opasnosti i oni pošteni prodavci polovnjaka jer se može dogoditi da automobil koji prodaju ima vraćenu kilometražu, a da oni to i ne znaju. Na taj način ne samo da rizikuju gubitak poslovne reputacije, već i tužbu i eventualne kazne. ''Novi zakon neće u potpunosti rešiti problem vraćanja kilometraže, ali će bar pomoći da se sa tržišta uklone firme koje su do sada legalno pomagale nepoštenim trgovcima polovnih vozila da varaju kupce i na tome dodatno zarađuju'', smatra Neil Hodson.
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde sve moze da se procita, koje sve komponente na autu pamte predjenu kilometrazu?

Na tabli mi stoji 207650km, dijagnostika pokazuje na ECU 32557km.

Objasnjenje za tako malu kilometrazu na ECU je to sto je pre dve godine kupljen nov, koji je po ugradnji krenuo da broji predjene kilometre od nule, zamena kompa mi je evidentirana u servisnoj knjizici na 174000km (knjizica je iz AC Ninic, gde je i auto odrzavan od uvoza 2009 god).

Cisto iz radoznalosti me zanima koliko je tacno presao i kako je uopste moguce utvrditi a da podatak bude 100% tacan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da centrala airbag-a isto pamti kilometražu i da se tu može proveriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa kojom dijagnostikom bih mogao da udjem u centralu Air bag-a, sumnjam da se ELM-om (ni njega nemam) to moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da može ELM + MultiEcuScan da pročita sa Airbag-a i ABS-a

Nisam probavao.

Momci iz Bataje (Igor i Kuvalja) to znaju pa će se javiti ako vide ovo.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasi,bio pre neki dan sa caletom u servisu,isli da promenimo ulje na citroenu i pitam ti ja majstora da li postoji mozda neki nacin da se proveri da li je autu vracana kilometraza ili ne i majstor mi je sledece rekao:

1) Udjes u Menu bord computera
2) Nadjes Full Travel time,OperTime ili kako kod koga pise
3) pomnozis cifru sa 1.5
4) Pogledas Average Speed
5) Pomnozis dobijeni rezultat (travel time x 1.5) sa average speedom

Rezultat je +/- 15% .. ja sam probao na citroenu (182K km) i promasio za nekih 20KM dobio sam 202K km
Majstor mi je rekao da se kilometraza moze vratiti,ali vreme koliko je kompjuter radio tokom voznje ne

ne znam da li je neko od vas probao,kao sto sam ja rekao,probao sam i promasio sam 20K ali sam dobio taj rezultat koji treba

 

Sta vi mislite o tome? 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo.

Ne znam ima li kod Fiata ''Full travel time''...ili možda taj podatak može da se vidi dijagnostikom, a ne uobičajenom ''šetnjom'' kroz opcije kompa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi ovako, moras uci u settings, kao kad odes na servis da ti restartuju comp.

Kod mene na C5ici (2002 god) drzis trip dugme i on ti otvori, a na novijim verzijama mislim da treba da se drzi trip dugme i na instrument tabli dugme sa desne strane i pise OperTime ili Full Trip time.

Na Mazdi drzis dugme za reset kilometraze pa das kontakt i onda pomocu Info dugmeta trazis sta te zanima, dok se kod Alfe samo drzi Menu dugme, a na Fiatu stvaro ne znam jer vozim Marea-u 2001 god nema bord comp.

 

E, sada kao sto rece Neshaoct mozda nema svaki auto tu opciju pa mora putem dijagnostike, uglavnom posto je nas Citroen skoro nov kupljen, ja sam kod njega proverio i dobio priblizan rezultat, a za ove ostale automobile sam gledao na YT.

Probajte ako imate vremena da prelistate OWNERS MANUAL da vidite kako da udjete u settings borda pa da proverite, ovo je po meni jako korisna stvar, ne mora rezultat biti 100% tacan, ali kada vidite auto na autoplacu nalickan i nasminkan sa "pravih" 120 000km mozete proveriti koliko je ta kilometraza prava, znam da mi je taj majstor sto nam servisira citroena rekao da nema svaki auto Average speed, pa mozete na kraju pomnoziti sa 60-85 prosecnom brzinom ... ako neko jos uspe neka nam izjasni misljenje njegovo :D nadam se da sam bio malo od pomoci


Evo kako se kod Mazde ulazi u Hidden menu:

 

Ovo je za Stila, ali putem navigacije:

 

I, evo kako kod Alfe uci u hidden menu, ali opet putem navigacije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ljudi pogresio sam... Full trip time podelite sa 1.5 i onda pomnozite sa prosecnom brzinom (od prilike 85) i dobijete broj 

Primer (3809/1.5 - 2539 x 85(85 je neka najprosecnija brzina) - 215843 km ... eto jedan primer cisto

 

@totti ti ulazis na citroenu u bord comp tako sto drzis trip dugme das kontakt okrenes ga na 2 stepen i onda pustis,nadjes t...h trip hours i onda izracunaj buraz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...