Jump to content
FAS Goran
shone sd

Vraćanje / provera kilometraže / provera godišta (podmlađivanje)

Recommended Posts

Ako ti ne ispise tu onda ti nece nigde drugde ispisati jer nije bio upisivan u bazu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, Miloš Brkić said:

Auto je 2008god a kupio sam ga oktobra 2017., pa je Ok. da je servis bio 27.03.2017. u Italiji.

Kako je moguće da piše 0 km?

Moguće je i zato što se kilometraža ne čačka samo u ovim našim krajevima, nego i po Evropi. :) 

Mog Stila kad povežeš na Examiner isto očita 0 km jer je neko čačkao i ubio kilometražu. To sam video još na proveri pre kupovine 2013. godine. Kad sam godinama kasnije saznao za taj ITA sajt, proverio sam po tablicama i isto je pisalo 0 km. Kontam da je i tamo neki Luiđi uzeo dijagnostiku, povezao, video 0 i upisao 0 km :D jer njegov posao nije da utvrđuje stvarnu kilometražu nego da upiše ono što vidi. 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i mene bas zanima, posto vidim da cesto pisu to u oglasima. Deluje kao samo jos jedna u nizu gluposti koje se koriste za mazanje ociju, ali ajd, da ne sudim prerano, mozda i ima nesto...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što ti napiše smatra se nekom vrstom ugovora, pa samim tim ga obavezuje.... Ali Srbija...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obavezuje ga...na šta? Koje su posledice po prodavca ako se dokaže da nije prava km?

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U teoriji, prema zakonu o zaštiti potrošača, ako uspeš nedvosmisleno dokazati da je KM netačna, i još ako uspeš dokazati da je prodavac to mogao/morao znati, pa onda i pokažeš/dokažeš da bi ta veća, stvarna kilometraža uticala na cenu i onda još na sve to pokažeš nesumnjivo koliko bi cena morala biti manja zbog toga... E onda imaš pravo da zahtevaš obeštećenje u visini dokazane razlike. Ako imaš dobrog advokata, možeš da tvrdiš i duševnu bol eventualno, to je do 400-500e dodatnog obeštećenja ako izvučeš.

 

U praksi... 2 godine sudskog procesa sa neizvesnim ishodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci suplja prica,...sta onda reci za ove likove sa placa koji pominju garanciju 3 puta u samo prvih nekoliko redova.Najjace je sto daju garanciju pod uslovom da kupac plati veliki servis???
LEGENDARNO !!!
https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/15049844/fiat-grande-punto-13-mjet-lounge

fffff.jpg

fffff (1).jpg

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

A cek, garancija uz veliki servis se odnosi na motor i manuelni menjac, a pismena garancija na kilometrazu je tacka ispod (odvojena stavka). Bar sam ja tako razumeo... 

 

U Balkanu uglavnom uvek i kazu pravu km, i njima bih mozda i mogao da poverujem, s obzirom da uzimaju aute preko tih licitacija... Ali nisam licno trgovao sa njima, ovo sto pricam je samo sto sam cuo od drugih koji jesu... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo, garancija ponajvise zavisi od ugleda placa. Teoretski, moraju da ti daju 6 meseci po zakonu, ali to je macku o rep.

Ima emisija potrosackog savetnika o tome.

Krsenje ugovora povodom kilometraze (tebi u ugovoru pise jedno, a ti dokazes drugo) je na tebi da isteras, a to u praksi znaci rastezanje po sudovima u nedogled, i na kraju mozes da izvisis.

Tu se vracamo na ugled placa. Imaju placevi koji zaista stoje iza svojih automobila. Uzimaju mladja vozila sa lizinga sa proverljivom kilometrazom. Mislim, ni oni ne znaju da li ce nesto da se pokvari, ne znas ni za nov. Ali posto ne prodaju leseve, u tom procentu kad se nesto desi, korektno reaguju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, horvat said:

A cek, garancija uz veliki servis se odnosi na motor i manuelni menjac, a pismena garancija na kilometrazu je tacka ispod (odvojena stavka). Bar sam ja tako razumeo... 

 

U Balkanu uglavnom uvek i kazu pravu km, i njima bih mozda i mogao da poverujem, s obzirom da uzimaju aute preko tih licitacija... Ali nisam licno trgovao sa njima, ovo sto pricam je samo sto sam cuo od drugih koji jesu... 

Tako je, dobro si razumeo.To su 2 odvojene stavke.Garanciju daju pod uslovom ako uradis veliki servis preko njih,a sad su dodali i menjac u kombinaciju kao dodatni uslov.Znaci ne placas sad samo veliki servis nego i servis menjaca i tek posle toga ti daju ovu garanciju od godinu dana  ili 15000km. Da pojednostavim,kupac placa garanciju koju oni daju???Ovo je nevidjeno!!!
A sto se tice njihove km,bio sam da vidim i kad ono tamo na cajgeru 190.00km??? Pitam sta je sad ovo,u oglasu pise 160.000 ?Oni slezu ramenima,kao ono JBG BRATE...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakonska garancija na polovan automobil je godinu dana. Naravno ako dobiješ račun od pravnog lica. Bez ikakvog uslovljavanja. Neka plac odradi veliki servis i to uračuna u cenu automobila. ali da kupac plati automobil i da je uslov da uradiš veliki servis da bi dobio garanciju mislim da nije u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača.

Edited by Joker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bilo je slucajeva da nisu priznavali fiskalni kao dokaz o kupovini auta, bas u BGu neki plac tako odbio kupca, bilo u nekoj emisiji pre neko vreme i prilozi u vestima.

 

Vecina ih blefira i jaki su na recima, moze svaka provera, nema grama dima, ako bude gram dima poklanjam auto itd.

Pa kad se zagrebe ispod povrsine, kada ovaj zadimi, to nije nista, nekad i ne moze svaka provera, nekad i ne radi sve na autu, nekad je sta ti ocekujes za te pare itd :D 

 

Shvatiti samo da kupujes na svoju odgovornost i ako se zeznes 99% nemas nikakvu pomoc i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica je zapoceta o garanciji na kilometrazu. To bi trebalo da znaci, nista drugo, nego neki 'pismeni dogovor' pomocu kojeg je moguce nekako obestetiti se, u slucaju da se sazna da je kilometraza vracana. Ovo je (barem u teoriji) izvodljivo. Jer nema tu sad 'gledanja u pasulj', polovno vozilo, ovo, ono - jesi vracao kilometrazu ili nisi - to je to. E sad, kako to funkcionise u praksi - kako vidim, za sada ne znamo... :) 

 

edit: sad mi pada na pamet. A sta u slucaju da recimo kupac (iz ciste zlobe) nakon kupovine auta (sa pravom km) uzme i vrati km? Kako dokazati ko je to uradio? Takodje, km moze biti vracena i napolju, za sta (teoretski) ni prodavac nije kriv... 

 

Bas puno rupa u ovome. verovatno je samo mazanje ociju... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Km se vraca u celom svetu bukvalno, i problem je svuda s tim sto negde se za to odgovara a negde ne. Kako kupac tj.plac ili preprodavac moze da zna da tamo negde nije vracena km? Postoje nacini da se proveri ali onda bi imali u ponudi preskupih 2% vozila sa pravom km i 98% vozila koja bi bila npr "Bez garancije na km" po recimo sadasnjim cenama :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako ima propratnu dokumentaciju od auta, pogotovo ako je bio na lizingu onda je sve crno na belo, a i servisna knjiga moze da se proveri na sve vise modela jer postaju umrezene uglavnom, a imas i na papiru sa koliko je km taj auto dosao na carinu, ako ima manje km nego sto je usao u zemlju sve jasno :D

 

Nego je smesno kada se hvataju za taj papir kao dokaz o kilometrazu, vidis sa toliko je uvezen, kao da nisu mogli da vrate preko ili na kamionu pre uvoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa rekoh ti, ne radi.

Ako mislis na automatizam kao kad ti nesto zeznes, ne platis, pa ti bez sudskog postupka posalju izvrsitelja, to ne postoji.

Iako imas "crno na belo" moras da ides na sud, a stanje sudstva je svima poznato.

Troskovi i rokovi sudjenja, stres prolaska kroz sve to, a na kraju neizvesno da li ces isterati pravdu i ako imas sve (a jako je tesko dobaviti dokaze za tako nesto)....

To sve rezultira time da  - Da to je krsenje ugovora, i to naravno nije po zakonu, i ne u praksi se ne kaznjava. 

Sto se moze videti po broju ljudi koji to rade.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, vagenovac said:
Pa ako ima propratnu dokumentaciju od auta, pogotovo ako je bio na lizingu onda je sve crno na belo, a i servisna knjiga moze da se proveri na sve vise modela jer postaju umrezene uglavnom, a imas i na papiru sa koliko je km taj auto dosao na carinu, ako ima manje km nego sto je usao u zemlju sve jasno
 
Nego je smesno kada se hvataju za taj papir kao dokaz o kilometrazu, vidis sa toliko je uvezen, kao da nisu mogli da vrate preko ili na kamionu pre uvoza.


Naravno da mogu, čak ni ne mora fizički da je vrati prilikom ulaska u zemlju, već samo prijavi željenu kilometražu, a posle natenane...

Ne verujem da je srpski izum, ali toga ovde ima ihaha... zato mi je smešno kad ovde ljudi slepo veruju u domaću servisnu istoriju i kad se kunu u automobile kupljene kao nove u Srbiji. Evo o čemu se radi: kupiš nov auto, sa namerom da godišnje prelaziš npr 40.000 km. Pređeš 20.000 km i uradiš servis u sopstvenoj režiji. Onda pređeš još 20, vratiš kilometražu samo u tabli za 10€ na 20.000 km i odradiš servis u ovlašćenom. Tako 7, 8 puta i auto umesto 300.000 km, u ovlašćenom ima zavedenu kilometražu od 150.000 km i urednu servisnu istoriju. Pred prodaju se samo lepo očisti i sve iz kompjutera automobila i ajd' ti sad posumnjaj...
Imao si 100€ investicija u vraćanja kilometraže, a daleko više na razlici u prodajnoj ceni između onog sa 150 kkm i onog sa 300 kkm

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar ovi iz ovlašćenog servisa neće iscitati kilometrazu kad ga prikopcaju na dijagnostiku, ako se samo vraća na tabli, pa da pitaju o čemu se radi, što je razlika? Ili ih boli uvo, samo prepisu sa kontrolne table :).

 


 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko naplate, da mozes bar 2 zamene ulja uraditi u svojoj režiji i jos da doliju samo. Samo da im glavu rascopas ako primetis.

 

 

Edit : kad razmislim, evo primera o tome što pricas

 

Oterao ja passat-a starog 3 godine u ovlašćen servis u Temerinu, da ga ne imenujem, a kupljen nov ovde u Porsche Bg, do tada sve radjeno u Bg, oni završe servis i nigde nista ne upisu?!? Ja reko, hoćete li upisati u servisni knjigu, ima je od prvog dana? Reakcija kao da sam došao kod nekog majstora iz komšiluka, aha, evo sad ćemo. Upisu, nigde pečata?!? Gde je pečat, evo sad ćemo da ga nadjemo?!? Ja u čudu. Pa nisam došao u ovlašćeni servis što vas volim mislim se, nego da vozilo ima original istoriju. Nakon toga, nikad vise u ovlascen servis, nego kod ortaka, gde je provereno, gde neće doliti ili nesto zasrati.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...