Jump to content
FAS Goran
damir71

1.9 JTD - prevelika potrošnja ulja?

Recommended Posts

E ovako, kupio sam stila 1.9 jtd, 2001 i u pocetku je bilo sve ok dok nisam provalio da trosi ulje vise nego sto bi trebalo! Oteram ja kod majstora kad ima sta i da vidimo, otisla turbina i prosipa ulje! Zamenimo mi turbinu i stvarno motor cist, sve cisto nova nigde ne pusta... Ali! Ja i dalje imam povecanu potrosnju! Malo, malo pa dolivam ulje! Kompresija je inace odlicna. Nisam jos zakljucio sta je ali odprilike sam se raspitivao i kazu da mora glava da se skida i neke gumice da se menjaju? Pa me zanima koliko se to isplati raditi?

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ja i dalje imam povecanu potrosnju! Malo, malo pa dolivam ulje!

Koliko je to malo-malo?

Na koliko kilometara, koliko ulja dospeš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gumice ventila!

Pa da to sam i ja na kraju zakljucio... nego dal se isplati to raditi, mora da se skida glava. <_< I ako znas koja je cena da se to sredi.. vec sam puko 350 eur za turbinu a jos kojekavih zajebancija tu ne valja i mora da se rade pa da vidim dal je bolje da se otarasim ili popravljam...

...Ja i dalje imam povecanu potrosnju! Malo, malo pa dolivam ulje!

Koliko je to malo-malo?

Na koliko kilometara, koliko ulja dospeš?

potrosio je preko 3 litre a presao sam oko 5 hiljada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni sad malo nije jasno....

Razumem da ti je pre zamene turbine trosio ulje.

Da li je ta 3 litra na 5.000 potrosio od kad ga imas, ili posle zamene turbine?

Jer ako je ovo poslednje, onda nije dobra vest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima ja sam takodje predpostavljao da se radi o turbini a za meica znam ali mi je ipak malo daleko oko 400 km. Ako kojim slucajem znate za dobar i pouzdan servis u Hercegovini,srednjoj Bosni ili okolica Splita da mi dijagnosticira kvar bio bih zahvalan za informaciju.

U slucaju da se radi o turbini najvjerojatnije bi se zaputio do Uzica jer sam cuo da im nema ravnih na podrucju ex Yuge. Ako netko od vas zna za blizu alternativu za servis turbine unaprijed zahvaljujem .

Imaš čovjeka u kiseljaku kod Sarajeva isto extra radi turbine a sarađuje (nabavlja dijelove) sa ovim iz Šabca. Ako opet nekome zatreba više informacija neka pošalje PP pa ću mu objesniti kako doći do tamo i dati broj telefona od tog lika. U Bosni je teško naći dobrog majstora za fiat automobile pa se ljudi i iz tog razloga baš ne zalijeću da kupe fiata.

Evo to bi se moglo promijeniti ako se iz susjedstva neko odvaži i otvori neku ispostavu ili zastupništvo za fiate.

Ovo što trenutno imamo je totalna pljačka i neprofesionalizam.:realmad:

Nadam se da si ti svoj problem riješio ali i da nisi odustao od FIAT-a jer to više nije onaj brend od prije, na lošem glasu.

Danas fiate voze samo znalci i pravi ljudi.:thumbsup:

Pozz svima u fiatima :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamijenio sam ulje i nasuo sam wr 5w-40 posle 600km onaj senzor za ulje ne pokazuje vise sve tackice pune nego 1 tacka je prazna...zanima me koliko otprilike ona tackica predstavlja ulja( 2 dcl ili vise/manje) ? koliko vama potrosi ulja na 1000km 1.9jtd 85kw? motor je suv nigdje se ne vidi da je mastan od ulja, ne dimi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sa tackicama je relativna stvar, nemoj se time zanositi vec lepo sipku u ruke i znaces koliko i da li ti trosi ulje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto rece branko sipka je jedina relevantna za merenja.moze da se desi da je auto malo nagnut ili da nije slio svo ulje iz glave motora nakon gasenja (krace vreme).

U principu najcesci uzrok potrosnje na jtd motoru je neko curenje ili losa turbina

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ponovim i ja pitanje, da li neko zna koliko bi koštala zamena gumica ventila?

cuosam da je set gumica nesto oko 500din...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je normalno da 147 JTD stara 10hod sa 200k trosi ulja? Recimo zamena je na 10k e sad koliko u tom periodu sme da potrosi?

 

Da li se ugrubo moze osloniti na ocitavanje elektronike koju daje pri kontaktu, ono engine oil level? A sipku povremeno kontrolisati...

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

4l - 5l možda i više po fabrici.

Dobrom JTD motoru sa dobrom turbinom za 10 000 km ne treba nikakvo dolivanje. Danas sam sreo lika koji vozi službeni Stilo JTD i u njega za 20 000 km ne doliva ni mililitar.

Ti iznesi svoja zapažanja pa da se nastavi diskusija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je potrošnja oko 20-30 dl na 10 000 km...jer kada se menja ulje, isisava se iz motora i uvek se izvuče nešto više od 4,6 litre - od mogućih 5. Uglavnom, majstori mi potvrde da je to sve ok i da je potrošnja zanemarljiva.....turbina ok, motor prešao skoro 250 000 km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako bih ja znao koliko dl na 1000km trosi? Jedino da pratim onaj senzor sto dobijem ocitavanje pri kontaktu. Na sipci ima ona `skala` duzine 2cm, ali ocitavanje odatle zavisi i da li je na ravnom, da li je radio ili stajao i sl. Kako najlakse da se uverim da li mi trosi ulje pre isteka 10k?

 

Na onom senzoru daje max broj crta ili jednu crtu manje, kako kad, zavisi. E sad na sipci ne vredi da merim na svakih 1k vec na 5k

Edited by mig

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hladan auto na ravnom i šipka, prati promenu nivoa. Senzor je OK, ali ga ja ne volim baš. OK mi je da znam da ima ulja u motoru, ali svaki put kada sipam vodu za brisače bacim pogled na šipku.

JTD ne bi trebalo da troši ulje na 200k km ako je sve u redu. Prema onome što sam ja čuo/video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki auto troši ulje, samo je pitanje koliko. Ako u periodu između dve zamene ne treba dosipati - to za mene znači da ne troši ulje. :)

Tapatalk

Edited by Sasa_NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jtd ne trosi ulje ni sa vecom km, tj. da ne zapocinjem raspravu koju smo vec vodili, Nije potrebno dolivanje od zamene do zamene, nivo ulja posle 10hkm je skoro isti kao i po sipanju novog. Naravno, svaki savestan vozac mora redovno da proverava nivo ulja i tecnosti u motoru, pred svaki duzi put ili na nedelju dana ako su krace relacije, stvarno nije tesko a puno puno znaci. Znaci kao sto su ti vec i rekli : auto da bude parkiran na ravnom obavezno, da je hladan motor (najbolje pre prvog paljenja), podignes sipku i izmeris nivo ulja. Najbolje je da se krece izmedju min i max, oko pola skale ili malo vise prema max.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...