Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Servisni interval / skraćivanje servisnog intervala?

Recommended Posts

Džabe sve to kada će 60-70% kupaca novih vozila otići tamo gde je gorivo 3din jeftinije.

 

I onda servis ne može da ti traži sve račune od goriva, što bi bilo suludo, već jednostavno kažu - imate loše gorivo.

 

Meni je suluda i činjenica da ja moj, 12 godina star auto sa skoro 220 000 bolje održavam nego što fabrike nalažu (mali servis na max 10 000, veliki na max 50 000), a ljudi uzmu nova kola i kukaju na 5000km smanjenja intervala.

Po meni o ovom ni ne vredi raspravljati. Šta je tu je, kome ne odgovara ima alternativa i za nova i polovna kola u svakom smislu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cilj mog pitanja nije isključivo smanjenje servisnog intervala

već zašto je to tako kod nas. Više informacija iz relevantnih

izvora dovode do toga da se polako potrošači okreću nekim

drugim dobavljačima i trgovcima (bilo čime).

To je sigurno dug i komplikovan proces kod nas zbog nemogućnosti

dobrog dela građanstva da zarade za svakodnevni život pa tako neke

stvari kao kvalitet goriva uopšte većini nije zanimljiv jer ga i ne kupuju u

većim količinama, samim tim im to i nije na listi prioriteta što je razumljivo.

 

Inače nikad do sada nisam išao na servise po fabričkim preporukama.

Maksimalni vremenski razmak mi je bio 9 meseci ako pre toga ne pređem

80% kilometraže koja je fabrički preporučena od strane proizvođača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravljate jedan jako važan faktor. A to je faktor samih pumpnih stanica.

 

Oni dodaju aditive samostalno, stanje tankova je svugde drukčije. Kad se zadnji put prao na nekoj crpki tank? Koje sve propise mora zadovoljavati? Ima tu dosta faktora, tako da samo gorivo koje izlazi iz rafinerije, nije uopšte presudno, ako ga onaj na crpki skroz uništi. Da li je svaka cisterna čista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji pravilnik oko svega, transporta , skladištenja + kod nas sada markiranje goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/25/2018 at 11:34 AM, Iron_Floyd said:
Postovanje Gorane,
 
Juce mi je auto nakon nekih 50km voznje ukljucio lampicu (crveni merac za proveru ulja) zajedno sa zvucnim signalnom i tekstom da proverim nivo ulja u motoru. Stao sam na pumpi, izvadio dipstick, sacekao nekih 5 min kao sto pise u uputstvu, i proverio nivo ulja, sve je ok, fali mozda nekih 4mm do MAX... sto je po meni vise nego ok.., mislim da je tako bilo i nakon zamene ulja..
Od zadnje zamene ulja u Stojanovu sam napravio tacno 20000, sipan je shell helix ultra AP-L 5W-30. Filter ulja je stavljen neki od jeftinijh u ponudi koji su bili.
 
Eh sad pitanje, da li je moguce da jeftin filter ulja napravi takav problem, ili je neka opste poznata stvar u pitanju? Prema dijagnostici pise da je ulje degradiralo na 29%.
 
Srdacan pozdrav!

Zamena ulja na 20 000?

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Siciliano said:

Zamena ulja na 20 000?

 

A lepo je hteo covek na 30hkm da menja i ti se sad cudis... Pa moze to, bez problema, pogotovo sa nekim jeftinijim filterom ulja  :lol:

 

Ja sam se nadao da je greska u kucanju i da je 2.000 u pitanju a ne 20, ali 'ajde... Sve to moze, dok se ne pokvari i vise ne bude moglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbt,ja pred svako leto promenim ulje...pa nije to veliki trošak!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servisni interval koji fabrika preporucije je 30.000 km pa se čovek pridrzava toga. Pa valjda nisu inzenjeri i fabrika blesavi da pa da preporucuju nešto što će da upropasti motor. Realno češća zamena ulja moze dalo da malo produzi vek turbini a ne da je i spase jer jednommora crci. Vecina polovnjaka o kojima mi pričamo je vec 10+ godina i nema tu smisla nešto ih cuvati osim ako ne mislimo da ih vozimo jos 10 godina.

 

Većina vozaca vozi polovan auto verovatno jos 3-5  godina što je od 60-100k km. Na 100k km ako se ulje menja na 30k a ne na 10k   (uz ulje ide i sve ostalo, filteri i sl)  usteda je od prilike 560 eur ( 10 servisa umesto 3 po 80eur).

Za te pare ima i remontovana turbina i jos za gume. Kuci imamo punta mk1 kojem menjamo ulje na 20k kako je i propisamo. Presao je 350k km a od toga kod nas (mene i sestre) 250k na gas. Nista mu ne fali sto se tiče motora, jos se veselo vrti.

 

Odosmo u off, ali bez veze se iscudjavate i prozivate coveka a on se samo drzi uputstava fabrike

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, lemy said:

usteda je od prilike 560 eur ( 10 servisa umesto 3 po 80eur).

Mali servis nije samo zamena ulja, i ne menjati filtere ulja, vazduha, pa i klime baš toliko, hmhmhm.....Jedino što se ne slažem, a mnogi propagiraju, jeste zamena filtera goriva svaki put na malom servisu. Mislim da za time jedino nema potrebe pre 20 hiljada. Za ulje je tih 20.000 baš, baš gornja granica, ali ne svaki put. 30.000km je ipak kada auto sidje sa fabričke trake i kada se sipaju kvalitetna ulja. Sve posle toga, pa još u Srbistanu, je ipak neko potencijalno kockanje, pa kako kome drago!

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, lemy said:

Servisni interval koji fabrika preporucije je 30.000 km pa se čovek pridrzava toga. Pa valjda nisu inzenjeri i fabrika blesavi da pa da preporucuju nešto što će da upropasti motor. Realno češća zamena ulja moze dalo da malo produzi vek turbini a ne da je i spase jer jednommora crci. Vecina polovnjaka o kojima mi pričamo je vec 10+ godina i nema tu smisla nešto ih cuvati osim ako ne mislimo da ih vozimo jos 10 godina.

 

Većina vozaca vozi polovan auto verovatno jos 3-5  godina što je od 60-100k km. Na 100k km ako se ulje menja na 30k a ne na 10k   (uz ulje ide i sve ostalo, filteri i sl)  usteda je od prilike 560 eur ( 10 servisa umesto 3 po 80eur).

Za te pare ima i remontovana turbina i jos za gume. Kuci imamo punta mk1 kojem menjamo ulje na 20k kako je i propisamo. Presao je 350k km a od toga kod nas (mene i sestre) 250k na gas. Nista mu ne fali sto se tiče motora, jos se veselo vrti.

 

Odosmo u off, ali bez veze se iscudjavate i prozivate coveka a on se samo drzi uputstava fabrike

 

Di diiii...   :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti fabrički intervali da se ulje menja na 20-30 hkm,su čista reklama i propaganda proizvođača. U fazonu, auto je jeftin za održavanje i retki su servisni intervali. Pa valjda je bolje (a tvrdim da će duplirati radni vek motora), da sklopove podmazuje sveže a ne prerađeno ulje. Mnoge kolege na forumu kažu da kada promene ulje (10-12 hkm), motor tiše radi.
Pre par godina sam baš o tome čitao, uporedni test istih motora u 4 automobila različitih proizvođača. mislim da je 1.6 DCi. Motori isti a servisni intervali na 15-20--30 hkm.
Čist reklamni trik. Što se njih tiče, svaki novi auto će trajati 150 hkm, a posle treba prodavati i delove .
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je za ljude koji su operisani od tehnike, koji automobil vide kao veš mašinu, ili stvar koja im odvlači pare, i naravno, za žene. U principu svaki motor će izgurati 150000km, tj dok traje kredit ili lizing, što je oko 5 godina, a posle nije ni važno... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato srpski dileri brinu za nas i traze da servisni interval i za nova vozila bude 15kkm :D

 

Btw, sijaset Astri G sa zveknutim motorom je prodavano oko 2010god jer je servisni interval na atmo benzincu bio 30kkm, a mnoge su trosile preko litar ulja na 10kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vicent said:

Mnoge kolege na forumu kažu da kada promene ulje (10-12 hkm), motor tiše radi.

Mnogi kažu isto to i kada operu svoj auto;). Šalu na stranu, imao sam slučaj još davno, dok sam vozio Mareu, radim mali servis. Elem, podignu mi auto na dizalicu, ja skoknem na 10 minuta da kupim kroasan i jogurt, i vratim se oni spustili auto, izbacuju ga napolje, ja rekoh super- brza brzina, sve gotovo... slušam- baš ono radi "bolje". Izlazi majstor Siniša iz auta, i kaže, samo sam ga izbacio, da ubacimo jedan Punto, čovek žuri da mu za minut stavimo nove zadnje amortizere, pa tebi Ljube menjamo ulje i radimo mali servis! A ja...:wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljube, na poslu imam merač buke.
Nakon zamene ulja, motor tadi 2 decibela tiše a menjam ga na 10 hkm.. Nije placebo efekat.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš me živo zanima na šta liči ulje posle 30000km? Ma i posle 20k km. A o filterima tek da ne govorim.
Mislim, može sigurno i 40k da izdrži, ali ulje, a sklopovi.....
Pa u uputstvima za starije automobile je lepo pisalo, zamena na 10k, ako su otežani uslovi eksploatacije, pesak, visoke temp..... onda na 5k.
A sad ispade da su ulja toliko napredovala ili motori su postali toliko efikasni da mali servis radiš dva do tri puta pre velikog servisa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U uputstvu za Đulijetu na primer nema priče o kilometraži, piše promena ulja na 24 meseca, ako se vozi ekstremnim gradskim uslovima onda na 12 meseci..

Edit: 

Doduše ovo je samo za dizel i 1.750 ccm TB, za 1.4 TB piše na 30 soma ili na mesece....

 

image.thumb.png.ef47b4cf7160b1e83f39254714d8cd55.png

Edited by shomispc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa opet je bolje i to nego od onih što ga ne menjaju uopšte :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...