Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Servisni interval / skraćivanje servisnog intervala?

Recommended Posts

Za kvailtetno ulje nije mnogo 20.000 to mu je tu negde na granici kad počinje da gubi svojstva ali akcenat mora da se stavi na kvaliet,koji je kod nas upitan.I treba uzeti u obzir to da fabrika te podatke uzima sa papira (tj teorijski) a ne praktično.

 

Ti intervali su više sa ekonomskog aspekta da potencijalni kupac kad razmatra kupovinu u glavi stvoru sliku da je auto jeftin za voznju i odrzavanje.Što i jeste pod uslovom da su dostupni kvalitetni delovi i gorivo.Što je kod nas opet upitna stavka.

 

Što se tiče razlike u intervalima između dva servisa ja bih rekao da je tu više u pitanu standard tj kupovna moć krajnjeg korisnika,koja nije ista u Srbiji i Hrvatskoj pre je očekivati da prosečan Hrvat kupuje kvalitetne delove nego prosečan Srbin,što je po standardu i moguće,a i po stanju na tržištu što se tiče originalsonsti delova.Što je nažalsot i realna slika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako recimo busevi ,fabrikaje preporučila 30 000 km i to isključivo gradske vožnje i toga se drže. Dok recimo ovaj šta sam ja vozio njemu sipaju Nisotec ulje i planirani interval je dupliran / 60 000 km ???? Najveće čuđenje što je kod tog busa daleko manja potrošnja ulja, a Dafovi motori vole da srknu.

Sad,i hrvati se često žale na kvalitet njihovog goriva tako da posle modernizacije naših rafinerija(i markiranja ) ne vidim razlog zašto bi kod njih bio duži servisni interval.

Na zapadu je bilo problema sa talogom u karteru koji se lepio na sito pumpe za ulje baš zbog predugačkih intervala zamene ulja.

Ja kod mene menjam na 10 000 i toga se držim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je presao 3 puta toliko, pola od toga kod mene a drugu polovinu kod bivseg vlasnika i sa njegovim igranjem oko N2O i slicno i nista mu ne fali ;) U mojoj porodici nije nikad menjan motor ili radjena masinska obrada a svi vozimo slicno kao ja :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja menjam na 10.000 al da me neko pita za opravdanost te radnje,malo teže bih mu odgovorio.Sipam Castrol koji mi kolege koje voze insotsrane ture donse iz Nemačke,pa kao sam koliko toliko siguniji nego da kupujemo kod nas.Potrošnja je mizerna,nisam još skupljao pa merio istočeno ulje pa da vidim kolioko potroši od propisane količine.

Edited by Bambula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako recimo busevi ,fabrikaje preporučila 30 000 km i to isključivo gradske vožnje i toga se drže. Dok recimo ovaj šta sam ja vozio njemu sipaju Nisotec ulje i planirani interval je dupliran / 60 000 km ???? Najveće čuđenje što je kod tog busa daleko manja potrošnja 

 

Ruje imaju nadaleko poznatu tehnologiju izrade kvalitetnih maziva, nemoj nista da te cudi

NIS-ova ulja su sad extra kvaliteta.

 

Ja vec treci servis radim sa NIS-ovom full sintetikom

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako recimo busevi ,fabrikaje preporučila 30 000 km i to isključivo gradske vožnje i toga se drže. Dok recimo ovaj šta sam ja vozio njemu sipaju Nisotec ulje i planirani interval je dupliran / 60 000 km ???? Najveće čuđenje što je kod tog busa daleko manja potrošnja ulja, a Dafovi motori vole da srknu.

Sad,i hrvati se često žale na kvalitet njihovog goriva tako da posle modernizacije naših rafinerija(i markiranja ) ne vidim razlog zašto bi kod njih bio duži servisni interval.

Na zapadu je bilo problema sa talogom u karteru koji se lepio na sito pumpe za ulje baš zbog predugačkih intervala zamene ulja.

Ja kod mene menjam na 10 000 i toga se držim.

 

Dupliran je zato sto je to bio uslov tvoje firme da bi se uzeli autobusi, i onda je fabrika stavila na papir i rekla ok moze, motori ce izdrzati garanciju a posle ko vas j*be i ovako nisu u garanciji a onda cemo da vas klepamo po usima.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada toliko obozavate, mazite i pazite svoje aute zasto onda ne menjate ulje u ovlastenom servisu? Predpostavka je da oni najbolje znaju o nasim autima?

 

Pisao sam vec ali eto da ponovim. Servisni intervali na siromasnim trzistima su skraceni uglavnom (da ne kazem samo) zbog zarade servisa. Ogranice na godinu dana i vlasnik doveze vozilo sa kojim je presao 5-10 00Km jer mora da ne bi izgubio garanciju, U servisu mu sve lepo naplate a ne urade NISTA!!! Normalo nisu blesavi da menjaju dobro ulje! Problem jedino nastaje kada to naprave 3ili 4 puta za redom ali to se retko desava jer nasi ljudi kada im istekne garancija glavom bez obzira beze od ovlastenih servisa zbog naduvanih cena.

Ovlasteni servisi moraju od necega da zive pa nas uslovima garancije primoravaju da ih posecujemo sto cesce iako je vojska inzenjera propisala da pojedini motor sa propisanim uljem moze imati interval izmene i mnogo vise od 35 000Km.

Meni su na 60 000Km hteli zameniti PK kais, Zvao sam poslovodju da mi objasni zasto i on je to pravdao nasim losim gorivom i jos gorim putevima?!?

 

Problem je sto mi nemamo para pa moramo menjati ulje gde je jeftinije a odrzavanje ovlastenog servisa kosta. Nista neobicno ne bi bilo da propisu posetu servisu dva puta godisnje, moraju da bi opstali.  Zacarani krug. Kada bi spustili cene ljudi bi vise dolazili i van garantnog roka pa bi i vise zaradjivali i ne bi morali pribegavati ovakvim merama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja menjam na 10000 ali to je glupost, uradio sam servis 16 og juna i vec sam zgazio 7500 km, pakao jos malo pa opet servis :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilu sam menjao na 15k a nije retkost da sam ga vozio do 17k pa menjao, ni k mu nije falilo, stalno stavljao Seleniu sintetiku.

 

Sada menjam na 13-14k jer stavljan NIS sintetiku, ispostavilo se da na toj sintetici motor radi mirnije

Sad cu ga cepati do 17k da vidim na sta ce ulje da lici posle toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada toliko obozavate, mazite i pazite svoje aute zasto onda ne menjate ulje u ovlastenom servisu? Predpostavka je da oni najbolje znaju o nasim autima?

Pisao sam vec ali eto da ponovim. Servisni intervali na siromasnim trzistima su skraceni uglavnom (da ne kazem samo) zbog zarade servisa. Ogranice na godinu dana i vlasnik doveze vozilo sa kojim je presao 5-10 00Km jer mora da ne bi izgubio garanciju, U servisu mu sve lepo naplate a ne urade NISTA!!! Normalo nisu blesavi da menjaju dobro ulje! Problem jedino nastaje kada to naprave 3ili 4 puta za redom ali to se retko desava jer nasi ljudi kada im istekne garancija glavom bez obzira beze od ovlastenih servisa zbog naduvanih cena.

Ovlasteni servisi moraju od necega da zive pa nas uslovima garancije primoravaju da ih posecujemo sto cesce iako je vojska inzenjera propisala da pojedini motor sa propisanim uljem moze imati interval izmene i mnogo vise od 35 000Km.

Meni su na 60 000Km hteli zameniti PK kais, Zvao sam poslovodju da mi objasni zasto i on je to pravdao nasim losim gorivom i jos gorim putevima?!?

Problem je sto mi nemamo para pa moramo menjati ulje gde je jeftinije a odrzavanje ovlastenog servisa kosta. Nista neobicno ne bi bilo da propisu posetu servisu dva puta godisnje, moraju da bi opstali. Zacarani krug. Kada bi spustili cene ljudi bi vise dolazili i van garantnog roka pa bi i vise zaradjivali i ne bi morali pribegavati ovakvim merama.

Skroz se slažem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada toliko obozavate, mazite i pazite svoje aute zasto onda ne menjate ulje u ovlastenom servisu? Predpostavka je da oni najbolje znaju o nasim autima?

Pisao sam vec ali eto da ponovim. Servisni intervali na siromasnim trzistima su skraceni uglavnom (da ne kazem samo) zbog zarade servisa. Ogranice na godinu dana i vlasnik doveze vozilo sa kojim je presao 5-10 00Km jer mora da ne bi izgubio garanciju, U servisu mu sve lepo naplate a ne urade NISTA!!! Normalo nisu blesavi da menjaju dobro ulje!

Evo ja održavam auto u ovlašćenom iako nisam odavno u garanciji. Imaš li nekih dokaza za ovu tvrdnju da ne menjaju uopšte ulje? Konkretno, ko, gde i kada? Ili eto samo tako pišeš da bi nešto pisao?

Svaki put po dolasku sa servisa ne budem lenj pa proverim i filtere i ulje. Na filterima se lako vidi da su menjani, na ulju malo teže (nama koji vozimo na gas) ali se ipak vidi razlika u boji i visini nivoa, i do sada je uvek bilo sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cela ova priča ima smisla ako mislite da se servisni intervali za različita tržišta propisuju za kafanskim stolom, odokativnom metodom.

Taman posla da se stučno osposobljena lica okupe i urade studiju za dato tržište i onda odrede servisni interval. Nemaju oni vremena za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto se sigurno servisni intervali ne određuju za kafanskim stolom, da li bi mogli

i kako da se realizuje neka inicijativa (npr grupa građana koja vozi automobile FIAT)

da se pošalje neki upit FCA SRBIJA da nam obrazlože zašto je za naše tržište skraćen servisni interval?

 

U ovom postu https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39617-fiat-doblo-cargo/?p=664325

se navodi sledeće:

 

"Servisni interval je povećan u odnosu na prethodni model. Doblo je otišao od 20.000 km u prethodnoj generaciji ,na servisni interval od 35.000 Km sa novim Euro 5 1.3 M-Jet motorom. To znači 34% uštede na troškovima servisiranja na pređenih 120.000 kilometara."

 

Iako piše da je to 1.3 M-Jet motor čak i za njega su skraćeni intervali.

 

Pošto je to koliko sam shvatio izjava nekog od zvaničnika FIAT-a koja je ovde samo prenešena, trebalo

bi tog gospodina upitati zašto se taj servisni interval za naše tržište razlikuje.

Edited by bagzi_obr

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kada toliko obozavate, mazite i pazite svoje aute zasto onda ne menjate ulje u ovlastenom servisu? Predpostavka je da oni najbolje znaju o nasim autima?

Pisao sam vec ali eto da ponovim. Servisni intervali na siromasnim trzistima su skraceni uglavnom (da ne kazem samo) zbog zarade servisa. Ogranice na godinu dana i vlasnik doveze vozilo sa kojim je presao 5-10 00Km jer mora da ne bi izgubio garanciju, U servisu mu sve lepo naplate a ne urade NISTA!!! Normalo nisu blesavi da menjaju dobro ulje!

Evo ja održavam auto u ovlašćenom iako nisam odavno u garanciji. Imaš li nekih dokaza za ovu tvrdnju da ne menjaju uopšte ulje? Konkretno, ko, gde i kada? Ili eto samo tako pišeš da bi nešto pisao?

Svaki put po dolasku sa servisa ne budem lenj pa proverim i filtere i ulje. Na filterima se lako vidi da su menjani, na ulju malo teže (nama koji vozimo na gas) ali se ipak vidi razlika u boji i visini nivoa, i do sada je uvek bilo sve u redu.

 

 

Nemoj da zaboraviš firme. Teško da neko tu posebno obraća pažnju.

Odakle kod svih tih majstora što rade pre podne kod ovlašćenih a popodne po garažama toliko ulja , filtera.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...