Jump to content
FAS Goran
Dark

Bravo 1.6 16v / Multipla - ne radi brzinomer

Recommended Posts

Znam znam ljudi su dosta pisali o tome ..ali rekoh da probam i ja. Od pre desetak dana skazaljka brzinomera je krenula da divlja lose radi ...zakucava ..vozim 220 u 3 i sl. Probao sam sa neznim lupkanjem po komandnoj tabli to je pomagalo u pocetku ali sada je potpuno mrtva i zajedno sa njom je poprilicno utihnilo i osvetljenje cele table..Gledao sam osigurace ...NISU ONI

Savet ...ako neko ima bilo bi dobro ali jos bolje bi bilo da ako je neki servis voljan da to pogleda i naravno popravi sto je pre moguce jer po mraku da vozim sa mrljavim svetlom i crknutom skazaljkom bas i nije dobro...eeeh da..u pitanju je Bravo 1.6 16v 2001

Iako sam nesto manje od godinu dana ovde jos uvek iz svoje pameti (citaj gluposti) nisam postao clan kluba :(

Eh inace sam iz Zemuna tako da...Gorane ovo vazi i za tebe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi tip sata ume da pobrljavi. Dosta sam imao slucajeva. Uvek povoljnije izadje polovan drugi nego da ti neko cacka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda je sat u pitanju, mozda je i crkao davac brzine na menjacu, a ti stedio osvetljenje "lupkajuci" po tabli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo narode! Nemam vremena da pišem po forumu (posao, žena...) ali za ovo se našlo vremena. Od skoro sam ponosni vlasnik Fiat Bravo 1.9 JTD 2001g. Auto je kupljen na placu, uz prethodnu proveru, neke stvari sam progutao, cena je bila ok (ako mene pitate), i više sam se bio smorio od potrage za autom. Kada nađem vremena islikaću ga i okačiti slike u odgovarajućoj temi.

Imam sledeći problem: laže mi brzinomer. Slede vrednosti po brzinomeru (cajgeru) i brzina očitana GPS-om (naravno uz konstantnu brzinu, inače na mojoj Felaciji cajger ne laže, koliko ideš po GPS-u toliko i pokazuje):

Brzinomer 80km/h - GPS 72km/h

Brzinomer 60km/h - GPS 54km/h

80/72=1.11

60/54=1.11

Merio sam i pređeni put (doduše mala razdaljina: po kilometar satu 18.8km, po GPS-u 18.2km)

Što će reći da laže za 11%. Jednom sam ga razvukao 150km/h po GPS-u, a brzinomer je pokazivao cca 165, što se opet uklapa u računicu.

Imam gume Tigar Winter 185/60 R14 (znači fabrički propisanu dimenziju). Da li je moguće da su na autu fabrički bile namontirane alu felne sa 185/55 R15 gumama, pa da je sat bio na njih baždaren?

Inače je osvetljenje instrument table neravnomerno, i zeza me ručica migavaca (kada dam levi migavac upale se duga svetla). Moj majstor mi kaže da su verovatno dizali kilometražu pri uvozu, pa posle vraćali, i da su tom prilikom zeznuli stvar (bole ih patka da to kulturno odrade. Inače kilometraža po pokazivaču u kabini je bila cca 153000 km, a po dijagnostici smo očitali cca 160000 km iz kompjutera motora.

Da li neko ima ideju šta da radim, u koji servis da se obratim koji ima iskustva sa ovim (TIM :thumbsup: za koji sam čuo sve najbolje dok nisam imao pojma da postoji ovaj forum)?

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzinomeri lažu i to je normalno. Imaš i gore primere, tj. da lažu mnogo više na drugim markama automobila.

Kod mene pokazuje 190 Km/h, a auto ide 183 Km/h. Navodim ovaj primer jer jedino njega imam... :whistle:

Slažem se da je to dosta manje u procentima nego što laže kod tebe, ali...možda i točak ima efekta...ima ljudi koji se u to bolje razumeju i prate koliko može da utiče...pa će već napisati. :thumbup:

Uglavnom, poenta je da se namerno prave da lažu...tj. tako se podešavaju, ali uvek tako da pokazuju više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je normalno da brzinomeri lazu, 11% je mnogo. Kazem, moja felicija pokazuje tacno ili skoro tacno (ides 100 po cajgeru, a u stvari je 99). Drugar ima Gnoja 2 GTi sa digitalnom tablom 1989 ili 1990g, ubacio je 2.0 16V motor u njegu umesto 1.8 16V KR-a. Ides recimo 220 pa cajgeru, a prava brzina je cca 214 ako se ne varam. Dereglija od preko 20 leta ne laze toliko, gde je tu logika?

Da li je neko merio tacnost merenja predjenog puta (po logici trebalo bi da je manji). Moguce da je to delimican uzrok onih lovackih prica o potrosnj (ono da 1.3 JTD trosi 4.5L u gradu i slicno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marko.Jovanovic

Fedjin GTi ide i 300km/h na plin, to je VW :p

Salim se malo, normalno je da cajgeri lazu, zato se proizvodjaci osiguraju tako sto nikad na cajgeru ne postoji tacna nula, kad stojis u mestu. Na vecini auta uopste i ne pise 0 na cajgeru nego krecu od 20 npr ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj VW, on je najbolji primer koliko lažu...najbolje je kada graviraju Golfa na 300 Km/h...

Golf jeste graviran do 300,al okrene dva kruga kazaljku....rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzinomer 80km/h - GPS 72km/h

Brzinomer 60km/h - GPS 54km/h

Meni isto ovako pokazuje. Jedino ne znam ovo za 150-165km/h ali eto, probaću u petak pa ću da ti javim :) Kao što rekoše drugi, brzinomer se pravi tako da namerno laže i pokazuje nekih 10ak % više od stvarne vrednosti.

Međutim, što se tiče kilometraže, tu već mislim da ne bi smeo toliko da laže, naročito sa fabričkim dimenzijama guma, ali iskreno nisam do sada to poredio sa GPSom tako da ću i to proveriti narednih dana pa ćemo da vidimo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marko.Jovanovic

Fedjin GTi ide i 300km/h na plin, to je VW :p

Salim se malo, normalno je da cajgeri lazu, zato se proizvodjaci osiguraju tako sto nikad na cajgeru ne postoji tacna nula, kad stojis u mestu. Na vecini auta uopste i ne pise 0 na cajgeru nego krecu od 20 npr ;)

Ahaha, znas Fedju, pa da, pise ti da si sa Banjice, a nema mnogo Gnojeva 2 GTI 2.0 16v sa digitalnom tablom (i natrulim zadnjim rubovima :p) Inace Fedju ne pustati na ovaj forum, jer sam 95% siguran da ima negde istetovirano VW :D Inace mislim da njegov Gnoj stvarno ide 220 km/h.

A sada ozbiljno: molba svima da se sete da ukljuce navigaciju kada krenu na duzi put i da zapisu kilometrazu na satu u kolima, pa da vidimo rezultate, pa da saznamo ko tu laze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

RUS dosao :D

Fedjin gnoj ide 220 na plinu, na benzinu 227 :D

Nama je merenje ispalo od 0-100 10.35s, malo manje od fabrickih 10.50s...

E sad laze, a koliko videcemo kad krenem u subotu za NS, taman da ga raspalim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam fiat bravo 1.6 16 v....meni sve radi osim skale za km/h.... i u pitanju je deo koji ide na menjac kod motora..zove se speed sensor...pokvrio mi se i ne radi mi posto sam ga gazio kao lud jurio sam se sa nekim...

e sad po servisima niko ne zna sta je speed sensor i dok im ja objasnim opet ne znaju...a na otpadima znaju...i kosta oko 1500 din...on sa stavlja na taj deo na menjacu i zavije se i iz njega ide mislim pin kabl za struju...sad mislim mozda ti tu nesto nije ok sa strujom na tom delu....pa pogledaj mozda je to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pokazuje mi brzinu i predjene kilometre dok ostalo sve radi na tabli.Odakle dobija taj podatak; ide li to preko kompa?

Ima li ko sliku gde se nalazi taj speed senzor?

Edited by Dejan Covic
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

vec je spomenuto u prethodnim postovima, nalazi se na menjacu, usrafi se u menjac, pa ide dzek na njega. verovatno je to ali nemora da znaci, to je ovo sto spominje danijel88.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sw-7015.jpg

 

Da li je to speed sensor?

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce nisam bas siguran, postyo i prekidac za rikverc svetlo se nalazi na menjacu, a razlikuju se po tome kad ih izvadis taj prekidac za rikverc svetlo se vidi da je prekidac ima jedan pipak koji moze da se stisne a ovo za brzinu bi trebalo da ima nesto sto se okrece tipa kao neki zupcanik ili nesto mozda kao bregic na bregastoj osovini ili nesto na taj princip tj nesto sto se okrece

edit: otkaci taj dzek pa vidi jel ti radi svetlo za rikverc ako radi onda je to za brzinu a ako ne radi onda je prekidac rikverca.

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je slikano odozgo - ovaj dzek ima 3 pina.

Odozdo na menjacu takodje ima dzek ali sa 2 pina.

Jedino da ga skime, pa da vidim kakav je unutra.

Edited by Dejan Covic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otklonjen problem - jednazica se izvukla malo iz dzeka prilikom zamene malog hladnjaka.

Edited by Dejan Covic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosao si najbolje moguce, imao sam slican problem ali sa rikverc svetlom, cim ubacim u rikverc iskoci osigurac, a ono kad sam menjao set kvacila jedna zica zapala izmedju motora i menjaca i kad se menjac zategao prignjecio je i prosekla se izolacija, ovo napisah cisto da se zna sta sve moze da bude pre nego sto se neku upusti u zamenu nekih delova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav!

 

na multipli 1.9jtd 2004. (stari tip) nedavno mi je brzinomer otkazao.

prvo sam sipao 15 litara benzina pa bio primoran da ga istocim (nista me ne pitajte kako). prijatelj sa kojim sam istakao je pre vracanja filtera pozurio sa vracanjem kleme i sad imam i signalizaciju za engine. gorivo smo ispustali na kontakt preko dovodnog creva do filtera za gorivo. nakon svega, bas kada sam pomislio kako je sve proslo glatko, naredni sam dan primetio da brzinomer ne reaguje.

sve ostalo radi kako valja (obrtomer i dr) pa me interesuje da li zna ko koliko je brzinomer bitan jer ovih dana vozikam auto po gradu i ne vidim neku promenu, a ceka me put odmah po bozicu pa ne znam koliko je hitno ovo popravljati.

ako je neko imao slican slucaj neka posavetuje sta mi je raditi.

 

srecni vam praznici narode i da vas makine posluze kako valja.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti mozes da ocenis kojom brzinom ides a da te ne rebnu nasi nam dragi panduri, onda mu nista ne smeta :) a inace i ne belezi ti predjenu kilometrazu (bar je kod mene tako bilo). A da nije neki osigurac, posto kazes da je pozurio s klemama pa da nije nesto prespojio? Srecni praznici i tebi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Krokadel

 

Baci pogled, sada nakon spajanja tema, na ranije napisane odgovore (postove) u temi na kojoj smo. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...