Jump to content
FAS Goran
MISHONNIUM

Lancia Lybra 1.9 JTD - problem sa paljenjem / previše bučno / trese pri paljenju / dugo vergla

Recommended Posts

Pa kako je pocelo hladnije vreme, trzanja nema.

Menjao sam pumpe na kojima sipam gorivo, sada je sa Luk-a gorivo unutra. Ne bih rekao da je zaledilo ikada.

Protokomer nisam menjao, probao sam kako pali kada ga raskacim, pa isto.

Bio sam na dve dijagnostike pre zime, pobrisane su greske, koje su nastale mojom greskom, i jedna oko grejaca, koja se opet javlja iako su grejaci i relej OK.

Nije resetovan kako mi se cini.

I najzad, isto se ponasa na -10 i na -25 neverovatno cudno. Padalo mi na pamet da je akumulator ali isto i kad prespojim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Protokomer nisam menjao, probao sam kako pali kada ga raskacim, pa isto.

Bio sam na dve dijagnostike pre zime, pobrisane su greske, koje su nastale mojom greskom, i jedna oko grejaca, koja se opet javlja iako su grejaci i relej OK.

Nije resetovan kako mi se cini.

:rolleyes:

mislio sam da propratiš rad motora ono što ti trzaka na 1800 o/min kad raskačiš protokomer.

:thumbsup:

I ja imam lampicu upaljenu za grejače a pali normalno i na ovim mrazevima, iako mi je rečeno da je otišao jedan grejač. Međutim primetio sam na razvodniku što stoji na akumulatoru na + klemi gde ima par osigurača takođe, da mi je izgoreo osigurač od 70 A a na šemi na poklopcu piše da je to za grejač, sad dal je to za grejače motora pa zbog toga blinka lampica ili je to možda za grejače sedišta ili ventilacije u kabini to još nisam utvrdio, al može da bude možda i to uzrok paljenja lampice.

Ovo dole za senzor bregaste ja baš ne znam ništa oko toga.

:whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam one velike osigurace, svi su zdravi, poskidao sam i one releje pod haubom i malo WD-om naprskao, videcu ovih dana da na dijagnostiku vozim opet.

Mozda je i meni mis pored senzora pregaste :whistle::wallbash: :wallbash: :wallbash::rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce bio na dijagnostici. Javlja gresku grejaca, sto znam i sam posto mi sija spirala kad upalim a sve radi :rolleyes: .

I javlja mi gomilu gresaka koje sam ja napravio, sa MAF-om, diznama i EGR-om, koje sam raskacinjao.

Sve pobrisano, i zamenjen filter goriva, jutros ista stvar. radio je auto manje od minuta i probam da ga palim i gasim, pali ko mina, dakle problem prvi start.

Sutra opet dijagnostika.

Postoji li neki predgrejac na nosacu filtera goriva, koji bi mogao zezat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da zaboravih da dodam da je na racunaru pokazivao temperaturu 65 a na skali u kabini 75 mada ne vidim ima li veze to.

Nego kako bi se ponasao da je za zub prezubio i kako bih sam to mogao "odokativno proveriti"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice kazaljke (kad sam kacio na FES) vec je na 90 bila a dijagnostika je pokazivala od 79 pa nadalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce bio na dijagnostici. Javlja gresku grejaca, sto znam i sam posto mi sija spirala kad upalim...

I, jesi li zamenio grejač koji je riknuo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim sa istim problemom kod prvog paljenja. Nekad upali iz prve ali češće tek iz drugog ili trećeg puta.Ne pravi problem ako nije ispod -5. Na prvo paljenje kao da radi na tri klipa i odmah se ugasi. Posle drugog ili trećeg pokušaja sastavi i onda možeš hiljadu puta da pališ uvek kao mina. Normalno se ponaša i na leru i u vožnji. :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako i kod mene. Mada moj upali iz prve, ali cuje se do bola dok se ne razmrda. Verujem da to ima neke veze sa uljem koje se spusti u karter pa motor ostane delimicno "suv". E, sada, da li je do kvaliteta ulja, ili do filtera (neki automobili zahtevaju onaj nepovratni filter, koji ne dozvoljava da se ulje slije u karter) nemam pojma. Mada, gledam i ostale dizelase po kraju, svi stekcu pri hladnom startu.

Ja mu, kada sastavi, blago dam gas, da sto pre podmaze. Maltene odmah pocne da radi lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno je da motor dobije "chekicav" zvuk na hladnom vremenu zato sto se stepen predpaljenja zakrece u ranije paljenje. A to koliko ce se zakrenuti kod novih motora kao sto je JTD isl. odredjuje se preko senzora temperature rashladne tecnosti,protokomerai maf-a. Zato sam u predjasnjem postu naveo da se proveri taj senzor temperature.Sto se tice ulja u motoru ono tipa sae10-40 su kao med na -20c, te se preporucuju sinteticka koja imaju skoro isti viskozitet i na + ina -. kod moje LYBRE je marly black gold 5-40.vrh uje.

POZDRAV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je sto su grejaci OK i relej.

Promenjen filter goriva i isto. Danas na dijagnostici samo grejace javlja i EGR koji je blokiran inace.

Zagrejem jutros termostat i filter goriva i ko mina upali. Ima predgrejac, koji je na nosacu filtera, moguce da zbog njega sija skala, provera ujutru sledi, -11 je sada.

Mada i ovaj senzor temperature je moguce da brvljavi, ako ima veze sa predpaljenjem.

Ja sipao WR 5-40 super ulje, mala razlika u zvuku kad je hladan, nista posebno

Ma ovo je neka elektricna glupost garant. Ide mi auto ko zmaj. Da je los motor ne bi mogao. A i ne dimi kad patosiram skoro uopste.

Samo da nadjem sta je uramicu deo u staklenu kutiju! :wallbash:

Edited by vranic.a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čime si zagrejao filter i termostat, jel si grejao pre prvog paljenja?

Ima li svrhe menjati senzor radilice pošto vidim da se uglavnom na njega žale kad se gasi u vožnji a mene zaj... samo na prvo paljenje kad je hladno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja brate brenerom rucnim malim. Pre prvog paljenja.

Jutros -15 i zeza opet, sa grejanjem. Nije ovo. Ne znam sta je. Kad sam uspeo da ga upalim, ugasio sam ga i na pola kljuca je upalio. Ne znam vise. Nema pravila kad pali, kad ne.

Vidim da Marko i ja imamo istu boljku. Interesantno da ne pamti ni jednu gresku.

Zanimljivo da cim slozi, i odmah ugasim, pali na pola kljuca. Motor je i dalje hladan, i sve ostalo nije imalo vremena da se zagreje, pa me vuce na sistem napajanja gorivom.

Kako da ispitam onaj ventil visokog pritiska na pumpi? Koja je njegova uloga i sta on radi?

Ma utisak je kao kad nestane goriva, na onim starim automobilima sto imaju AC pumpu, pa verglas boga pitaj, pa dok povuce, pocne se javlja pa onda slozi.

Probacu da snimim ako budem mogao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi li probao da njusnes auspuh posle neuspelih paljenja, da li se oseca miris nesagorele nafte? Da li ti, kada upali, sukne onu crnu dimcinu sto na auspuh?

Drugar je imao slican problem i na kraju se ispostavilo da je u pitanju bila kompresija. Nije imao dovljno kompresije da napravi pritisak dovoljan da dovede naftu do temperature samozapaljenja. Vec posle prvog uspesnog paljenja prostor za sagorevanje se dovoljno ugreje da posle toga pali normalno i na manjem pritisku.

Ne mora da znaci da je to slucaj kod tebe, ali postoji (veoma mala) mogucnost.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam njušio ali na ovom snegu je lako primetno da posle neuspešnog paljenja kad sastavi ostane crni garav trag. E sad ja kontam da i ako iz bilo kog drugog razloga ne upali iz prve mora da se pojavi veća količina nafte na svakom sledećem verglanju pa samim tim i mora da zadimi kad sastavi (kontam da tu ima neke logike).

I da dodam, ne troši mi ulje ako je to uopšte revnosan pokazatelj stanja motora. Menjam ga na oko 8000km i nisam nikad primetio neki nedostatak-bar ne veliki.

Jutros upali kao mina. Znači definitivno ima veze sa temperaturom ispod -5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam jedva upalio sad, verglao 30s najmanje. Ali pokazuje -10 :whistle: sto je granica ludila a bilo jutros -19.

Malo je dimio u verglanju blago, ali nema bas neki miris ni na naftu a ni na dim.

Kad je sastavio, jeste suknuo crni dim iz auspuha.

Napomenuo bih da je pumpao gorivo kroz filter skoro isto vremena koliko relej grejaca radi.

Pa ni meni ne trosi ulja nesto, litar na 6000-7000kmm, a prosecna potrosnja goriva je oko 6 pa bas i ne znam da li bi sa losom kompresiom bilo ovako.

A nema pravila u paljenju nekad upali nekad zeza na istoj temperaturi.Moguce da je i kompresija.

Neko, s obzirom da je pumpa goriva u rezervoaru, ne znam sta jos sve ima unutra, sme li se kompresorom produvat crevo od filtera prema rezervoaru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ovde spekulisem o kompresiji motora ohladjenog na -5, -10, itd. Kompresija toplog motora je mozda dobra, ali na tim niskim temperaturama sve se skuplja i blok i klipovi i karike... Mozda je to skupljanje materijala sasvim dovoljno da proizvede gubitak kompresije dovoljan da teze pali. Vec nakon nekoliko verglanja, usled frikcije, distribucije ulja i kakvog takvog pritiska koji se napravi u prostoru za sagorevanje dolazi do povecanja temperature i materjal se rasiri dovoljno da dovede do pritiska paljenja. Onda, na kolima imamo 4 ili 5 cilindara, ne mora da znaci da su svi zahvaceni problemom. Mozda da je izmeriti kompresiju ohladjenog motora.

Pretpostavke, ne mora da znaci da je zaista tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo je moguce. Evo jutros na 0 upali na pola kljuca.

Postojui i mogucnost da se negde u sistemu dovoda goriva stvori led, od kondeza, koji se nakupi negde i pravi probleme.

Pa jedino logicno objasnjenje je da se proveri kompresija motora na -10 i skine sumnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Setih se danas jedne situacije od pre dve godine, vozio sam Tipa 1.9 TDS.

Nece jedno jutro da upali pa nece. Javi se i nista. Bio je novembar cini mi se jer sam sipao EURO, spremao se za zimu, poceli mrazevi mali ujutru.

Mucio se tako ceo dan, skinem filter kad u njemu voda. Promenim filter stavim drugi, upali jedva, crni dim, pa beli dim i ugasi se. Produvam malo creva kompresorom. Upali ali jedva, provozam malo, ugasim ma nece opet da upali. Krenem istakat gorivo iz rezervoara. Istocio sam jedno 4-5 litara vode. Da li se skupljalo vremenom ili kondezacija, ne znam, ali skinuo sam rezervoar i oprao ga, sito je bilo skroz zapuseno, i to kada sam sredio, i sipao, upalio je uz malo muke ali nije vise zezao, posle je stradao za Lybru. :thumbsup: .

Tako malo vode kad se nadje oko pumpe u reyervoaru, moze pravit probleme, i cak zaustaviti pumpu skroz.

PS ako je kompresija, koliko bi izasli delovi bez rada ( karike klipovi, obrada bloka, radilice, lezajevi)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodaj tu i setove dihtunga, a kad vec skidas glavu obavezno proveriti i vodjice ventila, siceve i same ventile, jer u opste ne mora biti da kompresiju gubi u bloku, moze da je gubi i u glavi. Ako ti ventili ne zatvaraju kako treba, ode tvoja kompresija na izduv.

Mislim da bi to sa generalkom bila skupa rabota, gotovo neisplativa.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad pricam sa drugarom kome je problem bila glava, auto mu posle sredjivanja preporodjen do ne prepoznatljivosti.

Kad mi radi auto na leru, zagrejan, pipnem malo gas, do na 1200-1500 obrtaja, i pustim, malo kao da padne broj obrtaja ispod normale, nesto zacagrlja pa se vrati u normalan rad. Vrlo moguce da je glava, s obzirom da ne trosi ulje i ne duva. Mozda je nacet neki ventil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo danas novog problema.

Krenem sa posla i posle 10 minuta stajem kod Rode da kupim neke stvarcice, posle 5 min sedam u auto, dam kontakt zaverglam, nece ni da javi. Ponovo, cekam da pogasi lampice, ostane Engine CHECK da sija, zaverglam, ne javlja, lepo brzo vergla sve ok. Par puta nista, Skala temperature malo iznad 75. Sacekam 10 ak minuta, zaverglam, upali. Posle ponovo pali normalno.

E sad, od juce mi sija na racunaru signal nivoa ulja, na meracu pokazuje preko polovine, skoro maksimum, potrosio za 6000-7000 200g ulja cirka, Selenija WR je unutra.

Lampica grejaca mi svaki put bez izuzetka blinka 30 sekundi kad upalim, a svi grejaci rade skidao i dobro svi jednakim brzinama se usijaju. relej iskljuci nakon 12-15s.

Sve me utisak vodi da je nesto od elektronike neispravno pa mi javlja greske na ispravnim stvarima, ako je to uopste moguce. Neka zajednicka veza releja grejaca, senzora nivoa ulja sa nekim drugim senzorom, tipa radilice?

Sve mi smrdi na senzor radilice, koji je mozda dotrajao i zimus mi pravio probleme prvog paljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...