Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

nerazumem se u ALU felne, ali na čeličanama najbolje je napred 2, a nazad 2.2 bar-a, mada su moje 185/65/14 -valjda ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je fabricki propisano 2.4 napred a 2.3 nazad

Share this post


Link to post
Share on other sites
napred 2, a nazad 2.2 bar-a,

Ovo da je nazad veći pritisak više odgovara vanovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

retko na kojoj pumpi je tecan barometar,moj predlog je da svratis kod nekog vulkanizera i iscimas ga da ti izmeri pa po potrebi i napumpa ili izduva ako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je 2.4 pretvrdo za običnu vožnju, mada se meni svidelo i bio sam jako napadnut, a sad svi preporučujete taj pritisak...ne kapiram al ajde. Koliko ja razumem pritisak je pritisak, nebitna je količina vazduha tj zapremina gume pa ako je veća onda i veći pritisak...ispravite me ako grešim.

Zavisi ne samo od gume već i koji je auto u pitanju, zbog kilaže i slično, znam da je za mog 1.2 punta 2 i gume 185/55/14 pravilno 2.2 napred i 2.1 pozadi. Tako piše u uputstvu.

Neuporedivo lakše ide sa 2.4 ali lakše i zapliva u krivini. Na ove rupe verovatno je i vek gume, vešanja i prenosa manji.

Idi kod vulkanizera. Neće ti naplatiti, već ga častiš samo. Ja sam kupio barometar, doduše za 500 kinti ali sam ga proverio i tačan je, tako da sad sam pumpam gde stignem pa proverim. Za sad su mi na OMV bili tačni oni prenosni, na NIS ne želiš da ideš, to su neke cifre nasumične, nema veze sa realnošću :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Slažem se za ovo što ste rekli, ja uglavnom pumpam gume kod Stojanovića pored Pionira, usput mi je kad krenem od kuće ;) JP i ostale pumpe zaboravite :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od auta do auta, kao sto rekoh, fabricki za HGTa (A kapiram da je onda i za dizele posto su slicne tezine) je 2.4 i 2.3.

Ja sam napunio gume azotom kod vulkanizera, prednosti azota su mnogobrojne, sto verovatno i znate, uostalom svi proizvodjaci guma ga preporucuju, i do sad se nisu ni za 0.1 bar ispumpale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za udobniju voznju moze 2.2 napred i 2.1 nazad opusteno, ali je guma podloznija podvijanju, a na 2.4 i 2.2 je za malo tvrdju voznju, manje podlozno podvijanju...

btw mali N se vozi na 3 bara 165/65/13 BF goodrich klasicna ulicna guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada je guma ugrejana, onda se po pravilu napumpa za 0,3 bara veći pritisak od fabrički propisanog.

Tako barem piše u uputstvu za Stilo...

Tako naprimer za moj profil gume 205/55 R16 kada je ugrejana (posle jedno 2-3 minuta vožnje se već smatra ugrejanom) napred treba da bude 2,6 bar-a, a nazad 2,5 bar-a

Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve vam to ne vredi ako ne menjate zimski vazduh u gumama kad dodje prolece.Najveci krivac za iskrivljene gume je neblagovremena zamena vazduha u gumama,Naravno,ko ima azot taj uziva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kolega u potpunosti se slazem sa vama i licno cu vam obezbediti zlatiborski vazduh za vas auto ali pod uslovom da budete dobri i popijete vas lekic za danas

Share this post


Link to post
Share on other sites

200-300 kinti fazon sve 4 čini mi se beše, posle dopumpavaš isto azotom 100 kinti, a ne daj bože negde na putu ili šta znam slobodno možeš da dodaš vazduh i tako više puta dok ne dođeš do azota, a to danas ima skoro svaki vulkanizer

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu treba da bude besplatno, ali slepci pune azotom iz boca pa zato naplacuju. Meni su punili tamo gde sam i kupio i montirao gume, CONING, i imaju masinu koja izvlaci azot iz vazduha, tako da je za DZ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno pumpajte gume azotom pogotovu leti svi vec znate zasto da se ne pravim pametan mnogo, elem moje gume su vec dve godine samo punjene azotom i jednom ih godisnje napumpam i do sledece godine isti pritisak.

Ustvari opadne za 0,1bar tj. meni su prosle godine punjene na 2.2 kad sam posle godinu dana dosao da napunim ponovo bile su 2,1bar. Sad cu napred 2.3 a pozadi isto kao i pre dve godine 2.2.

Punio sam, a i kupio gume, kod "Adam"-a ( ima ga u Zemunu i NBG-u ), za DZ, ali naravno ostavite neki dinar da castite ljude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...