Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Pritisak se meri na hladnim gumama i to na oko 20 C.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnje nikad ne treba da budu napumpanije od prednjih, i kad je opterećen ja sam držao 2,2 bara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pritisak se meri na hladnim gumama i to na oko 20 C.

Upravo tako, a ako je guma zagrejana, dodaje se 0,3 Bar, ali treba proveriti kada se ohladi.

A evo jedan interesantan podatak koji sam davno izmerio - koliko se pritisak povecava u voznji na otvorenom, a ne verujem da je neko tolika budala kao ja da je merio :) .

Krenem na put, natankujem se na MOL Medakovic, proverim gume i stavim ih na 2.2 Bar (fabricki preporuceno 2.1, na otvorenom putu preporuceno za nijansu vise). Proverim i sa mojim "Messko", gadjaju se pritisci i izadjem sa Medaka na autoput. Vozio "citavih" :) 30-ak km i ispred iskljucenja za Mladenovac (Mali Pozarevac) stanem na Eko pumpu da kupim sok. Bez veze mi, iz radoznalosti, pade na pamet da proverim pritisak, izvadim manometar... Samo za tih nepunih 15 min voznje i 30-ak km, pritisak je skocio vec za 0,1 Bar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koliko pimpati 225/40/18  

 

Nema u vlasnickom uputstvu :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja krenem od fabricke preporuke, pa se drzim onoga sto mi odgovara u voznji... Naravno za svoj auto, a vidim primetnu razliku vec na +/-0,2 Bar.

Sluzbene recimo drzim iskljucivo na deklarisanom pritisku kada krenem negde na put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram te ja apsolutno sta pricas i slazem se sa tobom, upravo to sam i rekao u prethodnom postu.

Razlicite smese, razlicite karakteristike, potencijalno drugaciji pritisak. Konkretno trenutne Dunlop Sport BluResponse su mekanije i na istom pritisku bokastije nego prethodne Michelin Primacy HP, pa cak i Conti PC2 i traze nesto veci pritisak. Imao sam svojevremeno kratko Sumo Firenza koje su mi stigle iz Svapske sa felnama (radjene partnerski sa Yokohama S Drive), to je imalo toliko tvrde bokove da je komotno islo na manji pritisak.

Upravo sam i rekao da na licnom autu isprobavam i ostavim koliko mi odgovara. Dok na sluzbenim pred put naduvam koliko fabrika kaze i teraj, masine su preko 30 soma i uopste nemam nameru da ih testiram van granica malo zustrije voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec smo to pisali, i ja imam Dunlop Sport BluResponce koje pumpam malo jace od preporuke jer mi deluju mekano po bokovima. Sutra idem na put i sinoc sam proverio, prednje 2.5, zadnje 2.2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni auto na 2.5 skace kao ping pong loptica :D 225/45R17 Conti SC3 2.3 je max za napred na njima.Dok zimske Sava 195/65R15 mogu komotno na 2.3 da vozim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda nije za ovaj podforum ali tice se pritkska u gumama pa reko ajde da ovde postavim.

Pre tri nedelje mi se desilo da dok sam bio na poslu izduva mi se prednja leva guma na nekih 1.3 ja odem napumpam je i svratim do vulkanizera da pregleda i on je detaljno pregledao i cak stavljao pod vodu jer nije uocio ovako na oko.neku posekotinu i nije nista nasao.Ja mu kazem da mi izmenja gume prednje sa zadnjim jer su mi zadnjeu dosta boljem stanju i kao da pratimo ovu sto se izduvala stavimo je pozadi desno jer smo ukrstili.I ja jutros do radnje i prolazim pored ljubimca kad opet prednja leva guma izduvana ja neverujem koji gremlini.Nemam pojma do cega moge biti da izduvava bas prednja leva svaki put.Do felne nije jer su menjani komolet tockovi a ne samo gume pa je to sasvim druga felna i guma od one koja je prvi put izduvana bila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba mi pomoc... umesto standardnih fabrickih 215 45 17, stavio sam 215 50 17... (malo su vece)

e sada, na koliko da naduvam te gume?

ili da li da vracam na 215 45 17?

zadnje ne kace nigde rub, a prednje su jako blizu, mozda i kace nisam primetio jel sam juce stavio...

hvala unapred

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika u precniku je 2.15 cm,sto je po meni previse,a lagace ti i brzinomer...

Razlika u prečniku originalne i alternativne dimenzije u tvom slucaju iznosi 3.51% a preporuka je da se ne ide na vise od 3%.

 

Mozes da vozis neko vreme pa da vidis da li ti tako odgovara.

 

Captyyure.PNG

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a pazi ovo, sad sam ukucao na fabricku 195/65/15 i razlika ja bukvalno minimum, jel moguce? (sad ce da me natera da odem do podruma u 3 nocu da odem po zimsku 15" da premerim :D)

gume se vrhunske prednje Goodyear efficientgrip dot 5714 (oko 6mm)

zadnje su Dunlop bluresponse dot 2014 (oko 5.5mm)

jos imaju koji mesec garancije...

danas sam se malo vozikao, auto pliva koliko su udobne, skoro da ne osecam razliku kad sam skinuo zimske 15", sem u okretanju volana... (treba vise okrenuti volan da bi se skrenulo)

jel znas mozda na koliko da ih naduvam? vulkanizer je naduvao na 2.4 bara

 

1.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

215-45-17 idu od 2.3 do 2.5 koliko znam. Zavisno od opterecenja. Naravno, na hladne gume. Kad su zagrejane onda ide i vise koliko se secam, imas na forumu user manual od stila, tamo mozes videti fabricke vrednosti. 
Ja prednje drzim na 2.4, a zadnje na 2.3.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...