Jump to content
FAS Goran
klaywert

Fiat Punto mk.2 - veliki servis / mali servis

Recommended Posts

Posto mi se priblizava 190.000 na puntu mk2 1.9DS trebalo bi da uradim veliki servis, sta tacno treba da zamenim, kad sam kupio auto uradio sam ga kod Stojanova u NS tada je bilo 120.000 i oni su mi je rekli da kad predjem 70.000 da treba da uradim ponovo. E sad zbog male krize ja mogu da mu zamenem sam ulje i sve filtere kao sto to i radim svakih 15.000 mada su mi tamo rekli da ide na svakih 20.000 da bi ustedeo novac makar sto bi majstor za ruke uzeo, e sad sta sve obuhvata veliki servis? jer iz dosadasnjeg iskustva sa prethidnim kolima i kikindskim majstorima uvek smisle da ti jos nesto urade samo da uzmu vise para. Dakle, da li postoji neka standardna lista za tu kilometrazu, jer hocu sam da kupim polako delove jer se majstori kod nas se uracunaju jos i u delove i to poprilicno. Dovoljno da kazem da su za filter nafte trazili toliko da sam se spakovao i otisao u Fijatino i za iste kupio sve filtere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike ovo:

- proveri gume

- proveri sva svetla

- proveri diskove, pločice, doboše, paknove i ako treba, menjaj.

- proveri ručnu

- proveri nivo ulja u menjaču

- proveri preko dijagnostike parametre rada motora (vidi šta je prijavljivao od grešaka)

- proveri sva creva, šelne na njima

- menjaj ulje u motoru

- menjaj filter ulja

- menjaj Paraflu (na svake 2 godine)

- menjaj ulje za kočnice

- menjaj filter klime (ako imaš klimu)

- menjaj sve kaiševe

- menjaj sve španere, rolere

- proveri/menjaj vodenu pumpu, jer tebi ionako gubi 2L na 1.000 pređenih kilometara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam kupio punta 1.2 8V iz uvoza i moram da mu odradim veliki servis! Nov sam u auto podrucju pa nemam pojma sta trebam da kupim i gde. Treba mi neki savet koji ukljucuje sta sve trebam da kupim, koliko ce to otprilike kostati i koliko se trazi za ruke za zamenu svih tih delova! Hvala svima unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=41195

a za cene ruku i ostalih sitnica već će se javiti neko od servisera koji obitavaju na forumu ili neko od vlasnika istog Puntića, ja još nisam odradio veliki a i drugi je motor...

mada verovatno imaš obrađeno u nekoj temi u ovom delu pa listaj forum ako niko ne odgovori uskoro... :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ugrubo-sa filterima,uljem,kajsevima,svecicama i spanerima oko 15000din

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miki, jel u tu cenu ulazi pumpa za vodu? Veliki servis mi je radjen pre 27kkm ali mi curka vodena pumpa. Da li da odradim veliki servis ako budem morao da menjam pumpu il' da zamenim samo nju pa kad dodje vreme za veliki da je ne diram?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ulje i filteri nije preko 2000 zavisi od ulja koje sipas.Zupcasti, pk, svi spaneri i vodena pumpa koja je obavezna jos nekih 7000.Naravno ove cene nisu iz ap sporta jer ja kad radim tako nesto radim da valja i nisu uracunate ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@histerika-u pricipu ako ti je ostalo dobro i nemoras da menjas jer kod tebe nece napraviti stetu i ako ti pukne zupcasti ili prezupci,ne krivi ventile

@enzo-ulje gold je oko 1500din,filter ulja(kvalitetniji)oko 300din,filter vazduha oko 400din,svecice NGK oko1400din.na to dodaj cene ostalih delova za veliki servis kao sto si napisao i ostatak su ruke.

...Naravno ove cene nisu iz ap sporta jer ja kad radim tako nesto radim da valja i nisu uracunate ruke.

ovo su tvoje reci a mi koji ne radimo da valja damo cenu komplet pa ako nekog zanima moze uvek da pita. a ako drzis servis ili radis negde javis se neshioct i on ti sredi link ili reklamu na forumu

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ ni ja baš nisam razumeo ovu misao, gde ti kupuješ delove onda? (pretpostavljam da si pod AP sport strpao u koš i sve ostale radnje po gradu..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mikisixy - ok je sve ostalo. Znam da ne moze da pokrivi sve ako prezupci i jako sam srecan zbog toga. To curkanje na vodenoj nije nista strasno, ne pravi baru ispod kola, ne pregreva se i ne gubi mnogo vode.

A prethodnu misao nisam ni ja razumeo. Nema tu veliki izbor, Delta ili AP sport i ostale radnje...

Edited by histerika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Delta više nije jedini ovlašćeni prodavac delova i vozila Fiat grupacije.

Ona je sada u istom položaju kao i npr. Vesić ili Bogunović iz Beograda, ili Stojanov iz Novog Sada...itd. Međutim, u narodu je i dalje prisutno da ako hoćeš original onda moraš u Deltu. Ne, ne moraš...više. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

i jos malo pitanja, dobio sam nekoliko ponuda sa raznim proizvodjacima, iz iskustva znam da vise nije pravilo da je najskuplje najbolje pa ovako sta uzeti

kaisevi: flenor, hutchinson, dayco

spaneri i roleri: ina, breda, flenor

vodena pumpa: metteli, airtex

lamela, korpa, druk lezaj set: sachs, merkam, valeo, qt gde je sachs duplo skuplji od ostalih, da li je i toliko dobar, i da li kad se skida menjac zameniti i jos nesto sto je korisno kada je vec dole.

trenutno mi je sve od kaiseva dayco a od filtera clean, odradili su posao sve je bilo ok tj jos uvek je ok

i zasto je nosac motora desni gornji kod posude svugde od 6-7 hiljada a u ap sportu 3500, nije mi jasno osim ako nije neka mala privreda

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupujem u evroautu oni imaju delove samo jednog proizvodjaca i extra kvalitet svih delova

@histerika-u pricipu ako ti je ostalo dobro i nemoras da menjas jer kod tebe nece napraviti stetu i ako ti pukne zupcasti ili prezupci,ne krivi ventile

@enzo-ulje gold je oko 1500din,filter ulja(kvalitetniji)oko 300din,filter vazduha oko 400din,svecice NGK oko1400din.na to dodaj cene ostalih delova za veliki servis kao sto si napisao i ostatak su ruke.

...Naravno ove cene nisu iz ap sporta jer ja kad radim tako nesto radim da valja i nisu uracunate ruke.

ovo su tvoje reci a mi koji ne radimo da valja damo cenu komplet pa ako nekog zanima moze uvek da pita. a ako drzis servis ili radis negde javis se neshioct i on ti sredi link ili reklamu na forumu

ne ja radim u servisu sredicemo to za link.znam da ap sport ima jako ime i svi ga vole i ja nebih voleo da se neko uvredi ali stvarno sva ponuda delova im je krs.zupcaste prave mnoge firme i diskove i plocice ali ap sport vecinu delova koju drzi su donja klasa.ja sam preporucio radnju u kojoj stize samo jedan proizvodjac delova i ljudi znaju da prodaju kvalitet.zupcasti spaner i pumpa bi valjalo da stvarno budu od poznatog proizvodjaca i kvalitetni sa tim se nije igrati i punto 1.2 krivi ventile neko je napisao da ne krivi.vecinu delova radi delfi koji recimo prodaje mnogo kvalitetnije viljuske neko sto se fabricki ugradjuju u zastavu 10 i svi delovi su im stvarno vrhunski i rade delove za fabricku ugradnju u renoe i dizne i kompove za fordove a ap sport nije cuo za delfi.sve sto sam hteo da kazem je da se sa velikim servisom nije igradi a nije mi namera bila da nekog uvredim P.S. selenija posle 3000 km gubi viskozitet i postaje ko corbica jbg u srbiji je malo ulja koja su stvarno original ili ako jesu da valjaju preporucujem sunoko belgisko ima garanciju fabrike i naseg masinca ulje medju 5 najboljih u svetu 650 sintetika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me na koliko predjenih kilometara se menja zupcasti kais, tj. kad se radi veliki servis.

U mom slucaju je PUNTO 1.28V, presao 167000 Km, a zupcasti i pumpa menjani na 110000 Km. Takodje me interesuje i koje ulje sipati u Punta koji je presao skoro 170000Km. Neki kazu Selenia GOLD a neki 20K. Ja sam vise za 20K jer sam cuo da sa Goldom auto losije radi, trese se dok je hladan i cuju se podizaci...

Molim Vas za pomoc.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za tvoj motor je Gold možda bolje rešenje jer je prešao dosta, nećeš pogrešiti koje god da sipaš od ova dva, mislim da je Gold preporučeno od fabrike...

Podizači će ti se čuti kad je hladno jer su hidro podizači i tu ti ulje ne može puno pomoći. To dal auto trese kao hladan zavisi od stanja motora, nosača i ostalih komponenti.

Što se tiče kaiša, menjaj ga što pre, menjaj na oko 50 ljada ili manje, pošto su to zamenski delovi i nisu kao fabrički, a jako je bitan deo da bi se zezao sa time.

Fabrički se menja na čini mi se 70 ljada, a prvo su govorili nešto preko 100...

Na kraju, za sve što si pitao ima na forumu u sekciji sa uputstvima, tako da sebe radi prelistaj malo te teme, naučićeš šta si mislio da ti ni ne treba ili nisi ni znao da ima :thumbsup:

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporika klijentima u srvisu: 70000 ili 3 godine. Sto se tice ulja ono nema veze sa hidropodizacima jer ih tvoj auto nema. Sipaj kvalitetnu polusentetiku 10w-40( ne mora biti Selenia),menjaj na 10000 i bices miran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il se menja kad je veliki servis, il kad pukne :rofl:

Naravno salim se po meni treba menjati cim se auto kupi jel sva vozila iz uvoza kod njih se ne zna ni kolko su presla vracane su kilometraze tako da ulje i zupcasti treba menjati odma pri kupovini jer se ne zna kad ka je neko zamenio il mozda laze.Inace ja bih na 50000-60000 menjo da je moj u pitanju.

Edited by Veki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao za tu stranicu sa uputstvima, pogledacu.

Dobio sam servisnu knjizicu uz auto, iz Austrije uvezen.

Pa dobro, ako je na 70 000 onda bih mogao sad samo ulje a uz sledecu zamenu sve, kais, pumpa... A to za hidro podizace, pa ne znam, jel ih moj punto ima ili nema. Kako to da Oktopodov recimo ima a moj nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, mom Puntu JTD-u je sat prebacio 200000 KM i nema ni jednog znaka umora ;)

Sad me zanima,posto imam servisnu knjigu,tamo pise da je prethodni veliki servis radjen na 130000 KM,filtere i ulje sam mijenjao redovno i to samo Seleniu Turbo Diesel..

- Je li sad vrijeme za v.servis,ili ne? (posto se ni jedan spaner ne cuje,radi ko sat)

- Koliko bi trebao da kosta kvalitetan veliki servis?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...