Jump to content
FAS Goran
klaywert

Fiat Punto mk.2 - veliki servis / mali servis

Recommended Posts

@Gavrilo011 proveri i dihtung poklopca posto 1.2 8v ume da slini tu pa se sliva ka karteru.

 

Za delove je relativna stvar, ovo sto je Nesa napisao je najbolja varijanta.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Drugari,

 

garancija kod majstora 60000km ili 2 god. Cene covek treba da proveri pa javlja naknadno.

 

Resio sam da promenim i svecice i kablove, da li imate neki savet koji su kablovi najkvalitetnijji i koja tacno oznaka za svecice mi treba za moj Punto 1.2 8V, ne mogu da nadjem koje sam prosli put stavljao. Ovo hocu sam da pojurim da bude sto kvalitetnije.

 

 

Ovde sam nasao @neshaoct post gde savetuje ova dva modela NGK DCPR7E-N-10 ili BOSCH YR7DEU za Punta 1.2 8v, ako nisam pogresio:

Quote

 

@ klepesina

punto.jpg

Sada bolje vidiš da Bax ima svećicu koja je navedena u uputstvu kao preporučena. Skini uputstvo odavde:

http://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Punto_Classic_SRB.pdf

Što se Stila 1.6 tiče, evo ...gledam svoju knjižicu i piše NGK BKR5EZ, dok za 1.8 16v ide NGK BKR6EZ :thumbup:

p.s. Bax, izvini na malom off-u ;)

 

 

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Axic

Napomenucu majstoru da pogleda ovo. Hvala za savet.

 

 

Zvao sam neki otpad za karter kaze covek ima malo izgreban i trazi 3500din. 

Nov kod majstora 5000din. Nije neka razlika.

 

Majstor ima ove cene za delove:

 

*Ulje 1900

*karter 5000

*Set zupcastog 2000

*vodena pumpa 2700

*kanalni kais 800

*spaner kanalnog 2900

*filter ulja 400

*filter vazduha 500

*filter klime 500

 

Za ruke jos plus svecice da zameni oko 40eura

 

 

 

 

 

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni deluje ok cena i delova i ruku.

Vodenu pumpu Valeo sam recimo platio 3941.To je cena iz Kita.

Moj savet ti je i da kupis antifriz (+ destilovanu vodu), da ti ne vraca stari.Vidi samo da li je plavi ili crveni.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedjabj

 

ovo mi je i brat spomenuo da promenim odmah, mada sam ja mislio prvo to kasnije da menjam kada budem isao da menjam plocice na kocnicama, i to planiram da osvezim uskoro.

Koliko mi cega ovde treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes da cekas...Kada se skida vodena pumpa, majstori to skupe najcesce u neki lavor (koji se koristi za sve i svasta) i posle ti to vrate.

Prvo vidi da li je crven ili plavi, G11 ili G12?Mada mozes da sipas crveni, G12, ali onda da nastavis sa istim.U FIAT fabricki ide Paraflu.Potrebno ti je 2 litre antifriza i 2 litre destilovane.To je apsolutno dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedjabj

 

hvala za savet nisam ni razmisljao da mora to sve da izvadi prilikom menjanja pumpe....

 

Prosle god cini mi se da mi je majstor onom nekom pipetom da je tako nazovem ima neka skala na njoj vadio antifriz da vidi da li je ok. To je bilo pred zimu i cini mi se da je bila plava tecnost ali cu da proverim ovo. Rece da mogu na sibir kroz salu :)  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merio ti je snagu tj. tacku mrznjenja antifriza.Ali i antifriz ima rok trajanja jer posle nekog vremena postaje agresivan.Stavi crveni jer i onako menjas komplet.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pedjabj

ako kazes da je bolji crveni poslusacu te, neka vuce na radost :)

 

 

@shortee

jel to bese onaj famozni servis, zamena filtera bez filtera, zamena viljuske... :D  ako je to secam se sve sam procitao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha da ja sam taj pacijent koga je drao "majstor" i onda prosle godine upoznam druga pedju koji mi objasni kako sam sistematski unistavan od idiota i pokaze mi covek sta je sta i tako...milina..

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shortee je gotivan lik,ali nemoj bas sve da ga slusas. ;-)

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha ovaj put cu ga poslusati za tvoj savet u vezi crvenog :D

Kad sam citao njegov problem i kada sam video ono sve nisam mogao da verujem, znam da bih ga izvrnuo u onom servisu... nedaj boze nikom :D

 

 

Malo me bune one svecice na kraju, dal oznaku koju je naveo @neshaoct NGK DCPR7E-N-10 ili BOSCH YR7DEU za Punta 1.2 8v

Ili na kraju uzeti ove druge NGK BKR5EZ za Punta 1.2 8v

Citam i ne znam sta sam gde vise procitao, ceo dan citam, jedni kazu ove, drugi kazu one.. onda jedni kazu da su ove 14mm a ove druge 12mm. Opet isti auto a razlicite dimenzije.
Vise ne znam ko je trebaju da se kupe, svako pise drugacije.
Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odes u KIT i trazis NGK za svoj model.Oni pogledaju u katalogu i daju ti bas one koje tebi trebaju.I ako ne vozis na TNG, miran si 30000km.Ako zamenis kablove, uzmes Facet, majstor ti to namontira i miran si 60000km.Kod nas retko ko menja kablove, tek kada probiju...Ali ovako bi trebalo.I onda mozes da ustanes ujutru i krenes na duzi put bez bilo kakve zebnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vozim na TNG,

Sad gledam u mojoj Fiat knjizi koju sam dobio uz auto, doduse na nemackom ali vidi se da je oznaka NGK BKR5EZ

 

Punto.jpg

 

Facet kablovi u Kit-u 3424din tako da uzecu njih i ove NGK svecice. 

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne vozis na tng,znaci da si sa novim svecima miran 30000,a sa kablovima 60000.Mislim da su te NGK dosta jeftinije od ovih koje se stavljaju u Punta Classic.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da napomenem... pošto sam ja pojeo g... pa nisam to uradio... kad menjaš antifriz kupi šelnu... nije ni 100 rsd a može da te z... pozz i srećno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dimitrijus

 

hvala na savetu, spomenucu prodavcu kada budem uzimao kablove i svecice.

 

Jel se zna koja selna mi treba, tj koja je to velicina? Danas zovem i pitam za gumicu na razvodniku ovi nemaju pojma sta je to :)

Meni je tako majstor rekao da se zove. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, 

 

danas sam isao kod majstora da se dogovorimo za veliki i mali servis, spomenuo sam majstoru da je po zadnjoj proveri manje antifriza u onom spremniku gde se sipa. Majstor je gledao kaze ne vidi se da negde curi ali da mora da se isprati.

 

Pored ovoga primetili smo danas da se pojavilo ulje koliko vidim na forumu to se zove poklopac ventila, 

u ovoj temi sam nasao kod clana @plamenni sliku i pozajmio da bih pokazao gde curi:

 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39201-punto-mk2-12-8v-curi-ulje-na-poklopcu-ventila/&do=findComment&comment=965273

 

Fotografija0083.jpg

 

 

oznaka br 1 tu negde je od skoro primeceno da curi i kako sam razumeo majstora ovo je neka gumica na razvodniku otisla,

oznaka br 2 ovde na ovom spoju je sada krenulo da se pojavljuje ulje skoro celom sirinom koliko sam mogao da primetim. Da li je ovo neki ozbiljan problem, gledacu i ovo da resim uz ovaj veliki servis pa ako moze savet sta je ovde jos moglo da ode tj sta da jos kupujem da se menja.

 

 

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dihtung poklopca ventila, nista strasno kupis nov, poklopac se obrusi za par desetih, poravna se zapravo i vise ne curi.
Pricam za moj slucaj, kako je meni majstor uradio i objasnio.

Broj jedan ti je gumica koja ide na nosac bobina, ne znam kako se tacno zove, ta gumica je mozda oko 100 din, menjao mi drugar, odviju se cini mi se 3 srafa, skines staru, stavis novu i vise ne curi.

Sve u svemu nista zabrinjavajuce.

Samsung A5

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rage_man

Hvala ti puno na odgovoru i savetu, zabrinuo sam se da nije nesto strasno. Za ovu gumicu br1 iza bobina mi je majstor pre nekog vremena rekao da nije strasno i da tako nesto malo kosta.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze, tu na bobini, ako si i malo vest mozes sam da zamenis.
Ja sam mislio da je nesto komplikovano pa sam zamolio drugara da mi to odradi, ustvari, žešći prostak

Samsung A5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece mi majstor to naplatiti, a veruj mi ja sam u nekom privatnom stanu imam mozda dva srafcigera, neku gedoru i jedna klesta. 

Sad radimo bas veliki i mali servis i tako po neki kvar koji se vidi. Planiram da kada osposobim auto i budem za stalno u BG-u svratim do @Goran Zemun da mi pregleda auto i pokusa da resi jedan stari problem sa paljenjem, koji do sada nisu uspevali majstori.

 

To sam ovde pisao imam i video klip kako to izgleda:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra i ja radim mali servis,majstor mi preporucuje Divinol ulje. Radi Puntice za firmu jednu(dostavu hrane),doduse ti su 8v i na TNG ali nema veze. Tvrdi da se odlicno pokazalo i da se znatno manje trosi od Selenie...videcemo.

Takodje menjam i donji cilindar kvacila Sachs-cena 3000 dinara. Valeo je 6 hiljada ali po preporuci stavljam ovo prvo. Posto heheh odrzava gore spomenute koji se arce boze me sacuvaj.

Razmisljam i ja da menjam poklopac ventila ali ne sad posto i meni slini :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zasto Divinol? Zato sto ga sipa u te fast food putice?! Moj ti je iskreni savet da kupis bilo koje renomirano ulje.Divinol jeste Nemacko ulje,ali se sama kompanije ne bavi prevashodno uljima, klasicna hemijska industrija.Dobri su ako ti treba neka hemija da operes neki deo,da odmastis nesto,masti da podmazes nesto..itd..Sto se tice ulja,daleko su od renomiranih,cak bi se usudio da kazem Nemacka ''mala privreda".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...