Jump to content
FAS Goran
robbieF

Lybra - ugradnja tempomata

Recommended Posts

Pošto kod moje Lybre već postoji instalacija za tempomat (džek u stubu upravljača), razmišljao sam i o nekoj varijanti ugradnje posebnih prekidača, kao što je Mirko, kolega s foruma, ugradio kod svog Stila. Ne bih prekidače postavio na vidljivo mesto, nego negde skriveno, npr. u plastiku ispod volana, npr.

Na jednom češkom forumu, u temi o ugradnji tempomata na Lybru, nađoh zanimljivo rešenje:

P1020166.jpg

P1030090.jpg P1030091.jpg

Lokacija za prekidače ne može biti bolja, samo mi nije jasno zašto je stavljao na obe strane... a i ova prva slika sa natpisima, nija baš logična!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav dobrim ljudima, koji su voljni pomoci. Nasao sam konektor tempomata ispod volana i povezao eksterne tastere, ali tempomat i dalje ne radi. Vidi se promena stanja na pinu za LED kada se spoje pinovi +12V i ON, ali ne proradi tempomat. Pokusao sam i tasterima + i RCL, ali se nista ne desava. Da li postoji neki dodatni uslov da bi tempomat bio aktivan, u smislu pojasa, stepena prenosa, nekog dodatnog prekidaca, posto nemam signalizaciju greske na instrument tabli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se i ja prikljucim temi tempomata, posto vec posedujem i lybru i 156 bez istog.

Koliko vidim ugradnja je vrlo laka kod automobila koji vec imaju izvedenu instalaciju. Porebna je rucica,kataloški broj ručice je 156047955, koja se moze nabaviti u sloveniji po ceni od 106 - 118 evra, Avtohiša Stepančič, ili na

http://ricambi.alfisti.net/product_info.php?products_id=9416

sa sve plastikom za 142,99 e.

Za automobile koji nemaju izvedenu instalaciju...

Rucica se kaci sa dva srafa na konektor koji je predvidjen i to je to. Kljuc u MAR, sacekate dessetak sekundi da ECU pronadje nov uredjaj, kljuc nazad, kresnete auto i to je to. Koliko sam procitao, tempomat moze da se aktivira na brzini preko 30 km/h.

Jos samo jedna napomena. Kataloski broj rucice je nemoguce pronaci u Eper-u, pa nemojte da gubite vreme. Nadam se da sam pomogao, a da mi admin nece zameriti linkove ka drugim forumima, ipak je alfa nasa sestra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da podjelim svoje iskustvo.

Nedavno sam monirao ručicu tempomata u svoju Lybru ali orginalnu Lancinu. Sve je stvarno plug and play ako imate instalaciju a ja mislim da sve Lanciu po defoltu imaju tu pripremu. Ja sam osim ručice uzeo i donju plastiku od volana tako da nisam ništa morao rezati. Cjelokupni posao je trajao cca 10 minuta, od koji sam 5 minuta izgubio na vraćanje šarafa plastike volana:(. Ručicu sam našao na otpadu, platio 50€ a plastiku 10€.

I onda što je najzanimljivije, nisam znao upaliti tempomat pa sam se vozio pola sata po obilaznici dok nisam skužio da treba držati +.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da podjelim svoje iskustvo.

Nedavno sam monirao ručicu tempomata u svoju Lybru ali orginalnu Lancinu. Sve je stvarno plug and play ako imate instalaciju a ja mislim da sve Lanciu po defoltu imaju tu pripremu. Ja sam osim ručice uzeo i donju plastiku od volana tako da nisam ništa morao rezati. Cjelokupni posao je trajao cca 10 minuta, od koji sam 5 minuta izgubio na vraćanje šarafa plastike volana:(. Ručicu sam našao na otpadu, platio 50€ a plastiku 10€.

I onda što je najzanimljivije, nisam znao upaliti tempomat pa sam se vozio pola sata po obilaznici dok nisam skužio da treba držati +.:)

Kazi mi, sada kada zadajes brzinu, vidi li se to na displeju? Kako to sve funkcionise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidi se na displeju a funkcionise odlicno ja sam ugradio od Alfe 154 ima i slikovito objasnjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da podjelim svoje iskustvo.

Nedavno sam monirao ručicu tempomata u svoju Lybru ali orginalnu Lancinu. Sve je stvarno plug and play ako imate instalaciju a ja mislim da sve Lanciu po defoltu imaju tu pripremu. Ja sam osim ručice uzeo i donju plastiku od volana tako da nisam ništa morao rezati. Cjelokupni posao je trajao cca 10 minuta, od koji sam 5 minuta izgubio na vraćanje šarafa plastike volana:(. Ručicu sam našao na otpadu, platio 50€ a plastiku 10€.

I onda što je najzanimljivije, nisam znao upaliti tempomat pa sam se vozio pola sata po obilaznici dok nisam skužio da treba držati +.:)

Kazi mi, sada kada zadajes brzinu, vidi li se to na displeju? Kako to sve funkcionise?

Nemaš nigdje prikaz zadane brzine, niti na displeyu niti na instrument ploči. Jedina indikacija da ti je tempomat uključen je na samoj ručici CRUISE koje gori zeleno kad je tempomat uključen. Pali se vrlo jednostavno, mora se uključiti prekidač ON/OFF a zatim okrenuti prekidač + na kratko i tada on preuzima brzinu koja je bila u trenutku okretanja +. Na - se brzina smanjuje, a gasi se na ON/OFF, stiskanje kočnice ili kvačila.

Edited by Duskodux

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mogu, ali u biti nema se šta objasniti. Mogu slikati ručicu da se vidi kako izgleda. Druge nem. Treba imati jack i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da saznam dal moja Lybra ima tempomat il ne? rucicu nema, al neki kazu da neke libre imaju sve uradjeno samo da treba rucica da se ugradi, kako to da proverim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo drugari da se javim, redovno citam ne stizem da pisem. Elem danas sam ugradio tempomat odnosno dvopolni taster prema uputstvu stavio sam ga iza leve rucice ablendera uslikacu da vidite mozda ce nekome znaciti. Imao sam malo problema posto prekidac za kvacilo nije bio ispravan pa sam ga skinuo, opravio i sad sve funkcionise kako treba. Na taster sam stavio na gornji polizaj + za ubrzanje na donji RCL i to je to. Uslikacu jos veceras da vidite. Hvala na iscrpnim objasnjenjima clanova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...