Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Kakve vozače najviše mrzite?

Recommended Posts

Biciklisti se ponasaju u saobracaju bahato drsko i sl. Ni manje ni vise nego ostali vozaci.

 

Ponasaju se mnogo gore.Razlog je ocigledan-da bi neko seo na bicikl i postao ucesnik u saobracaju ne mora da zna ni jedan jedini saobracajni propis...

 

Zato treba i za njih uvesti obavezno polaganje iz PSP-a,rigorozne kazne za voznju bez svetla,fluo prsluke i kacige kao svugde u svetu :yes

@rocker u pravu si i za osiguranje :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da su me posrali kad sam to rekao na drugom forumu, nije niti važno... ali da bi vozio bilo što po cesti, a da nije bicikl, moraš imati dozvolu, registraciju, osiguranje, lekarski pregled, sve živo i neživo.

 

Da bi s biciklom na cesti bio, treba ti samo - BICIKL. Možeš biti ludak, slep, daltonist, imati 12 godina... nitko ništa. Znam da zakon kaže da nije tako, ali svi voze, a nisam još primetio da je klinac od 9 godina platio neku kaznu ili da su ga priveli jer vozi sam. Nepoznavanje propisa je još manji problem.

 

Opet kažem, nisam siguran jesu isti zakoni u Srbiji, ali u Hrvatskoj, ako si biciklist i voziš po cesti, trebao bi da se ponašaš kao da voziš moped. E sad, problem je što oni seku sve i svašta. Ode malo po trotoaru, pa preseče crveno, pa onda pegla preko zebre, iako bi trebao sići s bicikla, itd, itd... i naravno, onda su svi ostali kreteni, a biciklisti zakon i ekologija im je u ustima više nego kurvi.... eh... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta reci za dijabole koji na bicikl natovare vise koje cega nego sto stane u neki karavan i takvi idu ulicom...

 

Danas videh dijabolu sa nekih 5-6 dasaka od po 4 metra,stavio to na bajs i ide mrtav ladan ulicom :crazy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takvi obično u sebe prvo utovare jedno 5 zaječaraca pa onda natovare bicikl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam da li zivimo u istoj drzavi, meni biciklisti ne prave toliko problema u saobracaju.

Mozda je tema neozbiljna, ali malo se preteruje s tim da su vam veci problem nerazumni biciklisti nego nerazumni vozaci.

 

Slazem se, propisi, kacige, su neophodni. Ali to je bolje uvesti u osnovnoj i srednjoj skoli (opet, licni stav)

Svetla i prsluk su vec obavezni, doduse samo u nocnim i vecernjim uslovima.

 

Ja bih takodje dodao kacigu kao obaveznu ako se vozi van biciklisticke staze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Član 40.

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza.

 

Član 81.

Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti: bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj strani.

 

20. Posebne odredbe o saobraćaju bicikala, mopeda, tricikala, četvorocikala i motocikala

Član 88.

Dete mlađe od 12 godina ne sme da upravlja biciklom na javnim putevima. Izuzetno u pešačkoj zoni, zoni usporenog saobraćaja, zoni „30“, zoni škole i nekategorisanom putu, biciklom može upravljati i dete sa navršenih devet godina.

Izuzetno u pešačkoj zoni i zoni usporenog saobraćaja, biciklom može da upravlja i dete mlađe od devet godina ako je pod nadzorom lica starijeg od 16 godina.

Član 89.

Vozač bicikla ne sme da se kreće biciklističkom stazom brzinom većom od 35 km/h.

Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja saobraćaja.

Na biciklističkim stazama za saobraćaj u oba smera vozila, vozač bicikla mora da se kreće desnom stranom u smeru kretanja vozila.

Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda, tricikala i motocikala kreću u grupi, dužni su da se kreću jedan za drugim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ako je zakon da voze po cesti, neka voze po cesti, tako je u Hrvatskoj po zakonu, ali da se slažem s tim, ne. Poštujem to, obiđem ih, pazim što više mogu, ali eto, i dalje su opasnost. Mnogi nemaju dozvole, nikako označeni, ne poštuju nikakva pravila... veliki su problem.

U Hr je po zakonu da se bicikl mora voziti po cesti ako nema bicikisticke staze, a u prometu se vodi kao vozilo.

Sto se tice ovog djela za nepostivanje pravila i lose oznacenih biciklista postoji samo jedan nacin da se uvede reda, a to je da se oplete po novcaniku. U Osijeku postoji velika mreza oznacenih biciklistickih staza s kojima su povezani svi dijelovi grada, ali ljudi su i dalje vozili kako su htjeli. Prvo su zaustavljali bicikliste i davali im letke s osnovnim prometnim pravilima i obaveznom opremom na biciklu. Rijetko tko je to shvatio ozbiljno pa od 1.1. ove godine kada su poceli pisati kazne do 1.3. su napisali preko 1000 kazni samo biciklistima. Znaci prosjek oko 300 kazni mjesecno i to se pise za sve, od svjetala, voznje na kormanu pa cak i da ti zvonce ne radi dobiti ces kaznu i to je kazna oko 50€ pa te onda bas fino zaboli.

Vjerojatno ce mnogi pomisliti kako je to pretjerivanje, ali oni to gledaju kao da ti i na autu ne radi truba sto u Hr znaci tehnicki neispravan auto i pad na tehickom.

Provode cak i redovne alkotestove na biciklistima, preko 0.5 promila je kazna ok 70€ pa ti izvoli. U pocetku su se svi redom zalili na to, dan danas se rijetki zale na to, ali da su se svi redom unormalili, jesu. Sad bi se stvarno trebao potruditi naci neosvjetljenog biciklistu da vozi gdje mu nije mjesto.

Najgore je sto ljudi stavljaju svjetla ne zbog svoje sigurnosti nego jer se boje kazni. Njihova je logika ono, dat cu 2-3€ kinezima samo da ne dobijem 50€ kazne, a ne razumiju da tih 2-3€ moze biti razlika izmedju da ih auto pokupi ili uoci na vrijeme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamo sreće da i kod nas to prepišu.

Prvo bi moja tašta platila kaznu :)

ona od novog bicikla jako brzo napravi stari :)

Totalno sam za to da se kažnjavaju i biciklisti i to papreno, pa neka se oni plaše kazne, samo neka imaju sve što treba i da voze po propisima.

Doduše plašim se da bi bilo kao i kod traktorista, prvo bilo obazeno rotaciono svetlo, a sad i ako ga imaju ili ga ne uključe ili im ne radi ... a nešto nisam čuo da je neko dobio neku kaznu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj gazda nosi steznik ledja jer ga je pokupio biciklista i poslao ga u bolnicu, a verovatno ce ici na operaciju kljucne kosti.

Mene je zamalo pokupio biciklista na pesackom prelazu, ja sam krenuo na svoje zeleno, automobili stoje, napravio sam tri koraka a iza mene je proleteo biciklista sa full opremom. Da me je pokupio izlomio bi me sigurno, uopste to nije mala brzina!!!

 

Tako da... lepo ste napisali, ucestvuju u saobracaju bez ikakvih zakonskih uslova i obaveza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj gazda nosi steznik ledja jer ga je pokupio biciklista i poslao ga u bolnicu

 

 

Tako da... lepo ste napisali, ucestvuju u saobracaju bez ikakvih zakonskih uslova i obaveza...

 

Onda, kad budu lomili po zakonu, bice ok i prihvatljivije?

Mislis da ce donosenje zakona smanjiti biciklisticke nezgode?

 

S druge strane, da li ima vise slucajeva gde automobil sjebe biciklistu ili biciklista pesaka ili automobilistu.

 

Kolko se raspisase ljudi ovde, imam utisak da je ovo drugo daleko cesci slucaj, a nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je napisao da je lomljenje prihvatljivo u bilo kom obliku?

 

Meni recimo smetaju biciklisti na novom mostu, imaju svoju stazu, svoju traku, kao i automobili, ne vidim razlog zasto bi vozili u tudjoj traci i rizikovali da ih neko pokupi.

 

Naravno da ima vise slucajeva da automobil sjebe biciklisu, slabiji je, normalno da ce gore proci. Ali pravo pitanje je cija je krivica u tim nezgodama???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina, pre neki dan sam išao novim mostom, i kolona 3 bicikla, prosto nisam mogao da verujem, ali koliko se sećam bilo je nekih problemna oko ulaska na tu biciklističku stazu, samo se ne sećam sa koje strane, ovi su išli ka Zemunu. 

KAd bi sa svojim vozilom provozao po toj biciklističkoj mislim da bi me odmah spakovali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko je ogranicenje na novom mostu, 50? : P

 

Ne vidim ni ja razlog, neta tu sta ni da se raspravlja, zakonom uredjeno da je dozvoljeno da vozi drumom kad nema biciklisticku stazu. Doduse nije navedeno da je u slucaju kad postoji staza isto to zabranjeno...

 

Svakako bi se slozili oko vecine stvari vezano za ucesce bicikala u saobracaju. Ono sto je zapocelo diskusiju s moje strane je zalba na biciklove na putu u gradu i generalno.

Ako ne krse propise, a ostali postuju i ogranicenje brzine, tesko je napraviti nezgodu. Sve ostalo ima svog krivca i kaznu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj, mislio sam na most Ada, zaboravio da imamo i noviji most od njega...

 

Ako ne krse propise, a ostali postuju i ogranicenje brzine, tesko je napraviti nezgodu. Sve ostalo ima svog krivca i kaznu.

 

To si apsolutno u pravu, ali moj utisak je da biciklisti u gradu vole da se guraju gde im nije mesto, i onda mi je problem da se ja guram sa drugima kako bih njih izbegao... A to mi se desavalo i vidjao sam da se drugima desilo...

Ko savesno vozi bilo koje prevozno sredstvo nece praviti probleme, probleme prave oni koji ne razmisljaju o drugima, jacim ili slabijima, nebitno da li su na biciklu, motoru ili u autobusu... Razlika je samo koga vise boli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ponasaju se mnogo gore.Razlog je ocigledan-da bi neko seo na bicikl i postao ucesnik u saobracaju ne mora da zna ni jedan jedini saobracajni propis...

 

mora da zna osnovne, kud treba da se kreće i kakvu signalizaciju da poštuje, to roditelji treba da nauče decu kad sednu na onaj bicikli sa pomoćnim točkovima što je sasvim dovoljno jer po zakonu, biciklista je učesnik u saobraćaju ako vozi kolovozom ... dakle strpljenje

 

NAJVEĆA stvar koja me nervira kod pešaka i biciklista je pretrčavanje tj preletanje pešačkog na njihovo crveno svetlo, zbog toga bi ih odrobijao :)

Svakako bi se slozili oko vecine stvari vezano za ucesce bicikala u saobracaju. Ono sto je zapocelo diskusiju s moje strane je zalba na biciklove na putu u gradu i generalno.

 

generalno, staza za bicikliste je sve manje, da ne pominjem i parkova je sve manje, ovi novi urbanisti misle da je vreo beton u stvari hladovina. Gde da voze i kako da voze kad nam je infrastruktura za puteve dno a kamoli za ostale ucesnike.

 

Mislim da ce tih situacija sa biciklistima biti sve vise ... jer vozila je sve više, mesta sve manje

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ponasaju se mnogo gore.Razlog je ocigledan-da bi neko seo na bicikl i postao ucesnik u saobracaju ne mora da zna ni jedan jedini saobracajni propis...

 

mora da zna osnovne, kud treba da se kreće i kakvu signalizaciju da poštuje, to roditelji treba da nauče decu kad sednu na onaj bicikli sa pomoćnim točkovima što je sasvim dovoljno jer po zakonu, biciklista je učesnik u saobraćaju ako vozi kolovozom ... dakle strpljenje

 

NAJVEĆA stvar koja me nervira kod pešaka i biciklista je pretrčavanje tj preletanje pešačkog na njihovo crveno svetlo, zbog toga bi ih odrobijao :)

Svakako bi se slozili oko vecine stvari vezano za ucesce bicikala u saobracaju. Ono sto je zapocelo diskusiju s moje strane je zalba na biciklove na putu u gradu i generalno.

 

generalno, staza za bicikliste je sve manje, da ne pominjem i parkova je sve manje, ovi novi urbanisti misle da je vreo beton u stvari hladovina. Gde da voze i kako da voze kad nam je infrastruktura za puteve dno a kamoli za ostale ucesnike.

 

Mislim da ce tih situacija sa biciklistima biti sve vise ... jer vozila je sve više, mesta sve manje

 

 

Kod mene su baš juče dobili solidan broj staza, na uštrb pešaka. Većina trotara je više od polovinom površine označena kao biciklistička staza.

 

Problem je što biciklist samo po zakonu mora da zna pravila, ali u biti ne mora imati nikakav dokaz - dozvolu. Zašto meni ne veruju na reč za A kategoriju, recimo? :)

 

koliko je ogranicenje na novom mostu, 50? : P

 

Ne vidim ni ja razlog, neta tu sta ni da se raspravlja, zakonom uredjeno da je dozvoljeno da vozi drumom kad nema biciklisticku stazu. Doduse nije navedeno da je u slucaju kad postoji staza isto to zabranjeno...

 

Svakako bi se slozili oko vecine stvari vezano za ucesce bicikala u saobracaju. Ono sto je zapocelo diskusiju s moje strane je zalba na biciklove na putu u gradu i generalno.

Ako ne krse propise, a ostali postuju i ogranicenje brzine, tesko je napraviti nezgodu. Sve ostalo ima svog krivca i kaznu.

 

Naravno, problem je što krše propise, i onda ja najebem, oštetim auto i slično... i ako se izvučem, opet moram da popravim auto vlastitom lovom.

Ovo kad ne krše propise, ne smetaju mi. U biti, ne smetaju mi oni koji idu 15-20 km/h, gradom, ne vrludaju, drže se desnog ruba, kad ih pretičem, obično nemam problem. Problem je, kao juče, vožnja paralelno dvoje biciklista, recimo. Samo primer. A toga ima koliko hoćeš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto prosecan vozac bicikle moze da ide mozda 20km/h i vozilo je tesko mozda 10-20kg za razliku od A kategorije koje lako moze da usmrti pesaka pa i nekog drugog vozaca... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali bicikl može preko 35 km/h, što je dovoljno da mora da ima registraciju. Valda je i u Srbiji takav zakon. Ima onih malih motorića što klinci vozaju, takvi ne trebaju ništa, ali dok ih ne nafriziraju. A onda idu i 60. :D

 

Sve je to kako kome, ali nisu ni biciklisti bezopasni. Niti su sigurni za sebe, niti za ostale i njihovu imovinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dosad ništa, brat pre neki dan 200 evra.

 

EDIT: Bez obzira na sve, kad god te udari ili izgrebe biciklist, više manje, u većini slučajeva imaš farbanje nečeg, a to ti je cca 100 evra, ako ne treba nešto ravnat. Nije besplatno sigurno.

Edited by rocker87

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...