Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Kakve vozače najviše mrzite?

Recommended Posts

Rekli su da je dozvoljeno preticanje i pored pune linije samo ako dovoljno mesta za dva vozila i da pri tom se ne prelazi ili ne gazi po punoj liniji. Ima saobraćajnica koje imaju dosta široke kolovozne trake.

Mislim da je u našem zakonu dobro što je jedna kolovozna / saobraćajna traka namenja za kretanje jednog reda vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam upoznat i koliko su me učili propisima jedna traka je namenjena za kretanje jednog reda vozila ma koliko ona bila široka. Tako da Sat-ovo tumačenje zakona slabo znaju momci u plavom.

Ako ces gledati za nase podrucje, u pravu si, ali u nekim gradovima na zapadu Europe je drukcije rjeseno to. Evo ti za primjer nesto sto sam osobno vidio i ostao sokiran. Bio sam u Parizu i tamo je na skoro svim vecim ulicama iscrtana samo sredisnja linija koja razdvaja dva smjera. U pocetku uopce nisam razumio zasto nisu trake iscrtane, ali mi je onda receno da je zbog guzvi kada ljudi idu na posao i s posla i da se vozi "koliko stane" radi vece protocnosti. Ja mislio netko me zeza, ali stvarno ujutro za vrjeme guzve auti su retrovizor do retrovizora ko sardine poslagani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gile nemoj pogrešno da me svatiš, ali i ja bi ti to uradio, jeste da si ti sve vozio kako treba, ali ja uvek kad se vučem tipa 60 na sat, pomeram se skoz desno, i judi su uvek zahvalni tome, tako isto očekujem od drugih, jer boli mene uvo ako neko želi da vozi 60 negde gde uslovi daju za više, idi u desnu traku i cepaj, a mene pusti da idem brže. Nije bitno koje mesto, znači govorim kad uslovi dozvoljavaju, tako da bi ti takođe blinkao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U gradu nema veze da li vozis levom ili desnom trakom, obe trake su jednake vaznosti tako da ako hoces mozes nekoga i obici sa desne strane... Totalna je glupost insistirati na tome da je leva "brza" od desne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koliko sam upoznat i koliko su me učili propisima jedna traka je namenjena za kretanje jednog reda vozila ma koliko ona bila široka. Tako da Sat-ovo tumačenje zakona slabo znaju momci u plavom.

Ako ces gledati za nase podrucje, u pravu si, ali u nekim gradovima na zapadu Europe je drukcije rjeseno to. Evo ti za primjer nesto sto sam osobno vidio i ostao sokiran. Bio sam u Parizu i tamo je na skoro svim vecim ulicama iscrtana samo sredisnja linija koja razdvaja dva smjera. U pocetku uopce nisam razumio zasto nisu trake iscrtane, ali mi je onda receno da je zbog guzvi kada ljudi idu na posao i s posla i da se vozi "koliko stane" radi vece protocnosti. Ja mislio netko me zeza, ali stvarno ujutro za vrjeme guzve auti su retrovizor do retrovizora ko sardine poslagani.

 

 

 

 
Šta ako se desi češanje, onda nastaje komplikacija ko je koga udario. Ovako ti si se kretao u svojoj traci i šta god da se desi udaren si u svojoj traci.
Ti slučajevi su nezgodni zbog motociklista koji se zavlače sa svih strana i dosta brzo dođu i teško se primete u retrovizoru. Baš zbog toga smatram da je dobro u našem zakonu.
Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo toga nema veze pa se radi,ali to ti je nastalo kao običaj, kad malo bolje pogledaš, ustaljeni običaj, da sad budem grublji ako ćeš da se vučeš tamo gde ne moraš mrš u desnu traku, a ne ide auto ispred mene 40 na sat, dozvolljeno 60 , a sa desne nema šanse da ga obiđeš jer se isto toliko vuku da se napravila kolona. 

Lepo su ljudi krenuli, i lepo se ustalilo, i kako vidim skoro svako to poštuje da maršira u desnu ako ide sporije, al dobro uvek se nađe neko... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U gradu nema veze da li vozis levom ili desnom trakom, obe trake su jednake vaznosti tako da ako hoces mozes nekoga i obici sa desne strane... Totalna je glupost insistirati na tome da je leva "brza" od desne...

Rijetki su ti koji znaju to ;)

 

 

 
Šta ako se desi češanje, onda nastaje komplikacija ko je koga udario. Ovako ti si se kretao u svojoj traci i šta god da se desi udaren si u svojoj traci.
Ti slučajevi su nezgodni zbog motociklista koji se zavlače sa svih strana i dosta brzo dođu i teško se primete u retrovizoru. Baš zbog toga smatram da je dobro u našem zakonu.

 

Slažem se s tobom, samo sam ti dao primjer. Da se tako napravi kod nas na balkanu pa to bi bio divlji zapad, ali eto u europi gdje su ljudi stekli kolko tolko neku prometnu kulturu zna se kako se vozi i to funkcionira.

Još jedna eto meni zanimljiva stvar koju sam viđao po Italiji je što kad se pali zeleno, kreću svi, ko na trkama, a ne ko kod nas. Prvo ovaj prvi u koloni dok skuži zeleno, pa dok nađe prvu, pa onda drugi i na kraju prođu 4 auta, na takve vozače najviše živaca izgubim

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Italiji bi ga izgurali sa semafora i opet bi svi istovremeno krenuli.

Pametni ljudi pametno rade, ali u gomili pametnjakovića svi milimo.

Uvek pustim ako si brži. 

Naročito izraženo onu uletanje na auto-putu u levu traku, ne gledajući da li neko  iza ide dosta brže. On je naumio da se prebaci u levu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod "nas" je sve obrnuto, retko ko zna to u gradu a opet na autoputu mnogi voze levom trakom totalno bez razloga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde je fazon svima ću da smetam, sve ću da nerviram ali ogledala neću da gledam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najčudnija stvar što sam par puta prošao kolima Hrvatsku, Sloveniju i Italiju i nikada mi se nije desilo da mi neko svirne. Italijani voze kao da su drogirani, ali opet ide to u nekom kontinuitetu dok kod nas svako izvodi nešto svoje i nije mi uopšte vožnja kolima ako mi bar neko ne svirne ili ne blicne bez razloga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam teo da stvorim ovde raspravu oko toga o čemu sam krenuo, samo kažem da je stvarno nije potrebno tako nešto raditi, bez razloga da li je grad ili auto put, ako se neko vuče nek se pomeri u desnu i nek se vuče, i sam kad idem sporije uvek se pomerim, i uvek kad me neko onda prođe ili mi mahne ili upali sva četiri u znak zahvalnosti, po meni je to normalno, i svako normalan će reći, jer nikad niko nema pojma zašto neko oće brže da prođe niti bilo šta, al ne uvek ima izuzetaka koji još uspore kad vide da oćeš da prođeš, ali i takvi završe što ih neko namerno spuca od pozadi i takve slučajeve sam video. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha jos nisam cuo slucaj da je neko nekoga spucao namerno od pozadi! To je jednako kao da sebi pucas u nogu, toliko je delotvorno i pametno. Sve si obrnuo, i sa koje se strane udara namerno i kojom se stranom vozi.

Tacno je da cu se uvek skloniti desno po navici ako je to moguce ali to u gradu cesto nije moguce. I onda nastaju problemi zbog ljudi koji ne znaju osnovna saobracajna pravila. Kako mislis da neko skrene levo u gradu u duplim trakama ako vozi desnom stranom? Da rizikuje lancani sudar i krsi propise skrecuci iz desne trake levo da bi ti i tebi slicni preticali iskljucivo levom trakom, vozeci iznad ogranicenja, i samo zato sto ne znate da u gradu mozete pretecati i desnom trakom?

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre koji dan idem normalnom brzinom izvan naselja, 80+10% (sto je po brzinomeru skoro 100), noc je... i vidim da mi ablenduje tip koji me je brzo sustizao... sigurno sa preko 120 km/h. Dam mu desni, da me slobodno obidje, jer je put ispred mene bio cist - I mogao je... I tek kad me prestigao vidim da je u pitanju hitna pomoc! Sta sam sad trebao da radim, da kazem ko te sisa, necu da ti se sklonim, ka sam najbrzi na ovom putu? ...nikad ne znate zbog cega se kome zuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno je da cu se uvek skloniti desno po navici ako je to moguce ali to u gradu cesto nije moguce.

A šta da na sledećoj raskrsnici treba da skreneš desno (iz desne trake), rekao bi sebi "to nije moguće" i produžio pravo? :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram da priznam da nisam razumeo pitanje/konstataciju. :huh:

Nije moguce uvek u gradu voziti desnom trakom jer si se npr prestrojio za skretanje levo... to je bila poenta recenog.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sto je Yugisa rekao, tako je. Po gradu ako ima vise traka sve su jednake vaznosti.

Pa zato bi se ja prestrojavao desno, ako cu za 50 metara skrenuti ljevo? Ja sam osobno cesce u ljevoj traci jer su u desnoj uglavnom upali sahtovi. Pa necu si unistavati auto zato sto netko zuri. Taj kojem je hitno moze izdvojiti 10 sekundi i obici s desna i sve super.

Drugo su autoceste i ljudi koji voze ko muhe bez glave. Pa na autocesti skoro vise gledam iza nego naprijed.

Edited by DinoG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam lično gde se jedan čovek lada nivom namerno zakucao u bmw ispred sebe, čak je i ovom to rekao kad je izašao, drugi slučaj je bila ciganska mečka koja se isto namerno zakucala, ni njoj ni ladi ništa nije bilo. Drugo vi očigledno niste razumeli šta oću da kažem, niko to ne priča za duple trake gde se na primer iz leve skreće niti bilo šta, nego eto tipa cara dušana u zemunu? A šta ljudi rade kad ih obilaziš sa desne strane? Kreću da voze po sredini trake, ja mu blicnem da se pomeri nazad u levu jer vozi sredinom, a nema rupa na tom delu, a on i dalje, ili što je još gore dok ga zaobilazim prolazim pored njega i on polako kreće ka meni iz leve u desnu, toliko puta sam morao akrobacije da izvodim da me neko ne bi odgurao u banderu, mislim da je stvarno glupo polemisati o saobraćajnim propisima, običajima vozača i ostalom kad se ništa od toga ne poštuje, da se poštuje ne bi pre neko veče za malo imao tešku saobraćajnu nesreću jer čovek iz skroz desne uleće meni u levu traku u suvozačeva vrata jer priča telefonom, toliko sam naglo zakočio da su mi gume mirisale narednih 10 minuta na paljevinu, i dobro da nikog nije bilo, dajte ljudi ni vi ni ja nemamo činjenice, vi pričate jedno ja podržavam i to vaše, al skapirajte šta oću da kažem i biće vam sve jasno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto kazes stoji, za ljude koji voze ni ljevo ni desno, blicnes da se odluce i to je sasvim ok, ali izigravanje autoputa od gradske ceste i da ocekujes da ti se svi micu je glupost. Uglavnom postignes kontra efekt pa ljudi jos iz inata uspore.

Kod nas jos skoro nece biti reda, jer ga nema nigdje pa ni u prometu. Svatko misli na sebe i zato se nekolicina nas koji imamo neko prometnu kulturu zivcira svakodnevno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najgore kada postoje dve trake u jednom pravcu i kad idu dvojica paralelno jedan pored drugog brzinom 25-30km/h gde je dozvoljeno 50km/h i ni jedan ne bi da se skloni a idu tako po 1km i ne skrecu ni u jednoj od raskrsnica u tom delu puta, doziveo sam taj slucaj 6-7 puta, 4-5 puta su napravili takav razmak da moze taman Yugo da prodje pa se provucem i onda vidis kako su nervozni :laughing: Najbolja mi je fora bila kad je drug isao iza mene i onda nije smeo da prodje kroz razmak pa sam ga cekao 10ak minuta par km dalje :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gile nemoj pogrešno da me svatiš, ali i ja bi ti to uradio, jeste da si ti sve vozio kako treba, ali ja uvek kad se vučem tipa 60 na sat, pomeram se skoz desno, i judi su uvek zahvalni tome, tako isto očekujem od drugih, jer boli mene uvo ako neko želi da vozi 60 negde gde uslovi daju za više, idi u desnu traku i cepaj, a mene pusti da idem brže. Nije bitno koje mesto, znači govorim kad uslovi dozvoljavaju, tako da bi ti takođe blinkao. 

Pa, sta da ti kazem. Ne shvatam te pogresno. Ja ni spomenutog taksistu nisam shvatio pogresno. Odmah sam znao sta mi porucuje tim NEPOTREBNIM blicanjem. Objetivno neporebnim, a subjektivno, iz njegovog ugla, jako potrebnim. Ali, s oprostenjem, z......e me za njegovo subjektivno.  

Ja licno ne volim kad mi neko blica i na autoputu. Ja blicnem nekom ko se vuce u levoj, a desna slobodna. Jedino tad. Ne kapiram vozace koji blicaju kada ispred imaju vozilo koje pretice nekog. Sacekaj da ga pretekne pa ce se vratiti u desnu.

  Neko bi se pomerio makar ne znam sta, ali ja nisam imao gde desno. Jer da je bilo mesta u desnoj traci, obisao bi me s desne strane kao sto je kasnije i uradio kad su se stvorili uslovi za to. 

Jedno pitanje za tebe- vozis autoputem 120 na sat levom trakom i ispred sebe uocavas vozilo koje ide sporije od tebe, a u desnoj nema nikoga. A) blicas mu da se skloni

B- pretices ga s desne strane bez prethodnog blicanja

C)sacekas da se skloni u desnu traku, pa nastavis dalje pogledavsi ga popreko prilikom preticanja

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzim vozace koji od dve trake naprave tri  :harhar:

 

Ako mislis na mene, nisam prosao izmedju njih paralelno, nego recimo posto pri toj brzini se cesto desi da se uhvati crveno na semaforu, onda jedan mozda krene malo naglije da ubrzava od drugog pa naprave malo rastojanje izmedju tj nisu pralelno jedan do drugog pa se provucem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...